Аїр (50 фото) – види, посадка та вирощування

Аїр (50 фото): види, посадка та вирощування

Серед рослин для прикраси водойм особливе місце займає лепеха. Крім того, його вирощують у декоративних композиціях і навіть контейнерах чи вазонах. Це чудовий вибір для новачків, тому що він зовсім невибагливий і дуже живучий. Розповідаємо докладніше!

Загальна інформація

Аїр – вічнозелений вологолюбний багаторічник з розвиненою та потужною кореневою системою, яка дозволяє йому стрімко розростатися. Коріння лепехи може доходити до 1,5 м у довжину, так що не дивно, що в природі він часто виростає в непрохідні зарості.

Аїр примітний довгим і тонким мечоподібним листям до 2,5 см завширшки. Вони зростаються знизу і нагадують віяло зверху. Причому існують зовсім карликові сорти та справжні рослі велетні.

Аїр – квітуча рослина, хоч суцвіття та досить непоказні. Бутони розпускаються на верхівках пагонів наприкінці весни і нагадують довгі жовто-зелені качани.

Ефірні олії лепехи використовуються в парфумерії, а його екстракт – у медицині та фармацевтиці. Кореневище рослини містить багато корисних речовин і мікроелементів.

Загальна інформація

Види аїру

Видів лепехи як таких не існує. Офіційно визнані лише звичайний (він же – болотяний) та злаковий аїр. Перший росте на берегах водойм і витягується до 1,2 м. Другий – більш витончений, висотою до 30 см, і частіше вирощується як кімнатна рослина.

Види аїру

Догляд за лепехом

Аїр вирощують як у приміщенні, так і в саду. При цьому особливості догляду практично не відрізняються, за винятком нюансів із зимівлею.

Температура

Вуличний лепешок чудово почувається в природних умовах, а його морозостійкість залежить від конкретного сорту. Для кімнатного ідеальна температура – ​​18-22 градусів, а взимку – 14-19. Протяги та нічна прохолода не становлять для нього загрози.

Температура

Освітлення

Аїр віддає перевагу світлим місцям, але не любить прямі сонячні промені. Якщо йдеться про кімнатний вазон, вибирай для нього західні чи східні вікна.

Освітлення

Полив

Аїр дуже любить регулярні інтенсивні поливи, особливо відразу після посадки або в спекотні дні.Не допускай пересихання ґрунту, тому що це загубить рослину. Звичайно, аїр, який росте у воді, поливати не треба. Регулярні обприскування також не будуть зайвими.

Полив

Грунт

З огляду на те, що в природі аїр росте біля водойм, то й ґрунти він віддає перевагу відповідним. Сміливо додай більше піску, торфу і навіть річковий мул. До речі, аїр чудово росте на гідропоніці.

Грунт

Добрива та підживлення

Для активного зростання соковитих та красивих зелених листків у теплу пору року раз на місяць підгодовуй лепеху комплексними добривами. Але врахуй, що якщо рослина живе у воді, надлишок підживлення призведе до заростання ставка.

Добрива та підживлення

Обрізка

Аїр дуже швидко і інтенсивно розростається, тому йому потрібне регулярне обрізання. На початку весни до появи молодих пагонів вирізують слабке та старе листя.

Обрізка

Зимівка

Садовий лепешок може зимувати прямо на ділянці під укриттям, але це залежить від конкретного сорту.Перед зимівлею не потрібно зрізати сухе листя. У регіонах з холодними безсніжними зимами все-таки рекомендується пересадити кореневище в контейнер і прибрати приміщення. Те саме стосується карликовихдекоративних сортів.

Зимівка

Пересадка

Аїр пересаджують тільки при необхідності або розростання разом із земляною грудкою. Укорінення на новому місці займає близько місяця. Найкраще проводити процедуру навесні.

Пересадка

Розмноження та посадка лепехи

Аїр не потребує жодних додаткових складнощів для розмноження. Достатньо розділити дорослий кущ разом із корінням і розсадити його відразу на постійні місця. Рекомендується проводити процедуру навесні мінімум раз на 3-4 роки. На кожному ділянці має бути кілька бруньок відновлення. У ґрунт їх прикопують горизонтально або під кутом 30 градусів.

Розмноження та посадка лепехи

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Аїр взагалі не схильний до хвороб і практично не уражається шкідниками. Зрідка зустрічаються «залітні» павутинні кліщі, але найчастіше їх так мало, що достатньо протерти листя мильним розчином. Кінчики сохнуть через занадто сухе повітря або брак поливу, особливо в спеку.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Аїр – фото

При всій своїй простоті лепеха виглядає дуже ефектно і яскраво. Він прикрасить собою будь-яку ділянку, підвіконня, невелику водойму або навіть акваріум!

Аїр – фото
Аїр – фото
Аїр – фото
Аїр – фото
Аїр – фото
Аїр – фото
Аїр – фото
Аїр - фото
Аїр – фото
Аїр – фото
Аїр – фото
Аїр – фото
Аїр – фото
Аїр – фото
Аїр – фото
Аїр – фото
Аїр – фото
Аїр – фото
Аїр – фото
Аїр – фото
Аїр – фото
Аїр – фото