Пеперомія (50 фото) – види, вирощування та догляд у домашніх умовах

Пеперомія (50 фото): види, вирощування та догляд у домашніх умовах

Кімнатну пеперомію люблять за невибагливість, різноманітність видів, універсальність та, звичайно ж, за красу. Тропічна рослина чудово почувається в квартирі на підвіконні і радує своїм незвичайним листям. До того ж чудово очищає повітря!

Загальна інформація

Пеперомія відноситься до перцевих, і це легко зрозуміти за назвою. Вона зростає в екваторіальних та тропічних широтах, і поєднати всі сотні видів загальною характеристикою майже неможливо. Серед них є чагарники, трави, сукуленти, ампельні рослини, епіфіти – все, що завгодно.

Майже у всіх видів пеперомії товсті пружні стебла, густо вкриті щільним м’ясистим листям. Рослина добре запасає вологу, але при цьому повільно росте. Форма, відтінки та розміри дуже відрізняються один від одного. Деякі сорти навіть здатні цвісти, але квітки пеперомії не дуже декоративні.

Загальна інформація

Види пеперомії

Навіть у наших широтах у кімнатному квітникарстві вирощують десятки видів пеперомії.Неможливо перебрати їх усі відразу, але їх можна розділити на три великі групи!

Компактна кущиста рослина до 20 см у висоту з м’яким, яскравим листям. Вони утворюють пишну крону, під якою майже видно товсті стебла. Зрідка зустрічаються більш високі сорти. Найпопулярніші підвиди кущової пеперомії – мармурова, червона, плямиста, срібляста і зморщена. За цими назвами легко зрозуміти, чим відрізняється листя того чи іншого типу.

Кустоподібна пеперомія

Прямостояча пеперомія

Вона відрізняється від кущової форми, тому що стебла прямі, м’ясисті і різної довжини. Така пеперомія здається хаотичнішою і в середньому зростає до 35 см, але є високі і зовсім карликові види. Популярні представники – магнолієлиста, клузієлистна, бархатиста, долотовидна та туполіста.

Прямостояча пеперомія

Ампельна пеперомія

Це ліани, що звисають, які особливо хороші в підвісних кашпо. Вони так само густо вкриті великим красивим листям. Крім того, можуть чіплятися за опору чи різні поверхні, тому що в природі часто ростуть як епіфіти. Підвиди ампельної пеперомії – кругліста, головата, мутовчата, стелиться, повзуча та інші.

Ампельна пеперомія

Догляд за пеперомією

Всі види пеперомії досить примхливі, і для їхнього вирощування доведеться суворо дотримуватися рекомендацій. Але ця краса варта витрачених зусиль!

Температура

Пеперомія любить тепло, віддає перевагу температурі вище 20 градусів і погано переносить, якщо позначка термометра опускається нижче 16. Обов’язково уникай протягів, і взимку ще й холодних підвіконь.

Температура

Освітлення

Потреба у освітленні залежить від конкретного виду, а більшою мірою – від забарвлення листя. Наприклад, темні сорти краще переносять нестачу світла, а от ряболисті потребують підвищеної його кількості. Але всі види потрібно притіняти від прямих сонячних променів у розпал дня, щоб уникнути опіків.

Освітлення

Полив

Пеперомія запасає дуже багато вологи у своїх пагонах і листі, тому її не лякає навіть затяжна посуха. А ось перезволоження – небезпечний ворог для рослини, тому не зловживай із поливом навіть улітку.

Полив

Обприскування та вологість

Пеперомія досить байдужа до вологості повітря, і до неї підходять типові умови квартири. Влітку та в сезон опалення видиз гладким листям можна обприскувати, а ось складчасті, зморщені та опушені не потрібно.

Обприскування та вологість

Грунт

Грунт має бути пухкий і повітропроникний, щоб у ньому не застоювалася вода. Решта вже деталі, і підійдуть готові суміші для листяних рослин або навіть універсальний грунт з розпушувачем.

Грунт

Добрива та підживлення

Навесні та влітку можна підгодовувати пеперомію комплексними сумішами для листяних приблизно 1-2 рази на місяць. Для декоративних сортів рідкісні підживлення залишають навіть узимку, якщо в кімнаті досить тепло.

Добрива та підживлення

Обрізка

Кустисті види пеперомії не потрібно обрізати взагалі – тільки видаляй хворі та сухі пагони. А ось прямостоячі та ампельні підрізають навесні для стимуляції розгалуження.

Обрізка

Пересадка

Пеперомію не можна пересаджувати надто часто. Це роблять у міру потреби, а за рахунок того, що вона повільно росте – раз на пару років.Вибирай маленький вазон за розмірами кореневої системи та обов’язково зроби хороший дренаж.

Пересадка

Розмноження та посадка пеперомії

Дорослу пеперомію найпростіше розмножити поділом кореневища під час пересадки. Важливо, щоб ділянки були здоровими та досить великими. Вони швидко та без проблем укорінюються на новому місці.

Протягом року можна розмножити рослину живцями. На пагонах має обов’язково бути хоча б 1-2 вузли. Найкраще вкорінювати пеперомію над воді, а відразу в пухкому грунті і за високої вологості повітря. Деякі кущові види добре розмножуються листям за тим самим принципом.

Розмноження та посадка пеперомії

Боротьба зі шкідниками та хворобами

При низькій вологості та високій температурі на листі пеперомії з’являються трипси. Рідше – павутинний кліщ або борошнистий червець. Насамперед потрібно добре промити рослину мильним розчином, підвищити вологість повітря та скористатися кімнатними інсектицидами.

Небезпечніший ворог – нематоди, які проникають буквально в структуру рослини. Їх можна помітити по темних здуттях на корінні. Сильно постраждала квітка доведеться знищити, але при малому пошкодженні може врятувати півгодини у гарячій ванні та обробка препаратами.

Через надто інтенсивне поливання з’являється гниль кореневої шийки або коріння. Рослину потрібно промити, зрізати пошкоджені ділянки, присипати вугіллям та пересадити. Від грибка на листі та пагонах на ранніх стадіях добре допомагають комплексні фунгіциди.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Пеперомія – фото

Пеперомії настільки різноманітні, що жодна фотогалерея не вміщує всі можливі види та сорти. Але все-таки ми зібрали найкрасивіші та найцікавіші з них!

Пеперомія – фото
Пеперомія – фото
Пеперомія – фото
Пеперомія – фото
Пеперомія – фото
Пеперомія – фото
Пеперомія – фото
Пеперомія – фото
Пеперомія – фото
Пеперомія – фото
Пеперомія – фото
Пеперомія – фото
Пеперомія – фото
Пеперомія – фото
Пеперомія - фото
Пеперомія – фото
Пеперомія – фото
Пеперомія – фото
Пеперомія – фото
Пеперомія – фото