Чому жовтіють і сохнуть листя у малини: основні причини, чим підгодувати

Чому жовтіють і сохнуть листя у малини

Коли малинник несподівано змінює колір або сохне – йому екстрено потрібна допомога. Листя малини не жовтіють просто так – здебільшого це сигнал тривоги. Невідповідні умови, хвороби, заморозки або нестача добрив – все це позначається на стані ягоди та на майбутньому врожаї. Тому ми вже з’ясували, чому так відбувається!

Основні причини

Як і у всіх садових культур, на листі малини миттєво позначається нестача води чи сонця. Від високої вологості вони змінюють колір та гниють, а від спеки та сухості – пересихають. Нестача азоту погано позначається на стані зеленої маси, але й надлишок добрив призводить до різних порушень. А ще є грибок, інфекції та віруси, шкідники та інші причини!

Основні причини - Чому жовтіють і сохнуть листя у малини

Листя жовтіє від краю

Коли жовтизна поширюється від країв, а підсихають спочатку кінчики – швидше за все проблема в неправильних умовах.

1. Кущі стали занадто густими і їм просто тісно.Не забувай при необхідності проріджувати розсаду, щоб вона була здоровою.

2. Малині не вистачає світла, яке забезпечує фотосинтез з наявністю зеленого рослинного пігменту. Не висаджуйте ягоди в тіні або серед інших високих рослин.

3. Малина стійка до дефіциту вологи, але сильна посуха для неї також небезпечна. У спеку малину потрібно рясно поливати по 3-4 відра за раз приблизно 6-7 разів на сезон.

4. Якщо вода для поливу була дуже холодною, рослина просто перемерзає. Використовуй рідину хоча б кімнатної температури.

5. Якщо жовте листя розм’якшується і починає гнити – проблема може бути в надлишку вологи. Не можна садити ягоди на дуже вологих ділянках. При поливі стеж, щоб грунт не був надто мокрим і тим більше не застоювалися калюжі. Не забувай про регулярне розпушування ґрунту та хороший дренаж.

Листя жовтіють від краю - Чому жовтіють і сохнуть листя у малини

жовтіють саджанці малини

Після посадки саджанці добре взялися, розпустилися, а потім почали несподівано жовтіти й сохнути? Крім стандартних причин, додається ще кілька нових:

1. Можливо, при посадці кореневища було пошкоджено або уражено грибком. Їх завжди потрібно ретельно оглядати та обробляти антисептиками.

2. У гонитві за азотними добривами садівники-початківці часто забувають вчасно вносити калій.А він також життєво важливий для молодої розсади.

3. Погана підготовка землі призводить до тих самих наслідків. Це кислотність, недостатня поживність, занадто щільний і не розпушений ґрунт.

4. На болотяних ділянках або при близькому розташуванні ґрунтових вод пожовтіння малини неминуче.

Чому жовтіють саджанці малини

Листя жовтіє і сохне знизу вгору

Бує, після холодної весни листя починає жовтіти, висихати і опадати з нижнього шару. Це може бути просто реакція на стрес, що пройде самостійно. Таке трапляється, наприклад, із тепличною ягодою, якщо забути зачинити двері парника.

Але якщо симптоми не припиняються і хвороба піднімається все вище – швидше за все, це вертицільозне в’янення. Щоб уникнути його, дотримуйся сівозміни, завжди дезінфікуй посадковий матеріал і не забувай сезонну обробку фунгіцидами.

Листе жовтіє і сохне знизу вгору - Чому жовтіє і сохне листя у малини

Листя жовтіє і погано росте

Якщо листя росте дрібніше, рідше, довше або деформується – проблема може бути у складі ґрунту.Малині підходить не кожен грунт, і вона потребує регулярного підживлення.

1.Листя жовтіє через брак магнію, заліза, цинку, бору або інших корисних речовин.

2. Хлороз і подрібнення розвивається через занадто кислий або занадто лужний грунт. Лужний ґрунт потрібно закислити сірчанокислим калієм, а кислий – розбавити вапном, золою або крейдою.

3. Малина швидко відреагує, якщо забути про мінеральні добавки – хелати, сульфати, доломітове борошно, комплексні сезонні добрива.

Чому у малини жовтіють і погано ростуть листя

Листя жовтіє і опадає

Якщо немає інших симптомів, з ґрунтом та поливом все нормально, і малина точно не хворіє – проблема може бути у похолоданні. Ягода дуже чутлива до зниження температури повітря та ґрунту. Тому під час несподіваних заморозків серед сезону рекомендується вкривати розсаду.

Чому у малини жовтіють і опадають листя

Листя жовтіє під кінець сезону

Наприкінці сезону пожовтіння листя – це нормальний природний процес. Життєвий цикл будь-якої рослини закінчується, і вона поступово переходить у стан спокою, а для цього потрібно позбутися зайвого листя. Ненормально лише весняне та літнє пожовтіння.

Чому у малини листя жовтіє під кінець сезону

Листя жовтіє плямами і сохне

Якщо листові пластини покриваються хаотичними плямами всіх відтінків жовтого, рудого чи бурого – це вірна ознака хвороб. У більшості випадків такі кущики потрібно знищити, а ґрунт обробити антисептиками і залишити на пару років. Ось кілька найпоширеніших проблем:

1. Кореневий рак проявляється після посухи, при пошкодженні кореневої системи або в надто лужному ґрунті. Бактерії поширюються швидше, якщо роками вирощувати малину одному місці. Поступово формуються нарости-пухлини, які знищують посадку.

2. Іржа – це грибок і наслідок надто високої вологості у спеку. Псуються не тільки листя, а й урожай, а ще суттєво падає зимостійкість.

3. При хлорозі листя жовтіє вздовж жилок, і вже потім хвороба поступово охоплює всю пластину. При посадці вибирай стійкі сорти та не забувай проводити сезонну обробку інсектицидами.

4. Мозаїка – ціла група вірусів, яку розповсюджують садові шкідники. Пожовтіння – найменша з бід від невиліковного захворювання. На поверхні пластин з’являються горбики та шорсткі нерівності.

Чому у малини листя жовтіє плямами і сохне

Листя жовтіє і сохне через шкідників

Садові шкідники переносять інфекції та віруси, які можуть знищити всю посадку. Вони поїдають листя і пагони, висмоктують із них соки, і пластини починають чахнути і жовтіти.

1. Тля – найнебезпечніший переносник мозаїки та інших невиліковних вірусів. Зазвичай вона ховається на внутрішній стороні пластин і начебто залишає на поверхні наліт.

2. Ягідні довгоносики проїдають живці листя, через що ті не можуть рости нормально. Пізніше шкідники переходять на бутони та квітконіжки.

3. Гусениці різних метеликів проїдають у пагонах ходи і лялечки. На пошкоджених гілках росте слабке і хворе листя, пагони не плодоносять, а потім зовсім засихають.

4. Павутинні кліщі залишають на листі білястий наліт і випивають із них соки. Спочатку пластини покриваються дрібними жовто-бурими крапками, потім чахнуть і засихають.

Листя у малини жовтіють і сохнуть через шкідників