Борошниста роса на аґрусі – заходи боротьби, чим обробити і як лікувати

Болосниста роса на аґрусі: заходи боротьби

Серед усіх хвороб аґрусу – на перших місцях беззастережно виявиться борошниста роса. Це грибок, який охоче розмножується в саду, на ділянці та навіть удома. Рано чи пізно з ним зіткнеться кожен садівник. Тому ми вже дізналися секрети ефективної профілактики та лікування. Ділимося найкращими заходами боротьби!

Що таке борошниста роса?

Це один із найусвідомленіших і найпоширеніших грибків у саду. Вражає він у тому числі і аґрус, після чого призводить до загибелі листя, пагонів та врожаю. Навіть якщо чагарник переживе хворобу, то падає його імунітет та стійкість до морозів.

Що це - Борошниста роса на аґрусі

Причини появи

Для появи борошнистої роси вистачить навіть короткочасних перепадів температури та вологості. Протягом весни грибок прокидається після холодів, і до початку літа стрімко поширюється садом. Його появі сприяє ослаблений імунітет через неправильний догляд, радикальну обрізку або інші хвороби.

Причини появи - Борошниста роса на аґрусі

Як розпізнати хворобу

У борошнистої роси можуть бути різні збудники, але це ніяк не змінює течію. Листя агрусу покриваються білим нальотом, який здається бархатистим. Але не рекомендуємо чіпати його руками, бо це грибниці, якими і розмножується грибок.

Дрібні плями спочатку з’являються на нижньому листі і поступово стають все більшими. Згодом вони переходять на молоді пагони і навіть на ягоди агрусу. Гілки викривляються, листочки дрібніють, квіти не утворюють зав’язі, а плоди гниють. Згодом на плямах борошнистої роси проступають вологі краплі, а потім рослина починає темніти.

Як розпізнати хворобу - Борошниста роса на аґрусі

Хімічні препарати: чим обробляти?

Мучниста роса часто атакує рослини – і в цьому є маленька перевага. Грибок добре вивчений та з ним ефективно справляються спеціалізовані фунгіциди.

Мідний купорос

Універсальний компонент більшості профілактичних та лікувальних засобів можна використовувати у чистому вигляді. Для поливу розведи 100 г купоросу у відрі води та добре перемішай.

Мідний купорос - Обробка аґрусу від борошнистої роси

Бордоська рідина

Справжня паличка-виручалочка всіх садівників, напевно, знайдеться і в твоїх засіках. Засіб добре допомагає від десятків грибків, захворювань та інших проблем агрусу.

Бордоська рідина - Обробка аґрусу від борошнистої роси

Фітоспорин

Це найпопулярніший біофунгіцид, який містить у складі корисні мікроорганізми, що перешкоджають розвитку грибка. Його головна перевага – абсолютна нетоксичність, і ягоди агрусу можна їсти вже за кілька днів.

Фітоспорин - Обробка аґрусу від борошнистої роси

Гамаїр

Ще один біохімічний препарат, який демонструє хороші результати для лікування кущів агрусу від борошнистої роси. Хоч засіб і безпечний для людей, але суворо дотримуйся запобіжних заходів та інструкції.

Гамаїр - Обробка аґрусу від борошнистої роси

Планріз

Біофунгіцид підходить для профілактичної обробки або якщо борошниста роса вже з’явилася. При правильному використанні препарат зовсім не впливає на кількість та якість урожаю.

Планріз - Обробка аґрусу від борошнистої роси

Топаз

Універсальний фунгіцид не дає грибковим суперечкам розвиватися та поширюватися далі. На початку сезону Топаз використовують для профілактики, а потім – з появою перших симптомів.

Топаз - Обробка аґрусу від борошнистої роси

Фундазол

Це один із найкращих засобів для ягідних чагарників, як з метою профілактики, так і для лікування. Але важливим є систематичний підхід, тому перша обробка проводиться строго перед цвітінням, а остання – після збирання врожаю.

Фундазол - Обробка аґрусу від борошнистої роси

Скор

Дійсний фунгіцид широкого спектру хороший тим, що не боїться дощів вже за кілька годин після нанесення. Але його не можна використовувати безпосередньо перед збиранням урожаю – щонайменше за 3 тижні.

Скор - Обробка аґрусу від борошнистої роси

Народні засоби: як боротися?

Якщо борошниста роса тільки з’явилася, тоді достатньо мінімальної обробки. Втім, народні рецепти хороші і у випадках, якщо ти просто не хочеш користуватись хімією. Тільки зваж, що обприскувань знадобиться більше!

Зола

Зола – найкращий профілактичний засіб від більшості грибкових хвороб. Її настій – хороший антисептик і додаткове живильне підживлення. На літр окропу піде півсклянки золи, і розчину потрібно відстоятись пару днів.

Зола - Народні засоби від борошнистої роси на аґрусі

Сидерати

Настій садових сидератів – не тільки ефективний, а й комфортний у застосуванні засіб, адже це лише трава та вода.Набери половину відра сидератів, часто до краю гарячою водою і дай настоятися пару днів до обробки аґрусу.

Сидерати - Народні засоби від борошнистої роси на аґрусі

Лукове лушпиння

У багатьох дачників виробляється звичка завжди зберігати лушпиння – настільки вона універсальна. І у боротьбі з борошнистою росою у неї непогані успіхи. На відро окропу потрібно 200 г лушпиння, і залиш суміш настоятися на 2 дні.

Цибулеве лушпиння - Народні засоби від борошнистої роси на аґрусі

Коров’як

Така обробка поєднує в собі переваги лікування та позакореневої підживлення. Для обприскування агрусу зали холодною водою третину відра коров’яку і залиш наполягати на 3 дні, періодично перемішуючи. Процедуру краще проводити ввечері, коли сонце вже неагресивне.

Коров'як - Народні засоби від борошнистої роси на аґрусі

Йод

Аптечний йод – хороший антисептик та ефективний препарат для боротьби з борошнистою росою на аґрусі. На відро води потрібно всього 10 мл, якіможна відміряти шприцем або просто накапати 10 крапель.

Йод - Народні засоби від борошнистої роси на аґрусі

Аспірин

Ще один аптечний препарат, що допомагає в лікуванні агрусу – аспірин. На літр води потрібна подрібнена пігулка, 1 ст. соди, трохи рідкого мила та олії. Головне – добре збовтати розчин та використовувати його протягом сезону з інтервалом 10-14 днів.

Аспірин - Народні засоби від борошнистої роси на аґрусі

Марганцівка

Ще один універсальний антисептик не просто так використовують для протруювання насіння та ґрунту. При захисті аґрусу від борошнистої роси обприскування марганцівкою теж показують добрі результати. На відро води потрібно лише 5 г засобу.

Марганцівка - Народні засоби від борошнистої роси на аґрусі

Кефір

Кисломолочна сироватка з водою у пропорції 1:10 – щадний, але майже чудодійний засіб. Підійде не тільки кефір, але й кислий молоко або кисле молоко.

Кефір - Народні засоби від борошнистої роси на аґрусі

Профілактика борошнистої роси на аґрусі

Грибок зимує в торішньому листі та рослинних рештках, так що завжди прибирай їх восени. Після зими акуратно вирізай усі пошкоджені та промерзлі пагони аґрусу. Не загущуйте посадки, проріджуйте крони і вчасно омолоджуйте чагарники – тому що все це ідеальний мікроклімат для борошнистої роси.

Крім добрив не забувай про підживлення для зміцнення імунітету, тому що слабкі рослини більш уразливі. Для профілактики борошнистої роси допомагає своєчасне внесення калію та фосфору. І не зловживай азотом, тому що його надлишок також стимулює розвиток грибка.

Кожен сезон проводи планову обробку фунгіцидами від ранньої весни до кінця осені. Якщо не хочеш використовувати хімікати, тоді скористайся біопрепаратами чи народними засобами. Регулярно оглядай чагарники, щоб якомога раніше виявити білий наліт і вжити заходів!

Профілактика - Борошниста роса на аґрусі