Обробка смородини навесні від хвороб та шкідників

Обробка смородини навесні від хвороб та шкідників

Смородина – справжній садовий скарб, адже його ягоди, листя, квіти та коріння однаково корисні. Вона безперечний лідер з вітамінів та мінералів. Але щоб смородина справді радувала весь рік, про неї треба подбати ще напровесні! Розповідаємо, що робити, щоб кущі не хворіли та їх не атакували шкідники!

Хвороби смородини

Найчастіше смородину вражають різні грибкові захворювання, які можуть бути спричинені неправильним доглядом чи бактеріями. Антракноз вражає листя, залишаючи на них бурі хаотичні плями. Поступово вони повністю покривають пластини і ті просто відмирають.

Ще одне грибкове захворювання за характерний вид у народі називають – іржею. На листі з’являються руді плями, трохи здуті при найближчому вивченні. Рідше зустрічається біла плямистість або септоріоз, яка проявляється білими плямами.

Поширені хвороби смородини - чим обробити

Аскохітоз – грибок, більш властивий червоній смородині.При такому ураженні бурі плями по центру листа стають ще й трохи складчастими. А ось схожий на нього церкоспороз вражає червоні, чорні та білі сорти. Серед бурих плям проступають світлі середини, а потім вони переходять у двосторонній наліт.

Сферотека або борошниста роса за короткий термін може занапастити весь кущ смородини і перекинутися на сусідні. Вона проявляється в білому, що поступово темніє нальоті на листових пластинах. Махровість – небезпечне вірусне захворювання, через яке деформується і чахне листя, зникає запах і пропадає врожай.

Поширені хвороби смородини - чим обробити

Чим обробити смородину навесні від хвороб?

Перед обробкою смородини ріж з куща всі хворі та пошкоджені гілки, замерзлі пагони та хворі нирки. Обов’язково прибери навколо старе листя, посип грунт золою і пропухли. Так ти відразу позбавишся сприятливих умов для грибка і від паразитів, що благополучно зимують навколо куща.

Обробка окропом від грибка

Найпростіший спосіб, з якого можна почати та поєднати його з іншими – окріп. Відразу після зими ошпар кущ, і висока температура знищить усі бактерії та продезінфікує все навколо. Заодно окріп уб’є шкідників, що перезимували серед гілок, та їх личинок.

Обробка смородини окропом від грибка

Обробка смородини золою від грибка

Розведи 100 г деревної золи у відрі води та використовуй цей розчин для профілактики будь-яких грибкових захворювань смородини. Його перевага в тому, що він дуже делікатний та екологічний, тому золу можна використовувати навіть якщо листя вже сформувалося. Повторюй обприскування 3-4 вечори поспіль.

Обробка смородини золою від грибка

Обробка фундазолом від борошнистої роси

Розведи у 10-літровому відрі води 15 мл фундазолу або 100 г мідного купоросу. Таким розчином потрібно обробити не лише кущ, а й полити всі грядки смородини. Добре підходять контактні фунгіциди на основі хлорокису міді чи сірки.

Обробка смородини фундазолом від борошнистої роси

Обробка мильним розчином від борошнистої роси

На початковій стадії захворювання буде достатньо і дуже делікатних заходів. Приготуй для обприскування смородини розчин кальцинованої соди та господарського мила.На відро теплої води тобі знадобиться по 50 г інгредієнтів.

Обробка смородини від антракнозу

Кращий засіб для боротьби з антракнозом до появи першого листя – інта-вір. До початку цвітіння підійде бордоська рідина або концентрований розчин залізного купоросу у пропорції 300 г на відро. Обприскай кущ двічі за один вечір з інтервалом у півгодини.

Обробка смородини від антракнозу

Обробка бордоською рідиною від іржі

Найкраще від іржі та плямистості допомагає бордоська рідина. Її концентрація залежить від того, на якій стадії вегетації знаходиться смородиновий кущ. До розпускання нирок використовуй 3% розчин, а після – 1%. Зверніть увагу на системні фунгіциди на основі пропіконазолу.

Обробка смородини бордоською рідиною від іржі

Поширені шкідники смородини

Найнебезпечніший «іменний» шкідник смородини – смородинний кліщ, який вражає нирки. Через нього чагарник перестає розвиватися, а про хороший урожай годі й мріяти. Він поширює небезпечне вірусне захворювання – махровість.

Чорна смородина часто страждає від метеликів-скляниць із прозорими тонкими крильцями. Вони проїдають нирки біля самого основи і руйнують пагони. Гусениці цього метелика зимують прямо в серцевині гілок – це добре видно у розрізі.

Поширені шкідники смородини - чим обробити

Гусениці смородинної молі повністю виїдають весь вміст нирок. Вони дуже спритні та ще більш ненажерливі, а помітити пошкодження візуально майже неможливо.

На нижній стороні листових пластин благополучно укорінюється жовта попелиця, яка висмоктує з листя всі соки. Личинки агрусового пильщика швидко і активно об’їдають листя, так що можуть залишити кущ зовсім голим.

Поширені шкідники смородини - чим обробити

Чим обробити смородину навесні від шкідників?

Для обробки смородини від шкідників використовуються контактні та системні препарати. Вони відрізняються тим, що перші створюють на листі подобу плівки. Другі діють швидко протягом перших годин. Обов’язково дотримуйся термінів обприскування, тому що смородина розвивається буквально з кожним днем.

Обробка фураноном від кліщів

Обприскай кущ і полів землю навколо нього фураноном, хлорофосом або іншими похідними фосфонової кислоти. Відмінно підходить колоїдна сірка у пропорції 100 г на відро води. Тим же ефект має карбофос на малатіоні – 20 г на відро води. Важливо обробити смородину до того, як нирки набухають, інакше вивести кліща буде вкрай проблематично.

Обробка смородини фураноном від кліщів

Обробка окропом від кліщів

Ще один спосіб позбутися смородинового кліща – обробка кущів окропом. Це найпростіший і найекологічніший, але досить ефективний метод. Обмазувати смородину потрібно на початку весни, поки нирки ще не набухли.

Обробка смородини окропом від кліщів

Обробка смородини від попелиці

Якщо тобі вдалося виявити попелицю рано навесні до того, як нирки почали розпускатися – екстрено оброби смородину фураноном або будь-якими його похідними. Якщо листя вже з’явилося, використовуй бордоськурідина, карбофос або мідний купорос.

Обробка смородини від попелиці

Обробка настоєм тютюну від метеликів

У відро теплої води додай по 200 г тютюну та попелу, а потім дай суміші добу відстоятися. Добре відфільтруй розчин і викинь сміття, щоб не засмічувати розпилювач. Рекомендуємо проводити обробку смородини цією сумішшю тричі на тиждень.

Обробка смородини настоєм тютюну від метеликів

Обробка настоєм часнику від гусениць

Щоб позбутися гусениць та інших шкідників напровесні, приготуй міцний настій часнику. Запар 100 г зубчиків літром води, залиш на добу та процідити. Додай у настій ще 4 літри води та натріть 20 г господарського мила. Цього вистачить для обприскування приблизно десятка кущів смородини середнього розміру.

Обробка смородини настоєм часнику від гусениць

Обробка лушпинням від гусениць

Цей метод схожий на попередній, але замість настою часнику тобі знадобиться настій лушпиння цибулі. На 10-літрове відро води піде приблизно кілограм. Залий цибулю і лушпиння окропом, дай відстоятися 6 годин, процідити і обробляти їм смородину через день.

Обробка смородини цибулиною лушпинням від гусениць

Як правильно провести обробку: поради

Пам’ятай, що навіть домашні методи можуть бути небезпечними для рослин, не кажучи вже про хімічні інсектициди та фунгіциди. Тому при обробці смородини від хвороб і шкідників принципово важливо дотримуватися правил, дозування та техніки безпеки.

1. Для приготування розчину для обприскування використовуй воду кімнатної температури. Заздалегідь відфільтруй її або хоча б дай відстоятись, щоб уникнути несподіваних хімічних реакцій. Деякі препарати потребують гарячої води – тоді це вказано на упаковці;

2. Будь-який розчин (домашній або з магазинного порошку) спочатку процідити через фільтр. Важливо, щоб обприскувач не засмічувався і розподілявся засіб рівномірно;

3. Якщо користуєшся хімічними засобами, обов’язково одягай захист, окуляри, рукавички та респіратор;

4.Обробляй кущі смородини після весняної обрізки, щоб не витрачати препарат даремно. Водночас обробка фунгіцидами додатково захистить місця свіжих зрізів;

Як правильно провести обробку смородини навесні від хвороб та шкідників

5. Не обприскуйте смородину в сонячну погоду, тому що препарати швидко висохнуть і не встигнуть подіяти. До того ж, спекотного дня на листі можуть з’явитися сонячні опіки;

6. Обробляй смородину рано-вранці, відразу після того, як просохне роса. Або дочекайся пізнього вечора, коли сонце вже остаточно сховається;

7. Не обприскувати смородину одразу після дощу, бо на мокрих кущах не тримається жодного розчину. Навіть якщо він не стіче, його концентрація зменшиться, а разом із нею впаде і ефективність;

8. Не можна використовувати жодні інсектициди для обприскування, якщо смородина вже зацвіла. А от обробляти від хвороб можна;

9. Якщо після обробки несподівано пішов дощ, процедуру доведеться повторити, коли погода стабілізується, а смородина висохне.

Як правильно провести обробку смородини навесні від хвороб та шкідників