Магнолія (60 фото) – види, догляд та посадка у відкритому ґрунті

Магнолія (60 фото): види, догляд та посадка у відкритому грунті

Красуня магнолія настільки гарна, що подивитися на її цвітіння в місті та ботанічних садах збираються навіть туристи. Тим більше є дуже багато різних видів, і кожен з них дивовижний по-своєму. Здається, що таке пишно квітуче дерево має бути дуже примхливим. Але ми вже розібралися, чи це так насправді!

Загальна інформація

У країнах, де магнолія росте в дикій природі, про неї складають легенди та приписують магічні властивості. Це дуже древній, красивий та витривалий представник однойменної родини. Навіть поза сезоном цвітіння магнолія декоративна з її соковитим шкірястим листям.

Вважається, що магнолія була вже в епоху динозаврів, і благополучно їх пережила. Існують археологічні знахідки у вигляді скам’янілих квіток, яким вже багато мільйонів років. І це не так і дивно, враховуючи, як добре рослина адаптується до різних умов навіть у наш час.

Магнолія – це дерево або розлогий чагарник висотою в середньому 5-20 м. Великі бруньки розкриваються великим смарагдовим листям яйцевидної або овальної форми. Залежно від сорту діаметр квіток коливається від 6 до 35 см і кожна складається з 6-12 пелюсток.

Найпоширеніші відтінки – білий, рожевий, червоний, бузковий та їх варіації. Розквітає магнолія на початку весни або рідше – на початку літа, а потім формує шишкоподібні плоди.

Загальна інформація

Види магнолій

У ботанічних садах та заповідниках по всьому світу існують шалені колекції з десятків, а то й сотень видів магнолій. Якщо ж йдеться про звичайну садову ділянку, зверни увагу на такі сорти!

Магнолія Зібольда

У природному середовищі це росле листопадне дерево, але в наших широтах воно частіше зростає у вигляді великого чагарника. На тлі великого овального листя дивовижно виглядають білосніжні чашоподібні квітки до 10 см у діаметрі.

Магнолія Зібольда

Лікарська магнолія

Цей різновид прийшов до нас з Китаю, і там його використовують як цілющу рослину. Дуже дивно виглядають квіти, що нагадують водяні лілії. А листя такої магнолії по-справжньому гігантське.

Лікарська магнолія

Зоряна магнолія

Один із найкрасивіших і водночас компактних видів.У неї гладкі голі гілки, невелике і порівняно вузьке листя і великі білі або рожеві квітки з довгими пелюстками.

Зоряна магнолія

Білоцвітна магнолія

Японський сорт привертає увагу сірою гладкою корою та незвичайним пряним ароматом квіток. Згодом вони дають яскраві червоні плоди, і завдяки цьому магнолія декоративна весь рік. Але вона примхлива.

Білоцвітна магнолія

Лілієбарвна магнолія

Улюбленець садівників, вона отримала свою назву за незвичайну форму бутонів, які справді нагадують лілії. Є багато декоративних підвидів та гібридів найнеймовірніших відтінків.

Лілієцвітна магнолія

Загострена магнолія

Її ще називають огірковою, і в природі вона виростає до фантастичних 30 м з величезним 25-сантиметровим опушеним листям. А ось жовті квіти-дзвіночки не надто великі – близько 8 см.

Загострена магнолія

Великоквіткова магнолія

У ній добре все: потужний стовбур, пишна крона, величезні білі квіти до 25 см та незвичайний пряний аромат. Навіть плоди нагадують кумедні декоративні шишки. Але вона чутливадо морозів та повільно росте.

Великоквіткова магнолія

Догляд за магнолією

Як ми вже сказали, магнолія витривала і чудово адаптується до будь-яких умов. Так що в першу чергу запасся часом і терпінням, щоб виростити ціле дерево. А далі все просто!

Температура

Більшість сортів магнолії, поширених у наших широтах, легко переносять і спеку, і морози. Особливих умов потребують лише молоді саджанці, які дійсно потрібно утеплювати та захищати.

Температура

Освітлення

Магнолія любить яскраве сонячне світло, і бажано більше. Напівтінь допустима, але не більше ніж на кілька годин. Інакше рослина не зможе так пишно цвісти.

Освітлення

Полив

Молоді рослини потрібно поливати регулярно та систематично, а дорослі – лише у період затяжної посухи. Частота залежить від типу твого ґрунту та погоди, але це приблизно 2-3 відра води на одне дерево раз на тиждень.

Полив

Грунт

Вибирай помірно вологий легкий ґрунт, попередньо насичений органікою. Крім того, в майбутньому коренева система магнолії вимагає регулярного розпушування приблизно на 20 см. Але це потрібно робити дуже акуратно, щоб не пошкодити делікатне поверхневе коріння.

Грунт

Добрива та підживлення

Магнолію не можна перегодовувати, бо це сповільнює її зростання замість посилення. Надлишок поживних речовин призводить до засолення грунту, і листя починає усихати по краях. У такому випадку потрібно припинити підживлення і на якийсь час посилити полив.

Перше підживлення потрібне мінімум через 2 роки після посадки, не раніше. Трохи підгодуй її навесні та на початку осені, а влітку стеж за станом листя.

Добрива та підживлення

Обрізка

Після цвітіння обов’язково потрібна санітарна обрізка, щоб прибрати всі сухі бутони, пошкоджені гілки і пагони, що ростуть вглиб. Весною це робити категорично не можна. У формуючому обрізанні декоративне дерево не потребує. Свіжі зрізи рекомендується обробити садовим варом.

Обрізка

Зимівка

Навіть морозостійкі сорти магнолії краще захистити на зиму, особливо якщо це молоді деревця. Вже наприкінці осені потрібно акуратно обернути ствол декількома шарами мішковини, щоб не травмувати гілки. А з першими заморозками замульчуй ґрунт навколо.

Зимівка

Пересадка

Магнолія важко переносить пересадку, тому краще її уникати. У крайньому випадку її пересаджують після поливу разом із земляною грудкою, причому чим більше вона буде – тим краще. Не можна сильно ущільнювати ґрунт та заглиблювати у ґрунт кореневу шийку.

Пересадка

Посадка та розмноження

У домашніх умовах магнолію майже не розмножують насінням, бо це довго та складно. Тільки їхня підготовка, замочування і стратифікація займають близько місяця. А дорощувати саджанці потрібно кілька років.

Зручніше використовувати відведення. Для цього вибери навесні здорову, але низьку гілку, заглиби її в канавку в землі, пришпиль і регулярно зволожуй. Пересаджувати відведення варто не раніше, ніж через 2 роки.

За тим самим принципом можна розмножити магнолію живцями. Вибирай здорові напівдерев’яні пагони, зріж нижнє листя і оброби стимулятором росту. Живці висаджують в ящики з піском і торфом для вкорінення.

Потрібна помірна вологість та стабільна температура від 22 градусів. Найкраще для цього підійде теплиця, а маленькі живці можна вкорінювати під банкою. Приживаються вони приблизно через 2-4 місяці, а за рік їх можнабуде пересадити до саду. Висаджувати магнолії можна в лунки або траншеї.

Посадка та розмноження

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Найнебезпечніший ворог магнолії – кроти, щури, полівки та землерийки, які створюють свої ходи та руйнують кореневу систему. Тут доведеться контролювати ситуацію, використовувати механічні пастки або висаджувати дерева у дротяних кошиках.

У спеку часто з’являється павутинний кліщ, а ще зустрічаються трипси, попелиця та борошнистий червець. Від цього добре допомагають інсектициди, а ще краще – планова профілактична обробка.

Найпоширеніші хвороби магнолії – борошниста роса, парша та сіра цвіль. Все це грибкові захворювання, які добре лікуються фунгіцидами. При появі симптомів бактеріальної плямистості використовуй мідний купорос.

Жовті плями на листі із зеленими прожилками – перший симптом хлорозу. Це не зовсім захворювання, але правильна ознака надлишку вапна в грунті. Поки не постраждала коренева система, додай у ґрунт хвойну землю чи кислий торф.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Магнолія – фото

Фотографії не здатні повною мірою передати красу магнолій.Але ми таки постаралися зібрати велику галерею!

Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото
Магнолія - ​​фото