Віола (50 фото) – види, догляд та посадка у відкритому ґрунті

Віола (50 фото): види, догляд та посадка у відкритому грунті

Віола виглядає найближчою родичкою фіалки, і це справді так. Але вона відрізняється більш яскравим і строкатим забарвленням, тому що в одному бутоні переплітаються різні пелюстки. Синій та фіолетовий – вже давно не єдині варіанти. Розповідаємо докладніше!

Загальна інформація

Можливо, ти знаєш віолу під назвою братки. Ще при монастирях культивували ці невибагливі, але дуже гарні та витончені квіти. А згодом за справу взялися селекціонери та вивели багато ефектних садових форм.

У віоли темне зубчасте листя, найчастіше – серцеподібної форми. Вони досить великі та зібрані в розетку. Квітки бувають зовсім маленькими, близько 2 см, а бувають і цілком значними – до 10 см у діаметрі. Вони завжди асиметричні, бо три пелюстки спрямовані вгору.

Загальна інформація

Види віоли

Ще до штучного виведення декоративних сортів у природі вже існували десятки різновидів віоли.І не дивно, адже вона зустрічається у всьому світі!

Віола Віттрока

Безумовно найпопулярніший різновид віоли, і вона ж – гібрид відразу декількох видів з триколірною фіалкою. На самому саме цю квітку спочатку і прозвали братками за характерне забарвлення. Є карликові, гігантські та ампельні сорти.

Віола Віттрока

Запашна віола

Найбільш ароматний вигляд найбільше нагадує класичні фіалки синіх та фіолетових відтінків. Запашна віола – зірка у парфумерії, косметології та народній медицині.

Запашна віола

Віола Вільямса

Ще один гібрид, але вже на основі самої віоли Віттрока. Висота кущиків доходить до 30 см, а діаметр квіток – до 4 см. Забарвлення яскраве і строкате, але без характерних плям-очків.

Віола Вільямса

Рогата віола

Це багаторічний вид із характерним наростом біля бутону, за рахунок якого і з’явилася незвичайна назва. Кущики виростають до 25 см і густо покриваються квітками по 5 см у діаметрі.

Рогата віола

Метеликова віола

Її ще називають Сорорія, і це невеликий первоцвіт до 20 см у висоту. При грамотному догляді наприкінці літа метеликова віола може зацвісти ще раз.

Метеликова віола

Плямиста віола

Окрім одно- та двоколірних сортів є ефектні строкаті форми. Особливо хороші махрові різновиди та різновиди з гофрованими пелюстками.

Плямиста віола

Догляд за віолою

Доглядати віолу досить просто, якщо спочатку дотримуватися балансу у всьому. Помірний полив, помірне освітлення та помірні підживлення – те, що тобі потрібно!

Температура

Віола – теплолюбна рослина, яка віддає перевагу температурі близько 15-20 градусів. Короткочасні стрімкі перепади майже не впливають на квітку, а ось тривала посуха або заморозки можуть бути згубними.

Температура

Освітлення

Найкраще для віоли підходить легка півтінь. Надлишок сонця провокує опіки і призводить до спаду цвітіння. А через його брак бутони стають дрібними і слабо розкриваються.

Освітлення

Полив

Молоді кущики та саджанці потрібно зволожувати постійно, але при цьомуне допускаючи застою води. Дорослі кущики поливають лише в міру висихання ґрунту. Обприскування віолі не потрібні, і взагалі не варто мочити наземну частину рослини.

Полив

Грунт

При висадженні розсади радимо використовувати готовий ґрунтозміш для фіалок. Її ж можна додати до садової землі під час підготовки ділянки. У мізерний ґрунт заздалегідь внеси добрива.

Грунт

Добрива та підживлення

Віолу підгодовують протягом усього сезону кожні 2-3 тижні. Використовуй мінеральні добрива для квітучих рослин, для фіалок та сенполій або просто суміші на основі калію та фосфатів.

Добрива та підживлення

Прищіпка та обрізка

Щоб кущі віоли були акуратними та рівними, їх можна прищипувати у міру зростання. Занадто високі пагони обрізай на живці і для стимуляції розгалуження. А ось квітки обривати не варто ні у процесі, ні після цвітіння.

Прищипка та обрізка

Зимівка

Морозостійкі сорти віоли переносять зиму прямо в ґрунті, але обов’язково під укриттям із листя або лапника. Перед цим заздалегідь припини полив та підживлення, а потім обріж наземну частину.

Зимівка

Посадка та розмноження віоли

У саду віола чудово розмножується самосівом, але якщо тобі потрібна певна форма клумби, а не квітковий килим – це не надто зручно. При висадці насіння у відкритий ґрунт у перший рік віола тільки укорінюється, а зацвіте вже на другий.

Щоб прискорити процес, висади розсаду у лютому, злегка заглибивши насіння у пухкий ґрунт. Вони проростають під плівкою, і вже через 3 тижні їх можна буде пікірувати. У відкритий ґрунт саджанці пересаджують у травні, і до літа вони приживуться та зацвітуть.

Здорові живці з 2-3 вузлами можна вкоренити у травні прямо у землі, але строго в тіні. Стеж за вологістю і при необхідності споруди тепличку з банки. За кілька тижнів такий держак укоріниться, а до літа зацвіте.

Посадка та розмноження віоли

Боротьба зі шкідниками та хворобами

У природних видів віоли відмінний імунітет, а ось садові форми часто страждають від грибка.Найнебезпечніші проблеми – чорна ніжка та коренева гнилизна, які виявляються і у саджанців, і у дорослих рослин. Уражені квіти доведеться просто знищити, а після цього підсуши ґрунт і присип його вугіллям або золою.

Плямистість, іржа та борошниста роса зустрічаються рідше. Їх легко впізнати по плямах та нальоту різного кольору та форми. І із цим грибком ще можна боротися! Видали хворе листя і пагони, і оброби клумбу фунгіцидами.

Віолу дуже люблять павутинні кліщі та попелиці, які випивають життєві соки рослини. У невеликих кількостях від них допомагає мильний розчин, але у великих вже потрібні інсектициди. Зі слимаками все те саме, тільки спочатку збери всіх шкідників, яких помітиш, вручну.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Віола – фото

Квіти килим з віоли виглядає дуже фентезійно. А все завдяки незвичайному забарвленню сучасних декоративних сортів!

Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото
Віола – фото