Бальзамін (70 фото) – посадка та догляд, вирощування, види

Бальзамін (70 фото): посадка та догляд, вирощування

Витончений, акуратний і невибагливий бальзамін з’явився в Європі в кінці 16 століття і з тих пір став однією з найпопулярніших рослин у світі. Якщо ти любиш домашні квіти та клумби, тебе напевно не оминула ця лихоманка! Хоча в природі бальзамін поширений в Африці та Азії, він добре вживається в інших широтах. А ми розповімо тобі, як правильно його доглядати!

Загальна характеристика

У народі бальзамін має кілька прізвиськ: недоторка – тому що насіннєві коробочки лопаються від найлегшого дотику. Або Ванька мокрий – тому що на кінцях листя після поливу залишаються крапельки води, які потім наче зацукровуються. Вогником квітка прозвали за її яскраві червоні, червоні та рожеві квіти, які зустрічаються властиві більшості сортів.

Квітка розростається від маленьких витончених кущиків до 50 см, залежно від сорту. У нього м’ясисте сильне стебло і таке ж листя з хвилястими краями і бронзовим або червонуватим відливом.

Квіти ховаються в пазухах між листям і радують різноманітністю колірного спектру – особливо сучасні гібридні види. Вони бувають оранжевими, білими, ліловими, плямистими або смугастими.Яскраве забарвлення вигідно виділяється на тлі насиченого темного листя, а цвісти бальзамін може цілий рік – не дарма його прозвали вічноцвітом.

Загальна характеристика - Бальзамін

Види бальзаміну

У природі існує безліч видів бальзаміну: одно- та багаторічні, трав’янисті та напівчагарники, різнокольорові та однотонні, звичайні та махрові. Всі вони об’єднані у велике однойменне сімейство, яке чудово почувається і в квартирах, і у відкритому грунті.

Бальзамін Воллера

Найвідоміший і найпопулярніший вид лежить в основі більшості гібридних сортів. Його особливість – соковиті стебла з буро-коричневими листочками. Бальзамін Уоллер настільки пишно і рясно цвіте, що за яскравими пелюстками іноді зовсім не видно листя.

Він використовується для озеленення балконів, підвіконь та для сезонного вуличного озеленення. Це невелика багаторічна квітка, причому в закритій кімнаті вона кущиться швидше, ніж у саду. Підвиди бальзаміну Уоллера групують за відтінками, періодом цвітіння та типом віночків.

Бальзамін Уоллера - Види бальзаміну

Бальзамін Сафарі

Карликовий однорічний сорт із тривалим рожевим, кораловим, фіолетовим, білим або жовтим цвітінням хороший для оформлення підвіконь та балконів. Він добре проростає з насіння вже протягом 1-1,5 тижнів. Помірна коренева система добре почувається у невеликих акуратних вазонах.

Бальзамін Сафарі - Види бальзаміну

Бальзамін Канді

Маленька гілляста рослина рясно і щільно цвіте, тому добре виглядає при одиночній посадці. Декоративна квітка рано розпускається і радує різнокольоровими відтінками до пізньої осені. Канді стане справжньою окрасою оранжереї або домашнього зеленого куточка.

Бальзамін Канді - Види бальзаміну

Садовий бальзамін

Він вважається найстарішим сортом серед усіх окультурених: перші описи зустрічаються ще на початку 17 століття. Його завезли мандрівники, які відкривали загадки Китаю та Індії. Особливо цікавими їм показали махрові підвиди, які швидко захопили оранжереї Великобританії, Голландії, Італії та Франції.

Садовий бальзамін-однолітник примітний міцними вузлуватими стеблами, ланцетним черешковим листям і неправильним розташуванням бутонів. Вони добре гілкуються і дають густу та щільну крону, а вгору вони розростаються до 70 см.

Садовий бальзамін - Види бальзаміну

Ніамейський бальзамін

Специфікацього сорту в незвичайній формі квіток, що не властива будь-яким іншим бальзамінам. Вони нагадують червоно-жовті квасолини і можуть бути одно- або відразу двоколірними.

Ніамейський бальзамін - Види бальзаміну

Новогвінейський бальзамін

Многолітник відомий великими квітами та безперервним цілорічний цвітінням. Відтінки можуть бути практично будь-якими, але вони завжди яскраві на тлі яскравого та соковитого зеленого листя. Існують декоративні підвиди з жовтими серединками або пелюстками кількох відтінків.

Новогвінейський бальзамін - Види бальзаміну

Бальзамін Том Тамб

Карликовий бальзамін не зростає більше 40 см, але примітний великими махровими квітами до 7 см. Основні відтінки – червоний, рожевий, білий та бузковий, причому розпускаються квіти вже через пару місяців після посіву і залишаються ще до 2 місяців.

>
Бальзамін Том Тамб - Види бальзаміну

Бальзамін Хокера

Цей сорт став родоначальником усіх новогвінейських гібридів, стійких до палючих сонячних променів.У нього витягнуте витончене листя і великі квіти з такими ж великими пелюстками. Бальзамін Хокера радує пишним і рясним цвітінням протягом усього року.

Дикорослі різновиди виявили на островах ще у 1880-х роках, але тоді вони не стали популярними серед європейських декораторів. Проте ними зацікавилися селекціонери для подальших масштабних робіт. Гібридні сорти примітні великими квітами, великою кількістю відтінків, строкатим листям та стійкістю до посухи.

Бальзамін Хокера - Види бальзаміну

Бальзамін Лолліпоп

Гарний ампельний сорт дає багато гнучких і швидко зростаючих стебел, укритих великими відкритими квітами до 5 см у діаметрі. Завдяки відомій формі та забарвленні Лолліпоп ще називають Фіолетової зіркою. Пелюстки – дуже тонкі, делікатні та ніжні, з хвилястим краєм, тому і доглядати квітку потрібно обережно.

Бальзамін Лолліоп - Види бальзаміну

Бальзамін Камелія

Кустистий сорт з великими махровими квітами надтеплолюбний і не переносить навіть незначні заморозки. Зате він добре почувається на вулиці, якщо зайнятися розсадою на початку весни.Пересади саджанці у відкритий ґрунт до початку літа – і на сонячній галявині вони швидко розростуться та розпустяться.

Бальзамін Камелія - ​​Види бальзаміну

Догляд бальзаміну

Кімнатні бальзаміни непримхливі та невибагливі, тому при догляді вони не доставляють проблем. Обов’язково зважай на особливості свого сорту, тому що потреби різних видів можуть суттєво відрізнятися.

Температура

Кімнатний бальзамін не вибагливий до температури, тому не потребує особливих умов. Досить стежити, щоб у холодну пору року мінімальний показник не опускався за позначку 12-15 градусів. Взимку через брак тепла і світла листя може сохнути і в’янути – перестав бальзамін у більш вдале місце.

Температура - Догляд за бальзаміном

Освітлення

Більшість сортів бальзаміну ростуть на притінених ділянках або в квартирі на відстані від вікна. Якщо ж ти хочеш, щоб квітка постійно цвіла, то хоча б без кількох годин яскравого та інтенсивного сонця на добу не обійтися.

На літо прибери бальзамін із сонячного південного підвіконня, інакше на листі з’являться опіки. А ось вікно на західному чи східному боці або балкон будуть досить затишні.

Під час висадки у відкритий грунт врахуй особливості сорту: деяким підходить тільки тіниста місцевість або півтінь. А ось новогвінейські гібриди взагалі не бояться.прямих сонячних променів.

Освітлення - Догляд за бальзаміном

Полив

При нестачі вологи бальзамін скидає квіти, щоб зберегти цінний ресурс. Але її надлишок шкідливий для квітки – це призводить до появи грибка і стеблової чи кореневої гнилі. А ось нормальної та здорової вологості житлових кімнат цілком достатньо.

Поливай квітку досить інтенсивно, з урахуванням її щільного, соковитого та м’ясистого стебла. Нестачу води легко помітити: він усихає, стає менш пружним, а листя починає опадати. Влітку не допускай пересихання земляної грудки, а ось взимку полив можна скоротити.

Полив - Догляд за бальзаміном

Добрива та підживлення

Бальзамін не вимагає частого та інтенсивного підживлення: досить раз-два на місяць вводити комплексні суміші протягом весни та літа. Підійдуть готові склади для квітучих рослин, але обов’язково стеж за рівнем азоту. Якщо вона перевищує норми, квітка буде активніше розростатися, але гірше і менше цвісти. Якщо ти займаєшся формуванням бальзаміну, після обрізки його теж потрібно підгодувати. Підійде біогумус, хімічні добрива, калій, сечовина у вигляді теплого розчину.

Добрива та підживлення - Догляд за бальзаміном

Обрізка

Центральне стебло бальзаміну росте повільніше за бічні, які можуть гілками спускатися до землі. Залежно від формування квітка хороша і як підвісне кашпо, і у вигляді мініатюрного деревця. Вперше бальзамін можна підрізати вже через 3-4 тижні після посадки, коли він випустить чотири повноцінні листочки.

Якщо ти хочеш висадити кашпо, якнайшвидше зрізай центральну верхівку – це стимулює зростання бічних пагонів. Для створення деревця дочекайся, поки центральне стебло почне дерев’яніти і зріж нижнє листя.

Обрізка - Догляд за бальзаміном

Посадка та розмноження бальзаміну

Бальзамін добре розмножується і насінням, і живцюванням – обидва способи однаково ефективні, але займають різний час. Живці – простіше і швидше: укорени їх у воді і після цього відразу розсаджувати в горщики.

Насіння починає прокльовуватися через кілька тижнів, а після появи першого листя його потрібно пікірувати і розсадити. Щоб квітка розросталася пишною і гіллястою, її ще кілька разів прищипують у процесі зростання.

Для пересадки підійде будь-яка пухка суміш для квітучих рослин та горщик трохи більше кореневої системи.Зверніть увагу, що якщо ємність буде занадто велика – квітка продовжить розростатися, але потім зацвіте. Пересадка потрібна тільки саджанцям, вирощеним із насіння, а живці натомість вимагають постійного оновлення.

Посадка та розмноження бальзаміну

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Головні шкідники бальзаміну – це попелиця, білокрилки, повстя, трипси і павутинний кліщ при нестачі вологи. Для профілактики та лікування використовуй спеціальні інсектициди – зазвичай цього достатньо.

Якщо листя бальзаміну починає опадати знизу – причина або в неправильному догляді, або квітка сильно стара і його пора омолодити. Якщо цвітіння занадто слабке і мізерне, у грунті не вистачає поживних речовин – потрібне підживлення. Якщо пагони надто витягнуті та деформовані – можливо, квітці дуже жарко або не вистачає світла.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Бальзамін

Бальзамін – фото

Гарний бальзамін гарний скрізь і в будь-яких умовах: у вазонах на підвіконні, домашньому зеленому куточку, садовій розсаді або теплиці. Просто поглянь на ці фотографії!

Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото
Бальзамін - фото

Відео: Бальзаміни – поради щодо догляду