Гіппеаструм (70 фото) – догляд у домашніх умовах, види та їх вирощування

Гіппеаструм (70 фото): види та догляд у домашніх умовах

Яскравий та ефектний гіппеаструм – барвистий букет в одному вазоні. Він стане чудовою прикрасою домашнього зеленого куточка та чудовим подарунком для близьких людей. А ми розповімо, що робити, щоб гіппеаструм якомога довше радував тебе своєю красою!

Загальна інформація

Квіти гіппеаструму нагадують великі та яскраві зірки, завдяки чому квітка і отримала таку назву. У природному середовищі він росте в тропіках та субтропіках, переважно – у басейні Амазонки. Гіппеаструм дуже схожий на свого найближчого родича – амариліс, тільки той переважно зустрічається в Південній Африці.

Через таку подібність гіппеаструм часто плутали з іншими рослинами із сімейства амариліс. Тому було складно встановити, скільки саме його видів існує у природі. Сьогодні це прозоріше – налічується близько 90 сортів гіппеаструму.

Спільна інформація - Гіппеаструм

У Західній Європі особливо славилася фірма Керра у Ліверпулі.Хоча вони помилково презентували свої квіти, як амариліс, їхня робота та участь на міжнародних виставках дали колосальний поштовх для садівників та селекціонерів. Пізніше, коли з Перу та Бразилії завезли ще кілька видів, почалася справжня епоха схрещування.

Гіппеаструм – квітучий багаторічник з округлою цибулею та коротким широким стеблом. Довгі пружні листи ростуть супротивно і витягуються до 70 см. На такому ж довгому стеблі розростається до шести великих яскравих кольорів, що нагадують вирву. Найпоширеніший колір пелюсток – червоний у всьому його різноманітті.

Спільна інформація - Гіппеаструм

Види гіппеаструму

Гіппеаструм довго зустрічався виключно у Південній Америці та найближчих регіонах, але у шістнадцятому столітті мандрівники завезли його до Європи. Незабаром красива і ефектна квітка оцінили садівники і почалися роки відбору та селекції. Перший гібрид з’явився наприкінці вісімнадцятого століття – це був гіппеаструм Джонсона. Розберемося докладніше!

Гіппеаструм гібридний

Ця загальна назва для десятків різнокольорових сортів, виведених селекціонерами за останні роки. Найчастіше зустрічаються червоні, рожеві, оранжеві відтінки та його варіації. Цікаво виглядають двоколірні сорти з контрастними смужками або плямами. Квіти великі, діаметром до 20 см та по 2-6 штук на високому квітконосі.

Гіппеаструм гібридний - Види гіппеаструму

Гіппеаструм teyucuarense

Це один із найнезвичайніших сортів, примітний цікавим забарвленням. Пелюстки зібрані в трубчасті дзвіночки, зелений по центру та з яскраво-червоними або рожевими краями. Перехід від кольору до кольору різкий та контрастний, а середина нагадує зірку. Всі пелюстки покриті сітчастим малюнком з прожилок, що проступають.

Гіппеаструм teyucuarense - Види гіппеаструму

Кавалерський гіппеаструм

Це перший вид, який завезли до Європи та почали розводити у закритих ботанічних садах. Довгий час кавалерський гіппеаструм був зіркою приватних володінь та квітницьких ферм. Незабаром ефектними цегляно-червоними кольорами активно зацікавилися селекціонери.

Кавалерський гіппеаструм - Види гіппеаструму

Гіппеаструм Джонсона

Це дітище англійського годинникаря Джонсона, якому ще у вісімнадцятому столітті вдалося схрестити смугастий і королівський амариліс.За своєю природою це гібридний вигляд, тому назва його в оригіналі записується відповідним чином: Hippeastrum x johnsonii.

Гіппеаструм Джонсона - Види гіппеаструму

Королівський гіпоаструм

Це сорт середньої висоти – до 30-50 см, але з чудовими декоративними властивостями. Пелюстки дуже загострені до краю, тому особливо нагадують велику зірку. Королівський гіппеаструм традиційно яскраво-червоного відтінку, так що стане справжньою окрасою будь-якого саду.

Королівський гіппеаструм - Види гіппеаструму

Стовпчастий гіппеаструм

Цей вид відрізняється дуже ніжними та акуратними суцвіттями, які особливо люблять флористи та ландшафтні дизайнери. На одному стеблі в різні боки розходиться близько 6-8 великих трубчастих кольорів. У пелюсток ніжний персиково-лососевий відтінок з виразними тонкими коричневими прожилками.

Стовпчастий гіппеаструм - Види гіппеаструму

Догляд за гіппеаструм

Гіппеаструм живе у квартирі, але влітку він чудово почувається в саду, прикопаний у ґрунт. Якщо дотримуватись всіх вимог, ти зможеш контролювати період цвітіння і навіть виростити квітку до конкретної дати. У середньому бутони розпускаються приблизно півтора тижня.

Температура

При цвітінні гіппеаструм гостро потребує тепла, тому слідкуй за кондиціонером та відкритими вікнами, щоб стовпчик термометра не опускався нижче 17 градусів. Оптимальні умови починаються від 20, так що влітку вазон чудово почувається на вулиці.

Температура - Догляд за гіппеаструмом

Освітлення

Чим більше яскравого сонячного світла гіппеаструм отримає – тим краще. Але став вазон так, щоб на нього не потрапляли агресивні прямі промені – можливі опіки. Квітка не завалюватиметься убік і збереже форму, якщо періодично повертати вазон.

Освітлення - Догляд за гіппеаструмом

Полив

Дуже важливо не переливати гіпоаструм, інакше його коренева система може загнити. Коли квітка тільки починає розвиватися, поливай її мінімально, тому що вона ще дуже слабка. Поступово нарощуйте інтенсивність у міру випуску квітконоса. Коли цвітіння закінчиться, так само плавно знову зводь полив до нуля.

При поливі гіппеаструму бажано не мочити стебло та цибулину. Можеш перестрахуватися та використовувати нижній полив, коли тепла вода заливається у підставку від горщика. Поступово підливай і злий зайве, коли субстрат повністю просочиться.

Полив - Догляд за гіппеаструмом

Грунт

Гіппеаструму обов’язково потрібен пухкий ґрунт, так що використовуй наповнювач – великий пісок або перліт. І не забувай про хороший дренаж знизу вазону! Як основа підійде магазинна суміш або листова земля з додаванням дерну та перегною.

Грунт - Догляд за гіппеаструмом

Добрива та підживлення

Всі рясно квітучі рослини потрібно регулярно підгодовувати, тому що цей процес витрачає багато сил і поживних речовин. Після проростання потрібні рідкі мінеральні добрива, після формування листя – комплексні суміші. Коли квітконос витягнеться приблизно на 15 см, знадобиться марганцевий калій, а трохи пізніше – фосфор.

За рахунок того, що цибулини гіппеаструму потрібно висаджувати в досить тісний горщик, ґрунт виходить бідним. Рослина швидко витягає з неї всі соки та мікроелементи. Так що тут не обійтися без систематичного підживлення.

Добрива та підживлення - Догляд за гіппеаструмом

Зимівка

Під час підготовки до періоду спокою гіппеаструм скидає все листя природним шляхом. Засихання та відпадання – це не симптом хвороби,а природний життєвий цикл рослини. Після цього потрібно буде зрізати стебло та прибрати вазон на пару місяців у холодне темне місце. Його не потрібно поливати і краще акуратно перевернути на бік.

Зимівка - Догляд за гіппеаструмом

Пересадка та розмноження

Для посадки годяться тільки свіже ще вологе насіння, тому що їх схожість набагато вища за сухе. Але навіть так це довго і складно, тому простіше зрізати з цибулини дитинку під час пересадки. Для цього потрібен дуже гострий стерильний ніж та товчене вугілля, щоб обробити свіжий зріз. Молоду квітку відсаджують, і ще кілька років не зрізають на зиму листя.

Наступний незвичайний спосіб – розрізати здорову батьківську цибулину на частини. Вибери здоровий корінь, заглиб його в землю десь на третину, розріж верхню частину прямо до ґрунту і встанови в розрізи дерев’яні спиці, щоб цибулина не зросталася.

Пересадка та розмноження - Догляд за гіппеаструмом

Повсякденний догляд залишається тим самим, поки з кожної частини не виросте стебло та кілька листових пластин. Найкраще проводити процедуру наприкінці осені, і тоді вже наступної весни квітку можна буде розсадити у різні вазони.

Гіппеаструм не потребує регулярної пересадки – не частіше ніж раз на 3-4 роки. Робити це потрібно після цвітіння та методом перевалки, щоб не травмувати кореневу систему. Бери вазон за розміром, щоб з усіх боків від цибулини залишалося до 2 см простору.

Пересадка та розмноження - Догляд за гіппеаструмом

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Головні шкідники гіппеаструму – черв’яки, щитівки та павутинні кліщі. Вони витягують із рослини корисні речовини, тому вона не зможе цвісти. Щоб позбавитись шкідників, використовуй розчин інсектицидів.

Цибулина гниє через застій води після занадто інтенсивного поливу. Якщо це сталося, потрібно видалити всі місця, що підгнили, добре висушити цибулину на свіжому повітрі, обробити її фунгіцидами і переселити в новий стерилізований грунт.

Дрібні червоні цятки вказують на грибковий опік. Усі пошкоджені фрагменти потрібно точково вирізати повністю здорової тканини. Оброби зрізи крейдою з мідним купоросом, а далі дій за тією ж схемою, як і за появи гнилі. Це сушіння, антисептична обробка та пересадка у новий вазон.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Гіппеаструм

Гіппеаструм – фото

Якщо ти любиш, щоб удома завжди стояли барвисті букети, то гіппеаструм – твій вибір. На відміну від зрізаних квітів, ти точно не викинеш його за тиждень. А ще він стане справжньою окрасою будь-якого інтер’єру!

Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото
Гіппеаструм - фото

Відео: Як змусити цвісти гіппеаструм?