Бруннера (50 фото) – види, догляд та посадка у відкритому ґрунті

Бруннера (50 фото): види, догляд та посадка у відкритому грунті

Бруннера дуже нагадує химерний гібрид фіалки та незабудки. У неї гарне декоративне листя і чарівні блакитні квітки, зібрані в широкі суцвіття. Сьогодні хочемо докладніше розповісти про цю чудову рослину!

Загальна інформація

Бруннера – багаторічник, який особливо поширений у Сибіру та на Кавказі. У садівництві її висаджують для прикраси бордюрів, ландшафтних композицій та різноманітних міксбордерів.

Середня висота трав’янистого кущика – 50 см. Великі цілісні листки на довгих черешках нагадують серце. Втечі трохи опушені, за рахунок чого здаються м’якшими.

Квітки брунери зовсім маленькі, не більше 1 см у діаметрі, а найчастіше навіть менші. Вони справді нагадують незабудки, і за цю особливість у народі бруннеру прозвали незабудочником. Але можна помітити невелику різницю: пляма в серединці брунери біла, а не жовта.

Загальна інформація

Види брунери

У природі існує лише три основні види брунери, а культивуються лише два з них.

Сибірська бруннера

Це великий декоративний вид заввишки до 60 см із потужним кореневищем та опушеними пагонами. Щільні серцеподібні листя рельєфні та злегка бархатисті. Діаметр квіток коливається близько 5 мм, і вони зібрані в широкі суцвіття. Сибірська бруннера зацвітає у травні.

Сибірська бруннера

Велика бруннера

Вона ж – кавказька. Це розгалужений кущик заввишки до 40 см з великим прикореневим листям. Вони темно-зелені зверху та сріблясті зі зворотного боку. У побуті крупнолиста бруннера не така примхлива, і при правильному виборі ділянки взагалі не потребує додаткового догляду. Цвітіння припадає на другу половину весни, але восени можна досягти повторного.

Крупнолиста бруннера

Догляд за бруннерою

Основні особливості догляду за бруннерою пов’язані зі звичним їй ареалом проживання. У природі вона росте в тінистих вологих лісах, і в саду ці потреби зберігаються!

Температура та освітлення

Бруннер дуже важко переносить спеку і посуху, і навіть морози даються їй легше. У теплих регіонах обов’язково потрібно вибирати досить тінисту ділянку, тому що пряме сонячне проміння просто знищить делікатну квітку.

Температура та освітлення

Полив

При правильному виборі вологої ділянки бруннеру практично не потрібно додатково поливати. Тільки в дуже спекотні та сухі дні, або якщо помітиш, що листочки почали поникати від сухості.

Полив

Грунт

Бруннер віддає перевагу вологим глинистим грунтам і чудово почувається біля водойм. Сибірський різновид більш примхлива до якості та складу ґрунту. Окремо рекомендуємо замульчувати ділянку навколо корою, тирсою або золою.

Грунт

Добрива та підживлення

Мульча з компосту – сама по собі чудове добриво для брунери. На початку весни після танення снігу використовуй гранули комплексного підживлення, щоб листя росло швидше і яскравіше. Більше нічого не треба.

Добрива та підживлення

Прополка

Дільницю навколо брунери потрібно систематично прополювати від бур’янів. Але в жодному разі не можна розпушувати ґрунт і взагалі робити будь-які різкі рухи. А все тому, що коріння рослини знаходиться надто близько.

Прополка

Обрізка

Післяцвітіння листя брунери починає псуватися і покриватися плямами. Це не хвороба, а природний цикл життя. Таке листя краще видаляти в міру в’янення, і тоді кущик випустить нові, які залишаться вже до заморозків.

Обрізка

Зимівка

Восени зріж все решта листя і замульчируй ділянку з бруннерою торфом. У тепліших регіонах не потрібне навіть таке укриття, адже це зимостійка рослина.

Зимівка

Посадка та розмноження

Пам’ятай, що весняну посадку або пересадку бруннера переносить насилу. Тільки деякі сорти крупнолистої можна акуратно перевалити земляною грудкою. В іншому ж висадку проводять у другій половині літа, а пересадку – восени.

Якщо ти хочеш висадити бруннеру з насіння, висівай їх одразу в ґрунт наприкінці осені. Інакше доведеться витратити всю зиму на дотримання температурного режиму для контейнерів майбутньої розсади.

Великі кущики брунери можна розмножувати поділом. Акуратно викопай його після цвітіння, промий коріння, розділи на частини за природним розвалом, розсади в лунки та полів. Цей метод краще підходить для крупнолистих сортів.

Сибірська бруннера краще розмножується кореневими живцями.Виріж старі та зіпсовані ділянки, відділи від них здорові частини і розламай так, щоб на кожному живці залишилися нирки для відновлення. Ділянки по 4-6 см укореняй відразу в ґрунті, заглиблюючи наполовину. Строкаті сорти можна розмножити тільки таким методом.

Посадка та розмноження

Хвороби та шкідники брунери

У дощові дні бруннера часто хворіє на буру плямистість, а іноді – борошнисту росу. Насамперед акуратно виріж усі пошкоджені частини рослини, а потім оброби його фунгіцидами.

Найнебезпечніші шкідники брунери – попелиця та білокрилки. Невелику кількість попелиці можна позбутися мильним розчином, а в інших випадках радимо відразу обзавестися хімічними інсектицидами.

Хвороби та шкідники брунери

Бруннера – фото

Бруннер – найкращий вибір для вологих тінистих ділянок. Адже ти, напевно, розумієш, як складно підібрати красиві декоративні квіти для таких умов!

Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото
Бруннера - фото