Залізний купорос – застосування в садівництві, як приготувати розчин

Залізний купорос: застосування в садівництві

Синьо-зелений порошок, який, напевно, зустрічався тобі в садівництві – це залізний купорос. Або сульфат заліза, який дуже універсальний для лікування рослин та профілактики всього на світі. Його навіть вводять як мінеральну добавку при підживленні. Розповідаємо докладніше!

Боротьба з весняними заморозками

Обробка слабким розчином залізного купоросу до появи нирок допомагає відстрочити початок вегетаційного періоду на кілька тижнів. Це важливо для видів, чутливих до температурних перепадів, як виноград. Після обробки вони краще переносять перші весняні заморозки після зняття зимового укриття.

Боротьба з весняними заморозками - Залізний купорос застосування в садівництві

Залізний купорос від шкідників

Активний та профілактичний інсектицид – одна з головних сфер застосування залізного купоросу, адже він знищує не лише комах, а й їхні кладки з личинками. Обов’язково вибирай концентрацію щодо ситуації: мінімальну, якщо нирки вже формуються.І більше, до 5% – восени, коли листя опало.

При обробці плодових дерев лише купоросом, без інших допоміжних препаратів, можна знищити до 50% яєць мідяниці. Обробляти потрібно стовбур, усі гілки та землю навколо дерева. Орієнтовні терміни – середина квітня, але зважай на кліматичні особливості, погоду та вид культури.

Майте на увазі, що навіть сильний розчин погано справляється із зимуючими паразитами. Отже, потрібно дочекатися, поки вони прокинуться і почнуть відкладати яйця. Але не затягуй, інакше обробка нашкодить рослині та врожаю, адже це досить агресивний засіб. Залізний купорос не можна поєднувати з фосфорорганічними інсектицидами.

Залізний купорос від шкідників - застосування в садівництві

Залізний купорос від грибка

Переваги контактних фунгіцидів – їхня ефективність і те, що вони не накопичуються всередині. Залізний купорос використовують для весняних обприскування, коли остаточно стабілізується плюсова температура. Процедуру можна повторити під час цвітіння, щоб захистити від грибка бутони.

Для оздоровлення груш, яблунь та інших плодових дерев двічі обробіть їх 3% розчином із тижневою перервою. Така ж концентрація та частота потрібні для захисту рожевих кущів від плямистості. Для смородини та малини не перевищуй концентрацію в 2-2,5%, а для насіння підійдуть усі 5%.У виноградарстві лози обробляють 5% концентратом з інтервалом у два тижні від раку, некрозу та антракнозу.

Залізний купорос від грибка - застосування в садівництві

Боротьба з мохом та лишайниками

Сильний 3-5% розчин залізного купоросу дуже агресивний по відношенню до лишайників та мохів. Обприскувати дерева при необхідності навесні або восени з перервою в 1-2 тижні – і незабаром ти побачиш, як лишайники та мох самі відпадають. Потім оброби уражені місця розчином золи і тим же 5% купоросом.

Боротьба з мохом та лишайниками - Залізний купорос застосування в садівництві

Обробка ран та зрізів залізним купоросом

Насичений розчин купоросу (100 г на літр) – дуже добрий антисептик, тому його використовують для свіжих пошкоджень. Ще він підходить для чищення дупел, запобігання поширенню інфекції та при побілці стовбурів.

Обробка ран та зрізів - Залізний купорос застосування в садівництві

Залізний купорос від хлорозу

Бліде листя, загальмований розвиток, мляве цвітіння та недорозвинені плоди – ознаки хлорозу. Від нього часто страждають яблуні, сливи, вишні та інші плодові дерева. Зазвичай хлороз безпосередньо пов’язаний з дефіцитом заліза, тому обробка, напевно, виправить ситуацію.

Розведи 50 г залізного купоросу на відро води та обробляй дерева кожен 5-6 днів, доки симптоми не зникнуть. Для регулярної профілактичної обробки потрібний розчин слабший: 10 г на відро води. Така процедура проводиться трохи рідше: раз на тиждень.

Залізний купорос від хлорозу - застосування в садівництві

Підживлення залізним купоросом

Купорос часто використовують разом із підживленням, тому що залізо в ньому знаходиться у найзручнішому та добре засвоюваному вигляді для рослин. Вірні ознаки дефіциту – відмирання пагонів, жовтизна листя і квіти, що в’януть, без інших явних причин і симптомів. Особливо страждають плодові дерева, адже в їхній життєдіяльності залізо незамінне для дихання.

Для позакореневого підживлення залізний купорос розводять у пропорції 5-10 г на відро. Їм же обробляють грядки: особливо капусту, картопля та томати. Додай 100 г купоросу в 10 кг органіки і втрути в ґрунт під час перекопування.

Не допускай контакту залізного купоросу з вапном, причому значення має навіть незначна концентрація. Підготуй для розчинів виключно м’яку воду. Інакше внаслідок реакції утворюються сполуки, які рослини не зможуть увібрати.

Підживка рослин - Залізний купорос застосування в садівництві

Заходи безпеки

Працюй у рукавичках і бери тільки скляні або пластикові ємності. Не зберігай залізний купорос разом із продуктами і не користуйся посудом, який використовуєш у побуті. Слідкуй, щоб розчин не потрапляв на шкіру або в очі, а якщо це сталося – негайно промийте водою!

Заходи безпеки - Залізний купорос застосування в садівництві