Тандир своїми руками – як зробити, покрокова інструкція (фото та відео)

Тандир своїми руками: як зробити покроково

Тандир – справжня знахідка, яку привезли до нас народи Азії. За своєю суттю це піч, що нагадує кулю або глечик для приготування їжі. Сьогодні ми розповімо, чим тандир відрізняється від звичайного мангалу та як його зробити своїми руками!

Види тандирів

Тандири відрізняються від звичайної печі особливою конфігурацією, завдяки чому можна забути про не просмажене м’ясо та овочі. У них готують ароматні східні коржики – прямо на стінках. Зовні класичний тандир нагадує глиняний глечик, у який укладаються дрова, а потім – зважуються шампури.

Узбецький тандир

Для створення узбецьких тандирів у шамотну глину додавали пісок та верблюжу шерсть. З неї ліпили об’ємний купол з товщиною стінок близько 5 см, просушували 3 тижні і використовували як наверши для вогнища. Зробити таку заготовку без досвіду дуже складно, але зараз навіть продаються готові форми.

Узбецький тандир своїми руками - як зробити

Вірменський тандир

Тандир у Вірменії називається «тонір» та його використовують також і для обігріву будинків. Вірменські тандири робили із шамотної цегли, бо місцева глина не така податлива й міцна. По суті це цегляний циліндр з глиняними швами і обмазаною внутрішньою поверхнею.

Вірменський тандир своїми руками - як зробити

Земляний тандир

Земляний тандир роблять у ямі глибиною близько 1-1,25 м з отвором-повітропроводом. Стіни та дно обкладають шамотною цеглою та глиняним розчином. Або можна завантажити в котлован вже готову глиняну заготовку і добре її утрамбувати. Такі печі найкраще зберігають тепло, але їх можна вирити далеко не в кожному ґрунті.

Земляний тандир своїми руками - як зробити

Наземний тандир

Як очевидно з назви, наземний тандир повністю знаходиться над землею і більше нагадує класичну російську піч. Дрова закладаються в жаровню, а тягу забезпечує отвір унизу.Паливо завантажується зверху або збоку, і коли воно повністю прогорить, можна опускати продукти.

Наземний тандир своїми руками - як зробити

Мобільний тандир

Компактні переносні тандири чудово підходять для дачі і їх можна возити із собою. Вони зроблені у вигляді барила або глечика з міцної вогнетривкої глини з кришкою та ручками. Великі моделі можна посилити залізними смугами.

Мобільний тандир своїми руками - як зробити

Дров’яний тандир

Це класичний тандир, у якому використовуються дрова чи вугілля. Знизу завжди є отвір для припливу повітря та збирання золи, щоб при приготуванні можна було щільно закрити кришку. Використовуються лише дрова листяних порід через специфічні смоли у складі хвої.

Дров'яний тандир своїми руками - як зробити

Газовий тандир

Це сучасна варіація тандирів для професійних кухонь та пекарень.Усередині так само знаходиться глиняний горщик, але основний корпус – сталевий. Замість дров використовується газ, тому користуватися таким тандиром не складніше, ніж домашньою плитою.

Газовий тандир своїми руками - як зробити

Електричний тандир

Ще одна сучасна варіація, у якій на дно замість палива укладаються ТЕН – трубчасті електронагрівачі. Вони не горять і не коптять, тому пристрій можна використовувати навіть у приміщенні. Але май на увазі, що смак приготовлених продуктів буде не таким, як на дровах.

Електротандир своїми руками - як зробити

Розміри тандира

Щоб визначитися, якого розміру тандир тобі потрібен, врахуй, скільки продуктів тобі в ньому готувати. Для одного або двох досить простих мобільних печей, а ось для виїздів компаній або сімейних посиденьок потрібен більший варіант. Тандири можна умовно розділити на маленькі до 40 кг, середні – до 80 кг, великі – до 100 кг та дуже великі – важчі за 100 кг.

Розміри та габарити - Тандир своїми руками як зробити

Тандир із цегли своїми руками

Найчастіше сучасні тандири роблять саме з цегли, тому що має оптимальну вогнетривкість і теплоізоляційні властивості.Крім нього тобі знадобиться цемент, піщано-гравійна суміш і готова вогнетривка суміш кладки. А ще – сітка, азбестове волокно, фарба, арматура та дріт.

Підготовка фундаменту

Цегляний тандир досить важкий, тому обов’язково потрібний надійний фундамент. На важкому грунті досить простого стовпчастого, а на легкому піщаному знадобиться монолітна бетонна плита. Оптимальний розмір – приблизно метр на метр при товщині плити від 10 см, але спочатку зніміть шар ґрунту вглиб на 15 см і зроби заглиблення по кутах для вертикалей.

Для армування використовуй склопластикову арматуру, а дно котловану засипай піском. Опалубку найзручніше робити з покрівельних дощок та армуючої сітки. Для заливки використовуй бетонну суміш консистенції густої сметани: це пісок із гравієм у співвідношенні 3:1 та цемент марки 400 і вище.

Підготовка фундаменту - Тандир із цегли своїми руками як зробити
Підготовка фундаменту - Тандир із цегли своїми руками як зробити

Укладання основи

Викладай основу тандира з тієї ж шамотної цегли, з якої робитимеш стіни.Май на увазі, що звичайний червоний для цієї мети не підходить, бо не переживе таких температур. У шамотного вище вогнетривкість і морозостійкість, а ще він щільніший і краще витримує тиск конструкції.

Перед укладанням цегляної основи застелили бетонний фундамент гідроізоляційним руберойдом. Для кладки використовуй спеціальну пічну суміш. Щоб тандир вийшов круглим, використовуй для обрізки звичайне відрізне коло.

Укладання основи - Тандир із цегли своїми руками як зробити

Корпус тандира

Корпус тандира називається «правилом» і за стандартом його висота дорівнює ширині основи. Діаметр горловини – це третина діаметра нижньої підкладки. Для зручності використовуй дерев’яну жердину та напрямні з кроком 25 см.

Укладай цеглини строго вертикально і не шкодуй розчин для кращого зчеплення. Кожен ряд потрібно стягувати дротом за принципом кілець на бочці. Внутрішні грані з’єднуй максимально щільно, а відстань між зовнішніми заповнюй розчином.

Корпус - Тандир із цегли своїми руками як зробити
Корпус - Тандир із цегли своїми руками як зробити
Корпус - Тандир із цегли своїми руками як зробити

Обмазування тандира

Коли цегляна кладка висохне, її потрібно проштукатурити спеціальною пічною сумішшю. Наноси її шаром від 1 см і закругліть верхній край, щоб він нагадував валик. Поки штукатурка сохне, закрий конструкцію плівкою, щоб захистити від вологи та сонця. Після цього крій тандир вогнетривкою акриловою фарбою.

Обмазка - Тандир із цегли своїми руками як зробити

Як зробити тандир із бочки

Дуже простий тандир своїми руками можна зробити із 200-літрової металевої бочки та цегли. Тобі ще знадобиться листовий метал, колосники для печі, стара покришка та петлі дверей. І дрібниці, на зразок дроту, кріплень та робочих інструментів.

Для фундаменту наполовину вкопай покришку в землю та залий бетоном. Поки він сохне, виріж у бочці невеликий прямокутник, зроби рамку з листового металу і прикрути до нього. Коли будеш заповнювати діжку цеглою, залиш хід до цього отвору для піддуву та прибирання.

Виклади другий шар дна і вклади металевий колосник замість цеглини над отвором. Заповни бочку по стінках доверху цеглою і залий розчином усі порожнечі. Зроби кришку з листового металу, прикрути дверцята на рамку та встанови діжку на фундамент.

Тандир з бочки своїми руками - як зробити
Тандир з бочки своїми руками - як зробити
Тандир з бочки своїми руками - як зробити
Тандир з бочки своїми руками - як зробити

Тандир із глини своїми руками

Вибирай жароміцну жовту або сіру глину для пічних робіт із розрахунком на максимально високу температуру.У виробничих масштабах до глини додають армуючі компоненти, розкочують смуги і вже з них ліплять тандир. Але таку техніку не вдасться повторити своїми руками без досвіду та потрібних матеріалів.

У домашніх умовах наріж щільний картон на смуги шириною 30 см і оберни діаметром вогнища. Засип ємність піском усередині, а зовні оберни спеціальною розчинною стрічкою. Далі поступово додомай глину, щоб вирівняти ширину та наростити висоту.

Тандир із глини своїми руками - як зробити
Тандир із глини своїми руками - як зробити
Тандир із глини своїми руками - як зробити

Ямний тандир своїми руками

Щоб зробити ямний тандир, викопай котлован потрібного розміру, додаючи по 20-30 см за периметром. Засип дно шаром щебеню товщиною 15 см і добре утрамбуй. Просочити його гарячою мастикою або поклади зверху термостійку гідроізоляцію.

Кладку по периметру рекомендується робити у два шари, а між ними прокласти теплоізоляційний матеріал. Не забудь вивести убік трубу димоходу. Стіни тандира можеш обмазати спеціальною шамотною глиною абозалишити цегляними.

Ямний тандир своїми руками - як зробити
Ямний тандир своїми руками - як зробити
Ямний тандир своїми руками - як зробити

Як готувати в тандирі?

Спочатку заклади в тандир вугілля і дочекайся, поки він повністю вигорить. Для зручності завантаження продуктів продаються спеціальні шампура, гачки, грати та інші корисні аксесуари. У правильно зробленому тандирі однієї закладки палива вистачає на 5-6 годин приготування.

Традиційні східні коржики приклеюють прямо до глиняних стінок. Для цього їх потрібно заздалегідь добре відмити від старого нагару і дочекатися, доки нова зола вигорить дощенту. Щоб тісто краще прилипало до поверхні, спочатку потрібно добре змочити водою.

Як готувати в тандирі - Тандир своїми руками

Відео: Тандир своїми руками – покрокова інструкція