Мускарі (50 фото) – види, посадка та догляд у відкритому ґрунті

Мускарі (50 фото): види, посадка та догляд у відкритому грунті

Мускарі можна назвати зіркою вітчизняного садівництва. Їх люблять за разючу невибагливість, легкість вирощування, швидкість розмноження та яскраве раннє цвітіння. Мускарі хороші як соло, і у групових посадках. І крім того, вони зацвітають ранньою весною – якраз у той час, коли в житті ще гостро не вистачає фарб та зелені!

Загальна інформація

Мускарі – невеликі цибулинні рослини, які ще називають мишачим гіацинтом. Вони ж – гадюча цибуля, і вони ж ніжні та красиві квіти з тонким виразним ароматом. Раніше мускарі справді зараховували до гіацинтових, але тепер достеменно відомо, що це спаржевий багаторічник.

У природі різні види мускарі зустрічаються практично по всій Європі та Малій Азії, включаючи Крим та Середземномор’я. Це один з найраніших первоцвітів, який ідеально прикрасить клумби, бордюри та альпінарії. У побуті мишачий гіацинт настільки невибагливий, що багато квітникарів стверджують, що йому взагалі не потрібний догляд.

У мускарі невеликі яйцеподібні цибулини в середньому до 2 см у діаметрі. Гострі лілейні листя витягуються до 17 см, а висота голого квітконоса доходить максимум до 30 см. Зверху вони прикрашені пишними і щільними суцвіттями до 8 см кожне.

Мускарі хороші у всіх видах. Їх можна висаджувати не тільки у відкритий ґрунт, а й у контейнери чи кашпо. Тоді можна просто занести вазони на зиму до кімнати та не турбуватися про зимівлю. Крім того, мускарі вирощують під зріз для маленьких декоративних букетів.

Загальна інформація

Види мускарі

У наших широтах вирощують близько 20 видів мускарів. Ранні первоцвіти зацвітають у квітні, а пізні радують фарбами до середини літа. Розповідаємо про найпопулярніші різновиди!

Вірменські мускарі

Зимостійкий вид, який взагалі не завдає клопоту по всій території Росії. Верхні квітки в довгих суцвіттях трохи світліші за нижні. Дуже популярні фіолетові, синьо-зелені та махрові сорти.

Вірменський мускарі

Красивий мускарі

Цей вид ще називають гарненьким. Найприємніша його особливість у тому, що він зацвітає вже наприкінці зими. Суцвіття щільне, коротке, але дуже яскравого синього кольору.

Красивий мускарі

Хохлатий мускарі

Одна з найнезвичайніших різновидів, тому що суцвіття ніби покриті бузковим чубчиком.У садівництві чубаті мускарі чудово поєднуються з ґрунтопокровними травами.

Хохлатий мускарі

Блідий мускарі

У природі цей вид мешкає на гірських схилах. Він дрібніший і відрізняється світлими блідими квітками – блакитними або рожевими.

Блідий мускарі

Гроздевидний мускарі

Це гірський житель, який потрапив під приціл селекціонерів ще у далекому XVI столітті. Є дуже красиві білі та рожеві сорти спеціально для садового розведення.

Гроздевидний мускарі

Широколисті мускарі

Як легко здогадатися, особливість цього виду в нетиповому широкому листі, яке більше нагадує листя тюльпанів. Цікаво й те, що одна цибулина може випустити одразу кілька квітконосів із циліндричними суцвіттями.

Широклистий мускарі

Мускарі Тубергена

Вони ж – мускарі Оше. Це іранський вид із зубчастими двоколірними квітками. Він особливо чутливий до вологості, тому потребує товстого дренажного шару.

Мускарі Тубергена

Догляд за мускарі

Мускарі зовсім не вимогливі, легко розростаються і швидко перетворюються на справжній квітковий килим. Ними можна прикрашати газони, лужка, альпійські гірки або балкони. Головне – уникай надлишку вологи!

Температура та освітлення

Мускарі зовсім невибагливі до навколишнього середовища. Вони можуть зростати і в півтіні, і на сонці. Головне – вибирай ділянки вище, щоб цибулини не згнили навесні у талій воді, і уникай протягів. Укриття на зиму не потрібне, за винятком кількох окремих теплолюбних сортів. Їхні цибулини викопують і зберігають у теплі до весни.

Температура та освітлення

Полив

Після посадки влітку мускарі потрібно полити лише один раз, і потім їм вистачить природних опадів. Додатковий полив необхідний лише під час цвітіння, і вимоги залежать від специфіки конкретного сорту.

Полив

Грунт

Грунт для мускарі зовсім не важливий. Не підійде лише надто вологий або важкий глинистий ґрунт. Обов’язково своєчасно видаляй бур’яни та рихли верхній шар ґрунту.

Грунт

Добрива та підживлення

Мишачий гіацинт пишно та інтенсивно цвіте, тому для нього важливі добрива. Восени під зиму вносять перегній, а на початку весняного сезону – мінеральні комплекси. Перше підживлення потрібне ще до того, як повністю зійде сніг.

Добрива та підживлення

Проріджування

Мускарі обов’язково потрібно регулярно проріджувати, тому що вони самі розростаються не гірше за бур’яни. Якщо цього не робити, рослини не тільки заповнять весь сад, але й не дадуть нормально розвиватися. Оптимально – ґрунтовно проріджувати мишачий гіацинт кожні 2-3 роки.

Проріджування

Зберігання цибулин

Мускарі нормально зимують у відкритому ґрунті, але іноді цибулини потрібно викопати для розмноження. У такому випадку їх викопують восени, ретельно просушують і зберігають у прохолодному сухому приміщенні приблизно при 10 градусах. Приблизно до середини зими потрібно підняти температуру до 20 градусів для підготовки до вигонки.

Зберігання цибулин

Посадка та розмноження

У відкритий ґрунт цибулини мускарі висаджують наприкінці літа або на початку осені, коли спаде спека.Так вони встигнуть повністю прижитися до перших заморозків і будуть успішно жити на одному місці кілька років.

Під час посадки достатньо залишати між цибулинами близько 10 см, і відстані більше їм не потрібні. Глибина лунки – до 8 див, залежно від розміру цибулини. Рослина остаточно приживається протягом місяця.

Мускарі можна розмножувати розподілом материнської цибулини, тому за 1-2 роки вона густо покривається дітьми. Іноді їхня кількість доходить до 30 штук! Крім того, вони стрімко поширюються самосівом, тому обов’язково зрізай квітконоси після цвітіння, якщо це небажано.

Посадка та розмноження

Шкідники та хвороби мускарі

Мускарі дуже рідко хворіють, і проблем легко уникнути, якщо ретельно відбирати та зберігати посадковий матеріал, а потім регулярно оглядати клумбу.

Зрідка вони страждають від вірусу мозаїки, через який рослина покривається світлими плямами і деградує. У такому разі потрібно якнайшвидше знищити всі уражені цибулини. Найчастіше віруси переносить попелиця, від якої чудово допомагають сучасні інсектициди і навіть народні методи, на кшталт мильного розчину та тютюнового настою.

Якщо рослини почали раптово і швидко в’янути, можливо, цибулини пошкоджені полівками. Їх відлякує рябчик та часник поблизу. Ще листочками мускарі люблять поласувати слимаками, так що користуйся пастками та відлякувачами.

Шкідники та хвороби мускарі

Мускарі – фото

Найчастіше в природі зустрічаються сині та блакитні мускарі, але є й інші сорти найефективніших відтінків. І навіть різнокольорові чи махрові види. Тільки помилуйся!

Мускарі - фото
Мускарі - фото
Мускарі - фото
Мускарі - фото
Мускарі - фото
Мускарі - фото
Мускарі - фото
Мускарі - фото
Мускарі - фото
Мускарі - фото
Мускарі - фото
Мускарі - фото
Мускарі - фото
Мускарі - фото
Мускарі - фото
Мускарі - фото
Мускарі - фото
Мускарі - фото
Мускарі - фото
Мускарі - фото
Мускарі - фото
Мускарі - фото
Мускарі - фото