Чим і як знезаразити ґрунт перед посадкою: найкращі способи

Чим і як знезаразити ґрунт перед посадкою

Всі знають, що рослини потрібно удобрювати, а ось знання про те, що перед посадкою потрібно знезаразити ґрунт, зазвичай приходять уже з досвідом. Але саме якість і склад грунту безпосередньо впливають на цвітіння та врожай. Протягом року в ньому формуються ідеальні умови для життя бактерій та мікроорганізмів, і не всі з них корисні. Розповідаємо, чим та як вирішити проблему!

Навіщо знезаражувати ґрунт?

Якщо знехтувати дезінфекцією, у землі активно розмножуються патогени, грибки, пліснява, нематоди та інші паразити. Розсада важко приживається, а майбутній урожай буде скупим і бідним. У знезараженому ґрунті менше ростуть бур’яни і не так розводяться шкідники, тому можна скоротити кількість обробок у майбутньому. Саджанці краще вбирають поживні речовини, ростуть швидше та здоровіше.

Навіщо знезаражувати ґрунт перед посадкою

Найкращий час для знезараження

Стежити за станом землі потрібно весь рік, але дійсно комплексно обробити її вийде лише навесні, коли ґрунт уже прогрівається, але в ньому ще мінімум посадок. Так можна сміливо вносити спеціальні антисептики та не турбуватися, що вони знищать розсаду. Тільки дочекайся, коли сніг остаточно розтане.

Найкращий час для знезараження ґрунту

Народні засоби

Ці методи прості, ефективні та екологічні, тому в більшості ідеально підходять для посадки насіння. Температурна обробка передбачає, що треба впливати на ґрунт безпосередньо, а прямо на ділянці це проблематично. А ось посадка сидератів підходить для підготовки грядок.

Заморожування

Загорни ґрунт у мішок із натуральної дихаючої тканини та винеси його на вулицю на мороз (від -10 градусів) або склади у морозилку на 5 днів. Після цього поклади її на тиждень у тепло, щоб усі шкідники та личинки активізувалися, і повтори процедуру щонайменше два рази.

Заморозка - Як знезаразити ґрунт перед посадкою

Прожарювання

Розсип грунт на лист шаром до 1,5 см завтовшки і рівномірно розподіли. Трохи зволожи його з пульверизатора і поставте на півгодини в духовку, розігріту до 80-90 градусів. Не підвищуй температуру, тому що ґрунт стане непридатним для розсади.

Прожарювання - Як знезаразити ґрунт перед посадкою

Пропарювання

Проклади в друшляк натуральну тканину, що дихає, засип зверху грунт і постав на водяну баню на киплячу каструлю. Грунт повинен пропарюватися близько півтори години, але це все одно більш щадний варіант, ніж духовка. Кожну чверть години перемішуй її, щоб обробка була рівномірною.

Пропарювання - Як знезаразити ґрунт перед посадкою

Рослини сидерати

Деякі рослини сприятливо впливають на структуру та склад ґрунту. Так звані сидерати садяться ранньою весною, до основних культур. У тебе сходить насіння в контейнерах, а в цей час бобові, гірчиця, овес, жито і редька готують ґрунт.Перед посадкою розсади сидерати потрібно повністю зрізати та перекопати верхній шар прямо з корінням.

Рослини сидерати - Як знезаразити грунт перед посадкою

Хімічні засоби

Є багато спеціальнихзасобів, які знищують бур’яни, інфекцію та патогени максимально швидко та продуктивно. Але чим препарат ефективніший, тим він токсичніший, тому користуватися ними потрібно суворо до посадки.

Мідний купорос

Один із найефективніших препаратів у садівництві та городній справі – мідний купорос. Він потрібен для боротьби з грибком, цвіллю, для загальної антисептичної обробки і як підживлення при дефіциті міді. Ложку порошку розведи у відрі води та полів ґрунт, коли зійде сніг.

Мідний купорос - Чим знезаразити грунт перед посадкою

Бордоська суміш

Найпопулярніший садово-городній засіб від усіх бід містить ще й гашене вапно. Це дуже ефективний фунгіцид та вірний засіб для знищення будь-яких бактерій. Бордоська суміш підходить і для обробки вже посаджених рослин.

Бордоська суміш - Чим знезаразити ґрунт перед посадкою

Марганцівка

Марганцівка – універсальний антисептик, який однаково підходить для протруювання насіння та знезараження грунту. Приготуйте слабкий рожевий розчин приблизно з 3-5 г на відро води.Цей рецепт краще підходить для лужних та нейтральних ґрунтів, тому що кислі можуть ще сильніше окислитися.

Марганцівка - Чим знезаразити ґрунт перед посадкою

Хлорне вапно

Це найрадикальніший засіб, якщо ґрунт уже в дуже поганому стані. Обов’язково потрібний захисний одяг, рукавички, респіратор, окуляри та інші засоби захисту. Близько 200 г порошку треба добре перекопати з ґрунтом і залишити відлежатися.

Хлорне вапно - Чим знезаразити ґрунт перед посадкою

Фунгіциди та інсектициди

Препарати бактеріального типу складаються з мікроорганізмів, які знищують патогени та зміцнюють імунітет розсади. Вибирай засоби комплексної дії та поєднуй їх з інсектицидами для знищення шкідників у ґрунті. Оптимальний час – за три тижні до посадки.

Фунгіциди та інсектициди - Чим знезаразити ґрунт перед посадкою

Знезараження грунту в теплиці

Хоча теплиця і частково ізольована від зовнішнього світу, але ґрунт у ній так само потрібно обробляти. Адже теплий вологий парник підходить для патогенів краще за вулицю з її температурними коливаннями. Рекомендуємо обробляти ґрунт у теплиці двічі на рік, а періодично повністю міняти його у міру виснаження.

Чим і як знезаразити ґрунт у теплиці перед посадкою

Знезараження грунту для розсади

Слабкі юні паростки дуже чутливі до всіх зовнішніх факторів, так що будь-які бактерії та бур’яни в грунті впливають на схожість. В цьому випадку достатньо домашніх методів – прожарювання, пропарювання чи заморозки. Або ж використовуй готові магазинні суміші, які вже пройшли обробку.

Чим і як знезаразити ґрунт для розсади

Обробка ґрунту після знезараження

Грунт майже стерильний після серйозної обробки, на кшталт прожарювання, тому потрібно додати трохи корисної мікрофлори.Особливо грунт у ящиках і контейнерах, який ніяк не контактує із зовнішнім світом. Полів його біофунгіцидами за два тижні до посіву насіння або висадки саджанців.

Обробка ґрунту після знезараження

Зниження кислотності після знезараження

Багато антисептики – досить сильні окислювачі, так що після них варто перевірити кислотність грунту. Інакше навіть у стерильному ґрунті розсада може постраждати від грибка та гнилі. Для розкислення підходить зола, крейда, доломітове борошно, гашене вапно.

Зниження кислотності ґрунту після знезараження