Жимолість (80 фото) – види, вирощування та догляд

Жимолість (80 фото): види, вирощування та догляд

Красочний, витончений і усипаний ягодами жимолість можна зустріти практично в будь-якому саду. Вона плодоносна, довговічна, невибаглива і красива, тому тішить і квітникарів, і любителів зібрати врожай. Чи знаєш ти, що насправді видів жимолості набагато більше, ніж може здатися? І що за її допомогою можна створювати справжні декоративні ландшафтні композиції? А ми вже готові розповісти, як це зробити та на що звернути увагу!

Загальна характеристика

У природному середовищі жимолість поширена практично у всіх районах Північної півкулі. Лише на території Росії росте понад 50 видів, приблизно третина з яких – із їстівними плодами.

Різні сорти істотно відрізняються між собою: це кущі, що прямостоять і кучеряві, повзучі ліани, низькі маленькі кущі. Під час цвітіння всі вони усипані численними яскравими квітами у головчастих суцвіттях. Найпоширеніші відтінки – рожевий, білий, жовтий та червоний, а плоди – червоні, оранжеві, жовті та сині.

Загальна характеристика - жимолість

Види жимолості

У світі існує понад 200 видів жимолості, причому всі вони відрізняються зовнішнім виглядом, ароматом та смаком плодів. У садах найчастіше вирощують кілька десятків із них.

Жимолість татарська

Листопадний витончений 3-метровий чагарник густо всипаний невеликими білими або рожевими квітами. Це красива декоративна рослина та популярний медонос у південно-східних регіонах та передгір’ї Алтаю. Дрібні плоди примітні своїм вогненним червоно-оранжевим кольором, а ось на смак – гіркі та неїстівні.

Жимолість татарська - Види жимолості

Жимолість кучерява

У Європі цей сорт з’явився понад сто років тому, і з того часу його активно використовують для оформлення альтанок та огорож. Це високий кучер, що в’ється, який піднімається до 6 метрів і весь усипаний великим яйцеподібним листям темного зеленого кольору.

Вижуча жимолість цвіте великими жовто-червоними квітами до 5 см із сильним солодким ароматом. Вона дуже яскрава і декоративна, за що цінується квітникарів. Її великі соковиті плоди, хоч і вважають неїстівними, прикрашають густий і пишний чагарник яскравими червоними ягодами.

Жимолість кучерява - Види жимолості

Капріфоль

Друга назва сорту – запашна жимолість, яка відома своїм неперевершеним ароматом. Це ідеальний декоративний вид для вертикального озеленення ділянок, адже у висоту кущ сягає 6 метрів. Капріфоль відмінно розростається і прикрашає альтанки протягом 40-50 років, а плодоносити починає на 4 роки. Зверни увагу, що ягоди цього сорту вважаються отруйними.

Каприфоль - Види жимолості

Жимолість американська

Селекціонери вивели незвичайний гібрид, схрестивши між собою капріфоль та тосканську жимолість. Це кучерявий декоративний сорт з яскравими жовто-пурпурними квітами, але він обов’язково вимагає укриття на зиму.

Жимолість американська - Види жимолості

Жимолість канадська

Це один із їстівних сортів із яскравими великими плодами червоного кольору до 10 мм у діаметрі. Невисокий чагарник до 1,5 метрів хороший для озеленення альтанок, бордюрів, узлісся та садових композицій. Цікаво виглядають бліді жовті парні квіти з червоними вкрапленнями.

Жимолість канадська - Види жимолості

Жимолість блакитна

Це один із найпопулярніших їстівних сортів, який поширений в Альпах та Карпатах.Він використовується як декоративна рослина для прикраси огорож або садових груп, а також – як медонос. Розлогий чагарник з округлим ланцетним листям і блідими жовтими квітами-дзвіночками виростає до 2 метрів.

Жимолість блакитна - Види жимолості

Жимолість Максимовича

Декоративний чагарник родом із Кореї та Китаю названий на честь ботаніка, який досліджував місцеву флору. У саду розлога жимолість з яскравими червоно-фіолетовими квітами використовується як декоративна. Її гілки та листя застосовуються в косметології, народній медицині та для виготовлення натуральних барвників.

Жимолість Максимовича - Види жимолості

Жимолість Альберта

Невисокий тонкий і витончений чагарник відрізняється дрібним листям на делікатних пагонах. Його лілові квіти прикрашають альпійські гірки та видають ніжний, але яскравий аромат. Сорт добре переносить посуху та спеку, але на зиму обов’язково вимагає укриття.

Жимолість Альберта - Види жимолості

Жимолість справжня

Декоративний сорт, що медоносить, зустрічається по всій Європі в природних умовах – у змішаних і листяних лісах. У саду він гарний для прикраси огорож і створення живоплоту. Щільні яскраві чагарники з білими квітами витягуються до 3 метрів, але їх плоди вважаються небезпечними, хоч і містять багато корисних активних компонентів.

Жимолість справжня - Види жимолості

Жимолість альпійська

Сорт прибув до нас родом із європейського півдня, але він добре переносить зиму і майже не боїться хвороб. Це невисокий чагарник до 1,5 метрів з кулястою кроною і темним великим листям. Альпійська жимолість з її жовто-зеленими квітами добре виглядає і самостійно, і в груповій посадці. Але врахуй, що її плоди, схожі на велику вишню, неїстівні та отруйні.

Жимолість альпійська - Види жимолості

Жимолість золотиста

Один із найвибагливіших видів легко переносить зиму і не вимагає складного догляду. Щільна розлога крона розростається до 4 метрів, а яскраві золотисті квіти відомі своїм тонким медовим ароматом.

Жимолість золотиста - Види жимолості

Жимолість ранньоквітуча

Головна перевага цього сорту очевидна вже з його назви: квіти витонченої південно-східної жимолості розпускаються раніше за інші види. Сам чагарник не надто гіллястий, зате доростає до 4 метрів і усіяний блідо-рожевими парними квітами з незвичайним цитрусовим ароматом.

Жимолість ранньоквітуча - Види жимолості

Жимолість Маака

Східний сорт поширений в Азії, Японії, Китаї та Кореї, а в наших широтах активно використовується у ландшафтному дизайні. На темному зеленому фоні густого листя розпускаються ніжні білі квіти з тонким та слабким ароматом.

Жимолість Маака - Види жимолості

Догляд за жимолістю

Жимолість досить невибаглива у догляді, і тут майже немає жодних особливих секретів, що відрізняються від інших садових культур. При правильному догляді цвітіння та плодоношення починається досить рано – на початку літа, і вже незабаром зі їстівних сортів можна збирати врожай.

Температура

Зимостійкі сорти жимолості легко переносять низькі температури, деякі з них – навіть до -50 градусів. Квіти добре справляються із весняними заморозками, а ось зимові відлиги іноді призводять до шкідливого раннього пробудження.

Температура - Догляд за жимолістю

Освітлення

Правильний вибір місця – один із головних моментів, необхідних для швидкого та здорового зростання рослини. Жимолість любить добре освітлені сонячні місця без сильного вітру та протягів. Але окремі сорти віддають перевагу затіненим ділянкам – обов’язково уточни це заздалегідь.

Освітлення - Догляд за жимолістю

Полив

Якісний регулярний полив – основа активного та швидкого зростання жимолості. У природі вона частіше росте на заболочених ділянках, тому потребує великої кількості вологи, особливо під час цвітіння та плодоношення. В середньому не щоденний полив потрібно близько півтора відра води на кущ.

Полив - Догляд за жимолістю

Добрива та підживлення

Кілька перших років жимолість, висаджена в правильно підібраний ґрунт, не потребує додаткового підживлення. Дорослу рослину досить удобрювати раз на 2 роки органічними сумішами у другій половині осені. Весною до розкриття нирок вводи аміачну селітру або розчин сечовини.

Добрива та підживлення - Догляд за жимолістю

Обрізка

Перші 2-3 роки молодий чагарник тільки набирає сили і не потребує обрізки. У майбутньому вона знадобиться тільки для формування або якщо окремі пагони занадто густо і швидко розростаються. Іноді необхідність у першому обрізанні виникає лише на 7-8 рік – і це абсолютно нормально для жимолості.

Обрізка - Догляд за жимолістю

Посадка та розмноження жимолості

Бимолість розмножується всіма класичними способами, властивими декоративним чагарникам. Провесною заготуй великі живці до того, як на жимолості розпустяться нирки. Вони укорінюються в ґрунті вже протягом першого місяця при достатньому зволоженні та під захисною плівкою.

Розмножувати чагарник відводками можна в середині літа, пригнувши до розпушеного ґрунту кілька молодих і сильних пагонів. А чагарники від 6 років і старші можна розмножувати звичайним розподілом, розділивши кореневища секатором або пилкою.

Посадка та розмноження жимолості

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Якщо ти бачиш, що окремі фрагменти листя засихають, а згодом починає сохнути все листя – це грибковий рамуляріоз. Якщо залишити ситуацію на самопливі, зона поразки стрімко розростається, і врятувати квітку буде набагато складніше.

Брудно-зелені плями, які сіріють і буріють згодом, найчастіше вказують на церкоспороз. Втечі, що всихають, – це перший симптом туберкуляріозу, який проявляються бурими горбками на гілках. Білий наліт – це борошниста роса, яка спочатку охоплює молоде листя, але потім поширюється.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - жимолість

Небезпека хвороб у тому, що грибкові суперечки переживають навіть зиму і наново розселяються навесні, тому всі уражені пагони та листя треба прибрати та спалити. Щоб запобігти появі грибка, вчасно вводи мінеральні добрива та використовуй фунгіциди для профілактичної обробки.

Найпоширеніші шкідники жимолості – метелик-листівка, жимолісна пальцекрилка, попелиця, п’ядениця, щитівка. Не забувай про обробку чагарників інсектицидами, які вводяться шляхом дрібнокапельного поливу строго в суху погоду на кілька заходів із інтервалом в 1-2 дні.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Жимолість

Жимолість – фото

Це лише на перший погляд жимолість- Звичайний непримітний квітучий чагарник. Ми вже розповіли, що насправді тонкощів та сортів набагато більше. А тепер ще й підібрали цілу фотогалерею спеціально для тебе!

Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото
Жимолість - фото

Відео: жимолість – Догляд, обрізка, розмноження