Клематис (80 фото) – види, правильний догляд та вирощування

Клематис (80 фото): види та сорти, як доглядати

Розкішні клематиси чарують своїм багатим цвітінням та буянням фарб. Тому не дивно, що така пишна рослина часто стає центральним елементом багатьох декоративних садів. Але щоб цей представник флори радував численними квіточками і був здоровим, потрібно постаратися та підібрати відповідний вигляд, а також докласти зусиль у догляді!

Характеристика та застосування

Клематіс (ломонос) – назва цілого роду рослин із сімейства Лютикових. Це дерев’янисті або трав’янисті багаторічники, які ростуть здебільшого у північній півкулі, у помірній та субтропічній зонах. Їх можна зустріти на схилах пагорбів, степових луках, на урвищах та скелях, біля річок та у лісі.

Характеристика та застосування - Клематіс

На території Європи клематиси окультурили ще у далекому XVI столітті. А ось у Росії їх почали культивувати в оранжереях лише у ХІХ столітті. З того часу було виведено безліч різних сортів цієї рослини.

Використовуються ці прекрасні квіти для прикраси балконів та садів: прямостоячі клематиси – для одиночних або групових посадок на кам’янистому ґрунті та газонах; стелиться різновиди – для створення красивих бордюрів та покриття низьких садових трельяжів; лазячі клематиси – для озеленення пергол, альтанок, трельяжів, а також покриття стволів та високих стін.

Характеристика та застосування - Клематіс

Види клематису

Сьогодні шляхом гібридизації виведено понад 370 видів клематисів. Кожен з них по-своєму прекрасний і підходить для різного застосування з декоративною метою.

Клематіс Арманда

Дуже теплолюбний вид, родом з М’янми, В’єтнаму та Китаю. Ліана сягає довжини до 5 метрів. Має ніжне рожево-біле весняне цвітіння. Складно переносить зимівлю (витримує лише до -12 градусів), а тому її має сенс утримувати хіба що у зимовому саду.

Клематис Арманда - Види клематису
Клематис Арманда - Види клематису

Клематіс Жакмана

Яскравий і красивий вид клематису, широко культивується на території Північної Америки та Європи. Рослина дерев’яниста, сягає 3 метрів. Належить до 3 групи обрізки.

Здатний витримати холодну зиму, навіть за відсутності укриття, тому добре підходить для нашого клімату. Зверніть увагу, що вкрити квітку на зиму все ж таки потрібно, якщо ти хочеш отримати цвітіння наступного року.

Клематіс Жакмана - Види клематису
Клематіс Жакмана - Види клематису

Клематис Гірський

Ще один популярний у декоративному садівництві вид. Дерев’яна ліана досягає довжини 8 метрів, а тому дуже ефективна у вертикальному озелененні.

Сьогодні виведено безліч сортів гірського клематису, які можуть порадувати білим, кремовим, яскраво-рожевим, темно-рожевим та бузковим цвітінням.

Клематис Гірський - Види клематису

Клематіс Вітіцелла

Також відомий як ломонос ліловий, фіолетовий, виноградничковий. Був окультурений у 1797 році. У природі зустрічається на теренах Ірану, Грузії, Малої Азії та Південної Європи.

Клематис Вітіцелла є чагарниковою ліаною, що досягає 4 метрів. Може бути пофарбований у відтінки фіолетового, білого та червоного кольору. Дуже добре переносить морози до -29 градусів.

Клематис Витіцелла - Види клематису
Клематис Вітіцелла - Види клематису

Клематіс Альпійський

Перший повний опис датується 1768 роком. У природі зростає у помірних районах Євразії у субальпійському та гірському поясі. Альпійський клематис віддає перевагу багатому вапняному грунту, не дуже вимогливий до води.

У разі середньої смуги висаджувати можна на сонячній і злегка затемненій ділянці. На просторах південних районів квітку краще розміщувати в тіні.

Клематис Альпійський - Види клематису
Клематис Альпійський - Види клематису

Клематис квітчастий

Область поширення виду – Японія та центральний Китай. Є напіввічнозеленою або листопадною ліаною, що досягає 4 метрів. Любить нейтральний, дренований, пухкий ґрунт і рясний полив 2 рази на тиждень. Цвіте у період із травня по вересень.

Клематис Цветистий - Види клематису

Догляд за клематисом

Клематиси досить вибагливі у догляді, і щоб досягти рясного цвітіння – доведеться неабияк постаратися. Але результат зусиль точно порадує господаря та стане для нього головною гордістю саду.

Освітлення

Більшість клематисів віддають перевагу рясному освітленню не менше 6 годин на день. Тому якщо ти вирощуватимеш його на балконі, вибирай південну, південно-східну або південно-західну сторону. При цьому влітку необхідно забезпечити легку тінь.

Правильне світло має важливе значення, оскільки його недолік може позначитися на забарвленні кольорів, і замість насиченого кольору ти отримаєш зеленувато-білий відтінок, а в гіршому випадку клематис зовсім не зацвіте.

Освітлення - Догляд за клематисом

Температура

Найкраща температура для клематису знаходиться в межах 20-23 градусів. Хоча деякі сорти можуть витримувати режим від –30 до +30 градусів. Таким чином, необхідно докладно вивчити потрібні умови для кожного різновиду індивідуально.

Якщо клематиси вирощуються в саду, на зиму їх необхідно обрізати (відповідно до групи обрізки), а отримані гілки укласти на землю, утворюючи укриття.

Балконні клематиси на зиму переносять у темне прохолодне місце – підвал чи гараж. А вже в середині-кінці зими квітку можна перенести до приміщення з температурою від 9 до 15 градусів.

Температура - Догляд за клематисом
Температура - Догляд за клематисом

Вологість

Грунт підійде помірно вологий. При цьому вона повинна добре провітрюватись, інакше існує ризик розвитку хвороб. Також клематис варто садити в місці, де не буде контакту коріння з ґрунтовими водами.

Вологість - Догляд за клематисом

Полив

Поливають клематиси один раз на тиждень, у спекотну літню погоду полив збільшується до двох-трьох разів, а у вечірній час обприскується листя. Щоб уникнути перегріву, грунт покривається трісками.

Молода рослина, яка вирощується у відкритому ґрунті, потребує 10-20 л води за раз, а доросла вимагає до 40 літрів. Якщо клематис росте в горщику, то в його дні потрібно зробити отвори і виливати близько 5 л води.

Полив - Догляд за клематисом

Підживлення та удобрення

Клематиси потребують великої кількості поживних речовин. Це пов’язано з рясним цвітінням і щорічним оновленням більшої надземної частини рослини. Але якщо ти якісно підживиш ґрунт перед посадкою саджанця, то перше підживлення можна проводити на третій рік.

У вересні, перед висадженням клематису, висип у грунт кісткове борошно з розрахунку 200 грамів на 1 квадратний метр. Так ти збагатиш ґрунт фосфором, який забезпечить ефективний розвиток кореневої системи та пагонів. Перед посадкою додатково внеси близько 20 кг перегною.

Підживлення та добриво - Догляд за клематисом

Вперше підживити квітку можна вже навесні, при появі пагонів (не більше 2 разів на місяць). Для цього розведи 3 г синтетичної сечовини в 1 літрі води і ввечері виконай позакореневе підживлення. Також поливай клематиси вапняним молоком (200 г вапна на 1 літр води для 1 квадратного метра).

У період активного зростання підгодувати клематиси можна азотом (пташиний послід з водою у пропорціях 1 до 15). Органіку чергують із мінеральним добривом (аміачна селітра).

Для пишного цвітіння використовується калій. Навесні – нітрат, та сульфат у серпні (25 гр на 10 л). На нестачу цього елемента вкаже бліде забарвлення кольорів і темні квітконіжки.

Підживлення та добриво - Догляд за клематисом

Пересадка та розмноження

Насамперед потрібно підготувати саджанці. Якщо корінці підсохли, їх потрібно занурити у холодну воду та залишити на кілька годин. Що стосується місця, то воно має бути: добре освітленим, захищеним від вітру, удобрено перед посадкою (бажано за півроку-рік).

Висаджувати клематиси краще навесні. Для початку викопай ямку на 50-60 сантиметрів у ширину і глибину. Потім засип дно дрібним гравієм або керамзитом – так ти отримаєш дренаж. Викопану землю змішай із добривом (150 гр комплексного, 100 гр суперфосфату, 20 кг компосту та 15 кг торфу). Поверни ґрунт назад і рясно залий водою.

Пересадка та розмноження - Клематіс

Потім зроби невелику лунку на п’ять сантиметрів завглибшки. Дістань саджанець з горщика і занур його в ямку на 5 см глибше, ніж воно знаходилося в горщику. Ущільни ґрунт, посип піском кореневу шийку і полів рослину. На завершення замульчируй ґрунт, і протягом сезону досипай землю до рівня ґрунту.

Розмножуються клематиси різними способами, залежно від конкретного сорту: насінням, живцями, відведеннями, поділом кореня.Як правило, різновиди з дрібними квіточками можуть розмножуватися насінням, а відведеннями, живцями та поділом куща краще розмножувати клематиси з великими квітами.

Пересадка та розмноження - Клематіс

Шкідники та хвороби

Найбільш поширене захворювання клематису – в’янення (вілт). Це грибкова хвороба, яка вражає корінь і проявляється у втраті тонусу тканин та засиханні рослини.

Перші прояви в’янення можна побачити вже навесні. Щоб вилікувати клематис, у травні потрібно прибрати уражені ділянки та полити корінь розчином фунгіциду. Найбільш чахлі рослини викопуються разом з грунтом, а грунт, що залишився, обробляється тим же препаратом. З борошнистою росою та сірою гниллю теж можна впоратися, використовуючи фунгіцид.

Ще одна грибкова хвороба, якої схильні клематиси – іржа. На листі утворюються оранжеві плями. Якщо ти помітила такі прояви, то потрібно обробити рослину хлорокисом міді, оксихомом та бордоською сумішшю (2%).

Шкідники та хвороби - Клематіс

У середині та наприкінці літнього сезону іноді з’являється некроз (темні плями на листі) та циліндоропоріоз (жовті ділянки). Для усунення хвороб використовується розчин мідного купоросу.

Вірусні захворювання проявляються рідко. Але іноді клематис «заробляє» жовту мозаїку, яка може перенестися шкідниками від сусідніх рослин (наприклад, півоній, горошку).запашного, дильфініуму).

Коли ти позбавлятимешся від квітки, що згнила, перевір коріння сусідніх рослин. Якщо на них будуть вузлики, то висаджувати клематиси тут не можна кілька років.

Шкідники та хвороби - Клематіс

Клематіс – фото

Ми позначили основні рекомендації щодо підбору та правильного догляду за клематисами. Сподіваємося, що з їх допомогою тобі вдасться отримати здорову та пишноквітнучу рослину. Насамкінець публікуємо яскраву галерею фото цих прекрасних кольорів. Приємного перегляду!

Клематіс - фото
Клематіс - фото
Клематіс - фото
Клематіс - фото
Клематис - фото
Клематіс - фото
Клематіс - фото
Клематіс - фото
Клематіс - фото
Клематіс - фото
Клематіс - фото
Клематіс - фото
Клематіс - фото
Клематис - фото
Клематіс - фото
Клематіс - фото
Клематіс - фото
Клематіс - фото
Клематіс - фото
Клематіс - фото
Клематіс - фото
Клематис - фото
Клематис - фото
Клематіс - фото
Клематіс - фото
Клематіс - фото
Клематіс - фото
Клематіс - фото

Відео: Що потрібно для бурхливого цвітіння клематису