Маттіола (60 фото) – види, догляд та посадка у відкритому ґрунті

Маттіола (60 фото): види, догляд та посадка у відкритому грунті

Маттіола – одна з найбільш ароматних і водночас невибагливих рослин у саду. Вона обволікає весь сад своїм неповторним запахом і довго тішить пишним цвітінням. А якщо правильно підібрати сорти з урахуванням регіону, то за клумбою практично не треба доглядати. Зацікавило? Тоді розповідаємо докладніше!

Загальна інформація

Маттіола чи лівкою чудово прикрасить літній сад. Це невеликий напівчагарник, який відноситься до хрестоцвітих. Середня висота варіюється від 30 до 80 см, але зустрічаються карликові сорти та гіганти.

У природі існують одно-, дво- та багаторічні рослини, але в більшості регіонів Росії матіола – однорічник. Характерний аромат проявляється ближче до настання вечора. Основні відтінки суцвіть – білий, рожевий, малиновий, фіолетовий та червоний.

Втечі матіоли прямі, гіллясті і майже по всій довжині вкриті довгим зеленим листям. Зверху вони закінчуються великими суцвіттями як колоса чи кисті. Квітки можуть бути простими або махровими, а колір залежить від сорту.

Насіння збирають тільки з рослин із звичайними квітками, а ось махрові стерильні. У той же час частина матіол з цього насіння буде звичайним, а частина – махровим.І це все один сорт та посадковий матеріал з однієї рослини. Саме тому на магазинних пакетиках часто вказується так званий коефіцієнт махровості.

Загальна інформація

Види маттіоли

Усього існує близько 50 видів та понад 500 сортів маттіоли. Серед них – високі, середні та карликові, прості та махрові, та багато інших. Почнемо з основних!

Дворога матіола

Середньорослий кущик з гіллястих стебел розростається в округлу кулю до 50 см заввишки. Засібні суцвіття складаються з простих ароматних квіток рожевого або лілового відтінку.

Дворога матіола

Пірамідальна матіола

Це ціла група сортів та підвидів з характерною пірамідальною формою куща. Тут є компактні карликові кущики до 25 см і так звані велетні крупноквіткові левкоі з діаметром квіток до 5 см.

Пірамідальна матіола

Запашна матіола

Найбільш ароматний різновид із сидячим листям, зібраним у щільну прикореневу розетку. Пухкі суцвіття розпускаються ближче до заходу сонця з травня до кінця червня.

Запашна матіола

Одностебельна матіола

Це висока матіола з прямими одиночними стеблами. Вона відрізняється великими та об’ємними суцвіттями з таких же великих квіток до 6 см у діаметрі. Цвіте недовго, але чудово підходить для зрізування.

Одностебельна матіола

Сивий матіол

Цікава особливість цього виду в тому, що його стебла швидко здерев’янюють. Сива матіола цвіте з червня і до морозів, і саме до цієї групи входить найбільше яскравих відтінків.

Сіва матіола

Деревоподібна матіола

Втечі такої маттіоли гілкуються, але тільки зверху, через що вона нагадує невелике деревце. Дрібні, але щільні та махрові суцвіття складаються з великих квіток різних кольорів.

Деревоподібна матіола

Догляд за матіолою

Незважаючи на свою теплолюбність, маттіоли чудово почуваються в саду як однорічник. Вони легко адаптуються до різних умов і зовсім не завдають клопоту садівникам.

Температура

Найкраще матіола росте і цвіте в теплі, адже не просто так це літня квітка. Але загартовані саджанці легко переносять несподіванізаморозки, а окремі сорти витримують до -7 градусів.

Температура

Освітлення

Обов’язково вибирай світлу ділянку, тому що якщо матіолі не вистачить світла – цвітіння буде мізернішим. Крім того, втрачається аромат, а стебла негарно витягуються.

Освітлення

Полив

Дощового літа маттіолу можна не поливати взагалі, а ось у посуху полив обов’язковий. Краще робити це у два заходи: спочатку розмочити ґрунт, а коли перша порція води вбереться – долити другу ближче до кореневої системи.

Полив

Грунт

Грунт – одна з ключових вимог при посадці маттіоли. Рослина не цвістиме на кислих або болотистих ґрунтах. Найкраще підходять супіщаники та суглинки. Мульчувати ґрунт теж не рекомендується без крайньої необхідності.

Грунт

Добрива та підживлення

Додатково удобрювати ґрунт перед посадкою не потрібно і не можна. Радимо взагалі забути про органіку, бо матіола її не переносить.А ось мінеральні добрива можна вносити до 8 разів на сезон, рівномірно розподіливши по ньому. Особливо важливі фосфор та калій перед цвітінням.

Добрива та підживлення

Видалення бур’янів

Обов’язково потрібно своєчасно прибирати бур’яни з ділянки та розпушувати ґрунт. Це профілактика грибка та гарантія комфортних умов для маттіоли. Але робити це потрібно обережно, щоб не зачіпати зону біля стебел.

Видалення бур'янів

Зимівка

У теплих регіонах матіоли легко переносять зиму і навіть можуть цвісти. Але в середній смузі їх вирощують лише як однорічники. У міру в’янення можна видаляти старі кущики, щоб не витрачати поживні речовини з ґрунту марно. Маттіоли в контейнерах і вазонах можна занести на зиму в приміщення, але вони все одно втратять декоративність, тому простіше потім виростити нові.

Зимівка

Посадка та розмноження

Маттіолу розмножують лише насінням. До середини березня їх висівають у дерновий ґрунтозміш в контейнери та пророщують у теплі та темряві. З появою перших сходів необхідно знизити температуру приблизно до 10 градусів і переставити контейнери до світла.

Ще через 10-14 днів маттіолу можна пікірувати, а при дотриманні описаного температурного режиму навіть відразу виносити на вулицю. Щоб досягти тривалого постійного цвітіння, висіють кілька партій насіння з інтервалом у кілька тижнів.

Ранні сорти можна висівати відразу у відкритий ґрунт. Але тоді для їх повного розвитку потрібно близько 3 місяців, і квітконоси з’являться лише до кінця літа. Стійкі до холодів сорти можна висадити у борозни наприкінці зими та вкрити піском чи снігом. Сходи з’являться у другій половині весни.

Корнева система матіоли не надто глибока, тому і глибокі посадкові лунки не потрібні. Можна навіть обійтись без товстого дренажного шару. Для групових посадок найзручніше викопувати траншеї. Оптимальна відстань між кущиками – від 15 до 40 см, залежно від розміру сорту.

Посадка та розмноження

Шкідники та хвороби маттіоли

Маттіолу обов’язково потрібно регулярно оглядати різні поразки. Крім того, їх не можна садити з хрестоцвітими та підгодовувати органікою. Це в рази збільшує ризик появи грибкових захворювань.

Найнебезпечніша хвороба для маттіоли – кіла хрестоцвітих, яка передається спорами через ґрунт. Краще видалити всі уражені рослини, обробити ґрунт і якийсь час нічого на ньому не висаджувати.

У сухі дні посадці матіоли загрожують хрестоцвіті блішки, які проїдають листя.Від них допомагає припудрювання листя та ґрунту звичайною золою, яку потім змиє дощ. Також рослиною люблять ласуватиметелики, але тут уже не обійтись без інсектицидів.

Шкідники та хвороби матіоли

Маттіола – фото

Об’ємні суцвіття маттіоли дуже різноманітні, але водночас дуже ефектні. У контейнері, на клумбі, у багаторівневих композиціях чи зрізанні – скрізь вона гарна!

Маттіола - фото
Маттіола - фото
Маттіола - фото
Маттіола - фото
Маттіола - фото
Маттіола - фото
Маттіола - фото
Маттіола - фото
Маттіола - фото
Маттіола - фото
Маттіола - фото
Маттіола - фото
Маттіола - фото
Маттіола - фото
Маттіола - фото
Маттіола - фото
Маттіола - фото
Маттіола - фото
Маттіола - фото
Маттіола - фото
Маттіола - фото
Маттіола - фото
Маттіола - фото