Мідний купорос – застосування в садівництві, як приготувати розчин

Мідний купорос: застосування розчину в садівництві

Всі садові рослини схильні до грибкових захворювань, тому тут головне вчасно помітити проблему і зупинити її поширення. Одним із найкращих коштів досі залишається – мідний купорос. Але це далеко не єдине застосування на ділянці. І зараз ми розповімо про нього докладніше!

Мідний купорос від грибка

Обробка саду мідним купоросом – це ефективна та багатофункціональна дезінфекція. Він однаково ефективно знищує як активні бактерії та мікроорганізми, так і ті, що перезимували в корі. Водночас це хороша профілактика від майбутніх поразок грибком.

Використовується 1% або 3% суміш – це 100 г або 300 г на відро відповідно. Слабка суміш скоріше профілактична, а сильна – лікувальна. У неї є цікава особливість: чим менша концентрація, тим яскравіший і темніший колір розчину. Не навпаки!

Замішувати купорос можна лише у скляному або емальованому посуді. Залізо категорично не годиться, тому що через хімічну реакцію засіб втрачає свою ефективність. Щоб кристали краще розчинялися, бери теплу воду, але не окропу. Свіжоприготовлена ​​рідина використовується відразу ж, тому що її не можна зберігати більше 10 годин.

Мідний купорос від грибка - застосування в садівництві

Важливо не підвищувати концентрацію розчину мідного купоросу, бо інакше він може спричинити сильні хімічні опіки рослини. З тієї ж причини не можна користуватися ним у надто спекотні сонячні дні, якщо температура тримається вище 27-30 градусів.

Мідний купорос – контактний фунгіцид, який залишається лише на поверхні і не накопичується всередині. Але все одно ним не можна користуватися під час формування та дозрівання плодів. Обробку потрібно проводити ранньою весною або вже після збирання врожаю та листопада.

Вибирай сухий безвітряний день, тому що препарат починає діяти тільки через пару годин. Оптимальна температура – ​​15-25 градусів. Якщо незабаром після обробки піде дощ, він змиє засіб, але для повторної процедури все одно зачекай 1-2 тижні, щоб уникнути надлишку міді у ґрунті.

Мідний купорос від грибка - застосування в садівництві

Бордоська суміш

Бордоська суміш – один із найефективніших та найпоширеніших препаратів для боротьби з грибком. Вона продається у пачках, але можна приготувати її самостійно.Основні компоненти – мідний купорос та вапно, реакція яких лише посилює бактерицидні та антисептичні властивості.

Для 1% препарату пропорція становить 100 г до 150 г на відро, а для 3% – просто збільшити дозування утричі. Щоб реакція протікала правильно, спочатку розведи купорос у літрі гарячої води, і лише потім часткою ще 4 л. В інших 5 л розмішай вапно і акуратно потроху влий у неї купорос.

Рідина проціди через марлю, перелий в обприскувач і одразу використовуй у справі. Щоб рідина довше затримувалася на поверхні, всип у цебро ще 10 г цукру. До обробки обов’язково зріж усі пошкоджені та сухі частини рослини, прибери опале листя та спали.

Бордоська суміш - Мідний купорос застосування в садівництві

Мідний купорос від хвороб рослин

У виноградарстві купорос незамінний для профілактики мілді та одіуму. Це найнебезпечніші захворювання, які можуть знищити всю лозу. Осіння обробка захищає рослину наступного сезону, не дозволяючи небезпечним мікроорганізмам проникнути вглиб стебел і листя.

Свіжі зрізи, рани та дупла теж можна обробляти слабким концентратом. Для кущових рослин візьми 0,5% розчин, а для дорослих плодових дерев – 1%. Трохи гранул купоросу розчиняють у побілці для фарбування стволів.

На яблунях, грушах та інших плодових мідний купорос бореться майже з усіма основними проблемами: паршею, моніліозом, філлостиктозом. Його використовують для лікування іржі та плямистостітроянд, боротьби з кучерявістю персиків, запобігання септоріозу та антракнозу ягід. Він потрібний для підвищення імунітету черешні, вишні та інших кісточкових.

Мідний купорос від хвороб рослин - застосування в садівництві

Мідний купорос від шкідників

Розчин мідного купоросу ефективний проти більшості комах та паразитів. Він знищує не лише дорослих особин, а й кладки з личинками, тому підходить для весняної обробки. У цей час вдасться позбутися всіх шкідників, що перезимували, і заодно провести профілактику на майбутнє.

Мідний купорос від шкідників - застосування в садівництві

Застосування мідного купоросу в теплицях

У теплицях та парниках мідний купорос застосовують у крайніх випадках для радикальної дезінфекції. По-перше, на обмеженій площі можливе його надмірне накопичення, а це шкідливо для рослин. По-друге, він може призвести до закислення ґрунту, що теж згубно позначається на самопочутті розсади.

Зате розчин використовують як антисептик під час будівництва теплиці для просочення матеріалів.Точково його застосовують для боротьби із сірою гниллю – для цього змішай 0,5 ложки товченого порошку з 1 ложкою золи та присип пошкоджені місця отриманою сумішшю.

Застосування мідного купоросу в теплицях

Підживлення мідним купоросом

У садівництві поширені лікувальні препарати та мікродобрива з мідним купоросом. Він бере участь у відновленні окисних та регенераційних процесів, у вуглецевому та азотному обміні, зміцнює імунітет у цілому. Концентрація потрібна мінімальна – до 0,2-0,3%.

Мідь при підживленні садових та городніх грядок підвищує вміст цукрів у фруктах, ягодах та коренеплодах, крохмалю – у картоплі, жирів та білка – у олійних культурах. Добрива з мідним купоросом підвищують урожайність та покращують якість плодів.

Картоплю та помідори влітку поливають слабким розчином для профілактики фітофторозу або мідного голодування. Відразу ж за перших ознак проблеми полів грядки 0,2% розчином по 2-3 л на квадрат. Якщо ситуація не стане кращою, повтори процедуру через 2-4 тижні.

Підживка - Мідний купорос застосування в садівництві

Мідний купорос для протруювання насіння

Протравлення насіння – це профілактика різних спадкових захворювань та наслідків неправильного зберігання. Коли сумніваєшся як посівний матеріал, на 15 хвилин замочи його в антисептичному розчині, а потім промою водою. На відро води додай 1 г мідного купоросу, 2 г борної кислоти та 10 г марганцівки.

Протруювання насіння - Мідний купорос застосування в садівництві

Мідний купорос при посадці саджанців

При посадці саджанців їх коріння на 2-3 хвилини опускають у слабкий 1% розчин і потім добре промивають із шланга. Якщо проточної води немає, тричі промий їх у відрі по 3-5 хвилин, щоразу повністю змінюючи воду. Бульби картоплі перед посадкою обприскують 0,2% розчином для профілактики фітофторозу.

Посадка - Мідний купорос застосування в садівництві

Заходи безпеки

Мідний купорос – досить агресивна речовина, тому обов’язково працюй у захисті.Користуйся рукавичками, намагайся і не допускай потрапляння препарату на шкіру або тим більше у вічі. Якщо це сталося – негайно промийте великою кількістю води і, при необхідності, зверніться до лікаря.

Мідний купорос досить токсичний, тому його не застосовують на великих площах. Рекомендується користуватися ним точково або для невеликої посадки. Для прибудинковоїтериторії або саду на дачній ділянці він цілком підходить.

Заходи безпеки - Мідний купорос застосування в садівництві