Чому скручується листя у помідорів – основні причини, що робити

Чому скручується листя у помідорів: що робити?

Можна скільки завгодно здувати порошинки з розсади помідорів, але все одно вона періодично підкидає неприємні сюрпризи. Наприклад, листя виглядає болісно, ​​скручується і в цілому поводиться підозріло. Але не хвилюйся: ми вже з’ясували, чому це відбувається!

Основні причини

Найчастіше проблема у спеці, нестачі свіжого повітря та зміні мікроклімату. Це порушення агротехніки, які погано впливають на будь-які рослини, і помідори – не виняток.

Сортові особливості

Перш ніж бити на сполох, вивчивши особливості сорту своєї розсади. Наприклад, є кілька дрібних видів, для яких кучеряве листя – абсолютно нормальне явище.

Сортові особливості - Чому скручуються листя у помідорів

Висока температура

Якщо температура довкола давно перевалила за 30 градусів, то помідорам просто дуже спекотно. Листя скручується, тому що намагаються сховатися від цієї спеки. У такому разі потрібна півтінь і більше свіжого повітря.

Висока температура - Чому скручується листя у помідорів

Низька температура

Якщо томати несподівано перемерзли внаслідок різких заморозків або іншої причини, листя теж може звернутися. Це природна реакція рослини на стрес, але за сприятливих умов вона відновиться самостійно.

Низька температура - Чому скручується листя у помідорів

Сухість

Помідор – не найпримхливіша рослина, але він все одно вимагає регулярних поливів. І чим спекотніше – тим частіше доведеться це робити, аж до разу на 2-3 дні у спекотні дні. Обов’язково контролюй стан ґрунту та врахуй, що коріння помідорів досить глибоке, тому поливати землю потрібно добре, а не поверхнево.

Сухість - Чому скручується листя у помідорів

Надлишок вологи

Коли вода застоюється в грунті, формується сприятливе середовище для розвитку грибків, а коріння починає гнити. Листя помідорів у такому разі скручується не вниз, а вгору по краях. Потрібно просушити ґрунт та провести профілактичну обробку фунгіцидами.

Надлишок вологи - Чому скручується листя у помідорів

Ушкодження коренів

При пошкодженні кореневої системи рослина завжди спрямовує всі ресурси на її відновлення. Тому акуратно рихлий ґрунт і пересаджуй саджанці, використовуй препарати для імунітету та вкорінення. Якщо листя почало закручуватися після висадки на грядці, за сприятливих умов вони відновляться протягом кількох тижнів.

Пошкодження коріння - Чому скручується листя у помідорів

Брак харчування

Регулярне підживлення потрібне всім городним культурам, тому що більшість проблем виникає саме через брак харчування.У такому разі листя не тільки скручується, а й жовтіє, блякне, покривається плямами або сохне по краях. Рекомендуємо поєднувати підживлення під корінь із обприскуваннями.

Нестача харчування - Чому скручується листя у помідорів

Надлишок живлення

Коли добрив у ґрунті занадто багато – це навіть небезпечніше, ніж коли їх не вистачає. Найчастіше це відбувається при внесенні органіки, адже вона здається нешкідливою. Але перебір мікроелементів призводить до порушень розвитку і може навіть занапастити рослину через опік коренів.

Перебір азоту призводить до того, що нижнє листя росте зайво м’ясистим і великим, а верхнє скручується. А коли занадто багато цинку – листя згортається вниз, висить і набуває фіолетового відтінку. У будь-якому випадку потрібно терміново зупинити підживлення і можна спробувати трохи знизити реакцію тирсою, золою або стружкою.

Надлишок харчування - Чому скручується листя у помідорів

Пізнє пасинкування

Помідори завжди потрібно розділяти вчасно, до 7 см, бо надто великі пасинки забирають на себе багато ресурсів. Рослина постійно страждає через стрес і дефіцит харчування, тому листя починає скручуватися.

Пізнє пасинкування - Чому скручується листя у помідорів

Загущення грядок

Якщо помідори висаджені надто близько, їм просто тісно, ​​не вистачає сонця та повітря. Через це листя згортається і чахне, розвивається грибок і помідор в’яне. При висадці обов’язково дотримуйся рекомендованих відстаней.

Загущення грядок - Чому скручується листя у помідорів

Хвороби

Найчастіше на листі позначається грибок, але його легко визначити за іншими симптомами – наявності нальоту, зміни кольору. Верхнє листя деформується, якщо помідори уражені стовбуром. А якщо пластини закручуються, в’януть та чорніють – це може бути бактеріальний рак.

Хвороби - Чому скручуються листя у помідорів

Шкідники

Деякі шкідники облаштовують кладки на звороті листових пластин, через що листя скручуються. Це звичайна попелиця чи куди небезпечніші для помідорів білокрилки.У процесі життєдіяльності вони виділяють солодку речовину, через що листя ще більше склеюється і прогресує грибок.

Шкідники - Чому скручуються листя у помідорів

Що робити?

Насамперед потрібно скоригувати умови утримання помідорів, а вже потім – переходити до підгодівлі та обробки. Але врахуй, що скручене листя може не вирівнятися однаково, а ось молоді будуть рости здоровими.

Обробка від хвороб та шкідників

Ще перед посадкою протруй насіння в спеціальних фунгіцидах і не забувай про профілактичне обприскування. При виявленні грибка вибирай спеціалізовані препарати для помідорів чи овочів. Якщо розсаду вразив вірус або бактеріальний рак – пошкоджені рослини потрібно якнайшвидше видалити.

Зі шкідниками доведеться справлятися комплексно, бо планових обприскувань недостатньо. Розстав пастки на метеликів і користуйся спеціальними біопрепаратами від личинок та кладок. Якщо шкідники вже виявлені, знадобиться кілька обробок із інтервалом від 3 до 10 днів.

Обробка від хвороб та шкідників - Чому скручується листя у помідорів, що робити

Чим годувати

Насамперед помідорам потрібен азот, при дефіциті якого рослина в принципі не може нарощувати здорову зелену масу. Якщо листя загинається човником і набуває бурого відтінку по краях, помідорам не вистачає калію.

Якщож вони завертаються вгору і віддають бордовим або фіолетовим – настав час використовувати суперфосфати. А коли листя загортається вгору, але плями – жовті та розпливчасті, то саме час додати міді!

Чим підгодувати - Чому скручується листя у помідорів, що робити