Цикорій (60 фото) – види, посадка та догляд у відкритому грунті

Цикорій (60 фото): види, посадка та догляд у відкритому грунті

Цикорій – це не тільки корисний напій, але ще й дуже симпатичний декоративний багаторічник. У першій половині літа він густо покривається ніжними блакитними квітками, які доповнюють клумби і ландшафтні композиції. Розповідаємо докладніше!

Загальна інформація

Цикорій – дуже поширений багаторічник, який росте і вздовж доріг, і в аптекарських садах. Він належить до айстрових і скрізь від Східної Європи до Західного Сибіру. Його коренева система – великий коренеплід, який формується в перший рік життя рослини.

Корінь цикорію може досягати ваги 400 г, а довжина пагонів сягає 1,5 м і вище. Квітки порівняно невеликі – максимум до 5 см, але вони дуже витончені та їх багато. Старі бутони швидко відцвітають і змінюються новими протягом усього літа.

Цикорій розпускає свої квіти, щойно вранці зійде яскраве сонце. Але одразу ж закривається увечері або у похмуру погоду. Ще він чудова приманка для бджіл і просто добрий медонос.

Практично всі частини цикорію так чи інакше придатні для вживання. Крім кореня використовують листя, насіння і навіть засушені квіти. У складі міститься унікальна речовина під назвою інтибін, яка дає ту саму кавову гіркоту.

Загальна інформація

Види цикорію

У культурі використовується лише два основні види цикорію, та й у природі їх не надто багато. А садівникам та дачникам будуть цікаві цикорій звичайний та салатний!

Звичайний цикорій

Він же – лікарський. Його висаджують як декоративну рослину, і з неї ж роблять цей напій. Як альтернатива кави використовуються кореневі сорти, причому деяким з них вже далеко за кілька сотень років.

Звичайний цикорій

Салатний цикорій

Легко здогадатися, що його листя використовується у кулінарії, і зокрема – для свіжих зелених салатів. Сорти дуже відрізняються між собою. Наприклад, кучерявий Ендівій легко переплутати з іншою зеленню, а у Вітлуфа вже рідкісніше широке листя.

Салатний цикорій

Догляд за цикорієм

У природі цикорій росте як бур’ян, тому легко здогадатися, наскільки він невибагливий у побуті. Йому буде достатньо лише елементарних умов, щоб він радував соковитим листям та яскравим цвітінням.

Температура та освітлення

Цикорій не боїться весняних перепадів температури, коротких заморозків та спеки.Вибирай світлу сонячну ділянку без тіні від дерев та рослих чагарників. Не хвилюйся, прямих сонячних променів цикорій зовсім не боїться.

Температура та освітлення

Полив

Щоб цикорій пишно та гарно зростав, його потрібно регулярно, але помірно поливати. Не заливай листя і мульчируй землю для збереження вологи та температури. Салатний цикорій гірше переносить посуху, ніж звичайний. Звичайному додатковий полив потрібен лише за тривалої відсутності дощів.

Полив

Грунт

Для цикорію не годиться хіба що кислий ґрунт, тому його краще вапнувати з осені. Добре підходять суглинки, але їх потрібно ретельно перекопати та зволожити.

Грунт

Добрива та підживлення

Цикорій любить мінеральні підживлення. Це стосується і готових сумішей, і золи з дерева з компостом. Радимо чергувати органіку з мінеральними добривами з інтервалом у 2-3 тижні.

Добрива та підживлення

Цвітіння та врожай

Хотілося б окремо відзначити, що звичайний цикорій зацвітає лише на другий рік. ТомуПершої осені зрізають все листя для зимівлі. Також можна збирати коріння. А ось салатний дає урожай приблизно у жовтні.

Цвітіння та врожай

Цикорій у домашніх умовах

Салатні сорти наприкінці сезону можна переселити до приміщення. Для цього викопай їх до середини осені, пару днів просуши, ріж наземну частину і прибери кореневища в прохолодне місце до +2 градусів прямо із залишками землі.

Залиш голівку та нирки на висоті близько 1 см і висади кореневища в контейнер у суміш торфу з піском на глибину до 20 см. Поступово зволожуй субстрат та дотримуйся температури близько +17 градусів. У міру зростання качани можна зрізати.

Цикорій у домашніх умовах

Посадка та розмноження

Розмножують цикорій насінням, причому з цим легко впорається кожен. Лікарські сорти висівають відразу у відкритий ґрунт ранньою весною, а салатні – пізніше, до середини травня, коли земля прогріється. Перед висадкою радимо трохи поростити насіння у вологій тканині у теплому місці.

Перед висадкою перекопай ґрунт із комплексними мінеральними добривами, а потім щедро пролий водою. Зроби невеликі борозенки глибиною 1-1,5 см із кроком близько 30 см, і вже туди висади насіння. Це стандарт для обох видів.

Уже через 1-2 тижні з’являться перші сходи, які потрібно буде проріджувати за необхідності. Не можна загущати посадку, тому що рослини просто занапащають одна одну. Пам’ятай, що 30 см – це мінімальна відстань між кущиками.

Посадка та розмноження

Хвороби та шкідники цикорію

Аромат цикорію приваблює шкідників, тому краще висаджувати його якнайдалі від цінних культур. Це попелиця, кліщі, дротяники, слимаки. Тому важливо не створювати сприятливих умов для шкідників, мульчувати землю піском та своєчасно забирати бур’яни. Якщо проблема вже трапилася, одразу використовуй ефективні інсектициди.

Звичайний цикорій майже не хворіє, а ось салатний частіше страждає від грибка, гнилі та плямистості листя. При перших симптомах видали всі уражені частини і найболючіші рослини, і оброби все навколо фунгіцидами.

Хвороби та шкідники цикорію

Цикорій – фото

А якщо ти все ще сумніваєшся, чи потрібний тобі цикорій у саду – пропонуємо подивитись нашу фотопідбірку!

Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото
Цикорій – фото