Чому жовтіють і сохнуть листя у баклажанів: основні причини, чим підгодувати

Чому жовтіють і сохнуть листя у баклажанів

Завжди нестерпно шкода, коли улюблена розсада сохне, жовтіє та чахне. Головне – якнайшвидше з’ясувати причину, чому це трапляється, та вжити заходів. Саме станом листя можна визначити перші тривожні симптоми. Це стосується всіх грядок, і баклажани не стали винятком. Розповідаємо!

Основні причини

Все досить передбачувано – це неправильне полив, освітлення або режим підживлення. Але іноді виникають проблеми серйозніші, і грядки атакують шкідники та хвороби. Ті ж жовті рослини реагують на стрес після зміни умов, несподіваних заморозків або занадто жорсткої обробки.

Основні причини - Чому жовтіють і сохнуть листя у баклажанів

жовтіє нижнє листя

Коли жодних інших симптомів і причин немає, то жовтизна нижнього листя може бути природним біологічним процесом. Наприкінці сезону рослина поступово готується до зими. А на початку активного розвитку – спрямовує ресурси на молоді та сильні пагони для майбутнього плодоношення.

Жовкне нижнє листя у баклажанів

жовтіє верхнє листя

Жовтизну нижнього листя ще можна проігнорувати, але коли страждають молоді верхні пагони – це тривожний симптом.

– Через дефіцит або погане засвоєння азоту рослина не набирає зелену масу повною мірою, а листя росте слабким і чахне;

– Якщо не вистачає заліза, то жовтина розходиться від прожилок. Не рекомендується використовувати солі, щоб не порушити засвоєння фосфору;

– Листя у баклажанів підсихає і жовтіє від кінчиків через брак кальцію. Її потрібно якнайшвидше усунути, тому що вона позначається і на врожаї;

– Через брак бору разом із листям можуть відмирати і зав’язі. Але спочатку пластини жовтіють і деформуються в основі;

– Якщо плями хаотичні, нерівномірні або строкаті – це майже гарантовано грибок. Вони бувають різними, але методи боротьби є спільними для всіх. Для профілактики не забувай про сезонне протигрибкове обприскування.

Жовтіють верхні листки у баклажанів

Листя баклажанів жовтіють і в’януть

Під час похолодання та підвищеної вологості листя у баклажанів жовтіють і в’януть від надлишку вологи.Потрібно скоротити поливи, дати ґрунту підсохнути та обробити грядки протигрибковими препаратами. А якщо затягнулася спека – то, навпаки, долі поливи, бо розсада банально сохне.

Листя баклажанів жовтіють і в'януть

Листя жовтіє і деформується

Якщо листя викривляється, скручується, змінює форму – це може бути гостра потреба у освітленні та комплексному підживленні. Але якщо з агротехнікою все гаразд – причиною може бути вірус чи колонія попелиці.

Листя у баклажанів жовтіють та деформуються

Листя баклажанів жовтіють після посадки

Пересадка – стрес для слабких паростків, які активно розростаються. Тому короткочасне пожовтіння може бути природною реакцією і тоді воно пройде без твого втручання.Але бувають інші причини!

– При пересадці була пошкоджена коренева система, через що баклажанам складно відновитися та укорінитися;

– Грунт не був продезінфікований і там залишилися личинки паразитів або суперечки грибка;

– Потрібно терміново скоригувати частоту поливів, тому що молода розсада ще більш чутлива до вологи;

– Пожовтіння – це природна реакція на стресові заморозки вночі. Якщо баклажани не перемерзлинадто сильно, вони відновляться самі.

Листя баклажанів жовтіють після посадки

Жовтіє листя баклажанів у відкритому грунті

Найпоширеніші проблеми на відкритих грядках так чи інакше пов’язані з погодними змінами. Від хвороб та шкідників не застрахований жоден город.

– Листя жовтіє і навіть може почати підгнивати від надлишку вологи під час затяжних дощів. Якщо зливи не припиняються днями, зроби для грядок плівкове укриття;

– У спекотні дні листя баклажанів жовтіють від сухості та високої температури. Тоді їм потрібно більше вологи та легке укриття до полудня;

– Від надто яскравого сонця у спекотні дні можуть залишатися плями опіків;

– Листя жовтіє і погано росте, коли грунт виснажується, тому важливо проводити комплексні підживлення за розкладом;

– Якщо випадково пошкодити кореневище рослини – воно спрямує всі ресурси на його відновлення. Звичайно, наземна частина отримуватиме набагато менше і постраждає;

– Хаотично розташовані плями невиразної форми – симптом мозаїки. Є ще кілька таких погано вивчених і невиліковних вірусів. Потім плями починають тріскатися, спучуватись, покриваються нальотом або деформуються.

Жовкне листя баклажанів у відкритому грунті

Жовтіє листя баклажанів у теплиці

У теплиці простіше підтримувати стабільний температурний вологий режим. Баклажани не страждають від заморозків, посухи та вітру. Але так само це ідеальні умови для поширення шкідників з грибками.

– Від занадто високої вологості листя жовтіє і розм’якшується, так що обов’язково контролюй цей момент. Найзручніше оснастити теплицю автоматичним датчиком;

– У теплиці легко закислити ґрунт, тому коли вносиш азотні добрива – додай трохи золи;

– Грунт у теплиці швидше виснажується, адже він не має зв’язку із зовнішнім світом. Щороку її потрібно обробляти та періодично змінювати. Не забувай про знезараження, контроль кислотності та додавання органіки;

– Під час обприскування та позакореневих підживлень чітко дотримуйся рекомендованих доз. Потрібно враховувати специфіку своєї проблеми, сезон та стадію розвитку баклажанів. Інакше – у кращому разі рослина отримає хімічний опік;

– Невиліковно хворі рослини потрібно швидше знищити, тому що в теплиці вірус стрімко прогресує та поширюється.

Жовкне листя баклажанів у теплиці

Жовтіє листя у розсади баклажанів на балконі

На балконі, окрім стандартних проблем із поливом і не підходящим ґрунтом, з’являється ще кілька нюансів. Недосвідчені городники часто не беруть до уваги, тому що здається, що вдома вже точно все ідеально. Але баклажани досить чутливі, так що з такою помилкою можна помилитися!

– Підтримуй температуру від 18-20 градусів, тому що паростки потребують тепла;

– Контролюй кислотність ґрунту в контейнерах з баклажанами;

– Забезпечити розсаді достатню кількість денного або штучного світла;

– Притіняй баклажани від прямих сонячних променів;

– Вчасно розсаджуй саджанці, доки коренева система формується.

Жовтіють листя у розсади баклажанів на балконі