Кіпарис (60 фото) – види, посадка та догляд у відкритому грунті

Кіпаріс (60 фото): види, посадка та догляд у відкритому грунті

Вічнозелений і дуже декоративний кипарис завоював особливе кохання серед садівників та любителів кімнатних рослин. Його вирощують і на ділянках, і у приміщенні. Він добре і швидко росте, а ще заповнює повітря довкола приємним хвойним ароматом!

Загальна інформація

Кіпарис приваблює своєю ефектною та щільною кроною, найчастіше – акуратною пірамідальною формою. Така специфіка обумовлена ​​зростанням гілок, що різко піднімаються вгору. Те, що здається голочками – це вузьке листя-лусочки.

Корика кипарису з віком стає темнішою та грубішою. Листя росте хрестоподібно, яскравого зеленого відтінку. Шишки округлі та трохи сіруваті. Незважаючи на те, що майже всі види кипарисів родом із теплих регіонів, вони добре адаптуються до морозів.

Загальна інформація

Види кипарисів

Іноді складно повірити, що два різні види – це той самий кипарис, настільки вони відрізняються. У наших широтах найчастіше йдеться про кипарис пірамідальний.Але ми розповімо ще про кілька цікавих варіантів!

Пірамідальний кипарис

До нас він потрапив із теплих регіонів Італії, і це єдиний європейський вигляд. У природі він живе у Середземномор’ї, але вже понад 200 років благополучно вирощується садівниками. Висота крони в диких умовах іноді сягає 35 м.

Пірамідальний кипарис

Болотний кипарис

Його ще називають таксодіум, і мешкає він у болотистих регіонах США. Це високе велике дерево з потужним масивним стволом та товстою кроною. Відомі екземпляри з діаметром ствола близько 12 м.

Болотний кипарис

Арізонський кипарис

Саме він став основним для багатьох селекційних сортів з декоративною блакитною кроною. У природі він живе у горах і доживає до 500 років, витягуючись за цей час до 20 м.

Арізонський кипарис

Звичайний кипарис

Це азіатський різновид з вузькою короткою кроною. Цікаво, що гілки в нього майже горизонтальні, на відміну більшості родичів. Просто вони дуже короткі, тому в цілому крона конусоподібна.

Звичайний кипарис

Мексиканський кипарис

Теплолюбний вигляд, який дослідники оцінили понад 400 років тому. Він величезний, з широкою і розлогою кроною, але навіть тут зберігаються обриси піраміди.

Мексиканський кипарис

Карликовий кипарис

Гарний декоративний сорт компактного розміру, який до того ж зростає дуже повільно. Висота деревця із дрібними зеленими хвоїнками рідко перевищує 50 см.

Карликовий кипарис

Догляд за кипарисом

Серед своїх найближчих родичів, на кшталт туї та ялиці, кипарис вважається найвибагливішим. Саме тому його можна вирощувати в діжках і виносити на літо в сад, а на зиму – забирати у приміщення.

Температура та освітлення

Навіть субтропічні види не люблять дуже сильної спеки та прямих сонячних променів. Особливо це стосується маленьких молодих дерев, які рекомендується притіняти на сонці. А ось взимку для кімнатних вазонів знадобиться додаткове досвітлення.

Температура та освітлення

Полив

Влітку кипарис потребує інтенсивного регулярного поливу. Важливо, щоб земля завжди була вологою, але без застою води. Обов’язково потрібний хороший дренаж. У кімнатних кипарисів завждизливай воду з піддону та обприскуй хвою.

Полив

Грунт

Підійде будь-який ґрунт для хвойних рослин, і в тому числі можна змішати листову землю з дерном та торфом. Обов’язково потрібен розпушувач та товстий дренажний шар. Це стосується і садових, і кімнатних рослин.

Грунт

Добрива та підживлення

Кіпарис категорично не можна удобрювати органікою, і взагалі будь акуратніше з підживленням. Краще не давати йому нічого, аніж давати універсальні комплексні суміші, які просто спалять дерево. Максимум можна використовувати суміші для хвойних у малій концентрації з магнієм.

Добрива та підживлення

Обрізка

Кіпарис обрізають на початку весни. Видали всі старі, слабкі і перемерзлі гілки, а заодно можеш поправити форму крони. Загалом за один обріз можна прибрати до третини зеленої маси.

Обрізка

Зимівка

Морозостійкі кипариси в саду не потребують додаткового догляду перед зимою.Вони легко переносять морози до -20 градусів, але за бажанням можеш замульчувати ґрунт навколо. Теплолюбні види в діжках заносять у приміщення, коли температура опускається нижче 5 градусів.

Зимівка

Пересадка

Кіпарис швидко розростається і так само швидко виснажує ґрунт, тому горщикові та кадкові рослини потрібно пересаджувати кожні 2 роки. Але у кипариса дуже делікатна коренева система, тому це потрібно робити дуже акуратно і перевалкою. Категорично не можна заглиблювати в ґрунт кореневу шийку.

Пересадка

Розмноження та посадка кипарису

На початку весни кипарис розмножують насінням, але врахуй, що у них погана схожість. Висаджуй із запасом відразу в ящик, і залиш його в тіні, регулярно обприскуючи. Перші паростки проклюнуться за кілька тижнів, і в середньому десь за місяць їх уже можна розсадити.

Восени використовують верхівкові живці, які вкорінюють відразу в ґрунті. Підтримуй високу вологість, і в ідеалі – помістіть кипарис у тепличку. Пам’ятай, що живці укоріняться не всі – це нормально для кипарису.

Розмноження та посадка кипарису

Шкідники та хвороби кипарису

Кіпарис стійкий до хвороб, особливо з огляду на те, що в його корі містяться природні фунгіциди. Найчастіше проблеми починаються при неправильному догляді. Наприклад, крона жовтіє через сухе повітря, а сохне і темніє через надлишок яскравого світла. Витягується рослина, коли освітлення навпаки бракує.

Іноді з’являються щитівки та павутинний кліщ, які ховаються на стовбурі та листі. Потрібно ретельно промити кипарис та кілька разів за інструкцією обприскати його захисним препаратом.

Шкідники та хвороби кипарису

Кіпаріс – фото

Кіпаріс – справжній порятунок для північних регіонів із швидкоплинним літом, де так складно встигнути насолодитися зеленню у всій красі. Це вічнозелене дерево сповна компенсує таку нестачу вражень!

Кіпаріс – фото
Кіпаріс – фото
Кіпаріс - фото
Кіпаріс – фото
Кіпаріс - фото
Кіпаріс – фото
Кіпаріс – фото
Кіпаріс – фото
Кіпаріс – фото
Кіпаріс – фото
Кіпаріс – фото
Кіпаріс – фото
Кіпаріс – фото
Кіпаріс - фото
Кіпаріс – фото
Кіпаріс – фото
Кіпаріс – фото
Кіпаріс – фото
Кіпаріс – фото
Кіпаріс – фото
Кіпаріс – фото
Кіпаріс – фото
Кіпаріс - фото
Кіпаріс – фото