Проліски (50 фото) – види, догляд та посадка у відкритому ґрунті

Проліски (50 фото): види, догляд і посадка у відкритому грунті

Яскраві блакитні проліски – знак того, що справді прийшла весна та новий період у житті. Для когось вони – спогад дитинства, а для когось – звична прикраса власної дачі. Ми дізналися про них детальніше і вже хочемо поділитися!

Загальна інформація

Пролісок або сцилла – класичний цибулинний багаторічник з усіма особливостями. Належить вона, як не дивно, до спаржевих, але раніше її зараховували до лілейних. Через постійну плутанину в народних прізвиськах сцилу часто плутають із пролісками та пролісниками.

У природі проліски віддають перевагу лукам і рівнинам, а зустрічаються по всьому нашому континенту і навіть в Африці. Проростають проліски швидко, причому верхівкові суцвіття розпускаються одночасно зі зростанням довгого лінійного листя. Квітки нагадують блакитні дзвіночки і радують своєю красою на самому початку весни.

Загальна інформація

Види пролісок

У садівництві благополучно культивуються десятки сортів пролісок.Насправді, вони досить схожі між собою і їх складно однозначно класифікувати, але ми спробували!

У неї є ще одна зовсім несхожа назва – іспанський ендіміон. Компактні кущики виростають до 30 см, і на кожному квітконосі формуються довгі суцвіття. В одне таке суцвіття входить до 10 дзвіночків синього, білого чи рожевого кольору.

Дзвони проліскання

Перуанський проліск

Середземноморський вид, досить високий для проліски – до 35-40 см у висоту. Суцвіття тут конічної форми, причому досить щільні – по кілька десятків дрібних квіток у кожному.

Перуанський пролісок

Дволистий проліск

Це дуже крихітний вид заввишки до 15 см і з маленькими квітконосами. Рожеві та білі бутони примітні сильним різким ароматом. За всієї скромності розмірів, в одному суцвітті буває до 15 дзвіночків.

Двулистий пролісок

Сибірський проліск

Це велика категорія, до якої також входять кавказькі та вірменські проліски. Квітки розпускаються одночасно зі зростанням довгого витягнутого листя.Серед сортів можна знайти, здається, всі існуючі відтінки синього та фіолетового.

Сибірський пролісок

Осінній проліск

Рідкісний африканський і азіатський вид, який цвіте не на початку весни, а на початку осені. На маленькому кущику до 20 см заввишки виростає по 3-5 квітконосів із дрібними бузковими або фіолетовими бутонами.

Осінній пролісок

Догляд за пролісками

Проліски морозостійкі, у них прекрасний імунітет і вони чудово адаптуються до будь-яких навколишніх умов. І це ще одна причина їхньої популярності серед садівників!

Температура та освітлення

Весняні види пролісок особливо потребують хорошого освітлення. Вони абсолютно невибагливі до наших температур, але без світла нічого очікувати нормально зростати. А ось окремі літні та осінні сорти віддають перевагу півтіні.

Температура та освітлення

Полив

Пролісок любить високу вологість, але не переносить затоки та застій води. Поливати квітучу клумбу потрібно дуже акуратно, щоб не зачіпати квіти.

Полив

Грунт

Грунт потрібний пухкий, насичений органікою, злегка вологий, з листям і корою. Майже як у лісі! Пухкість – головневимога, тому що якщо грунт погано пропускатиме воду, цибулини почнуть гнити.

Грунт

Добрива та підживлення

Щоб садовий проліск цвів дійсно довго, рясно і рівномірно, їй потрібні підживлення. Звичайно, вона впорається і без них, як її лісові родичі, але декоративність значно потерпає. Весною використовуй рідкі мінеральні добрива, а восени – повільно розчинні гранули.

Добрива та підживлення

Зимівка

Одразу після цвітіння ріж квітконоси, а ось листя залиш. Їх треба прибрати, коли вони помруть самі, щоб цибулина встигла запастися поживними речовинами. Зимувати проліски можуть прямо в грунті, хіба що відкриті ділянки варто накрити листям або лапником.

Зимівка

Посадка та розмноження

Проліски майже не вирощують з насіння, тому що у них низька схожість, а цвітіння почнеться тільки через 3-4 роки. Тому радимо відразу висаджувати цибулини приблизно за місяць до передбачуваного утворення квітконосів.

Спочатку перекопай ґрунт із органікою, а в ідеалі ще внеси трохи лісової землі. Цибулини заглиблюй на 6-8 см та з кроком 5-10 см, залежно від їх розмірів.Весь посадковий матеріал спочатку потрібно ретельно перебрати та обробити фунгіцидами.

Раз на 2-3 роки проліски радять пересаджувати для збереження декоративності. У цей час можна їх розмножити, відділивши дітки від материнських цибулин. Найкращий час для таких маніпуляцій – кінець вересня.

Посадка та розмноження

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Проліски страждають від типового набору проблем цибулинних рослин. Зокрема, це сіра гнилизна, гнилизна цибулин і ахеленхоїдес. Хворі рослини потрібно повністю знищити, а найближчі цибулини довкола витримати у гарячій воді та обробити фунгіцидами.

Цибулями та паростками пролісок харчуються дрібні садові гризуни. Від них ефективно допомагають пастки, принади та огороджувальні канавки. Ще одна серйозна проблема – кореневий кліщ, що ховається під землею. Для лікування та профілактики використовуються спеціальні інсектоакарициди.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Проліски – фото

А щоб ніхто і ніколи більше не плутав проліски з іншими первоцвітами, ми зібрали з них велику фотогалерею!

Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото