Зозуля (50 фото) – опис птиці, місце існування і чим харчується

Зозуля (50 фото): опис птаха, середовище проживання і чим живиться

Хто не чув нескінченні історії про погану матір зозулі, яка підкидає своїх пташенят у чужі гнізда? Але чи це так насправді і навіщо вона взагалі це робить? Розберемося поступово з відповідями на ці та інші питання!

Загальний опис

Зозуля – головна представниця однойменного сімейства. Звичайно ж, вона не передбачає майбутнє і тривалість життя. Але навіть так вона ще дуже цікава для вивчення!

Зовнішній вигляд

Зозулі досить дрібні, до 130 г і до 38 см завдовжки. Розмах крил коливається в межах 50-55 см, причому самки трохи дрібніші. Але загалом цей розкид може суттєво відрізнятись, залежно від виду.

Оперіння – сіро-коричневе, зі світлим черевцем та грудкою. По всьому тілу, включаючи голову, чітко видно поперечні смуги, так що в результаті фарбування трохи нагадує тигрину. Цікаво, що зозулі линяють кілька разів на рік, тому навіть якщо тобі пощастить зустріти одного птаха двічі – він уже буде зовсім інший.

Зозулі зовсім не пристосовані до переміщення по землі, тому намагаються не спускатися надовго і без потреби. Це з особливою будовою двопалих лапок, які водночас дозволяють залишати слідів.А ось у польоті зозулі віртуозні та стрімкі, а їх техніка нагадує яструбину.

Зовнішній вигляд

Самець і самка зозулі: відмінності

Самці зозуль трохи більші за самку. Забарвлення оперення практично не відрізняється, тільки грудка у самок відливає рудиною з помітними смужками. У самців вона в основному біла, а оперення загалом темніше і сіріше.

Самець і самка зозулі: відмінності

Скільки живуть зозулі

Зозулі в природному середовищі живуть близько 8 років. Відомі окремі випадки до 15 років за наявності достатньої кормової бази. А ось у неволі при грамотному догляді зозуля може жити до 40 років!

Скільки живуть зозулі

Види зозулів

У численне сімейство входить близько сотні видів, але основним залишається звичайна зозуля. Поговоримо про неї та ще про кілька популярних різновидів!

Звичайна зозуля

Зустрічається по всій Росії та летить зимувати до Африки та Південної Азії. Це ті самі класичні гніздові паразити, які підкидають свої яйця до гнізда інших птахів.

Звичайна зозуля

Жовтоклюва зозуля

Американський вид легко впізнати по жовтому підклюв’ю та вигнутому дзьобу. Ці зозулі найчастіше висиджують своє потомство самі, хоч і можуть підкидати яйця.

Жовтоклюва зозуля

Велетенська зозуля

Найбільша зозуля у світі, яка може зрівнятися розмірами з вороном. Вона живе переважно в Австралії та на тихоокеанських островах. Вага сягає 900-950 р.

Весполинська зозуля

Мала зозуля

Південний приморський вид, який схожий на звичайну, але набагато дрібнішу. Молодих особин можна відрізнити по поперечних білих плямах на крилах.

Мала зозуля

Фазанія зозуля

Її ще називають шпорцевою, а за ареал проживання – болотяною. Велика і точно незвичайна зозуля з ефектним сіро-бурим оперенням. Самці та самки виховують потомство разом.

Фазанія зозуля

Земляна зозуля

Вона ж – каліфорнійська. Великий представниксвого сімейства довжиною до 60 см із сильними високими ногами та великим хвостом. На противагу у земляної зозулі малі слабкі крила, тому вона воліє жити ближче до поверхні.

Земляна зозуля

Червоноклюва зозуля

Ще один наземний вид із червоним дзьобом, про що нескладно здогадатися. Ці зозулі самі виводять своїх пташенят у своїх гніздах на землі або на деревах.

Краснодзьоба зозуля

Спосіб життя зозулі

Зозулю легко почути, але не побачити. У реальному житті вони дуже потайливі і практично не залишають слідів своєї присутності. Це дозволяє їй сміливо видавати свої гучні звуки, тому що навіть вони не допоможуть виявити невловимого птаха.

Місця проживання

Зозулі поширені практично скрізь, але найчастіше вони зустрічаються в Індії, Непалі, Бірмі та на островах. Крім того, вони населяють африканські країни. Не дивно, що мешканки північних регіонів вирушають зимувати в тепло.

Місця проживання

Раціон

Зозулі харчуються переважно великими комахами, деревними жуками та гусеницями. Іноді вони можуть їсти фрукти та ягоди.А ще – яйця і навіть пташенят дрібніших видів птахів.

Раціон

Зимівка

Зозулі відлітають зимувати в теплі регіони Африки, і повертаються додому з настанням весни. Це найчастіше стосується звичайної та глухої зозулі, поширених у наших широтах.

Зимівка

Розмноження зозулів

Зозулі – одинаки за вдачею і формують пари тільки заради розмноження. Причому розміри особистих володінь одного птаха можуть сягати кількох гектарів. Комфортне місце вони вибирають, зокрема, за наявністю гнізд інших птахів.

Зозулі полігамні, тому один самець спарується з кількома самками. Вони не в’ють гнізда, а спостерігають за чужими, а особливо – за горобцями з зовнішньою подібністю.

Самка чекає, поки майбутні прийомні батьки хоч ненадовго відлучаться, викидає одне яйце, підкидає власне та відлітає. Відомі випадки, коли за сезон самка підкидає до 30 яєць.

Пташеня зозулі теж намагається позбутися конкурентів, тому що з’являється на світ раніше. При вдалому збігу обставин він залишається одним у гнізді, і сам отримує всю їжу та увагу. Кукушата дуже ненажерливі, швидко ростуть і готові до самостійного життя вже за 3 тижні.

Версій такої поведінки є дві.По одній з них зозуля таким чином рятує кукушат від агресивного батька сімейства. По другий – вона просто фізично нездатна одночасно вирощувати пташенят і висиджувати другу кладку.

Розмноження зозуль

Природні вороги

У спритних, стрімких і потайливих зозулів дуже мало ворогів. Іноді на них можуть нападати інші птахи для захисту території. Але найбільшу небезпеку становлять лисиці, кішки, ласки та куниці.

Природні вороги

Зозулі – фото птиці

А щоб наступного разу тобі точно вдалося впізнати зозулю в лісі або за містом, лови велику фотогалерею!

Зозулі – фото птиці
Зозулі – фото птиці
Зозулі – фото птиці
Зозулі – фото птиці

Зозулі – фото птиці
Зозулі – фото птиці
Зозулі – фото птиці
Зозулі – фото птиці
Зозулі – фото птиці
Зозулі – фото птиці
Зозулі – фото птиці
Зозулі - фото птиці
Зозулі – фото птиці
Зозулі – фото птиці
Зозулі – фото птиці
Зозулі – фото птиці
Зозулі – фото птиці
Зозулі – фото птиці
Зозулі – фото птиці
Зозулі – фото птиці
Зозулі – фото птиці
Зозулі – фото птиці