Хвороби груші – описи з фотографіями та способи лікування

Хвороби груші: описи з фото та способи лікування

На жаль, плодові дерева часто схильні до різних хвороб. Селекціонерам вдається виводити нові сорти з підвищеним імунітетом, але неможливо застрахуватися відразу від усього. Тому, щоб груші росли здоровими та врожайними, потрібно одразу ознайомитися з можливими проблемами. Ми вже підготували список найпоширеніших хвороб із описами та фотографіями, а також дізналися ефективні способи лікування!

1. Парша

Головний ворог більшості плодових культур – це всюдисуща парша. Уникнути її повністю не вдасться жодному садівнику, навіть з ідеальною добіркою сортів та умов. Оливкові плями на листі здаються бархатистими, плоди покриваються темною гниллю, а пізніше – деформуються та тріскаються.

Вибирай сорти, стійкі до парші, та витримуй відстані між посадками. Регулярно рихлий ґрунт, проріджуй крони і бою ж прибирай падалиці. Для профілактики тричі обприскуй груші Бордоською рідиною, а для лікування – Швидким або іншими системними фунгіцидами.

Парша - Хвороби груші, опис з фото та лікування

2. Борошниста роса

Грибок легко виявити, тому що листя біля груші покривається білим пухнастим нальотом. Насправді це грибниці зі спорами, які поширюють хворобу ще швидше, а самі ділянки сохнуть та відмирають. Найгірше переносять хворобу зовсім молоді пагони та гілки.

Завжди відразу видаляй хворі частини, проріджуй крону і обробляй зрізи антисептиками. Розчин марганцівки – проста народна профілактика, що щадить для рослин. Можеш використовувати кальциновану соду. Для більш ґрунтовного обприскування потрібні спеціалізовані фунгіциди: Фундазол, Сульфіт та аналоги.

Божниста роса - Хвороби груші, опис з фото та лікування

3. Цитоспороз

Цей різновид гнилі вражає в першу чергу стовбур дерева. Кора стає червоного відтінку, а потім поступово сохне та тріскається. Найкраще грибок приживається на вже пошкоджених сонцем чи морозами ділянках.

Стерильним і дуже гострим ножем акуратно зріж хвору кору, трохи заходячи на здорову частину. Оброби антисептиком і замаж сумішшю глини з коров’яком. Протягом сезону оглядай дерева та прибирай хворі або засохлі гілки.

Цитоспороз - Хвороби груші, опис з фото та лікування

4. Моніліоз

Це та сама плодова гнилизна, яка може знищити весь урожай, якщо пару заражених фруктів потрапить у ящик для зберігання. Спочатку на груші з’являються бурі плями, а потім вони поступово розходяться і покриваються пагорбами. Плід стає м’яким і пухким рознощиком, особливо – у спекотні та вологі останні дні літа.

Вчасно проріджуй крони і слідкуй, щоб нічого не заважало циркуляції повітря, а також відразу ж знищуй заражені плоди. Весною обприскуй грушу Бордоською рідиною та Хомом. Періодично обробляй посадку вапняним молоком. Зміцнюй імунітет дерев позакореневими підживленнями з комплексного біококтейлю.

Моніліоз - Хвороби груші, опис з фото та лікування

5. Іржа

Іржа легко виявити на будь-яких плодових культурах завдяки яскравим рудим плямам, якими всипане листя. Згодом хвороба перекидається на плоди – і такі груші потрібно обов’язково знищити.

Наприкінці осені обов’язково прибирай листя та рослинні опади, бо в них і зимує більшість грибків.Навесні обприскай груші Бордоською рідиною, а перед зимою оброби все разом із ґрунтом Карбамідом. Протягом сезону 3-5 разів проведіть профілактичні обприскування системними фунгіцидами.

Ржавчина - Хвороби груші, опис з фото та лікування

6. Бактеріальний опік

Ця хвороба характерна для насіння культур і проявляється на стадії цвітіння. Листя чорніє, суцвіття коричневіє і облітає, слабкі пагони відмирають, а кора тріскається. Бактерії найчастіше переносять комахи, але іноді досить вітру та невдалого сусідства. Навіть стійкі сорти потім відновлюються кілька років.

Всі уражені гілки та пагони груші потрібно зрізати, захоплюючи здорову частину на 15 см і більше. Зрізи оброби концентрованим розчином антибіотика та ним же обприскай все дерево. Упродовж сезону регулярно використовуй Бордоську рідину – якщо знадобиться, то до 9-10 разів.

Бактеріальний опік - Хвороби груші, опис з фото та лікування

7. Сажастий грибок

Специфічний грибок властивий грушам та деяким іншим плодовим культурам. На поверхні видніється чорний наліт, який справді схожий на сажу. Він активніше розходиться на деревах, уражених попелицею, що виділяє цукристі речовини.

Спершу хвороба вражає слабкі рослини, тому важливо зміцнювати імунітет та удобрювати посадки.Завжди використовуй інсектициди проти попелиці та інших шкідників, як Каліпс. Одночасно обприскуйте грушу фунгіцидами м’якої дії, на кшталт Фітоверма.

Сажистий грибок - Хвороби груші, опис з фото та лікування

8. Чорний рак

Хвороба вражає гілки та стовбур груші бурими плямами, які темніють, тріскаються та розриваються до камбію. Рак може розвиватися кілька років, і зазвичай супроводжується іншими інфекціями, адже ослаблений імунітет та відкриті рани сприйнятливі до будь-яких грибків та мікробів.

Хвору деревину неможливо вилікувати, тому її потрібно повністю вирізати разом із здоровою частиною навколо. Ніж оброби антисептиком, а рану – мідним купоросом. Замаж пошкоджене місце садовою сумішшю з глини та коров’яку.

Чорний рак - Хвороби груші, опис з фото та лікування