Проліски (50 фото) – види, посадка та догляд у відкритому ґрунті

Проліски (50 фото): види, посадка та догляд у відкритому грунті

Проліски складно назвати найрозкішнішими квітами у світі. Вони маленькі та досить скромні, але саме вони легко стали спільними улюбленцями. А все тому, що після зими особливо гостро не вистачає краси довкола. Розповідаємо, як посадити проліски на своїй ділянці і як їх доглядати!

Загальна інформація

Ще одна офіційна назва пролісків – галантуси. Це трав’янистий багаторічник, який розквітає рано навесні ще до остаточного танення снігу. У багатьох регіонах дикі проліски занесені до Червоної книги, але це не заважає культивувати декоративні сорти в саду.

Життя підсніжника коротке, але його тривалість залежить від клімату та погоди. Цибулини дуже маленькі, до 4 см, і повністю складаються з лусочок, у пазухах яких зростають нові дітки. Білі пониклі квіти-дзвіночки з’являються одночасно з блискучим гладким листям. Після цвітіння стрілка поступово стає порожньою і відмирає.

Загальна інформація

Види пролісків

Існує близько 20 офіційно зареєстрованих видів пролісків.Але межа між ними дуже тонка, і біологи досі сперечаються, де окремий вид, а де гібриди та підкатегорії. Для саду тобі підійдуть такі галантуси! Білий проліск

Один із найпопулярніших сортів серед селекціонерів, тому існує близько 50 садових форм. Серед них – прості та махрові, з жовтою або із зеленою серединкою, і взагалі на будь-який смак.

Білосніжний пролісок

Альпійський проліск

У нього досить великі та чітко витягнуті цибулини до 3,5 см завдовжки. Листя темне, широке, з виразним сизим нальотом, а квітконоси виростають до 9 см.

Альпійський пролісок

Кілікійський проліск

Його можна дізнатися за лінійними та рівними матовими листовими пластинами. А ще – за рекордно довгими квітконосами до 18 см заввишки.

Кілікійський проліск

Складчастий проліск

По праву вважається найбільшим серед усіх видів, тому що висота стебел може досягати 25 мм. Квітки відповідного розміру – до 4 см. Є навіть сорт із махровими квітками.

Складчастий пролісок

Кавказький проліск

Порівняно високий сорт з квітконосами до 10 см і квітками до 2,5 см. На білих пелюстках можуть бути зелені плями. Листя дуже дрібне і тонке.

Кавказький проліск

Пролісок Елвіса

Листя цього виду відливають блакитним кольором. А бутони не настільки витягнуті і більше нагадують маленьку кульку. Є сорти з фактурним хвилястим листям.

Пролісок Елвіса

Пролісок Борткевича

Стрілки цього проліску виростають лише до 6 см. Листя ланцетної форми відливають сріблястим кольором. Розмір цибулин іноді сягає 4 см.

Пролісок Борткевича

Широколистий проліск

Гарний варіант для холодних північних регіонів. Він дуже витончений, з красивим глянсовим листям і ніжними білими дзвіночками.

Широколистий пролісок

Догляд за пролісками

Після посадки проліски практично не вимагаютьдогляду. Їм досить періодичного підживлення, а в іншому їх цілком влаштовують природні умови.

Температура

Зрозуміло, що ранні первоцвіти не бояться морозів. Більше того, що нижча температура – ​​тим довше цвістітимуть проліски. А ось занадто тепла зима для них небезпечна, тому що рослина може піти на зріст раніше часу, і потім загине.

Температура

Освітлення

Проліски воліють сонячні ділянки, але добре почуваються і в тіні дерев. Не дарма в природі багато видів ховаються у глибині лісу.

Освітлення

Полив

Додатковий полив проліскам взагалі не потрібний. Їм вистачає талого снігу і тієї вологи, що скупчилася в ґрунті. Необхідність у слабкому додатковому поливі є лише якщо після безсніжної зими настала посушлива весна.

Полив

Грунт

Грунт для пролісків потрібен вологий, але обов’язково пухкий, інакше це загрожує грибком і гниттям цибулин. Ще перед посадкою потурбуйся про хороший дренаж.

Грунт

Добрива та підживлення

Проліски потрібно регулярно підгодовувати, але уникай добрив із високим вмістом азоту. Це призводить до погіршення цвітіння та виникнення ризику грибкових захворювань. Використовуй суміші на основі калію та фосфору.

Добрива та підживлення

Зимівка

Коли листя та пагони самостійно помруть, їх можна прибрати з ділянки. До цього їх не можна обрізати, бо цибулини не зможуть накопичити ресурси на наступний рік. Свіжопосаджені осінні цибулини на зиму засипають торфом або перегноєм.

Зимівка

Пересадка

Проліски активно розростаються з кожним роком, так що поступово виснажують грунт. Тому рекомендується пересаджувати їх хоча б раз на 5 років. Але і в інший час цибулини можна викопувати, ділити і розсаджувати за необхідності.

Пересадка

Посадка та розмноження

Висаджувати цибулини пролісків у відкритий ґрунт рекомендується наприкінці літа або на початку осені, а в теплих регіонах можна і пізніше. Бажано, щоб у цибулин не було ознак зростання, тому що вони можуть засохнути.Зберігають посадковий матеріал у тирсі в пластиковому пакеті.

Середня глибина посадки – 5 см, але є нюанси. Наприклад, якщо заглибити цибулину сильніше, на квітконосі у процесі зростання сформується нова. А якщо посадити її ближче до поверхні, вона дрібнітиме, зате активно наростуть дітки.

Кустик пролісків розмножують розподілом при пересадці в той час, поки листя ще не остаточно засохло. Також можна пророщувати насіння та залишити подальший розвиток на самоплив. Такі проліски ще довго розмножуватимуться самосівом, але зацвітуть лише через 4 роки.

Посадка та розмноження

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Проліски рідко хворіють, і найчастіше це грибок через підвищену вологість і нестачу тепла. Цвіль, іржа або гнилизна – у будь-якому з цих випадків видалили уражені частини, обробь посадку фунгіцидами і скоректуй догляд, а особливо – вологість.

Якщо листя пролісків жовтіють без інших видимих ​​симптомів, це хлороз. Його провокує пошкодження цибулини, неправильний вибір місця, нестача харчування та поганий дренаж. А ось хаотичні плями, пагорби та дивні деформації – вірні ознаки вірусу. Радимо знищити хворі рослини та просто висадити нову партію.

Ранні проліски не так часто страждають від комах. Але їх цибулини люблять кроти і миші. Але є плюс: не сильно пошкоджену цибулину можна акуратно обрізати, знезаразити та підсушити – і вона зростатиме далі.

Восени в тих же цибулинах можна виявити личинки та гусениць, які готуються до зимівлі. Тому їхзавжди потрібно ретельно оглядати та обробляти перед зберіганням. Від слимаків допомагає шар піску навколо та спеціальні препарати.

А ось дрібних цибулинних нематод практично неможливо позбутися. Уражені цибулини потрібно знищити, решту замочити на пару годин у гарячій воді, а на їхньому місці ще кілька років не вирощувати будь-які цибулинні рослини.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Проліски – фото

Проліски ранньою весною – нескінченне джерело позитиву та приємних емоцій після холодної сірої зими. Тільки подивися, які вони чарівні!

Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото
Проліски - фото