Фізаліс (60 фото) – види, догляд та посадка у відкритому ґрунті

Фізаліс (60 фото): види, догляд та посадка у відкритому грунті

Гарне листя, красиві квіти та плоди – все це про фізаліс. Навіть їстівні сорти дуже ефектні, не кажучи вже про різноманітність декоративних видів. До речі, а ти взагалі знаєш, що він теж буває різний? Ні? Тоді розповідаємо!

Загальна інформація

Фізаліс розростається в досить великий чагарник завдяки його стеблам, що гілкуються. Середня висота при цьому коливається від 60 до 120 см. Причому за 1,5 місяці такий кущ легко дає до 150 невеликих плодів.

Фізаліс – найширший рід у своєму сімействі пасльонових. У природі він частіше зустрічається у Південній та Північній Америці, але вже досить поширений в Азії та Європі. Назва означає «міхур» з грецької, що легко пояснюється формою плодів.

Серед фізалісів зустрічаються однорічники та багаторічники. У міру зростання пагони здерев’янюють, і чагарник нагадує справжнє деревце. У сезон цвітіння по всій довжині втечі розпускаються одиночні квітки, після яких формуються здуті кулясті плоди з характерним ароматом.

Окрім активного застосування у кулінарії у фізалісу багато лікувальних властивостей. А все завдяки високому вмісту корисних кислот та мінералів. У народній медицині використовують навіть листя та коріння рослини для приготування відварів.

Загальна інформація

Види фізалісу

Всі види та сорти фізалісу можна розділити на дві великі категорії – декоративні та їстівні. Їхнє призначення очевидне, і всі вони по-своєму хороші. Ось кілька найпопулярніших різновидів!

Алькекенгі

Декоративний фізаліс, який ще називають червоним ліхтариком. Але насправді плоди бувають не лише червоні, але ще й жовті або помаранчеві.

Алькекенги

Франше

Дуже ефектний декоративний сорт. У яскравій помаранчевій філіжанці ховаються не менш яскраві вишневі плоди. Цей кущ часто використовується для оформлення ландшафту.

Франше

Лонгіфолія

Розлий декоративний чагарник витягується до 2 м. Плоди такого фізалісу світлі, ніжного кремового відтінку, з ребристими гранями.

Лонгіфолія

Овочевий фізаліс

Це основний їстівний вид, який прибув у наші широти прямо з Мексики. Його плоди м’ясисті та соковиті, через що на батьківщині його називають томатілем.

Овочевий фізаліс

Суничний фізаліс

Він же перуанський, і це великий десертний вигляд. За текстурою та смаком його плоди більше схожі на звичні нам ягоди, ніж на ті самі томати. Плоди ягідних фізалісів у кілька разів менші, ніж у овочевих.

Суничний фізаліс

Догляд за фізалісом

Не має значення, з якою метою ти висаджуєш фізаліс. Всі його різновиди дуже схожі на вимоги, так що ділимося основними тонкощами догляду!

Температура

Фізаліс – морозостійка рослина, яка не потребує особливого температурного режиму. Найкращі умови для активного плодоношення – 15-20 градусів. Для швидкого пророщування насіння потрібно 10-12 градусів, і лише для ягідних сортів – від +15.

Температура

Освітлення

Фізаліс любить гарне освітлення, але не надто в захваті від прямого сонячного проміння. В ідеалі, в піковий годинник на ділянці має бути легка тінь.

Освітлення

Полив

Фізалісу потрібен частий інтенсивний полив, а особливо молодим рослинам. Розсаду, що переросла, навіть висаджують у лунки з водою для кращого вкорінення.

Полив

Грунт

При всьому своєму екзотичному походженні фізаліс зовсім невибагливий до складу ґрунту. Але якщо ти хочеш, щоб кущ рясно плодоносив, все-таки знадобиться родючий ґрунт. Не варто садити фізаліс після інших пасльонових, але можна після капусти або огірків.

Грунт

Добрива та підживлення

Фізаліс потрібно регулярно підгодовувати, і для цього чудово підходить органіка. Можна готувати мінеральні добрива самостійно із селітри, суперфосфатів та калійної солі в рівних пропорціях.

Добрива та підживлення

Обрізка та прищипка

Фізаліс не потрібно формувати, обрізати, прищипувати та пасинкувати. Чим більше і активніше він розгалужується природним чином – тим пишніше буде цвітіння і врожай.

Обрізка та прищипка

Складання врожаю

Плоди фізалісу можна сміливо залишити на кущі до кінця осені. Разом із рослиною вони нормально переносять похолодання та нічні заморозки. Урожай зручніше збирати, коли філіжанка вже підсохла.Але якщо ти плануєш довго зберігати плоди, вони мають бути трохи недостиглими.

Складання врожаю

Зимівка

Всю надземну частину багаторічних декоративних сортів на зиму можна сміливо обрізати та використовувати для букетів. Після цього замульчувати ділянку торфом до весни. А ось однорічні сорти після збирання врожаю рекомендується повністю знищити з коренем.

Зимівка

Посадка та розмноження

У теплих регіонах фізаліс можна висаджувати насінням прямо у відкритий ґрунт ближче до початку травня. Насіння просто викладають у борозни, а потім проріджують вже після появи сіянців. А можна висадити їх під зиму – у жовтні, але тоді краще замульчувати ділянку.

У середніх широтах фізаліс висаджують лише через розсаду, зате і плодоносити він почне раніше. За 1-1,5 місяці до пересадки у відкритий ґрунт насіння висаджують в окремі горщики та залишають у теплі до появи сіянців.

Зберігай низький рівень вологості, тому що дрібні паростки часто схильні до чорної ніжки. І регулярно провітрюй розсаду. Якщо висаджуєш фізаліс у контейнери, його можна пікірувати з появою 2 листків.

Після формування 5-6 листочків фізаліс можна пересаджувати у відкритий ґрунт у похмуру погоду.Найкраще садити кущики в шаховому порядку з відстанню мінімум 0,5 м, тому що вони інтенсивно розгалужуватимуться. Глибина посадкової лунки – до першого справжнього листа.

Посадка та розмноження

Шкідники та хвороби фізалісу

Хаотичні жовті плями на листі та пагонах можуть свідчити про вірусну мозаїку. Хворі рослини потрібно обов’язково знищити, але на ранніх стадіях може допомогти обробка лікарськими засобами.

Пеніцильоз проявляється у вигляді вогнищ гниття на плодах при пошкодженні або розтріскуванні. Для цього плоди потрібно своєчасно збирати, а при підвищеній вологості обприскувати розсаду марганцівкою чи фунгіцидами.

Різні грибкові захворювання можуть проявлятися по-різному – у вигляді плям, рідких ділянок, нальоту. Лікування завжди одне: видалити пошкоджені фрагменти рослини та обробити розсаду фунгіцидами.

Найпоширеніший шкідник фізалісу – це слимаки. Їх потрібно відловлювати механічно за допомогою пасток. Можна присипати міжряддя тютюном чи фосфатами, а також використовувати спеціальні профілактичні препарати.

Шкідники та хвороби фізалісу

Фізаліс – фото

А якщо ти досі погано уявляєш, як реально виглядає фізаліс у саду – ця добірка спеціально для тебе!

Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото
Фізаліс – фото