Кращі сорти томатів – фото, назви та описи (каталог)

Найкращі сорти томатів: фото, назви та описи (каталог)
Існують сотні видів помідорів, і всі вони дуже різні. Коли про це вперше дізнаються огородники-початківці, вони відразу ж губляться. Та й досвідченим дачникам буває непросто. Тож підготували для тебе добірку найкращих сортів томатів із назвами, фото та описами!

Ранні сорти томатів

Ранні томати дозрівають у термін близько 80-95 днів після появи сходів. Іноді до цієї категорії належать середньоранні сорти з дозріванням до 103 днів.

Пародист

Компактний штамбовий кущ дає досить великі та соковиті плоди із щільною м’якоттю вагою до 160 г. Сорт невибагливий і не боїться холодів чи посухи.

Пародист - Ранні сорти томатів

Вибух

Низькорослий кущ дає округлі червоні плоди до 150 г з вираженим ароматом. Вони смачні, м’ясисті, універсальні у застосуванні та добре переносять транспортування.

Вибух - Ранні сорти томатів

Маріша

Ранній сорт із плодами середнього розміру, які дуже дружно дозрівають. Рослина невибаглива до температурних перепадів, не потребує пасинкування та підв’язки.

Маріша - Ранні сорти томатів

Санька

Компактний кущ невибагливий, не потребує пасинкування та стійкий до холодів. Плоди трохи сплюснуті, яскравого кольору та середнього розміру, до 120 г.

Санька - Ранні сорти томатів

Велика матуся

Потужний, але невисокий кущ дає великі та м’ясисті плоди до 350 г із відмінною транспортабельністю. Сорт стійкий до холоду, спеки, погодних перепадів, вірусів та грибків.

Велика матуся - Ранні сорти томатів

Середньостиглі сорти томатів

Більшість середньостиглих сортів дозрівають протягом 100-115 днів з моменту появи сходів.

Вельможа

Великі плоди до 400 г вагою відрізняються серцеподібною формою та рожевим забарвленням. Сорт вимагає більше вологи та підживлення, але дає стабільний щедрий урожай.

Вельможа - Середньостиглі сорти томатів

Золоті куполи

Красивий жовтий сорт з великими плодами, які в окремих випадках можуть зростати навіть до рекордних 800 г. Кущі досить високі, так що на квадрат висаджують не більше 7-9 штук.

Золоті куполи - Середньостиглі сорти томатів

Метелиця

Універсальні досить дрібні помідори до 100 г – гарні, м’ясисті та з легкою кислинкою. Сорт стійкий до хвороб і не має серйозних вад, за що цінується городниками.

Метелиця - Середньостиглі сорти томатів

Пудовик

Щільні малинові плоди серцеподібної форми виростають до 700 г. Кущі досить високі, до 1,5 м. Самі помідори використовуються у свіжому вигляді та для виготовлення заготовок.

Пудовик - Середньостиглі сорти томатів

Кумір

Великий високорослий сорт з великими та м’ясистими плодами вагою до 450 г. Помідори дуже м’які, тому хороші у свіжому вигляді або у вигляді соку.

Кумир - Середньостиглі сорти томатів

Пізні сорти томатів

Пізні сорти дозрівають ще на кілька тижнів пізніше – приблизно на 120-130 день після сходу.

Цукор коричневий

Дуже корисний сорт, який багато хто цінує за цілющі властивості. Томати з незвичайною темно-коричневою м’якоттю виростають до 150 г.

Цукор коричневий - Пізні сорти томатів

Лежкий

Назва сорту відображає його головну перевагу – тривале зберігання. Якщо зібрати помідори, що злегка недозріли, вони дозріють якраз до середини зими.

Лежкий - Пізні сорти томатів

Сестричка

Універсальний гібрид із плодами середнього розміру зручно використовувати для консервації та заготовок.Помідори трохи витягнуті, вагою до 80 г і відмінно зберігаються.

Сестренка - Пізні сорти томатів

Космонавт Волков

Великі томати до 300 г найкраще підходять для салатів. Кущ потужний і високий, але не дуже розлогий, тому займає мало місця при підв’язці до шпалери.

Космонавт Волков - Пізні сорти томатів

Де Барао

Старий популярний сорт, який налічує кілька підвидів різного кольору. Відмінний вибір для вирощування на власному городі, у тому числі для консервації.

Де Барао - Пізні сорти томатів

Низкорослі сорти томатів

Низькорослі томати можуть бути лише 50-70 см заввишки. Вони слабо гілкуються і, в основному, скоростиглі.

Загадка

Компактні невибагливі кущики не виростають вище 50 см. Вони слабо гілкуються, але дають красиві однорозмірні томати до 100 г з м’ясистою м’якоттю.

Загадка - Низькорослі сорти томатів

Пігмей

Зовсім мініатюрний сорт дає кущики до 30 см з такими ж маленькими плодами до 30 г. Його можна вирощувати не лише у відкритому ґрунті, а й у діжках.

Пігмей - Низькорослі сорти томатів

Бурштиновий 530

Чудовий салатний сорт жовтих помідорів на кущиках до 45 см, які можна висаджувати дуже щільно. Вони солодкі, з мінімумом насіння та легким фруктовим післясмаком.

Бурштиновий 530 - Низькорослі сорти томатів

Буян жовтий

Компактний жовтий сорт з м’ясистими овальними плодами до 100 г. Буян смачний, ароматний, врожайний, з гарною лежкістю та транспортабельністю.

Буян жовтий - Низькорослі сорти томатів

Дитячий

Компактний штамбовий сорт із овальними дрібними плодами до 20 г, стійкими до розтріскування.Сорт можна висаджувати в будь-яких регіонах, тавін не чутливий до поганої погоди.

Дитячий - Низькорослі сорти томатів

Високорослі сорти томатів

Найвищі томати можуть виростати до 2-3 метрів, а якщо їх не коротити – ти ризикуєш отримати справжні джунглі!

Кардинал

Високе стебло легко витягується до 2 м і дає красиві серцеподібні плоди по 250-500 г. Вони мають гарний малиновий відтінок і солодкий смак з легкою кислинкою.

Кардинал - Високорослі сорти томатів

Тарасенко

При всій величності куща до 2,5 м, плоди маленькі – всього по 60-110 г. У них дуже відомий зовнішній вигляд – яскраво-червоні помідори ідеально круглі, але з гострим носиком.

Тарасенко - Високорослі сорти томатів

Медовий спас

Середньопізній жовтий сорт красиво виглядає та зберігає товарний вигляд після транспортування. Медовий спас – лідер за вмістом цукру, тому у плодів насичений солодкий смак.

Медовий спас - Високорослі сорти томатів

Дика троянда

Універсальний сорт томатів дає багатий урожай із великих та м’яких плодів рожевого кольору до 400 г. Завдяки приємному смаку їх можна їсти так, використовувати у салати, заготівлі або гарячі страви.

Дика троянда - Високорослі сорти томатів

Рожевий слон

Сорт примітний великими плодами, які в окремих випадках можуть зростати до 1 кг. У помідорів ніжний рожевий відтінок, солодкий смак та форма злегка сплющеної кулі.

Рожевий слон - Високорослі сорти томатів

Найкращі сорти томатів для теплиць

У теплиці легше створити комфортні та стабільні умови для розвитку томатів. Так що більшість сортів почуваються чудово!

Чіо Чіо Cан

Сорт сливовидних томатів дає врожай великими китицями до 50 плодів кожна. Вони мають яскравий малиновий колір, однаковий розмір і ніжна, але щільна шкірка.

Чіо Чіо Cан - Найкращі сорти томатів для теплиць

Спрут

Справжнє томатне дерево для промислових теплиць, яке виростає до дивовижних розмірів. Один кущ може дати по 10-14 тисяч плодів пізнього дозрівання.

Спрут - Найкращі сорти томатів для теплиць

Касаморі

Швидкий рожевий сорт японського походження з солодкими цукровими плодами. Ці томати ідеальні для салатів та консервації.

Касаморі - Найкращі сорти томатів для теплиць

Король гігантів

Великий тепличний сорт дає плоди до 500 г, причому вони дуже солодкі і добре зберігаються. Їх використовують у салати, для приготування заготовок та соків.

Король гігантів - Найкращі сорти томатів для теплиць

Толстой

Коктейльний сорт голландського походження з рівними та дуже смачними плодами темно-червоногокольори. Вони ростуть у кистях по сім штук, і кожен помідор важить до 120 г.

Толстой - Найкращі сорти томатів для теплиць

Найкращі сорти томатів для відкритого ґрунту

При посадці томатів у відкритий ґрунт потрібно враховувати специфіку ґрунту, залягання ґрунтових вод та можливі сезонні заморозки.

Боні ММ

Дуже ранній та компактний сорт з акуратними однаковими плодами до 85 г. Це ідеальний вибір для консервації – у тому числі у промислових масштабах.

Боні ММ - Найкращі сорти томатів для відкритого ґрунту

Петруша городник

Салатний рожевий сорт родом із Алтаю підходить для раннього посіву. Багатокамерні м’ясисті плоди з солодкуватим смаком важать близько 165 г.

Петруша городник - Кращі сорти томатів для відкритого ґрунту

Поцілунок герані

Гарний американський сорт цінується не лише за смакові, а й за декоративні якості.Кущі дуже компактні, густо вкриті листям і маленькими овальними помідорами яскраво-червоного кольору до 40 г.

Поцілунок герані - Найкращі сорти томатів для відкритого ґрунту

Хурма

Гарний жовтий сорт із багаторічною історією цінують за високий урожай та солодкі плоди близько 225 г вагою. Навіть якщо довелося зібрати помідори раніше за термін, вони добре дозрівають.

Хурма - Найкращі сорти томатів для відкритого ґрунту

Каспар 2

Модифікований гібрид дає щедрий урожай із витягнутих циліндричних плодів приблизно по 85 г. Сорт вирощують у всіх регіонах Росії для салатів, консервації та переробки.

Каспар 2 - Найкращі сорти томатів для відкритого ґрунту

Найкращі сорти томатів для Підмосков’я

Хоча у Підмосков’ї та помірний клімат з м’якими зимами, але ранні заморозки та дощове літо – не рідкість.

Білий налив

Ранній сорт з красивими округлими плодами червоного кольору вагою від 80 до 130 г. Білий налив смачний, підходить для салатів та приготування заготовок.

Білий налив - Найкращі сорти томатів для Підмосков'я

Москвич

Сорт – один із лідерів зі стійкості до погодних перепадів та кліматичних умов середньої смуги. Округлі плоди трохи сплюснуті, з вираженою ребристістю.

Москвич - Найкращі сорти томатів для Підмосков'я

Веселий гном

За смішною назвою ховається ранній сорт із витягнутими циліндричними плодами середнього розміру. Червоні помідори щільні, м’ясисті, але м’які.

Веселий гном - Найкращі сорти томатів для Підмосков'я

Персик

Ароматний, м’ясистий, солодкий та дуже смачний жовтий сорт ідеальний для Підмосков’я. Плоди середнього розміру, близько 100 г, щільні, насиченого оранжевого кольору та добре зберігаються.

Персик - Найкращі сорти томатів для Підмосков'я

Північна крихітка

Маленькі ранні томати виростають не більше 60 г, тому хороші для салатів та цільноплідного консервування. Вони однакові, округлі та гладкі, тому цінуються ще й за товарний вигляд.

Північна малютка - Найкращі сорти томатів для Підмосков'я

Кращі сорти томатів для Уралу

На Уралі дуже коротке літо та ранні холоди, причому чим північніше – тим гірше. Це визначає вибір сортів томатів!

Цар Петро

Урожайний і зовсім невибагливий сорт не потребує інтенсивного підживлення та поливу. Яйцеподібні червоні плоди з пружною м’якоттю майже без насіння зберігаються по кілька місяців.

Цар Петро - Найкращі сорти томатів для Уралу

Талаліхін

Ранній оранжево-червоний сорт з невисокими кущиками до 60 см. Помідори красиві та округлі, середньою вагою близько 130 г.

Талаліхін - Найкращі сорти томатів для Уралу

Данна

Цей сорт вирощують на Уралі вже понад 30 років і на грядках, і в теплицях. Ідеальний варіант для зимових заготовок та закусок. Данна не боїться посухи та бактеріозу.

Данна - Найкращі сорти томатів для Уралу

В’ятич

В’ятич – середньорослий сорт із кущами заввишки до 1 м. Червоні круглі помідори виростають до 130 г і підходять для салатів та зимових заготовок.

Вятич - Найкращі сорти томатів для Уралу

Грунтовий Грибовський

Ще один ранній сорт з компактними кущиками та такими ж компактними плодами – до 90 г. Вони рівні, круглі та красивого червоного кольору, так що чудово виглядають у банках цілком.

Грунтовий Грибовський - Найкращі сорти томатів для Уралу

Найкращі сорти томатів для Сибіру

Для Сибіру характерні весняні заморозки та сильні літні дощі, та й теплий сезон теж короткий.

Акварель

Ранній невибагливий сорт із компактними кущиками до 40 см та плодами вагою близько 120 г. Акварель – урожайні помідори із щільною шкіркою спеціально для консервації.

Акварель - Найкращі сорти томатів для Сибіру

Нікола

Кущ середньої гіллястості дає щедрий урожай круглих томатів до 200 г. У плодів цікава багатокамерна структура та м’ясиста м’якоть із легкою кислинкою.

Нікола - Найкращі сорти томатів для Сибіру

Балерина

Сорт легко впізнати за незвичайною формою плодів, що нагадує витягнутий перець. З переваг – універсальність застосування та стійкість до більшості захворювань.

Балерина - Найкращі сорти томатів для Сибіру

Сибірський скоростиглий

Ранній урожайний сорт, якому вже понад 60 років. Кущики зовсім маленькі, до 50 см, а ось смачні та ароматні плоди – середнього розміру, бувають навіть більше 150 г.

Сибірський скоростиглий - Найкращі сорти томатів для Сибіру

Барнаульський консервний

Гарні плоди вагою близько 50 г примітні ідеальною овальною формою, тому їх використовують для консервації. Мініатюрні кущики невибагливі та виростають близько 35 см.

Барнаульський консервний - Найкращі сорти томатів для Сибіру

Найкращі сорти томатів для Ленінградської області

Вологий клімат та невелика кількість сонячних днів диктують свої умови при виборі сортів.

Марфа

Гарний голландський сорт середнього терміну дозрівання для регіонів з прохолодним кліматом. Залежно від умов плоди можуть бути різного розміру – від 120 до 260 г.

Марфа - Найкращі сорти томатів для Ленінградської області

Колібрі

Маленький та компактний сорт дає томати вагою близько 20 г, які ідеально підходять для консервування. Колібрі добре почувається у відкритому ґрунті, у діжках та вазонах.

Колібрі - Найкращі сорти томатів для Ленінградської області

Рожевий лідер

Штамбовий сорт дає м’ясисті рожеві плоди розміром близько 150 г. Він рано дозріває та ідеально пристосований до умов Ленінградської області.

Рожевий лідер - Найкращі сорти томатів для Ленінградської області

Ювілейний ВІР

Швидкостиглий сорт однаково добре почувається у відкритому грунті або в парнику. Він дуже врожайний, скоростиглий та невибагливий до погодних умов.

Ювілейний ВІР - Найкращі сорти томатів для Ленінградської області

Ягідка

Серед сортів томатів, стійких до нестачі сонця, Ягідка – один із найкращих. Він добре пристосований до заморозків та холодів, так що дає стабільний високий урожай.

Ягідка - Найкращі сорти томатів для Ленінградської області