Індекс ваги і росту для жінок, чоловіків, дітей з урахуванням віку, таблиця норм, розрахунок ідеальної ваги для дівчат підлітків

Існує така відрізняється для жінок і чоловіків величина як індекс ваги і зросту (ІМТ), що сприяє оцінці відповідності маси людини з його зростанням.

Допомагає виявити зайвий, нормальний або відсутній вага, що дуже важливо при необхідності лікування організму або для самостійного коригування своєї фігури.

Що таке «індекс маси тіла»

Ще в 19 столітті лікарі визначили, що поява захворювань пов’язано безпосередньо з наявністю жирових матерій у людини. Для виявлення оптимального ваги знадобився розрахунок величини співвідношення людського зросту до його ваги.

У 1869 році лікар А. Кетле винайшов методику обчислення індексу, що дозволяє оцінити наскільки маса тіла підходить до наявного зростання. З часом багато вчених вносили різні поправки і з’являлися нові формули. Але нормативи в різний період розрізнялися.

Останнім часом оптимальний ІМТ знизився, і це стало причиною збільшення кількості людей, які мають надмірну масу тіла та ожиріння.

Оптимальна маса тіла — встановлений діапазон, у рамках якого вага може рухатися, не впливаючи на функціонування організму

Як визначається ІМТ

Деколи, розрахунок ІМТ не дає точних даних. Це пов’язано з тим, що люди мають різне співвідношення між м’язовою та жировою масою, що зумовлено багатьма факторами. Тому індивіди з одним і тим же показником виглядають не однаково.

Для вірного розрахунку ІМТ беруть до уваги вік, стать і тип (тонкокостный, среднекостный і ширококостий) комплекції, встановлений за підсумками замірів обхвату зап’ястя.

Об’єктивною величиною вважається виражена у відсотках співвідношення між жиром і кістково-м’язової тканиною для жінок – 13-20%, для чоловіків – 10-15%.

Худорляві персони з вузьким формуванням кісток мають менший норматив порівняно з власниками великих форм. Часом для визначення конституції тіла вимірюють об’єм грудної клітки.

Із-за особливостей будови жіночої і чоловічої фігури, їх ІМТ є різним. Необхідно враховувати також вік перевіряється, тому що у молодого і літнього людини оптимальний вага буде різнитися.

При аналізі індексу маси тіла (співвідношення ваги і зросту) слід враховувати те, що для чоловіків і жінок він буде різним через особливості будови жіночої і чоловічої фігури.

З роками додається жировий прошарок, більш важка, ніж м’язова тканина. З-за цього, зріла людина може мати ідеальний коефіцієнт, і в теж час страждати надмірною вагою.

Спеціальні розрахунки застосовуються для визначення оптимального індексу маси дітей. Особливим способом розраховується ІМТ у спортсменів. Завдяки тренінгу вони мають потужну мускулатуру, і їх ідеальний вагу виявиться набагато вище, ніж у звичайної людини.

Як розрахувати ІМТ за формулами

Розраховуючи індекс ваги і зростання переважно користуються такими простими діями: для жінок від зростання (см) віднімають 110, а для чоловіків — 100. Але в такій формулі береться до уваги вік, конституція особини та ін. фактори.

Обчислити правильний показник самостійно, врахувавши всі тонкощі досить складно. Для людей, охочих підтримувати свою вагу в порядку, був винайдений калькулятор — онлайн.

Треба лише записати свої дані (зріст, вага) у певну форму і через 2-3 с. на дисплеї здасться результат. Додатково може знадобитися згадка окружності стегон і зап’ястя.

Отримані підсумки необхідно зіставити з таблицею, і зробити висновок, яка маса тіла у випробуваного.

Розрахунок індексу маси тіла за різними методиками

Є різні способи розрахунку індексу, за яким можливо самостійно визначити свій відповідний вагу і встановити, скільки кілограм треба скинути. Дуже важливо запам’ятати, що жодна з методик не дасть точного поняття про наявному складі тіла, т. до. кожен організм має свої особливості.

Тільки висококласний фахівець допоможе правильно оцінити стан фізичного тіла пацієнта. Якщо наявний вага дещо відрізняється від розрахованої норми, при цьому самопочуття відмінне, не варто панікувати. Швидше за все, це і є індивідуальна норма.

Формула Брокка

Найприйнятнішою і поширеною вважається формула французького антрополога Брока, що підходить людям нормальної статури, які вище 150 см і нижче 185 див.

Маючи певне зростання треба відняти коефіцієнт:

 • до 165 см – 100;
 • до 175 см – 105;
 • від 175 і вище -110.

При цьому розрахунку потрібно врахувати тип статури, і змінити отриманий результат:

 • Астенічний (тонка кістка) – зменшити на 10%;
 • При нормостеническом (середня кістка) – віднімаємо 110 від зростання;
 • Гіперстенічна (ширококостий) – збільшити на 10%.

Оптимальна вага для жінок і чоловіків обчислюється по різному в залежності від типу статури

Для визначення свого типу треба виміряти окружність зап’ястя робочої руки. Жіночі розміри для всіх видів по черговості – до 16, 16-18, 18 і вище. Чоловіки мають такі величини обхвату – до 17, 17-20, більше 20.

Формула Кетле

Математик бельгійського походження Кетле запропонував свою методику обчислення ІМТ. Формула елементарна, і полягає в необхідності розподілу ваги випробуваного на зростання (метри) в квадраті.

Класифікація з урахуванням ІМТ ІМТ Що робити Недолік маси тіла 19 рекомендовано збільшити вагу -велика нестача Менше 16 -середній дефіцит 16-17 -маленький недобір 17-19 Нормальна вага 19,5-25,0 Надлишок маси тіла Більше 25 необхідно знизити вагу 1 ступінь ожиріння 25-30 2 ступінь ожиріння 30-35 наполегливо рекомендують зменшити масу 3 ступінь ожиріння 35-40 4 ступінь ожиріння більше 40 негайно треба позбавитися від зайвої ваги

Дані показники застосовуються для представників як сильного, так і слабкого підлоги.

Такий розрахунок має деякий поправки. Наприклад, він не підходить для вагітних, людей похилого віку і дітей. Коефіцієнт може видозмінюватися в залежності від комплекції або величини м’язової маси.

Якщо показник вище 30 од. бажано зробити серйозні заходи: відвідати кваліфікованого фахівця, звернутися до дієтолога і зайнятися спортом.

Формула Лоренца

Індекс ваги і росту для жінок можна розрахувати з допомогою дуже простої формули Лоренца, яка допоможе отримати величину, дуже схожу з результатами інших, більш кропітких обчислень.

Для виведення коефіцієнта потрібно знати свій зріст у сантиметрах (Р) і провести наступні обчислення:

 • Р-100-(Р-150)/2. Отримане число говорить про нормальній масі, сприятливого для людини;
 • Для скороченої формули Лоренца необхідно Р/2 -25. Іншими словами від половини свого зростання віднімаємо 25.

Ця методика відносна, і не дозволяє дізнатися оптимальний вагу з абсолютною точністю. Тут не враховується тип статури і зник з виду віковий фактор. Адже в різному віці нормою вважається різна маса тіла.

Формула Брейтмана

Щоб вивести індекс ваги і зросту за формулою Брейтмана для жінок, висотою 165, треба від 165 відняти 100. Для універсального розрахунку треба зростання помножити на коефіцієнт 0,7 і відняти 50.

Індекс маси тіла для жінок

Індекс маси ваги і зростання легко обчислити для жінок, застосувавши формулу Брока: від зростання див. віднімаємо 100. Якщо з отриманого результату відняти 10%, то добудемо ідеальний вагу.

Отримавши надто високу величину можна стверджувати, що випробувана знаходиться в зоні ризику, і схильна до захворювань серцево-судинної системи, гіпертонії, порушуються функції дихальної системи та ін

Здобуту норму можна розглядати для кожної жінки індивідуально. Вона обумовлена віком, і відрізняється у юних дівчат і зрілих жінок. Для більш точного визначення варто ще враховувати співвідношення м’язової і жирової тканини.

Так, якщо використовувати форму Кетле для розрахунку ІМТ дівчата з використанням середніх параметрів, то при зростанні 1,71 і вазі 64 кг, отримаємо:1,71*1,71=2,9241; 64/2,9241= 21,89. Нормальним для представниць слабкої статі вважається показник від 19 до 24, і в даному прикладі він у нормі.

Індекс маси тіла для чоловіків

Вага чоловіка залежить від індивідуальної фізичної форми, самопочуття, і співрозмірний зростання і ширині грудної клітини. Присутність надлишкових кілограмів говорить про відхилення в роботі багатьох систем організму, тому дуже важливо визначити свою ідеальну масу і дотримуватися її.

Розрахувати ІМТ для чоловіка з середніми параметрами (зріст-176, вага-88) можна за формулою: 88/(1,76*1,76)=28,4. Нормальним коефіцієнтом вважається значення від 19 до 25. Знайдений вище коефіцієнт свідчить про зайві кілограми.

Більш чітке уявлення про розподіл жирових тканин можна визначити так: об’єм талії розділити на обсяг сідниць. Для сильної статі нормою є показник 0,85.

Застосувавши формулу Наглера, чоловік може самостійно знайти своє оптимальне співвідношення.

Маючи зріст 152 див. маса тіла повинна бути 45кг. Додаючи на кожні наступні 2,45 див. зростання 0,9 кг до ваги виводимо число, і якщо воно збігається з фактичними кілограмами, то це розцінюється як норма. При великому розходженні бажано вжити необхідні заходи.

За допомогою зростання (Р) ІМТ для сильної статі можна обчислити ще так: Р-(100+(Р-100)/20)

Індекс маси тіла для дітей

Подібно обчисленню ІМТ для дорослих можна розрахувати цей показник для дітей і виявити надлишкові кілограми, або схильність до ожиріння.

Щоб розрахувати дитячий індекс маси тіла треба знати зріст і вагу дитини. Формула виглядає так:

ІМТ= вага в кг/ квадрат зростання в м.

Наприклад, якщо взяти середню величину, коли дитина при зростанні 1,5 м. важить 45 кг, то отримаємо: 45/2,25 =20. Для дівчинки або хлопчика 13-14 років це вважається нормальним. Діти постійно ростуть, і це означає, що на цей фактор треба звертати увагу. Нижче в таблиці показані оптимальні індекси для різного віку.

Вік дитини Дівчинка Хлопчик 0-2 13,3-15,4 13,4-15,7 2-3

3-4 15,3-16

14-16 15,3-16,5

15,2-16 4-5 13,5-16,5 13,8-16,8 5 13-17 13-17 6-8 13,5-18 13,5-18,5 9-10 14-20 14-21 11 14,5-20,5 14,5-21,2 12 16-21,5 15-22 13-14 16-23 16-23 15-16 17-23,5 17,5-24

Навіть при наявних даних показники непросто інтерпретувати. При будь-яких сумнівах краще проконсультуватися у педіатра. Він допоможе визначити оптимальну вагу і загальний розвиток дитячого організму, і в разі відхилень зможе дати необхідні рекомендації.

Індекс маси тіла для підлітків

Для правильного визначення ІМТ підлітка необхідно зробити такі розрахунки, як і для дітей, тому що застосовувати дорослі мірки не зовсім правильно. У період статевого дозрівання необхідно особливо уважно стежити за масою тіла підлітка. Коефіцієнт обчислюється за допомогою процентилі.

Для його знаходження вагу треба розділити на зріст, зведений у квадрат.

Отримане значення не містить частку розмірних типів тканини з ростом, з-за цього є ймовірність виникнення помилок і неправильних інтерпретацій.

Здобутий результат треба порівняти з певними даними, зумовленими віком підлітка, і отримаємо порівняльну величину (СВ ІМТ).

У хлопчиків і дівчаток ця цифра може відрізнятися, тому що середній рівень м’язової маси у чоловіків вище, ніж у жінок.

Знайдений результат СВ ІМТ відповідає наступним показникам:

 • більше 95 — ожиріння;
 • від 85 до 95 — зайва вага;
 • від 5 до 85 — норма;
 • менше 5 — недолік маси тіла.

Індекс маси тіла при вагітності

Індекс ваги і росту для жінок під час виношування дитини розраховується за формулою Кетле. Даний коефіцієнт обумовлений терміном вагітності, і порівнявши його з допустимими нормами, можна дізнатися, скільки кілограм можна набрати майбутньої матері. Для цього ще потрібно знати вагу дами до зачаття і її зростання.

Недостатній набір маси тіла вагітної жінкою може стати приводом для відхилень у розвитку плоду. Надмірне збільшення кілограмів може викликати труднощі при самостійних пологах.

Нормою при вагітності вважається додаток від 7 до 16 кг. Але на практиці буває так, що мами з зайвими або відсутніми кілограмами виробляли на світ здорових немовлят.

Якщо є сумніви з приводу того, що вага майбутньої мами може завдати негативні наслідки для малюка, не треба турбуватися передчасно.

Відвідайте лікаря, і він порекомендує пройти додаткові обстеження. Саме основне — вести здоровий спосіб життя і повноцінно харчуватися

Максимально допустима маса тіла з урахуванням віку

Індекс ваги і зростання легко знайти для жінок до 40 років, віднявши від зросту в сантиметрах 110, а жінкам після 40 років треба відняти 100см.

Очевидним є те, що з віком вага збільшується через зміни вуглеводного обміну, і цей процес природний. При цьому знижується:

 • обмін речовин;
 • змінюється енергійність і фізична активність;
 • обсяг м’язової структури;
 • рух метаболізму;
 • діяльність гормонів.

Оптимальна маса тіла різна для різних віків

Багато вчених для обчислення коефіцієнта допустимого ваги для дам використовують нормативи Єгорова – Левитського. Дані показники говорять про максимально допустимої маси в тому чи іншому віці. Перевищення нижчезазначеної ІМТ свідчать про надмірну масу тіла.

Зріст,м Вік, років 20-30 31-40 41-50 1,66 65,2 71,8 76,5 1,68 68,5 73,7 78,2 1,70 69,2 75,8 79,8 1,72 72,8 79,3 82,8 1,74 74,3 79,0 83,7

Навіщо потрібно знати свій ІМТ

Знати свій ІМТ треба тим, хто піклується про здоров’я своєї фігури. Лікарі застосовують цей коефіцієнт для підбору дози лікарських препаратів. Будинки з його допомогою можна контролювати свою вагу.

Розрахунок показника допоможе виявити наявність відхилень в організмі, і їх серйозність. Завдяки отриманим даним дієтлікарі можуть призначити пацієнтам, які мають ожиріння, відповідний режим харчування і фізичне навантаження.

ІМТ – стандартний спосіб визначення рівня ожиріння у чоловіків і жінок

Все ж при будь-якому коригуванні ваги довіряти тільки отриманого показника не рекомендовано. Якщо він не відповідає нормі, то варто зробити додаткові дослідження.

Аналіз результатів по ІМТ

Варто підкреслити, що норматив ІМТ періодично змінюється. Наприклад, в США наприкінці 20 століття, нормальний індекс був 27,8. Потім стандарти змінилися, і показник знизився до 25. Це стало причиною збільшенням кількості громадян, які мають надлишкову масу тіла.

За дослідженнями ізраїльських вчених оптимальний коефіцієнт для чоловіків становить 25-27. Для жінок нормальний індекс ваги і зростання цілком співпадає з нормативом.

ІМТ має орієнтовне значення і використовується, насамперед, лікарями і дієтологами. Розрахувавши кількість самостійно, його необхідно порівняти зі стандартами ВООЗ по окремій таблиці.

При виявленні ожиріння або недобір маси тіла не варто з повною достовірністю спиратися на виведений індекс. Так, у осіб, які мають високорозвинену мускулатуру, і не мають зайвих кілограмів може бути завищений показник.

Ступеня ожиріння за ІМТ

Визначивши свій індекс ваги і зростання з допомогою формули Брока для жінок, і виявивши зайві кілограми, класифікують завищену масу тіла від оптимальної за допомогою таблиці:

Перевищення,% Стадія ожиріння Фактичний ІМТ 20-30 1 25-30 31-50 2 30,1-36 51-99 3 36,1-40 Більше 100 4 Більш ніж 40

Ожиріння 1 і 2 рівня розглядаються як незначний косметичний недолік. Може викликати легкий дискомфорт, і стати причиною подальшого набору кілограмів. При крайній стадії ожиріння утворюються патологічні відхилення, що зачіпають всі системи життєдіяльності організму.

Ожиріння може мати такі види:

 • стабільний рівень, тримається тривалий період часу;
 • прогресуючий — відрізняється швидко зростаючим або повільним безперервним набором кілограм;
 • резедуальная — вага може значно збільшитися після довгого періоду його зниження.

Недоліки та обмеження у використанні методу ІМТ

Тлумачення значень ІМТ, запропонованих ВООЗ, не беруть до уваги вік і стать індивідуума. Дані багатьох країн свідчать, що індекс оптимальної ваги у жінок нижче, ніж у чоловіків. Крім цього, він вищий у громадян середнього віку у порівнянні з молодими і старими.

Під словом «норма» маються на увазі «середні величини», але статистичні дані говорять, що «нормативи» ІМТ, згідно з постановами ВООЗ, не відповідають типовому нормального розподілу показників ІМТ серед жителів.

Може бути так, що індекс ваги і зростання, оптимальний для жінок однієї країни, буде завищений у жінок, що проживають у багатьох інших країнах світу. Наприклад, у Росії, якщо дотримуватися рекомендацій ВООЗ, велика частина населення старше 30 років мають зайві кілограми.

Як привести в норму індекс маси тіла

Надмірна вага, так як і недостатній, призводять до серйозних порушень в роботі організму. При невеликих відхиленнях від нормативу не варто турбуватися.

Якщо розбіжності значні, насамперед треба проконсультуватися у фахівця. Він підбере оптимальний режим харчування і призначить дієту.

При гострому дефіциті ваги рекомендовано:

 • підняти калорійність порцій шляхом збільшення прийнятої їжі і більш частого прийому з використанням білкових продуктів;
 • займатися фізичними вправами, спрямованими на збільшення маси тіла, виключивши виснажують організм тренування;
 • створити умови для здорового і достатнього сну.

Мають не критичний надлишок кілограмів варто дотримуватися наступних правил:

 • знизити кількість вживаної їжі;
 • виключити з раціону жирні продукти, зменшити прийом яєць, кави, алкоголю;
 • урізноманітнити харчування достатньою кількістю овочів, фруктів, маложирной молочної продукції, кашами, нежирним м’ясом і рибою;
 • дотримуватись режим прийому їжі. На ніч краще випити кефір або з’їсти фрукти.
 • вибирати спортивну активність, сприяє спалюванню жирів;
 • як можна більше дихати свіжим повітрям і дотримуватися повноцінного сну.

Бажано відслідковувати свій індекс ваги і зростання, що особливо важливо для жінок, тому що його відхилення можуть викликати гормональний збій. Дефіцит маси тіла призводить до занепаду сил, зниження імунітету. Зайві кілограми створюють проблеми з серцево-судинною системою, сприяють втраті активності.

При пошуку оптимальних показників ІМТ, слід, насамперед, прислухатися до свого організму. Якщо цифри говорять про відхилення, але самопочуття цілком комфортний, то можна жити повноцінним життям і без досягнення ідеальної ваги.

Корисні відео матеріали про індекс росту і ваги для жінок

Ідеальне співвідношення ваги і росту для жінок:

Індекс маси тіла: скільки у вас зайвих кіло і наскільки їх кількість небезпечне або безпечне для здоров’я:

Співвідношення зросту і ваги: огляд програми Windows: