Нарциси (60 фото) – види, посадка та догляд у відкритому грунті

Нарциси (60 фото): види, посадка та догляд у відкритому грунті

Хто не знає та не любить нарциси? Їхню незвичайну форму квіток неможливо сплутати з чимось іншим. А насправді існують ще й екзотичніші сорти, крім загальних білих або жовтих улюбленців. Ділимося докладною інформацією про види та особливості догляду за нарцисами!

Загальна інформація

Нарциси – одні з ранніх квітів, які розквітають з настанням весни. Щоправда, у природі це мешканець теплих широт – півдня Європи, Середземномор’я та деяких регіонів Азії.

За всіх часів нарциси були оточені легендами та містичними історіями, і ти, напевно, знаєш мінімум кілька з них. Крім того, їх активно використовували у парфумерії та медицині. А деякі речовини у складі цибулин відлякують гризунів.

Садівники цінують нарциси насамперед за їхні дивовижні декоративні якості. Зі щільної цибулини проростають кілька стрічкоподібних листових пластин і безлисте стебло, на верхівці якого формується красива квітка.

Цікавий життєвий цикл цибулин нарцису. Щороку вони випускають маленькі коріння, які відмирають протягом року, а потім наростають наново. Квіти можуть бути одиночними або зібраними в гарні суцвіття-парасольки по кілька штук.

Спільна інформація

Види нарцисів

Загалом існує близько 60 видів нарцисів, але в саду культивують менше третини з них, а решта використовуються як основа для селекційних гібридів. Розповідаємо про найпопулярніші різновиди!

Трубчасті нарциси

Особливість цього виду – великі одиночні квітки з довгою трубкою. Є білі жовті чи двоколірні сорти. Всі вони добре розмножуються.

Трубчасті нарциси

Махрові нарциси

Один із самих декоративних різновидів з ніжними ажурними квітками. Причому махровим можуть бути всі пелюстки або корона. Забарвлення та розмір теж відрізняються.

Махрові нарциси

Видові нарциси

Це декоративні сорти та гібриди з найрізноманітнішими бутонами. Наприклад, ефектні білі нарциси з рожевою коронкою.

Видові нарциси

Багатоквіткові нарциси

Як можна зрозуміти з назви, ця група відрізняється тим, що квіти зібрані в пишні суцвіття.Причому кількість бутонів може змінюватись від 2 до 20.

Багатоквіткові нарциси

Великі нарциси

Ще один вид з одиночними квітками, але при цьому у них дуже велика коронка з пелюсток. Забарвлення бувають різними, і навіть із кольоровою облямівкою.

Великі нарциси

Дрібнокорончасті нарциси

Найближчий родич попередньої групи відрізняється лише меншим розміром коронки. Та й у цілому дрібніші бутони, зате такі сорти дуже інтенсивно цвітуть.

Дрібнокорончасті нарциси

Нарциси Тріандус

Ніжні низькорослі сорти максимум до 25 см із такими ж маленькими квітками, зібраними по 2-3 штуки. Особливо витончено виглядають білі сорти.

Нарциси Тріандус

Догляд за нарцисами

Нарциси не настільки примхливі, як багатьом помилково здається. Але все ж таки рекомендуємо врахувати основні правила догляду!

Температура

Як і всім первоцвітам, їм не потрібно забагато тепла.Цибулинки починають інтенсивно розвиватися, коли ґрунт прогрівається хоча б до+6 градусів.

Температура

Освітлення

Нарциси розпускаються рано і швидко, тому їм обов’язково потрібне сонячне світло. Вибирай добре освітлені ділянки, які встигають прогріватись протягом дня. Хоча деякі сорти непогано почуваються у півтіні.

Освітлення

Полив

Нарциси віддають перевагу регулярному систематичному поливу за графіком. Але він обов’язково має бути помірним, щоб цибулини не почали гнити.

Полив

Грунт

Нарциси невибагливі до кислотності ґрунту, але вона обов’язково має бути достатньо поживною. А крім того – пухкої та легкої, щоб пропускати повітря та воду. Якщо у твоєму саду багато квітів, поцікався, яке сусідство віддає перевагу чи не переносить твій сорт нарцисів, бо там бувають нюанси.

Грунт

Добрива та підживлення

Нарциси люблять не лише поживний ґрунт, а й регулярні підживлення. Причому під час проростання потрібні комплексні добрива, а для появи квітконоса – азот і калій.Протягом цвітіння рослина сприятливо реагує на калій та фосфор. Не рекомендуємо використовувати для добрива органіку.

Добрива та підживлення

Зберігання

Цибулини нарцисів можна зберігати. Для цього їх спочатку трохи підсушують, розкладають по паперових пакетах і зберігають у приміщенні, що провітрюється, при температурі близько 15 градусів. Викопувати цибулини можна, коли листя остаточно пожовкне і ляже.

Зберігання

Пересадка

Нарциси можна не викопувати та роками вирощувати на одному місці. Вони успішно розвиваються до 10 років, залежно від типу ґрунту. Але коли цибулина вже надто розрослася або перестала цвісти – це вірна ознака, що настав час пересадити її на нове місце.

Пересадка

Обрізка

Це важливий момент! На відміну від більшості сезонних квітів, не потрібно обрізати листя нарцисів після цвітіння. Дочекайся, поки вони самі засохнуть і впадуть, бо в цей час цибулина накопичує корисні речовини на майбутнє.

Обрізка

Посадка та розмноження

Нарциси висаджують наприкінці літа або на початку осені, щоби вже у квітні вони розпустилися. Їх практичні не розмножують насінням, тому що цибулинами набагато ефективніші.

У легкі ґрунти цибулини можна заглиблювати подалі, але не більше 15 см. А ось у важкий ґрунт – лише на 5-7 см, і тоді обов’язково знадобиться укриття на зиму. Наприклад, шар сухого листя товщиною близько 15 см.

Не варто робити посадку надто щільною: нехай між цибулинами залишається близько 20, а між рядами – до 30 см. Через 2 тижні після висадки можна присипати верхній шар ґрунту торфом або перегноєм.

Розмножують нарциси в процесі пересадки або викопування за допомогою дітей. Для гібридних сортів це взагалі єдиний доступний варіант, щоб зберегти його початкові властивості. Але можна дочекатися насіння. Для цього не видаляй відцвілий бутон і дочекайся плоду.

Посадка та розмноження

Боротьба зі шкідниками та хворобами

На жаль, нарциси в наших широтах досить часто страждають від хвороб і шкідників, і це перетворюється на замкнене коло. Тому проблему краще запобігти, ніж потім лікувати. Зокрема, вибирай стійкі сорти, правильно суші та дезінфікуй цибулини, своєчасно їх пересаджуй та видаляй усі пошкоджені рослини.

Цибулини нарцисів часто страждають від личинок мухи, які зимують прямо в ній або в ґрунті.А ще – від цибулинного кліща. Рослина відстає в зростанні, не випускає квітконосів і в’яне. Для профілактикипотрібне регулярне перекопування ґрунту, лікувальна обробка та посадка рослин-ворогів комах.

При підвищеній вологості з’являється сіра гнилизна, і квітка починає гнити біля основи. Потрібно видалити хворі рослини та пересадити квіти у ґрунт легше. Крім того, зустрічається вірусна мозаїка, але від неї немає лікування, і деформовані нарциси з жовтими або блідими плямами треба терміново видалити.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Нарциси – фото

Красина, густо вкрита нарцисами, виглядає так, ніби щойно зійшла зі сторінок казки. Крім того, це чудова квітка для клумб та ландшафтних композицій!

Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото
Нарциси - фото