Амариліс (50 фото) – види, догляд та посадка у відкритому ґрунті

Амариліс (50 фото): види, догляд та посадка у відкритому грунті

Квітки амариліс нагадують лілії, і саме цим він цікавий. А ще різноманітністю та оригінальністю забарвлень бутонів. Амариліс у саду досить примхливий, але в той же час рідкісні рослини можуть посоперничати з ним у красі та вмінні привернути увагу!

Загальна інформація

Амариліс – висока і досить висока цибулинна рослина з однойменної родини. Його сік токсичний, і колись навіть змащували наконечники отруєних стріл. Водночас він затребуваний у медицині.

Довге лінійне листя виростає до 50 см і формує щільну прикореневу розетку. Амариліс необхідний період спокою взимку, тому цибулини дають відпочити. Цвісти амариліс починають до осені і триває близько 2 місяців.

Дзвони амариллісу дуже великі, практично будь-яких можливих відтінків, з бархатистими строкатими пелюстками. Вони зібрані у великі суцвіття, що нагадують уже готові букети. А ще вони випромінюють сильний солодкий запах.

Загальна інформація

Види амариліс

Садові амариліс класифікуються в основному не за загальними видами, а відразу за сортами.Вони відрізняються формою, розміром та кольором бутонів. Ось найпопулярніші у наших широтах!

Амарілліс Дюрбан

Ефектний сорт із великими квітками-дзвіночками. Вони пофарбовані в насичений яскраво-червоний колір зі світлою білястою плямою ближче до серединки.

Амариліс Дюрбан

Амарілліс Грандіор

Квітки Грандіора примітні тонкими вузькими пелюстками. А ще – неоднорідним строкатим забарвленням з незвичайним переходом кольору від блідого до яскравого.

Амарілліс Грандіор

Амарілліс Парадісікола

Це велика категорія з різними сортами, які поєднують пишні суцвіття до 20 рожевих бутонів у кожному. Це один із видів, який вирощують виключно в саду, поки багато інших підходять і для кімнатного розведення.

Амарілліс Парадісікола

Амарілліс Ля-Паз

Один із найнезвичайніших сортів серед усіх існуючих. А все тому, що у такого амариліс химерні зелені пелюстки з червоним краєм.

Амариліс Ля-Паз

Пурпурний амариліс

Його красиві пурпурні бутони на довгих квітконосах просто не мають рівних. На тлі ніжної жовтої серединки пелюстки здаються ще яскравішими.

Пурпурний амариліс

Снігова королева

Справжня знахідка для любителів білих квітів. Хоча насправді пелюстки скоріше кремові, але за рахунок глянсового блиску здаються сяючими.

Снігова королева

Амарілліс Макарена

Махровий сорт амариліс з білими штрихованими пелюстками. За красу бутонів саме його виділяють багато досвідчених садівників.

Амариліс Макарена

Догляд за амариліс

Амариліс – не найневибагливіші рослини. Важливо правильно підібрати грунт, дотримуватися режиму поливу і підживлення, і стежити за температурою. Крім того, рекомендується підв’язувати високі сорти.

Температура

Амариліс – теплолюбна культура. Зимувати у відкритому ґрунті він може лише в областях, де морозів немає як виду. Інакше цибулини потрібно викопувати восени та пересаджувати в горщики.

Температура

Освітлення

Амарілліскатегорично не переносить тінь і ніколи не буде пишно цвісти в таких умовах. Йому потрібно якнайбільше яскравого світла, так що навіть легке затінення від дерев або будівель не підійде.

Освітлення

Полив

Частоту та інтенсивність поливу потрібно збільшувати зі зростанням рослини. Амариліс не переносить посухи, але щоб не заливати його постійно, мульчируй землю навколо для збереження вологи.

Полив

Грунт

Амариллісу обов’язково потрібен дренований ґрунт – і це головна умова для його зростання. При цьому підійдуть важкі та глинисті ґрунти, а для будинку – готові субстрати для цибулинних. До речі, деякі сорти чудово ростуть на кам’янистих альпійських гірках.

Грунт

Добрива та підживлення

Підживлення потрібне протягом усього періоду активного зростання. Використовуй органіку, мінеральні підживлення та комплексні суміші. Для пишного цвітіння обов’язково потрібний фосфор та калій.

Добрива та підживлення

Зимівка

Після цвітіння плавно скоротить полив і перестань вносити добрива. Коли наземна частина засохне, акуратно викопай цибулину і пересади її у вазон методом перевалки із земляною грудкою. Залиш вазони при 10-12 градусах, зрідка поливаючи через піддон. Або ж можна зберігати цибулини у паперових пакетах у сухому місці за 3-5 градусів.

Зимівка

Посадка та розмноження

Перед посадкою обов’язково перебери всі цибулини, зріж підозрілі місця та оброби зріз вугіллям. Безпосередньо перед висадкою в березні вимоч їх у марганцівці. Глибина лунки – близько 15 см, крім щедрого дренажного шару.

Оптимальна відстань між амарилісами у груповій посадці – 25 см. У цей час поливати цибулини не потрібно. Рясний і регулярний полив знадобиться після того, як перші паростки проклюнуться і підростуть до 10 см. А ось мульчування обов’язково, щоб ґрунт із цибулинами не пересох на той час.

Розмножують амариліс у побуті розподілом цибулини, яка поступово обростає дітками. Достатньо відокремити найміцніші з них і просто пересадити окремо, як і материнську цибулину. Більше того, у рослин, які зимують у ґрунті, діток обов’язково потрібно відокремлювати хоча б раз на 3 роки. А ось насіннєве розмноження надто довге та неефективне.

Посадка та розмноження

Шкідники та хвороби амарилісів

Червоні плями чи смуги – це так званий червоний опік. Його важко лікувати, але можна запобігти завдяки правильному зберіганню та посадці цибулин. Крім того, не можна, щоб при поливі на цибулину потрапляла вода.

Хаотичні плями на листі – симптом вірусу мозаїки. Вона не лікується, тому важливо видалити заражені рослини. Але віруси найчастіше переносять комахи, тому найкраща профілактика – захист посадки від них.

Цибулини амариліс любить ложнощитівка, яка ховається під шкіркою і висмоктує соки. А ще – нарцисова муха, личинки якої буквально виїдають цибулину зсередини. Ретельно відбирай посадковий матеріал, вимочуй підозрілі цибулини у гарячій воді та використовуй спеціальні препарати.

Листя амариліс особливо полюбили трипси, які висмоктують соки з рослини. Їх можна побачити по чорних блискучих точках. Тут допомагає своєчасне оброблення інсектицидами.

Шкідники та хвороби амарилісів

Амарілліс – фото

Квітучий амариліс легко стане зіркою саду та центром будь-якої декоративної композиції. Його можна поєднувати з низькорослими квітами або декоративно-листяними рослинами.

Амариліс – фото
Амарілліс– фото
Амариліс – фото
Амариліс – фото
Амариліс – фото
Амариліс – фото
Амариліс – фото
Амариліс – фото
Амариліс – фото
Амариліс – фото
Амариліс – фото
Амариліс – фото
Амариліс – фото
Амариліс – фото
Амариліс – фото
Амариліс – фото
Амариліс – фото
Амариліс – фото
Амариліс – фото
Амариліс – фото
Амариліс – фото
Амариліс – фото
Амариліс – фото
Амариліс – фото
Амариліс – фото