Незабудки (60 фото) – види, догляд та вирощування у відкритому ґрунті

Незабудки (60 фото): види, догляд та вирощування у відкритому грунті

Чарівні незабудки любили поети та художники за всіх часів. Їх активно використовували у народній медицині, а зараз – ще й у ландшафтному дизайні. У багатьох країнах світу невибагливі незабудки успішно прикрашають найкращі міські клумби. Розповідаємо про них докладніше!

Загальна інформація

Незабудка здається зовсім простою та непримітною, але саме в цьому її чарівність. Маленькі квіточки з блакитними пелюстками та жовтою серединкою зібрані у витягнуті суцвіття- волоті. Самі кущики дуже компактні, до 30 см, так що їх можна вирощувати як ґрунтопокривні рослини.

Окрім блакитних незабудок іноді зустрічаються білі та рожеві сорти. Гарно виглядає довгасте загострене листя всіх відтінків зеленого на одному стеблі. Незабудка має навіть плоди – крихітні чорні горішки.

Зацвітають незабудки у другій половині весни, і радують своєю красою приблизно 2 місяці. Але щоб цвітіння тривало довше, обов’язково потрібно подбати і притінення посадок. Для цього їх можна поєднувати з декоративно-листяними вологолюбними рослинами. Наприклад, із папоротями.

Загальна інформація

Види незабудок

У природі є близько 50 видів незабудок, які ростуть всюди – від Африки та Австралії до Сибіру. І ось на які сорти найкраще звернути увагу у наших широтах!

Болотна незабудка

Вологолюбний вигляд, який віддає перевагу болотистій місцевості та вологим грунтам. У звичайному саду їм може бути сухувато, але вони чудово підходять для оформлення водойми.

Болотна незабудка

Польова незабудка

Цей різновид цінують насамперед за чудові лікувальні властивості. Польові незабудки зовсім маленькі, з невисокими пагонами. Вони добре ростуть навіть у суворих регіонах Сибіру та Уралу.

Польова незабудка

Груба незабудка

Малесенький багаторічник висотою не більше 5 см вражає пишністю цвітіння. Його маленькі блакитні квіточки зібрані у густі та щільні суцвіття. Це гарний вибір для кам’янистих ділянок.

Груба незабудка

Лісова незабудка

За сприятливих умов вона росте як багаторічник і благополучно розмножується самостійно. Висота пагонів середня – близько 30 див.Листя витягнуте, але швидше овальне, а квітки – пастельно-блакитне.

Лісова незабудка

Альпійська незабудка

Гірська красуня любить яскраве світло і на 1,5 місяці покривається синіми квітками. Стебла зовсім крихітні – від 5 см, а листя ніби покрите сріблястим нальотом.

Альпійська незабудка

Азорська незабудка

Ґрунтопокровний, але при цьому не найдрібніший вид зростає до 20 см. У азорської незабудки біла серединка та яскраві сині пелюстки досить великого розміру. Є блакитні та повністю білі сорти.

Азорська незабудка

Гібридна незабудка

Це велика і різноманітна категорія селекційних сортів, в якій зустрічаються найкрасивіші та незвичайні забарвлення – від кремового до фіолетового. Найчастіше гібриди ще невибагливіші, ніж їхні дикі предки.

Гібридна незабудка

Догляд за незабудками

Незабудки майже не вимагають догляду, тому їх можна сміливо посадити і забути, незважаючи на назву.Найскладніше – це правильно вибрати місце, але ми зараз про все розповімо!

Температура

Незабудка- теплолюбна рослина, так що зацвітає вона тільки при температурі вище +15 градусів. В іншому ж ніяких особливих вимог немає, а багаторічні сорти стійкі і до спеки, і морозів.

Температура

Освітлення

Більшість незабудок, крім деяких польових та альпійських сортів, віддають перевагу півтіні. Вони можуть буйно і активно цвісти навіть там, де інших кольорів категорично не вистачає світла. І навпаки, що більше сонця – то коротше цвітіння.

Освітлення

Полив

За рахунок того, що вона росте в тіні, навіть вологолюбну незабудку не варто поливати надто часто. Земля таки має встигати хоч трохи просихати. А ось у занадто спекотні і сонячні дні збільш частоту поливів, щоб листя залишалося таким же пружним і красивим.

Полив

Грунт

Грунт повинен бути вологим і помірно живильним. Занадто родючі та надто бідні ґрунти однаково не підходять. І обов’язково розпушили ділянку та облаштуй хороший дренаж.

Грунт

Добрива та підживлення

Не можна зловживати добривами, тому що незабудки будуть розростатися, але не цвісти. Рекомендується підгодувати незабудки рідкими комплексними сумішами тричі: через пару тижнів після посадки, восени та навесні.

Добрива та підживлення

Проріджування

У міру заростання можна проріджувати клумбу, щоб між кущиками завжди було хоча б 5 см. Це потрібно через те, що незабудки досить чутливі до грибка і водночас вологолюбні. Надто щільна посадка при підвищеній вологості – правильний шлях до небажаних проблем.

Проріджування

Зимівка

Жодних особливих турбот на зиму незабудка не вимагає. У південних областях та середній смузі вона чудово почувається самостійно, достатньо зрізати наземну частину. У північних регіонах можеш за бажанням накрити ділянку будь-яким покривним матеріалом. Однорічні сорти видаляють на зиму.

Зимівка

Посадка та розмноження

Незабудки моно висаджувати насінням відразу у відкритий пухкий ґрунт із торфом та добривами.Акуратно просип посадковий матеріал у невеликі борозни з відстанню близько 10 см, і через пару тижнів ти вже помилуєшся першими сходами.

Якщо ти хочеш досягти цвітіння якомога раніше, висади розсаду з кінця осені. Насіння пророщують у контейнерах з легким ґрунтом, хорошим дренажем та помірною вологістю. Їх можна сміливо залишати у тіні.

Після появи листя, пікіруй маленькі кущики і відправ їх до весни в прохолодну теплицю. Ближче до весни поступово привчи їх до тепла, а в другій половині квітня пересади в сад.

Посадка та розмноження

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Основні хвороби незабудок – хибна і справжня борошниста роса, яка проявляється у вигляді білястого нальоту. Методи боротьби однакові – знизити вологість та обробити фунгіцидами. А ось рідкі сірі плями можуть бути симптомом гнилі, і в цьому випадку спочатку необхідно видалити всі пошкоджені частини рослини. А далі схема та сама.

На незабудках люблять селитися совки, слимаки, попелиця та капустяні блішки. Для профілактики потрібна дезінфекція ґрунту та посадкового матеріалу ще до висадки. Уникай сусідства незабудок із хрестоцвітими. Регулярно оглядай клумбу, і з появою шкідників відразу використовуй інсектициди.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Незабудки – фото

Малі квіти незабудки здаються непоказними тільки тим, хто ніколи не бачив, якими розкішними квітучими килимами вона розростається.Тільки поглянь!

Незабудки - фото
Незабудки - фото
Незабудки - фото
Незабудки - фото
Незабудки - фото
Незабудки - фото
Незабудки - фото
Незабудки - фото
Незабудки - фото
Незабудки - фото
Незабудки - фото
Незабудки - фото
Незабудки - фото
Незабудки - фото
Незабудки - фото
Незабудки - фото
Незабудки - фото
Незабудки - фото
Незабудки - фото
Незабудки - фото
Незабудки - фото
Незабудки - фото
Незабудки - фото