Купена (50 фото) – види, посадка та догляд у відкритому ґрунті

Купена (50 фото): види, посадка та догляд у відкритому грунті

На перший погляд купену можна переплутати з конвалією. Вона має десятки народних назв, включаючи найнезвичайніші і найхимерніші, на кшталт «вовчого ікла» або «соломонового друку». Сьогодні ми хочемо докладніше розповісти тобі про цю незвичайну і цікаву квітку!

Загальна інформація

На тонких вигнутих дугою стеблах купени розташоване широке листя овальної форми. Вони дуже декоративні власними силами, а травні до них приєднуються чарівні білі дзвіночки. За сприятливих умов з них потім формуються яскраві ягоди, але врахуй, що вони є отруйними.

У купени дуже цікава коренева система. Такий тип називається суглобовий, і за цією назвою легко уявити його структуру. Коріння не сягає вглиб, а розростається майже горизонтально і поступово здерев’яніває.

Восени стебла купени відмирають і залишають за собою округлий рубець. Нова втеча виростає наступного року з нової нирки. Купена – багаторічник, і вважається, що дізнатися вік конкретної рослини найпростіше, якщо порахувати ці рубці.

У народній медицині купена відноситься до лікарських рослин. Її використовують для загоєння ран і забитих місць, як знеболюючий і при лікуванні кашлю.Але ми не рекомендуємо експериментувати через токсичні речовини у всіх частинах квітки!

Загальна інформація

Види купених

Є багато видів купени, але ми зібрали найдекоративніші з них. Адже хочеться, щоб сад завжди радував красою!

Розлий вид виростає практично до 1 м, а велике ланцетове листя відливають сизим. Ароматні квітки трохи зазубрені по краях пелюсток.

Запашна купена

Широколиста купена

Компактний кущик до 50 см відрізняється дуже ефектним широким листям. У щільній груповій посадці листя буває навіть ефектніше бутонів, зібраних у невеликі грона.

Широколиста купена

Купена Пратті

Не найпоширеніший, але дуже декоративний вид із витонченими ліловими дзвіночками. Вони зібрані в кистевидні суцвіття і виглядають ще яскравіше на тлі світлого, трохи сріблястого листя.

Купена Пратті

Багатоквіткова купена

Залежно від регіону та умов, вона може бути зовсім крихітною або цілком значним метровим кущиком. Цей вид розквітає трохи згодом, найчастіше вже у червні. Є декоративні сорти зі строкатим листям.

Багатоквіткова купена

Мутчаста купена

Мутівки – це невеликі пальмочки з листя на кінцях пагонів. У цієї купени вони зібрані з 4-8 вузьких та загострених листових пластин. Висота кущика – до 60 см.

Мутовчаста купена

Серповидна купена

Її можна дізнатися про наявність легкого узлісся на листі. Квіти такі ж, біло-зелені, а от плоди після них темніші, майже чорні.

Серповидна купена

Низька купена

Вона ж – присадкуватий, і, як нескладно здогадатися, це карликовий вигляд. Середня висота кущиків – близько 15-30 см, і у своїй ними розпускаються досить великі бутони. Є сорти з рожевим відливом.

Низька купена

Догляд за купеною

Купену складно садити і розмножувати, а ось у подальшому догляді вона зовсім невибаглива. Якщо кущик вже прижився і розрісся, нашкодити йому дуже складно.

Температура

У купени багато специфічнихвимог до температурного режиму під час пророщування насіння, про що ми поговоримо пізніше. В іншому вона чудово почувається навіть у північних регіонах Росії.

Температура

Освітлення

Купена віддає перевагу півтіні або навіть зовсім затіненим ділянкам. Агресивне сонячне проміння згубне, викликає опіки і пересушує рослину.

Освітлення

Полив

Поливати купену потрібно за погодою. У надто спекотні дні – частіше, у прохолодні – рідше. Рекомендуємо трохи замульчувати ґрунт, щоб ґрунт довше зберігав вологу, а ще щоб не довелося часто його розпушувати, бо це небезпечно для кореневої системи.

Полив

Грунт

Грунт для купени має бути родючим, і в цілому цього достатньо. Обов’язково зроби хороший дренаж у лунках під час посадки на випадок затяжних дощів.

Грунт

Добрива та підживлення

Занадто багато підживлень не потрібно. А якщо грунт поживний, досить взагалі раз внести добрива навесні.Якщо ж ґрунт бідний, підживи купену вдруге в період цвітіння.

Добрива та підживлення

Бур’яни

Молоді кущі купени дуже чутливі до бур’янів, тому перші кілька років посадку потрібно обов’язково прополювати. А ось дорослі рослини самі здатні відстояти свою територію.

Бур'яни

Обрізка

Купені не потрібне спеціальне обрізання. Більше того, не можна зрізати листя відразу після цвітіння, тому що кореневище не зможе запастися корисними речовинами. А ось квітконоси можна видалити, якщо тобі не потрібне насіння.

Обрізка

Зимівка

Купена є досить морозостійкою, щоб легко пережити зиму без проблем. З настанням холодів наземна частина самостійно відмирає, її можна обрізати. У північних регіонах радимо замульчувати купену листям, тирсою або торфом.

Зимівка

Посадка та розмноження

Купену складно і довго вирощувати з насіння, зате потім вони дуже дружно сходять.Підготовку починають за місяць: це стратифікація та приблизно 4 тижні у холодильнику. Після цього насіння потрібно висадити в торф із піском, і знову прибрати у прохолодне місце на 3 місяці. Температура не повинна перевищувати 5-6 градусів.

Потім потрібно ненадовго переселити контейнер у тепло, а потім знову прибрати в холод ще на 1,5 місяці. І нарешті знову залишити в теплі при 20 градусах, розсіяному освітленні та з регулярним поливом. І вже потім ближче до літа розсаду можна висадити у сад. Май на увазі, що купена дуже повільна, так що розвивається вона неквапливо, а зацвіте мінімум через 3 роки.

Простий та швидкий побутовий спосіб – розмноження поділом. Наприкінці літа (але не навесні!) розділи рослі кущі на кілька частин з окремими точками росту та розсади в окремі лінки на глибину до 8 см.

Незважаючи на те, що купена невелика, не сади кущі ближче, ніж у 20 см один від одного. Вони швидко розмножуються самостійно. Замульчируй посадку і чекай, десь через 1-2 роки кущики наберуться сили. Після роботи обов’язково вимий руки від токсичного соку.

Посадка та розмноження

Боротьба зі шкідниками та хворобами

У купени фантастичний імунітет до хвороб. Якщо вибирати здоровий посівний матеріал, не заливати посадку та не перетворювати ґрунт у болото, ризик проблем практично відсутній. Але соковите листя дуже люблять слимаки, равлики та інші комахи.Акуратно промийте рослини слабким мильним розчином, приберіть великих шкідників вручну і обробте клумбу інсектицидами.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Купена – фото

Купена – дивовижна квітка. Вона дуже проста та дуже ефектна одночасно. І наочне підтвердження цього – наша фотогалерея!

Купена – фото
Купена – фото
Купена – фото
Купена – фото
Купена – фото
Купена – фото
Купена – фото
Купена – фото
Купена – фото
Купена – фото
Купена – фото
Купена – фото
Купена – фото
Купена – фото
Купена – фото
Купена – фото
Купена - фото
Купена – фото
Купена – фото
Купена – фото
Купена – фото
Купена – фото