Бадан (50 фото) – види, посадка та догляд у відкритому ґрунті

Бадан (50 фото): види, посадка та догляд у відкритому грунті

Житель кам’янистих регіонів, невибагливий бадан чудово прижився у всій Росії від півдня до півночі. Його люблять за велике листя, яскраві об’ємні суцвіття і здатність фантастично розростатися в будь-яких умовах. А ще – за абсолютну відсутність примх під час догляду. Так що бадан підходить навіть садівникам-початківцям!

Загальна інформація

Бадан – багаторічна трав’яниста рослина з великого сімейства камнеломкових. До речі, він має і більш романтичну народну назву – берегиня. Зустрічаються однорічні та багаторічні сорти.

У бадану дуже ефектне шкірясте листя, зібране в пишні присадкуваті розетки. Горизонтальне кореневище може розростатися до 35 см завширшки, тому врахуй це при посадці. Суцвіття-мітелки зібрані з витончених білих, рожевих і червоних бутонів, що нагадують келихи. Розквітає бадан до початку літа, і одне пишне суцвіття може налічувати понад 100 бутонів.

Деякі різновиди бадану використовують у народній медицині і навіть готують чай із листя. У нього виражені антибактеріальні та кровоспинні властивості, а крім того, його використовують для лікування серцево-судинних та респіраторних захворювань.

Спільна інформація

Види бадану

Існує близько десятка видів бадану, не рахуючи численних гібридів і підсортів, але не всі з них культивують у декоративних цілях. Рекомендуємо звернути увагу на ці різновиди!

Толстолистий бадан

Мабуть, найневибагливіший і морозостійкий вид з м’ясистим соковитим листям. У поєднанні із рожевими квітками здається, що вони відливають бронзою.

Толстолистий бадан

Бадан Стречі

У природі це високогірний сорт, який зараз можна назвати реліктовим. Росте листя витягується до 10 см, а розквітає він у липні. Деякі сорти можуть змінювати колір пелюсток під час цвітіння.

Бадан Стрічі

Серцелистий бадан

Дуже декоративний сорт з великим серцеподібним листям, за яке він і отримав назву. До осені розетки забарвлюються в ефектні бронзові та пурпурові відтінки.

Серцелистий бадан

Гісарський бадан

Рідкісний житель однойменного гірського хребта сподобався селекціонерам і квітникарам. У нього дуже ефектне матове листя з різьбленою кромкою.

Гісарський бадан

Пурпурний бадан

Цей вид можна було б сміливо назвати декоративно-листяним. До осені його листя набуває дивовижного бурякового відтінку. Але й малинові суцвіття дуже гарні.

Пурпурний бадан

Гібридний бадан

Обширна та різноманітна категорія, в яку можна поєднати багаторічні праці біологів. Є сорти з простими та махровими квітками, високі та компактні, і навіть із повторним цвітінням.

Гібридний бадан

Догляд бадану

Як і більшість камнеломкових, бадан зовсім невибагливий у побуті. Досить не давати сильно пересихати ґрунту. В іншому ж ніяких складних хитрощів немає.

Температура

Бадан чудово почувається в наших широтах, і не потребує жодного спеціального температурного режиму. Деякі сорти чутливі до сильних заморозків, тому краще вибирати для них південну, але все ще тінисту частину ділянки.

Температура

Освітлення

Бадан – одна з рідкісних рослин, абсолютно байдужихдо рівня висвітлення. Тому він може легко освіжити навіть тінистий сад, і за це ж його дуже люблять ландшафтні дизайнери як ґрунтопокривна рослина.

Освітлення

Полив

Бадан потрібно поливати в міру висихання ґрунту. Але є одна хитрість. Для підтримки оптимального рівня вологості достатньо його власного старого листя, яке відмирає. Так що якщо тобі не обов’язково їх прибирати з естетичних міркувань, то рослина не потрібно додатково поливати взагалі.

Полив

Грунт

Коренева система бадану при всій його живучості досить слабка, горизонтального типу. Тому обов’язково потрібний легкий і пухкий ґрунт. В ідеалі – трохи лужна.

Грунт

Добрива та підживлення

Бадан не потрібно постійно підгодовувати, бо від цього він лише гірше цвіте. Достатньо одного разу внести комплексні добрива після цвітіння для формування нових здорових розеток.

Добрива та підживлення

Обрізка

Обрізання бадану майже не потрібне. Зрідка можна вкоротити втечі, що самі розрослися, навесні. А старе листя краще не зрізати, а обривати одразу з живцями, і лише восени.

Обрізка

Пересадка

Бадан не потрібно регулярно пересаджувати, і він може десятками років жити на одному місці. Але якщо грунт виснажився, або квітка сильно розрослася, його можна пересадити раз на 5-6 років, попутно розмноживши діленням.

Пересадка

Зимівка

Молоді рослини та чутливі сорти потрібно накрити взимку листям або лапником. А ось морозостійкий бадан взагалі не потребує укриття, але не потрібно прибирати його власне сухе листя до весни.

Зимівка

Посадка та розмноження

Незадовго до зими можна висадити насіння бадану в контейнери у невеликі борозни близько 5 мм завглибшки. Обов’язково залишай відстань між насінням хоча б у 3 см. Зверху присип землею, а потім винеси посіви в сад та закопай у сніг.

На початку березня занеси контейнер додому і залиш у тіні при 18-19 градусах. Десь за 3 тижні з’являться перші паростки.Обов’язково регулярно поливай, розпушуй ґрунт і проріджуй сіянці при необхідності.

У травні можна їх пікірувати, а за кілька тижнів до пересадки – поступово загартуйте їх на вулиці. У відкритий ґрунт бадан їх насіння пересаджують на початку серпня. Обов’язково мульчируй ділянку, щоб захистити молоде коріння від перегріву та пересихання.

Доросла рослина відмінно розмножується розподілом, тому що поступово на окремих частинах кореневої системи формуються самостійні розетки. Діли тільки високі здорові кущики після цвітіння, і залиш на кожному ділянці по 2-3 найздоровіші листочки.

Висаджуй їх відразу на постійне місце на відстані близько 35 см і на глибину 3-5 см. Вони швидко приживаються, але перші кілька років займаються активним нарощуванням листя. Але через 2-3 роки молодий бадан вже має зацвісти.

Посадка та розмноження

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Бадан дуже рідко хворіє або страждає через шкідників через специфіку свого соку. Найпоширеніша проблема – грибок, який виникає на надто вологих ґрунтах. Але від нього допомагає грамотний догляд, правильний вибір місцевості та фунгіциди.

Деякі сорти бадану страждають від пінниці. І тут досить обробки інсектицидами. Складніше із кореневими нематодами, які непомітно знищують рослину. Сильно пошкоджену квітку доведеться видалити з коренем, обробити ґрунт навколо хімікатами і хоча б рік там нічого не садити.

Боротьба зі шкідникамита хворобами

Бадан – фото

Самотні кущі бадану не надто помітні. Але подивися, як чудово він виглядає у групових посадках!

Бадан – фото
Бадан – фото
Бадан – фото
Бадан – фото
Бадан – фото
Бадан – фото
Бадан – фото
Бадан – фото
Бадан – фото
Бадан – фото
Бадан – фото
Бадан – фото
Бадан – фото
Бадан – фото
Бадан – фото
Бадан – фото
Бадан – фото
Бадан – фото
Бадан – фото
Бадан – фото
Бадан – фото
Бадан – фото
Бадан – фото