Колоновидна яблуня – сорти, догляд та вирощування (фото)

Колонновидна яблуня: сорти, догляд та вирощування (фото)

Якщо в саду не вистачає місця, але ти все одно мрієш про соковиті та ароматні яблука – вихід є! Колоноподібні яблуні хороші тим, що у них майже не буває бічних гілок. Хоч вони і виглядають не надто переконливо і подекуди дивакуваті – але в результаті ти отримаєш хороший урожай. Головне – підібрати сорти та забезпечити правильний догляд!

Загальний опис

У шістдесятих роках садівники та селекціонери щільно зайнялися питанням оптимізації площ та ресурсів. Хотілося, щоб плодові дерева були меншими, а врожай з них – більшими. У ході експериментів вдалося отримати незвичайну гібель, що мутувала, яку потім і розмножили в сучасні сорти. Перші зразки здобули вже в середині сімдесятих в англійському графстві Кент.

Існує якийсь ген, який вчені прозвали геном С. Він відповідає за те, що гілки рослин ростуть під гострим кутом практично вздовж стовбура. Зовні такі яблуні трохи нагадують тополю, доки їх густо не покриє врожай. Карликові сорти гілкуються вдвічі менше від середньорослих і в 4 рази менші за високі.

Іноді колоноподібні яблуні ще називають пірамідальними, але це не змінює суті.Дерево виростає у вигляді досить тонкої колони до 2,5 м – і це абсолютно без обрізки! Це ідеальний вибір для власників невеликих ділянок, адже розлога крона не займатиме місця і затінюватиме інші рослини.

Загальний опис - Колоновідна яблуня

Сорти колоноподібної яблуні

Існують десятки сортів з різними характеристиками, тому єдиної рекомендації щодо вибору немає. Звертай увагу на розміри та властивості плодів, час дозрівання, стійкість до морозів та хвороб.

Медок

Мініатюрний скороплідний сорт з діаметром крони до 25 см примітний багатим урожаєм. Медок цінується за дивовижну стійкість до морозу до -42 градусів.

Медок - Сорти колоновидної яблуні

Сенатор

Головна перевага сорту – стійкість до заморозків, посух, дощів та інших погодних негараздів. Плоди незвичайного брижого відтінку при повному дозріванні стають майже чорними.

Сенатор - Сорти колоновидної яблуні

Малюха

Десертний карликовий сорт – один із найкомпактніших, і дає такі ж дрібні жовто-жовтогарячі плоди. Добре підходить для південних регіонів, тому що при середній морозостійкості у нього дуже висока стійкість до спеки та сонячних опіків.

Малюха - Сорта колоновидної яблуні

Джин

Це карликовий осінній сорт колоновидної яблуні заввишки максимум 2 м із середнього розміру округлими кисло-солодкими плодами. Яблука дозрівають до вересня, а врожайність із віком піднімається до 15 кг.

Джин - Сорти колоновидної яблуні

Ікша

Дуже смачний зимостійкий літній сорт із невеликими соковитими плодами. Але при цьому вимагає захисту від парші і досить примхливий у змісті.

Ікша - Сорти колоновидної яблуні

Президент

Відмінний літній сорт для середньої смуги, стійкий до хвороб та грибка.Кисло-солодкі плоди густо покривають всю крону практично від землі.

Президент - Сорти колоноподібної яблуні

Валюта

Зимовий сорт для середньої смуги з солодкими, злегка кислими плодами в післясмаку. Дерева стійкі до морозів і парші, а також дуже декоративні, адже листя майже до кінця осені залишається зеленим.

Валюта - Стовпчасті сорти яблук

Діалог

Досить молодий сорт з дрібними жовтими плодами насиченого кисло-солодкого смаку. Приємною особливістю є розширене дозрівання, що дозволяє довго насолоджуватися врожаєм прямо з дерева.

Діалогове вікно - Стовпчасті сорти яблук

Останкіно

Компактний високоврожайний сорт виростає до 2,5 м і дає до 16 кг плодів за сезон. Стиглі плоди зберігаються в ідеальному стані майже до середини зими.

Останкіно - Колончасті сорти яблук

Васюган

Літній середньорослий сорт із солодкими десертними плодами та яскраво вираженим ароматом.Морозостійкі яблуні зимують при температурі до -40 градусів, тому підходять для Далекого Сходу і Уралу.

Васюган - Сорти колоновидної яблуні

Червонець

Осінній десертний сорт радує багатим урожаєм великих солодких яблук із кремовою м’якоттю. Незважаючи на невисоку морозостійкість, дерева швидко відновлюються.

Червонець - Сорти колоновидної яблуні

Тріумф

Дуже солодкий, майже цукерковий сорт дозріває до осені та дає добрий урожай вже на другий рік. Через посередню зимостійкість він потребує укриття, зате дуже стійкий до парші та інших хвороб.

Тріумф - Сорти колоновидної яблуні

Московське намисто

Компактний морозостійкий сорт з дуже вузькими деревами середнього розміру – до 3 м. Він потребує запилювачів та профілактичних обприскування, зате дає врожай вже в перший рік.

Московське намисто - Сорта колоноподібної яблуні

Догляд колоноподібної яблуні

Щоб дерево плодоносило 15-20 років і не завдавало клопоту, за ним потрібно правильно доглядати. Незалежно від сорту, загальні принципи залишаються такими самими.

Вибір місця

Колонові яблуні дуже люблять сонце, тому для посадки вибирай світлу сонячну ділянку. Але тонке високе деревце чутливе до сильних поривів вітру, тому радимо потурбуватися заздалегідь.

Вибір місця - Догляд за колоноподібною яблунею

Полив

Влітку поливай молоді дерева раз на 2-3 дні, а дорослі – раз на 3-4. Але поступово скорочуйте частоту, щоб до серпня зовсім припинити полив і дерево встигло вчасно закінчити зростання перед зимою. Щоб волога краще затримувалася, мульчируй прутове коло або висаджуй сидерати.

Полив - Догляд за колоноподібною яблунею

Грунт

Яблуням потрібен живильний ґрунт із ґрунтовими водами на глибині мінімум 2 метри.У надто щільній землі зроби дренаж-підкладку із щебеню з піском. Заздалегідь розкисли грунт доломітовим борошном, занеси кілька цебер компосту і по 100 гсуперфосфатів із калієм.

Грунт - Догляд за колоноподібною яблунею

Підживлення та добрива

Одне маленьке деревце густо покривається квітами, а потім урожаєм, тож і добрив йому потрібно багато. Підживлення вносять протягом усього сезону, доповнюючи органіку мінеральним азотом. До розкриття нирок використовується обприскування, а на початку літа – позакореневе підживлення сечовиною. З серпня відмовся від органіки на користь комплексних добрив та калію.

Підживка та добрива - Догляд за колоноподібною яблунею

Розмноження

Зручніше розмножувати колоноподібні яблуні щепленням сортового черешка. Насіння – занадто довго і неефективно, а от повітряні відведення відмінно справляються із завданням. Для цього на початку весни вибери відповідну гілку, зроби кільцевий надріз на 5 мм, оброби стимулятором і оберни вологим торфом, а потім плівкою. До осені отримаєш коріння, і відведення можна буде відокремити.

Розмноження - Догляд за колоноподібною яблунею

Зимівка

Щоб колоноподібна яблуня безболісно пережила зиму, вибирай сорти, адаптовані до свого регіону. Південні дерева не витримають різких весняних та осінніх заморозків, тому зимостійкість – дуже важлива властивість.

Крім того, перші 4 роки рекомендується вкривати верхівку щільним матеріалом, що дихає, щоб вона не мерзла. Штамби вкривай сухим лапником або дерев’яною стружкою, а в міру випадання снігу проводи підгортання.

Зимівка - Догляд за колоноподібною яблунею

Обрізка

Після 2 років рекомендуємо регулярно обрізати всі гілки, що стирчать, контролювати зростання бічних пагонів і проріджувати густі зарості. Головне – не зачіпати основу яблуні, бо якщо пошкодити точку зростання, дерево спробує компенсувати це самостійно і почне інтенсивно нарощувати гілки.

Обрізка - Догляд за колоноподібною яблунею

Посадка колоноподібної яблуні

Садівники розходяться на думці, коли краще висаджувати саджанці колоноподібної яблуні.Це рання весна, до відкриття нирок, або теплі осінні дні наприкінці вересня. Найпростіше приживаються саджанці-однолітки, а от контейнерні яблуні можна посадити навіть влітку.

Висаджуй колоноподібні яблуні поряд з кроком від 50 см та шириною міжрядь від 100 см. Ями розмірами приблизно 1х1х1 м потрібно підготувати за пару тижнів до висадки. При посадці коренева шийка обов’язково має бути над рівнем ґрунту.

Посадка колоновидної яблуні

Перемішай верхній шар ґрунту з перегноєм, всип у яму рівним шаром і дай утрамбовуватися. Після цього сформуй на поверхні земляну гірку та розподіли по ній кореневище яблуні. Зверху присип та ущільни дерево нижнім неродючим ґрунтом і сформуй приствольне коло на відстані близько 30 см, а потім – рясно полів.

У перший сезон квіти яблуні краще обривати – вона все одно не буде нормально плодоносити, але це заважає їй укорінитися. Важливо зберегти точку зростання хоча б на кілька років, щоб у майбутньому дерево не розгалужувалося. Перший урожай можна зібрати на 2-3 рік, і до 6 років він збільшуватиметься, поки не стабілізується.

Посадка колоновидної яблуні

Хвороби та шкідники: як боротися

Головна яблучна хвороба, здатна знищити врожай – це парша. Після весняних дощів її суперечки розповсюджуються по всьому саду і за лічені тижні заражають дерева. На листі та плодах з’являються темні плями з нальотом. Щоб уникнутипарші, використовуй фунгіциди та вибирай стійкі до неї сорти.

Клиноподібні яблуні схильні до інших типових садових хвороб – гнили, грибка, плямистості, раку, борошнистої роси. Грибкові захворювання лікуються за одним принципом – швидко прибрати усі пошкоджені ділянки та обробити фунгіцидами. Віруси, подібні до мозаїки, часто невиліковні, тому найважливіше врятувати інші дерева.

Хвороби та шкідники колоновидної яблуні - як боротися

Найпоширеніша проблема будь-якого врожаю яблук – це яблучна плодожерка. Гусениці проїдають все своїм шляхом і можуть знищити до половини врожаю. Важливо щодня збирати падалицю, профілактично перекопувати ґрунт та проводити сезонні обприскування.

Яблонний квіткоїд – це довгоносик, який ховається в корі, а потім його личинки виїдають бутони зсередини. Мідяниця висмоктує соки з листя та пагонів, через що дерево гірше росте і втрачає врожайність. Попелиця ховається на звороті листяних пластин і на верхівках пагонів. Найефективніший метод у всіх цих випадках – спеціалізовані інсектициди.

Хвороби та шкідники колоновидної яблуні - як боротися