Котовник (50 фото) – види, посадка та догляд у відкритому ґрунті

Котовник (50 фото): види, посадка та догляд у відкритому грунті

Котовник не просто так отримав свою назву. Кішки справді шаленіють від так званої котячої м’яти. Але це не єдина цікава особливість рослини. Котовник гарний, декоративний, корисний і активно використовується навіть у народній медицині. Хочеш дізнатися більше? Тоді читай далі!

Загальна інформація

У природі котовник поширений по всій Європі та Азії, тому він спочатку адаптований до кліматичних умов Росії. Є навіть стійкі види для Сибіру та Кавказу, а є сорти, які чудово почуваються у Північній Африці.

Котовник – багаторічна рослина, але бувають і однорічники. Середня висота – близько 1 м або трохи більше. Одиночне серцеподібне листя з зубчастою кромкою і витікає цей характерний аромат котячої м’яти. І так, котовник – справді родич м’яти.

Котовник цвіте в липні акуратними цвітними суцвіттями синього або білого кольору. Зрідка зустрічаються інші відтінки, на зразок жовтого. Самі квітки дрібні, що нагадують дзвін або вирву. Після цвітіння на їхньому місці формуються плоди-горішки.

Загальна інформація

Види котовника

Котовник – це теж ціла група різних рослин, які можна класифікувати за ареалом проживання та специфікою зростання. Ось кілька основних видів!

Великоквітковий котівник

Морозостійка лікарська рослина родом із Сибіру із синьо-фіолетовими квітками. У нього дуже пухнастий квітучий віночок і тонке зелене листя.

Великоквітковий котівник

Котовник Фассена

Грунтопокровний компактний вид з вузьким листям красивого сріблястого відтінку. Суцвіття можуть бути блакитними чи рожевими. Котовник Фассена рано, але дуже довго і рясно цвіте.

Котовник Фассена

Многонадрізний котовник

Многолітник, що росте на гірських схилах та відкритих луках. Його стебла невисокі, до 50 см, і практично не гілкуються. Цікаво виглядають фактурні суцвіття-колоски.

Многонадрізний котовник

Жилкуватий котовник

Ще один карликовий ґрунтопокровний вид до 30 см у висоту. Листя жилкуватого котовника дуже бліді, але тим яскравіше з їхньої фоні виділяються сині суцвіття.

Жилкуватий котівник

Єєзький котовник

Дуже ароматний багаторічник висотою до 1 м з товстими міцними стеблами. Квітки довжиною до 3,5 см згруповані на верхній ворсистій частині пагонів.

Ієзький котівник

Котовник Муссіні

Його цінують за яскраві синьо-фіолетові суцвіття та ще більш виразний аромат. В ефірних оліях цього виду немає тієї самої речовини, яка впливає на поведінку котів.

Котовник Муссіні

Кокандський котовник

Високогірний сорт, особливо поширений в Азії. У нього численні прямі стебла до 40 см, які при цьому рясно гілкуються. Бутони – бузкові та фіолетові.

Кокандський котовник

Котяча м’ята

Так, насправді котяча м’ята – це не весь котівник, а його окрема група. Просто через таку цікаву особливість назву перенесли відразу на весь рід. Особливо цікаві сорти з незвичайним ароматом – наприклад, із цитрусовим.

Котяча м'ята

Догляд котовника

Котовник дуже невибагливий у побуті, і при мінімальній турботі він радуватиме своїм цвітінням протягом усього літа. А ще він чудово поєднується з трояндами та вереском, і підходить для бордюрного озеленення!

Температура та освітлення

Сірі сорти котовника потребують яскравого освітлення і не бояться сонця. Зелені краще ростуть у півтіні та не надто люблять південну сторону. Загалом котовник взагалі байдужий до температури та освітлення, але в окремих видів бувають особливості.

Температура та освітлення

Полив

Молодий котівник, що росте, обов’язково потрібно рясно поливати, особливо – відразу після посадки. Його поливають кілька разів на тиждень, а ось дорослі вже можна рідше і лише за необхідності. Сорти із сірим листям простіше витримують посуху.

Полив

Грунт

Сорти з сірим листям добре ростуть навіть на найбідніших і кам’янистих ґрунтах. А ось зеленим потрібен вологий і поживний ґрунт, але при цьому не надто сирий.

Грунт

Добрива та підживлення

Котовник відноситься до трав’янистих рослин, і в цілому не потребує інтенсивного підживлення.Надлишок добрив швидше піде на шкоду рослині. Тільки в дуже бідний ґрунт рекомендується внести трохи компосту. Комплексне підживлення знадобиться один раз, якщо ти хочеш стимулювати повторне цвітіння.

Добрива та підживлення

Обрізка

Котовник обов’язково потрібно обрізати та формувати, інакше він просто захопить весь сад. Крім того, радимо зрізати пагони після цвітіння – таким чином можна стимулювати другу хвилю.

Обрізка

Зимівка

У другій половині осені кущ потрібно обрізати приблизно на 2/3, щоб він краще пережив зиму і краще зростав наступної весни. У холодних північних областях котівник обов’язково вкривають лапником або спеціальними накидками.

Зимівка

Посадка та розмноження

Котівник можна виростити прямо з насіння, але спочатку його потрібно відправити на ніч у морозилку і потім залишити на добу у воді. Їх висаджують у контейнер або відразу у відкритий ґрунт, і вже за 1,5 тижня проклюнуться перші сходи.

Саджанці переселяють на вулицю навесні на відстані до 50 см один від одного, бо кущі швидко розростуться.Спочатку коріння потрібно занурити у воду на деякий час, а потім висадити на таку саму глибину, яка була в горщиках.

Май на увазі, що котівник розростається гірше за деякі бур’яни, так що можливо питання про розмноження взагалі не виникне. Але при необхідності сміливо поділи кущі, що розрослися, з декількома стеблами. Спочатку відмочи коріння у воді, потім акуратно розплутай, розріж ножем та розсади.

Якщо хочеш розмножити котівник живцями, наріж їх на початку літа з найсильніших, але ще не квітучих стебел. Укореняй їх відразу в пухкому ґрунті з регулярним поливом та притіненням від сонця. Щоб процес йшов швидше, можна зробити тепличку. Коли побачиш, що живці пішли у зріст – розсаджуй їх.

Посадка та розмноження

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Котовник не дуже часто хворіє завдяки хорошому імунітету рослини. Сухим жарким літом його вражає борошниста роса. Тоді варто обірвати все пошкоджене листя та обробити посадку фунгіцидами. Рідше з’являються кліщі та білокрилки, але тут також досить комплексних препаратів.

Крім того, цілком реальні і істотні збитки можуть завдати коти, залучені запахом. Саме тому має сенс висаджувати котівник окремо та подалі від цінних культур.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Котовник – фото

Неможливо охопити всю різноманітність видівкотовника в одному матеріалі. Компактні карликові кущики, високорослі великоквіткові сорти – все це запашний ефектний котівник. Тільки поглянь!

Котовник - фото
Котовник - фото
Котовник - фото
Котовник - фото
Котовник - фото
Котовник - фото
Котовник - фото
Котовник - фото
Котовник – фото
Котовник - фото
Котовник - фото
Котовник - фото
Котовник - фото
Котовник - фото
Котовник - фото
Котовник - фото
Котовник - фото
Котовник – фото
Котовник - фото
Котовник - фото
Котовник - фото
Котовник - фото
Котовник - фото
Котовник - фото