Катарантус (60 фото) – види, посадка, догляд та вирощування

Катарантус (60 фото): види, посадка, догляд та вирощування

Можливо, ти вперше чуєш назву катарантус, але насправді це лише рожевий барвінок, тропічний гість Мадагаскару, який прижився у нас на підвіконнях або в саду. Щоправда, зараз їх уже виділили в окремий рід, але давня назва лишилася. Хочеш дізнатися більше? Тоді читай далі!

Загальна інформація

Катарантуси вражають своєю універсальністю та невибагливістю. У саду це чудовий сезонний однорічник, а в кімнаті – дивовижна прикраса будь-якої квартири. Ніжні квітки з 5 пелюсток із яскравою серединкою пофарбовані у всі відтінки рожевого.

У природному середовищі катарантус росте як багаторічник, так що встигає розростатися до 1,5 м. У наших широтах він набагато компактніший – близько 60 см. Культивують його вже кілька століть, і за цей час з’явилося багато декоративних сортів.

>

Потужна коренева система дозволяє рослині виживати за несприятливих умов, але потребує простору. Темне листя зі світлими жилками дуже витончене і красиве. Діаметр квіток коливається в середньому від 3 до 5 мм.

Загальна інформація

Види катарантуса

Існує близько 8 різновидів катарантусів, але в декоративних цілях культивують лише один – рожевий. На його основі вивели різні сорти та гібриди, і ми вже розібралися, які з них найпопулярніші!

Аристократ

У цього сорту дуже яскраві та великі квітки до 5 см у діаметрі. Це багаторічник, який можна сміливо висаджувати на літо до саду, а на зиму – переселяти до кімнати.

Аристократ

Кураж

Ніжнє біло-рожеве забарвлення миттєво привертає увагу. Це компактний кущик до 30 см, але він дуже вологолюбний навіть за мірками катарантусів.

Кураж

Сицилія

Яскраво-рожеві квіти настільки гарні, що Сицилія – один із улюблених сортів селекціонерів. І тому вже є десятки підсортів, які можна розкласти в розкішну палітру відтінків пелюсток.

Сицилія

Аплблоссом

Витончений ампельний сорт з довгими кучерявими пагонами виводили спеціально для прикраси балконів. Крім того, його можна вирощувати на опорах.

Аплблоссом

Титан

Ще один ампельний сорт із незвичайними червоними та ароматними квітками. При довжині втеч до 1 м висота кущика рідко перевищує 15 см, тому що вони стелиться майже від землі.

Титан

Догляд за катарантусом

Катарантус майже не завдає клопоту квітникарам, і догляд за ним мало відрізняється від догляду за пеларгонією або бегонією. Головне пам’ятай, що це тропічна теплолюбна рослина!

Температура

Найкомфортніша температура для катарантусу – вище +22 градусів. Йому добре навіть у спеку за +30. А ось холод квітка зовсім не переносить і гине вже за +10 градусів. Отже, взимку йому обов’язково потрібне тепле приміщення.

Температура

Освітлення

Катарантус любить сонце і не боїться прямого сонячного проміння. Наші широти навряд чи здивують ці корінні жителі Мадагаскару. Але якщо рослина знаходиться за вікном, краще злегка притінити його в піковий годинник, тому що скло спрацьовує як лінза.

Освітлення

Полив

Частий, а то й щоденний полив є обов’язковим для екзотичного гостя.Для рясного цвітіння не обійтися без нього і без обприскування. На зиму водні процедури скорочуються, але все одно залишаються частішими, ніж для інших.рослин. Але в жодному разі не допускай застою води у землі.

Полив

Грунт

Принципово важливий якісний дренаж, незалежно від того, росте катарантус у відкритому ґрунті або у вазоні. В іншому ж рослини не дуже вимогливі до складу ґрунту.

Грунт

Добрива та підживлення

Катарантус рясно цвіте і витрачає багато енергії. Саме тому його рекомендується підгодовувати комплексними добривами раз на 2-3 тижні. А під час цвітіння – раз на 10 днів.

Добрива та підживлення

Пересадка

Катарантус саду не потребує пересадки, бо там це сезонний однорічник. А ось у домашніх умовах його рекомендується пересаджувати навесні, а заодно на третину вкоротити пагони та освіжи грунт.

Так він розростатиметься ще красивіше. Пересадку здійснюють перевалкою. В окремих випадках вона може знадобитися двічі на рік. Ти помітиш, що рослина не поміщається у вазон, бо зверху та знизу проступає коріння.

Пересадка

Омолодження

Кімнатний катарантус можна рости роками, але не рекомендується вирощувати один кущик понад 3 роки. Справа в тому, що поступово він втрачає декоративність і дрібніє. Тому краще оновлювати його за допомогою молодих здорових живців.

Омолодження

Зимівка

Якщо хочеш, щоб садовий катарантус перезимував у приміщенні, акуратно викопай кущик у середині осені та обріж усі пагони приблизно до третини. Пересіли його у великий і просторий горщик і залиши зимувати в приміщенні з температурою близько +17 градусів без поливу.

Зимівка

Посадка та розмноження

Щоб виростити катарантус із насіння, висади його в контейнер на глибину близько 1,5 см та залиш під плівкою в теплі та темряві. Вже через 1,5 тижня з’являться перші сходи і можна буде переставити їх до світла. Після 3-4 листків саджанці пікірують.

Дорослі кущі можна розмножувати при пересадці поділом. Для цього потрібно очистити корінь і розділити його на частини стерильним ножем, а потім обробити вугіллям і розсадити ділянки по вазонах.

Садовим катарантусам обов’язково потрібен простір. Стеж, щоб відстань між кущиками була хоч би 50 см, бо вони заважатимуть рости один одному.У відкритий ґрунт катарантуси можна висаджувати лише тоді, коли встоиться температура від +18 градусів.

Для живцювання використовують здорові верхівки. Залиш їх укорінюватися у воді зі стимулятором, а при появі корінців – пересади у місткі горщики. Хоча можна відразу вкорінювати катарантус у вологому ґрунті під плівкою. Плівку знімеш, коли побачиш, що квітка почала рости.

Посадка та розмноження

Боротьба зі шкідниками та хворобами

У катарантуса дуже типовий набір шкідників – попелиця, щитівка та павутинний кліщ. І боротьба з ними така ж типова: промий рослини мильною водою та оброби інсектицидами.

Друга поширена проблема – коренева гнилизна, яка виникає через надлишок вологи. Хворі рослини на клумбі краще знищити, а ось кімнатні можна спробувати обрізати, обробити фунгіцидами та пересадити у сухий знезаражений ґрунт. В іншому ж катарантус має відмінний імунітет.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Катарантус – фото

Здається, немає такого відтінку рожевого, який не можна знайти серед ніжних катарантусів. Тільки поглянь!

Катарантус - фото
Катарантус - фото
Катарантус - фото
Катарантус - фото
Катарантус - фото
Катарантус - фото
Катарантус - фото
Катарантус - фото
Катарантус - фото
Катарантус - фото
Катарантус - фото
Катарантус - фото
Катарантус - фото
Катарантус - фото
Катарантус - фото
Катарантус - фото
Катарантус - фото
Катарантус - фото
Катарантус - фото
Катарантус – фото
Катарантус – фото
Катарантус – фото
Катарантус – фото
Катарантус – фото