Іберіс (60 фото) – види, посадка та догляд у відкритому ґрунті

Іберіс (60 фото): види, посадка та догляд у відкритому грунті

Незвичайні суцвіття іберису нагадують пухнасті подушки із дрібних квіток. Побачивши одного разу, їх складно переплутати з будь-якими іншими садовими квітами. Іберіс – південна рослина, і з цим пов’язані всі особливості догляду за нею у наших широтах!

Загальна інформація

Іберіс – трав’янистий однорічник, але деякі види розростаються напівчагарником. У нього білі, рожеві або фіолетові квітки складної форми, зібрані в кистевидні парасольки. Є сорти з цілісним або перистим листям.

Іберіс відноситься до хрестоцвітих, і в деяких регіонах його ще називають перечником або розпівачем. У нього розвинений стрижневий корінь, дрібне листя і прямі або пагони, що стелиться. Це зовсім невелика квітка, лише рідкісні види якої виростають хоча б до 30-40 см. Діаметр квіток у середньому не перевищує 1,5-2 см.

Назва іберису безпосередньо пов’язана з регіоном зростання квітки. Найчастіше у природі він зустрічається в Іспанії, а раніше її називали Іберією. Найпоширеніші відтінки – білий, рожевий, бузковий, а рідше – фіолетовий та червоний.

Загальна інформація

Види іберісу

Розглянемо кілька видів іберісу, які найчастіше зустрічаються. Серед них зустрічаються і багаторічні сорти, але вони рідше вирощуються в наших широтах.

Вічнозелений іберіс

Компактний напівчагарник висотою до 40 см з довгим блискучим листям і білими квітками діаметром близько 1,5 см. Вічнозелений іберіс найактивніше розростається влітку, але в цілому залишається декоративним весь сезон.

Вічнозелений іберіс

Скелястий іберіс

Компактний вічнозелений вигляд, суцвіття якого настільки щільні, що нагадують об’ємну подушку. Квітки скелястого іберису білі та дуже незвичайні.

Скелястий іберіс

Гібралтарський іберіс

Низькорослий чагарник з рожевими суцвіттями розростається швидше завширшки, ніж у висоту. Йому потрібно якомога більше сонця і вологий, але добре дренований ґрунт. Є дуже ефектні бузкові сорти, які змінюють відтінок під час цвітіння.

Гібралтарський іберіс

Гіркий іберіс

Однолітник і один із найвибагливіших видів у своєму сімействі.Його можна дізнатися за опушеними стеблами, зубчастим листям і ароматними квітками до 2 см у діаметрі.

Гіркий іберіс

Кримський іберіс

Відмінний варіант для південних регіонів нашої країни. Висота кущика рідко перевищує 10 см, зате він чудово прикрашає газони навесні. Лілові бутони поступово світлішають і розпускаються вже білими квітками.

Кримський іберіс

Парасольковий іберіс

Порівняно високий як ібериса однорічник виростає до 40 см. Зацвітає він у червні і продовжує цвісти приблизно два місяці, після чого бутони змінюються стручковими плодами.

Парасольковий іберіс

Догляд за іберисом

Найскладніша частина догляду за іберисом – це його посадка. Стрижневе кореневище дуже погано реагує на занепокоєння, тому важливо скоротити необхідні процедури до мінімуму. В іншому ж рослина не завдає клопоту.

Температура та освітлення

З огляду на походження іберису, легко здогадатися, що він віддає перевагу теплу та сонцю. Сміливо вибирай відкриту ділянку, бо рослина не боїться навіть прямого сонячного проміння.

Температура та освітлення

Полив

Іберіспрактично не потребує додаткової вологи. Достатньо помірного поливу в період тривалої посухи. А так йому вистачає періодичних природних опадів.

Полив

Грунт

Іберіс віддає перевагу піщаним або скелястим грунтам. Добре підійдуть суглинки, але головне – щоб не було застою води біля коріння, тому що це гарантовано загубить рослину.

Грунт

Добрива та підживлення

Іберіс чудово росте навіть у скелястій місцевості без підживлення. Але якщо хочеш досягти ще більш пишного цвітіння, внеси комплексні добрива, але не більше 2 разів на сезон.

Добрива та підживлення

Обрізка

Щоб іберіс зберігав декоративність протягом усього сезону, обов’язково вчасно видаляй в’янучі бутони. Після цвітіння укоротить пагони на третину, і зелені кущики будуть виглядати набагато симпатичнішими.

Обрізка

Зимівка

Якщо ти таки вирощуєш багаторічний іберис у середній смузі, радимо подбати про укриття на зиму.З наближенням холодів повністю зріж всю наземну частину рослини та накрий її товстим шаром лапника.

Зимівка

Посадка та розмноження

Іберіс дуже зручно розмножувати насінням прямо у відкритий ґрунт у квітні. Радимо висаджувати їх у два заходи з інтервалом у 2-3 тижні. У міру проростання проріджуйте сходи, щоб між кущиками залишалося 10-15 см.

На початку весни можна висадити розсаду будинку. Не потрібно сильно заглиблювати насіння в ґрунт – лише злегка присип та накрий плівкою. Відстав контейнер у теплі на сонці, і періодично обприскуй. Відразу висаджуйте насіння так, щоб сходи не довелося пікірувати.

Коли остаточно пройдуть заморозки, пересади іберіс у сад. Сіянці пересаджуйте гранично акуратно разом із земляною грудкою, щоб не турбувати кореневу систему. Якщо висаджуєш різні види, не сади їх в одному місці, тому що вони будуть перезапилюватися.

Старі високі багаторічники можна розділити на кілька частин на початку весни і одразу ж висадити ділянки назад у ґрунт. Влітку вкорінюють верхівкові живці довжиною близько 9 см. Висаджуйте їх у вологий грунт і накрийте ковпаком для тепличного ефекту до появи нових пагонів.

Посадка та розмноження

Хвороби та шкідники іберису

Занадто важкий або вологий ґрунт – найпоширеніша причина грибка. Також грибкові захворювання виникають від надлишку вологи або за надмірного загущення посадки. Правильно вибирай ділянку, зберігай дистанцію між кущиками та використовуй фунгіциди.

Не можна садити іберис на місце, де до цього росли будь-які інші хрестоцвіті. Це може призвести до поширення капустяної кіли – інфекції, яка кілька років зберігається в грунті і знищує корінь. Перед посадкою радимо знезаразити ґрунт.

Найпоширеніші шкідники іберису – попелиця, червець та земляні блішки. Добре, що тут немає жодних додаткових складнощів. Просто скористайся комплексними інсектицидами за інструкцією. Від попелиці у малій кількості допомагає промивання мильним розчином та присипка кістковим борошном.

Хвороби та шкідники іберісу

Іберіс – фото

Іберіс чудово виглядає у квітниках, на альпійських гірках і практично всюди. Їм можна прикрасити кам’яні кладки. Дивись та надихайся!

Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото
Іберіс – фото