Юкка (60 фото) – види, догляд та вирощування у відкритому ґрунті

Юкка (60 фото): види, догляд та вирощування у відкритому грунті

Гічну конкуренцію екзотичним пальмам становить невибаглива та ефектна юкка. Її вирощують у вазонах чи ділянці – залежно від конкретного виду. А цінують юкку за красиві листяні розетки та незвичайне цвітіння!

Загальна інформація

Юкка відноситься до агавових і в природі росте в тропіках. Є деревоподібні та кущисті форми зовсім різного виду. Якісь більше схожі на пальми зі стовбуром та характерною верхівкою, а якісь формують прикореневі розетки.

У юки довге загострене листя всіх відтінків зеленого, сизого та блакитного. Вони можуть доходити до 1 м у довжину, але ширина при цьому рідко перевищує 7 см. Тому юкку часто називають мечоподібною або кинджаловидною рослиною.

Юкка здатна цвісти великими дзвіночками, зібраними в метелик, що прямо стоїть. Найчастіше зустрічаються білі, жовті та кремові бутони. Висота квітконоса сягає 2 м, і виглядає він вражаюче. Із соку юкки роблять цукор, а з волокон – міцні нитки.

Загальна інформація

Види юкки

Існує близько 30 різновидів юкки, але не всі з них можна вирощувати в середній смузі. Розглянемо кілька найцікавіших видів!

Ягідна юкка

Її плоди їстівні і нагадують солодку картоплю до смаку, а зовні схожі на банани. У такої юкки дуже грубий і короткий стовбур, блакитне листя, і виростає вона до 1,5 м.

Ягідна юкка

Бліда юкка

Її листя дійсно здається бляклим і голубуватим. Висота розетки за сприятливих умов сягає 2 м. Цвіте вона в середині літа білими квітками.

Бліда юкка

Юкка Карнеросана

Розлий мексиканський вид зростає до 3,5 і навесні розпускається білими бутонами, які поступово рожевіють. Ця юкка чудово почувається на яскравому сонці та в півтіні.

Юкка Карнеросана

Алоелістна юкка

Отримала свою назву за подібність із жорстким гострим і шорстким листям алое. Поступово старі листові пластини темніють, поникають і оточують стовбур своєрідною спідницею.

Алоелістна юкка

Юкка Шідігера

За небезпечне гостре листя її прозвали іспанським кинджалом. У природі вона виростає до 2 м і цвіте ефектними бутонами з фіолетовим відливом.

Юкка Шідігера

Клювовидна юкка

Її ще називають синьою через сіро-синій відтінок листя. На такому тлі ще ніжніше виглядають квітки блідого кремового кольору, зібрані у великі суцвіття.

Клювовидна юкка

Сиза юкка

Листя диною 60 см ростуть у вигляді прикореневої розетки і відливають сизим відтінком. На піщаному ґрунті рослина випускає потужний рослий квітконос до 15 бутонів, і після цвітіння розетка відмирає.

Сиза юкка

Гігантська юкка

Вона ж – слонова, і в природі вона виростає до фантастичних 9 м. Це посухостійкий вид. І, як не дивно, саме таку юкку можна добре вирощувати в будинку.

Гігантська юкка

Висока юкка

Декоративний вигляд особливо улюблений ландшафтними дизайнерами. Вона порівняно невисока, з гарним блідим листям, а ще – дуже морозостійка і витримує до -23 градусів.

Висока юкка

Догляд за юккою

Юка настільки невибаглива і добре адаптується, що в наших широтах її можна вирощувати навіть на ділянці. А вже в кімнатних умовах взагалі немає жодних проблем!

Температура

Юкка любить тепло і добре почувається при 20-25 градусах, але якщо стає спекотніше – рослині вже складніше. Кімнатні вазони рекомендується влітку виносити у повітря. Взимку не знижуйте температуру нижче 12 градусів.

Температура

Освітлення

Юка потребує хорошого освітлення і не боїться південних вікон. Пам’ятай, що вона може рости навіть посеред пустелі під палючим сонцем. Але не став її впритул до скла, тому що воно спрацьовує як лінза, і від опіків може постраждати навіть листя юкки.

Освітлення

Полив

Юкку поливають теплою водою близько 30 градусів. Важливо добре промочити всю земляну грудку, але при цьому не залишай надлишки води в піддоні. Частота поливу – у міру просихання верхнього шару. Ще один яскравий показник того, що рослина пора поливати – скручене листя.

Полив

Вологість та обприскування

Юкка не терпить застою води, але потребує високої вологості. Щодня обприскуй її теплою водою, а раз на тиждень влаштовуй душ. Можна розставити піддони з вологим камінням. Врахуй, що кілька окремих видів обприскування не потребують. Наприклад, алоелістичне.

Вологість та обприскування

Грунт

Грунт для юкки обов’язково має бути легким та пухким. Можна використовувати спеціалізовані суміші із нейтральною кислотністю. Обов’язково зроби щедрий дренажний шар на дні глибокого вазону.

Грунт

Добрива та підживлення

Юкка дуже любить регулярні підживлення раз на 2 тижні. При цьому можна чергувати мінеральні суміші та органіку. Не можна підгодовувати рослини під час хвороби та молоді юкки, які ще не прижилися.

Добрива та підживлення

Обрізка

Коли молода юкка підростає, можна стимулювати пишність та розгалуження. Для цього зріж верхівку стерильним ножем, присип зріз вугіллям і дочекайся появи нового листя через кілька тижнів. Верхівку можна вкоренити.

Обрізка

Зимівка

Це стосується тих видів юки, які можуть перезимувати у саду. Восени видали все пошкоджене і сухе листя, добре зволожи грунт, підгодуй рослину, замульчируй товстим шаром і накрий суцільним щільним укриттям, яке не пропускає холод.

У теплих регіонах не варто так старатись, бо температура під укриттям не повинна підвищуватися вище 10 градусів, інакше юкка згниє. Садові види нормально переносять морози до -20 градусів.

Зимівка

Пересадка

Кожні 2-3 роки юкку потрібно пересаджувати, та попутно оновлювати ґрунт. Це роблять на початку весни новий вазон на 3-4 см більше діаметра коренів. Він має бути високим та стійким. Якщо під час пересадки постраждали коріння, не поливай юкку кілька днів після.

Пересадка

Розмноження та посадка юкки

При насіннєвому розмноженні повноцінне деревце зросте лише через кілька років, тому це не найефективніший спосіб. Найпростіше використовувати верхівки під час обрізки.

Кілька годин підсуши живець, видали нижнє листя і вкореняй його в живильному грунті під пакетом або банкою. Також черешок можна поставити у воду, але обов’язково додай до неї вугілля або золу від гниття.Зайві пагони після обрізки теж добре укорінюються за тим же принципом.

Можнавикористовувати відведення. Зроби надріз на корі під нижнім листям, зніми шар кори по колу, оберни зріз вологим сфагнумом та плівкою. Незабаром там з’являться коріння, на яких поступово сформується відведення.

Розмноження та посадка юкки

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Юкка чутлива до гниття коріння, і найчастіше це відбувається через вологість та низьку температуру. На ранніх стадіях видали пошкоджені ділянки, оброби препаратами, пересади рослину та налагодь режим.

Бурі плями з жовтим ободом на листі – симптом антракнозу. В цьому випадку припини обприскування, знизити вологість і обробити рослину фунгіцидами. Молоді деревця частіше страждають від борошнистої роси, але методи боротьби ті ж самі.

На великому листі юкки охоче селиться павутинний кліш і попелиця. Іноді можна виявити борошнистого червця та щитівок. У цих випадках радимо протерти листя мильним розчином, а потім обприскати інсектицидами.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Юкка – фото

Тільки поглянь, як вражаюче виглядає доросла гарна юкка! Зібрали для тебе велику фотогалерею прикладів!

Юкка - фото
Юкка – фото
Юкка – фото
Юкка – фото
Юкка – фото
Юкка – фото
Юкка – фото
Юкка – фото
Юкка – фото
Юкка – фото
Юкка – фото
Юкка – фото
Юкка – фото
Юкка – фото
Юкка – фото
Юкка – фото
Юкка – фото
Юкка – фото
Юкка – фото
Юкка - фото
Юкка – фото
Юкка – фото