Чубушник (75 фото) – види, посадка та догляд за садовим жасмином

Чубушник (75 фото): види, посадка та догляд

Шукаєш багаторічні декоративні чагарники для саду? Тоді зверни увагу на чубушник, який недаремно прозвали садовим жасмином. Він наповнить твою ділянку неповторним ніжним ароматом і порадує витонченими білими суцвіттями. А ми вже готові розповісти, яким він буває і як його доглядати!

Загальна характеристика

Чубушник – це не справжній жасмин, так його прозвали в народі за схожий відтінок та аромат. Насправді він належить до сімейства Гортензієвих і благополучно зростає в Америці, Південній Європі та Східній Азії. Чубук – це частина курильної трубки типу мундштука, для виготовлення якої ще в давнину використовували чубушник.

Молоді пагони вкриті тонкою коричневою корою, яка згодом товщає, грубіє і сіріє. При цьому пагони, які розходяться від розетки кореневища, можуть бути не тільки прямими, а й нікчемними.

Загальна характеристика - Чубушник

Листя садового жасмину – насиченого соковитого зеленого кольору, але зустрічаються сорти зі світлим або золотистим листям.Зазвичай вони овальні або яйцеподібні, трохи загострені до краю. Розмір залежить від конкретного сорту чубушника: від 2 см для карликових видів до 9 см для звичайних. Суцвіття – білого або кремового відтінку, рідше зустрічаються двокольорові з рожевим або бузковим відблиском. А ось форма квітів значно відрізняється кількістю пелюсток та махровістю. Є великі сорти до 10 см діаметром, а є навіть дзвонові суцвіття.

Загальна характеристика - Чубушник

Види чубушника

Існує близько 70 сортів чубушника, але селекціонери та садівники в основному вирощують кілька з них. Це і маленькі низькорослі кущі, і високі розлогі чагарники до 4 метрів.

Великий квітковий чубушник

У дикій природі великоквітковий чубушник поширений у Північній Америці та розростається до 3 метрів. У нього сильні великі пагони та загострене рідкозубчасте листя до 7 см завдовжки. Квіти діаметром до 5 см зібрані в білі кисті по 3-5 штук – один з найефектніших сортів. Крупноквітковий чубушник краще переносить тінь, але при цьому теплолюбніший.

Великий квітковий чубушник - Види чубушника

Дріб’яний чубушник

Густий прямий листопадний чагарник розростається до 1,5 метра з коротким загостреним ланцетним листям. На їхньому тлі особливо яскраво виділяються поодинокі білі квіти, іноді зібрані в маленькі кисті. У сезон вони покривають кущ практично повністю та видають неповторний суничний аромат.

Дрібнолистий чубушник - Види чубушника
Дрібнолистий чубушник - Види чубушника

Звичайний чубушник

Звичайний чубушник ще називають Білим – це найпоширеніший і класичний сорт родом із Кавказу та Західної Європи. Він максимально невибагливий до умов і типу ґрунту, тому активно використовується для озеленення у середніх широтах. У звичайного чубушника є кілька декоративних форм, які відрізняються видом квітів: махрова, золотиста, сріблястоокаймлена, великокольорова і т.д.

Звичайний чубушник - Види чубушника

Венечковий чубушник

Вінцевий чубушник схожий на звичайний, але відрізняється від нього жовтуватим або червонуватим відтінком пагонів. Кремові квіти розкриваються до 4,5 см у діаметрі і вони зібрані в суцвіття-кистіпо 5-7 шт. Рясне цвітіння триває до 30-річного віку, причому незалежно від погоди та суворості зим.

Вінцевий чубушник - Види чубушника

Чубушник пухнастий

Пухнастий чубушник отримав свою назву за характерну галявину листя зі зворотного боку. Він завезений із Північної Америки, але зустрічається найчастіше в Азії. Ще одна особливість – дзвонова форма квітів на чагарнику заввишки до 2 м.

Чубушник пухнастий - Види чубушника

Лумуанський чавун

Це гібридний сорт, який стався при з’єднанні звичайного та дрібнолистого чубушника. Великі квіти зібрані в такі ж великі кисті до 7 штук, а довжина ланцетного листя – всього до 4 см. Це високодекоративні чагарники, які часто використовують для озеленення парків.

Лумуани - Види чубушника
Лумуана - Буки чубушника

Чубушник непахучий

Непахучий чубушник – рідкісний сорт без характерного аромату, зате з цікавими декоративними властивостями. Розлогий кущ розростається до 4 метрів і цвіте пізніше такими ж великими квітами до 5 см. Листя – виразні і великі на тлі бурої кори, що тріскається.

Чубушник непахучий - Види чубушника

Догляд за чубушником

Якщо відразу підібрати умови для висадки чубушника, надалі тобі практично не знадобиться доглядати його. Він абсолютно самодостатній і невибагливий у побуті, за що цінується садівниками. Саме тому ландшафтні дизайнери використовують чубушник навіть при спорудженні живоплоту.

Температура

Температура мало впливає на стан чубушника – головне, не допускай посухи. Живцювання проходить швидко і успішно, якщо добова температура коливається близько 20 градусів.

До зими більшість сортів чубушника нечутливі, але у випадку з молодими саджанцями уточніть це питання для конкретного виду. Головне до морозів – замульчувати кореневища торфом, соломою або іншими матеріалами. І тоді навіть якщо вся наземна частина повністю вимерзне, навесні чагарник швидко відновиться.

Температура - Догляд за чубушником

Освітлення

Чубушник нормально почувається у затіненій місцевості, але через брак сонця практично не цвіте. Пагони витягують сильніше, але якщо на першому плані декоративні властивості – вибирай сонячну ділянку.

Освітлення - Догляд за чубушником
Освітлення - Догляд за чубушником

Полив

На відміну від багатьох садових квітів кущистий чубушник погано переносить посуху. Нестача вологи майже миттєво позначається на листі: вони втрачають пружність, стають млявими і зависають. Під час цвітіння кущ потрібно поливати практично щодня, а в нормі щотижня.

Після поливу обов’язково прополі та розпушили ґрунт, щоб вода не застоювалася і коріння не почало гнити. Принагідно видалили бур’яни та пошкоджені фрагменти. Щоб спростити повсякденний догляд, можеш заздалегідь замульчувати ділянку до висадки чубушника.

Полив - Догляд за чубушником

Добрива та підживлення

Садовий жасмин добре приймає звичайнімінеральні добрива: достатньо вилити відро розчину навесні щорічно. А восени після цвітіння дорослий кущ удобрюють звичайною золою по колу.

Молодому чубушнику не потрібно нічого, а ось з четвертого року можеш поступово вводити мінеральні добрива: фосфати, сечовину, калій. Будь-які азотні суміші вноси обережно, щоб не перестаратися, і лише навесні.

Добрива та підживлення - Догляд за чубушником

Обрізка

Як інші квітучі чагарники, для краси та акуратного вигляду чубушник потрібно періодично обрізати. Якщо цього не робити, кущ виглядає неохайно, адже нові та старі пагони цвітуть абсолютно по-різному.

Наприкінці кожного сезону цвітіння рекомендується зрізати відцвілі гілки аж до нових. Так усі ресурси прямують на молоді пагони, вони виростають швидше та сильніше, і вже наступного року радують буйним кольором.

Обрізка - Догляд за чубушником

Восени проводять санітарне обрізання: видалення болючих, поламаних, сухих гілок. Проріджуйте занадто густі ділянки, інакше пагони заважають рости один одному.

А якщо хочеш повністю омолодити чубушник, ранньою весною вкоротити стовбури практично до рівня ґрунту та оброби зрізи.Головне, щоб до цього часу ще не розпочалася активна циркуляція соку – і до осені ти вже побачиш сильні молоді пагони.

Обрізка - Догляд за чубушником

Посадка та розмноження

Щоб чубушник добре цвів і зеленів, садити його потрібно на початку весни до розпускання бруньок або вже на початку осені. Краще підійдуть родючі дреновані ґрунти, але взагалі садовий жасмин невибагливий до ґрунту.

Для посадки заздалегідь підготуй яму 0,5х0,5 м, після чого облаштуй дренаж та виклади шар керамзиту або щебеню. Для заповнення підійде листова земля з піском і перегноєм, і не забувай про рясний полив та мульчування. Не заглиблюй саджанці надто сильно: достатньо 2-3 см, щоб він прижився, але не загнив.

Посадка та розмноження - Чубушник

З садового жасмину виходить красива живоплот: для цього висаджуй кущі з інтервалом трохи більше 0,5 м. Щоб не копати окремі ями, можеш заздалегідь підготувати рівну траншею. Якщо ж ти висаджуєш чубушник окремо, відсади його на 1-1,5 від інших дерев та кущів.

Щоб пересадити чубушник, доведеться радикально проредити його крону: половину старих пагонів під корінь, а половину приблизно до середини.Натомість тоді чагарник добре переносить процедуру та швидко приживається на новому місці.

Посадка та розмноження - Чубушник

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Якщо дотримуватися всіх умов утримання, чубушник майже не більше, але навіть він не застрахований на сто відсотків. Найпоширеніша проблема – сіра гнилизна, для якої недостатньо обробити кущ фунгіцидом. Спочатку обов’язково збери опале листя, проредь рослини і видали всі пошкоджені ділянки, щоб хвороба не поширювалася.

Септоріозна плямистість – ще одне грибкове захворювання, яке проявляється у вигляді округлих бурих плям, некрозу та чорних плодових тіл. Її легко помітити візуально, якщо регулярно оглядати чагарник. Зверни увагу, що інфекція зберігається навіть у рослинних рештках, тому крім фунгіцидів обов’язково знищи всі пошкоджені ділянки.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Чубушник

Щоб запобігти появі дрібної бобової попелиці, використовуй інсектициди з ранньої весни. Влітку з’являються метелики-глоду, які п’ють квітковий нектар і розмножуються на листі. Це поширена проблема для всіх листяних дерев та кущів.

Рідше зустрічаються жуки-лускуни та їх личинки, які обгризають коріння та листя. Щоб уникнутицього, крім препаратів не забувай про дренування ділянки, видалення бур’янів і вапнування кислого ґрунту.

Боротьба зі шкідниками та хворобами - Чубушник

Чубушник – фото

Щоб переконатися, що чубушник – це аж ніяк не непоказний кущ, а справжня визначна садова пам’ятка – ми підібрали для тебе цю добірку фотографій! Приємного перегляду!

Чубушник - фото
Чубушник - фото
Чубушник - фото
Чубушник - фото
Чубушник - фото
Чубушник - фото
Чубушник - фото
Чубушник - фото
Чубушник - фото
Чубушник - фото
Чубушник - фото
Чубушник - фото
Чубушник - фото
Чубушник - фото
Чубушник - фото
Чубушник - фото
Чубушник - фото
Чубушник - фото
Чубушник - фото
Чубушник - фото
Чубушник- фото
Чубушник - фото
Чубушник - фото
Чубушник - фото
Чубушник - фото

Відео: Чубушник (жасмин) – ландшафтні хитрощі