Китайська троянда (70 фото) – види, правильний догляд та вирощування

Китайська троянда (70 фото): види та правильний догляд

За надзвичайну красу та характерну форму бутонів ніжний гібіскус прозвали «китайською трояндою». Квітка оточена такою кількістю легенд і містичних загадок, що деякі досі забобонно бояться тримати її вдома. Втім, жодних об’єктивних підстав відмовлятися від бажаного вазону немає. А як виростити китайську троянду здоровою та ефектною – розповімо у цій статті!

Загальна інформація

Китайська – одна з найкрасивіших декоративних рослин з великими квітами, з яких навіть плетуть вінки для молодят в Індії. Таємнича квітка така популярна, що в багатьох регіонах вона фігурує серед національних символів: від Малайзії до Гавайських островів. До нас він потрапив з Азії та з Тихоокеанських островів.

Листя китайської троянди нагадують березові – такі ж темні, гладкі та злегка зубчасті. Але примітні саме квіти – великі вузькі чаші, що широко розкриваються пелюстками до 25 см у діаметрі. Найчастіше зустрічаються червоні сорти, але є рожеві, білі, жовті та багатобарвні.

Загальна інформація - Китайська троянда

Види китайських троянд

У природі є сотні видів гібіскусів, але в наших широтах прижилися саме китайські сорти. Саме тому можна сміливо стверджувати, що китайська троянда та гібіскус – одне й те саме, адже інших у нас майже не водиться.

Сирійська троянда

Сирійський гібіскус досить стійкий до холодів, тому саме він найчастіше зустрічається у нас у садах. У південних регіонах він взагалі практично не вимагає догляду – достатньо сформувати крону.

Сирійська троянда - Види китайських троянд

Кленолистий Махагон

Рідкісний сорт китайської троянди, який вирощують у тому числі за декоративне листя. Пластини у нього великі, червоні, з такими ж бордовими або червоними квітами. В азіатських країнах його кислувате листя використовують як овочеву культуру.

Кленолистий Махагон - Види китайських троянд

Суданська троянда

Індійський чагарник гібіскуса – це те саме каркаде, яке у нас знають як квітковий чай. Сорт найчастіше висаджують як продовольчий, і він зовсім не переносить морози.

Суданська троянда - Види китайських троянд

Північна троянда

Північний гібіскус з білими квітами ще називають трійчастим за форму трилопатевого листя. Він менш помітний, але зовсім невибагливий і відомий своїми цілющими властивостями.

Північна троянда - Види китайських троянд

Гібридний гібіскус

Це велика категорія, яка поєднує безліч сортів, схрещених одразу з трьох різних типів гібіскусів. У наших широтах такий вибір дуже універсальний, тому що гібриди морозостійкі та різнокольорові, з квітами до 25 см.

Гібридний гібіскус - Види китайських троянд

Крила ангела

Це дуже компактний оранжерейний сорт, який виростає лише до 30 см. Маленький кущик густо покритий білими квітами з рожевою серединкою – причому їхня кількість доходить до сотні.

Крила ангела - Види китайських троянд

Кімнатна китайська троянда

По суті, це ще одна велика категорія декоративних гібридів з квітами різних форм і забарвлень. Наприклад, химерний вигнутий Шизопеталус, ніжний білий Мікс,ряболистий гібіскус Купера або яскраво-жовтий Король.

Кімнатна китайська троянда

Догляд китайської троянди

Китайську троянду можна благополучно виростити у саду та квартирі. Вдома це вічнозелений чагарник, а на вулиці – велике деревце до 3 м заввишки. Найкраще гібіскус почувається в оранжереї, бо погано переносить морозні зими.

Температура

Китайська троянда віддає перевагу температурі 18-25 градусів, тому влітку їй добре на балконі та в саду. Взимку стовпчик термометра в кімнаті не повинен опускатися нижче 15 градусів, тому що вже за 10 вона скине листя.

Температура - Догляд за китайською трояндою

Освітлення

Китайській троянді обов’язково потрібно більше світла, бо інакше вона просто не зацвіте. Але прямі промені теж згубні, тож притіняй деревце. Влітку сміливо виноси вазон на балкон або терасу, але не залишай його на протяг.

Освітлення - Догляд за китайською трояндою

Полив

Стандартного графіка поливу немає, тому що потрібно контролювати стан ґрунту. Поки не звикнеш розрізняти візуально, перевіряй субстрат дерев’яною паличкою на глибину 2-3 см. Не використовуй холодну воду та воду з-під крана, тому що вона, як мінімум, має відстоятися пару днів.

Китайська троянда любить високу вологість – отже, зволожувачі та обприскування з пульверизатора. Періодично влаштовуй їй теплий душ, щоб змити з великого листя пил та бруд. Стеж, щоб вода не потрапляла на бутони, інакше на них залишаться сліди і вони швидше облетять.

Полив - Догляд за китайською трояндою

Грунт

Тобі потрібен ґрунт для квітучих рослин з дерном та піском, і при необхідності – з торфом для молодих саджанців. На дно заклади товстий шар дренажу. Дорослим гібіскусам замість пересадки достатньо щороку оновлювати 2-3 см верхнього шару ґрунту.

Грунт - Догляд за китайською трояндою

Добрива та підживлення

З середини весни і до середини осені удобрюй китайську троянду двічі на місяць. Вона добре реагує на органіку, але рекомендуємо чергувати з мінеральними сумішами.Взимку підживлюй кущик лише якщо він цвіте – точково, чвертю дози калію та фосфору.

Добрива та підживлення - Догляд за китайською трояндою

Пересадка та розмноження

Молоду китайську троянду пересаджують щороку, бо вона стрімко зростає та розвивається. Дорослі рослини після п’яти років переселяють у міру виснаження ґрунту чи необхідності змінити вазон. Зазвичай це не частіше ніж раз на три-чотири роки. Але вазон повинен бути злегка тісний, інакше кущик нарощуватиме зелень замість цвітіння.

Китайську троянду майже не розмножують насінням, бо це довго. Хоча процес досить простий, адже у неї напрочуд висока схожість, яка зберігається цілих шість років. Пророщують насіння у вологій марлі та поліетиленовому пакеті з дірками, а через тиждень-другий розсаджують сходи по стаканчиках з торфом і золою.

Для живцювання підходять пагони, що залишилися після сезонної обрізки. Обробити зрізи антисептиком і стимулятором, а потім постав у склянку з водою або встромити в склянки з піском і торфом. Протягом місяця з’являться коріння, і китайську троянду можна розсадити.

Пересадка та розмноження - Догляд за китайською трояндою

Обрізка

На початку весни обов’язково проведи санітарну обрізку – так китайська троянда швидше і раніше розквітне. Якщо зменшити кількість зеленої маси, з’явиться більше квітучих пагонів. Загалом укорочувати кущик можна приблизно вдвічі,а для омолодження – до 15 см.

За допомогою формуючої обрізки можна перетворити китайську троянду на акуратне штамбове деревце. А якщо хочеш пишний густий чагарник – періодично роби прищипку і проріджуй гілки, що йдуть углиб.

Обрізка - Догляд за китайською трояндою

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Листя гібіскуса страждають від хлорозу та судинного в’янення – і найчастіше це наслідок неправильного догляду. Потрібно скоригувати режим поливу, облаштувати добрий дренаж та вчасно вносити добрива. Швидше обріж уражені ділянки, щоб захворювання не поширювалося, і оброби рослину фунгіцидами.

Серед квітів китайської троянди селиться попелиця, щитівки та павутинний кліщ. У бутонах ховаються галиці, а листя поїдають білокрилки та червеці. Вчасно прибирай опалені бутони, проводи сезонне обприскування інсектицидами, використовуй мильний розчин та тютюновий пил.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Китайська троянда

Китайська троянда – фото

Селекціонери не витрачають часу, і сорти китайської троянди дуже різноманітні. Але всі вони безперечно красиві та ефектні – це чудово видно у нашій фотопідбірці!

Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайськатроянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото
Китайська троянда - фото