Мангал своїми руками: як зробити – з металу, балона, бочки, цегли (фото та креслення)

6 ідей, як зробити мангал своїми руками

Що може бути краще за аромат свіжого шашлику під час відпочинку на природі? Приємний вечір із друзями на дачі завжди подарує масу позитивних емоцій. Це найкращий спосіб відпочити від роботи, суєти та повсякденної рутини! Купівля мангалу – не найдешевше придбання. Та й навіщо, якщо його можна зробити власноруч?

1. Мангал із листової сталі

Найпростіший і найпоширеніший варіант виготовлення – мангал з листової сталі. З нею легко працювати, вона просто збирається та вимагає мінімум матеріальних, тимчасових та трудових витрат. Такі мангали легкі та мобільні, але в той же час менш довговічні через тонкі стінки.

Зварний мангал гарний тим, що йому не потрібні додаткові механічні кріплення. Це хороший стаціонарний варіант для дачі чи туристичної бази. Зроби ніжки з міцних куточків, споруди складну підставку з профілів або декоративну ковану основу.

На довгих стінках проріж вертикальні пази-щілини для шампурів. Найкраще робити кілька видів прорізів різної глибини, щоб регулювати кількість спеки та час приготування. Знизу просвердли отвори для дренажу та вентиляції, а з боків прикрути ручки для перенесення. Зверху конструкцію можна пофарбувати спеціальною термостійкою емаллю.

Мангал із листової сталі своїми руками
Мангал з листової сталі своїми руками

2. Сталевий мангал без зварювання

Спосіб виготовлення сталевого мангалу без зварювання насправді майже не відрізняється від класичної схеми. Тільки для з’єднання всіх деталей ти використовуєш куточки, болти, пази та гайки. Це хороший варіант, якщо тобі потрібна розбірна мобільна конструкція, яку можна возити із собою.

Розчерти, розміти та виріж всі деталі болгаркою або ножівкою по металу. Підігни нижню частину бічних стінок лещатами для простоти та акуратності складання. Так само оброби примикання довгих і коротких стінок – по суті, у тебе вийде коробка.

Сталевий мангал без зварювання своїми руками
Сталевий мангал без зварювання своїми руками

3. Стаціонарний мангал із цегли

Насамперед потрібно знайти відповідне місце, захищене від вітру та пилу. Цегляний мангал – стаціонарний, так що доведеться вирівняти та підготувати майданчик, обзавестися навісом та комунікаціями. Це хороший варіант для альтанки або тераси зі столиком, стільцями або шезлонгами.

Для будівництва мангалу бери тільки вогнетривку цеглу, бо силікатна не впорається з такими умовами. Вибери відповідний креслення або скомпонуй відразу кілька – це легко зробити навіть без досвіду. Цегельний мангал – це свого роду конструктор, так що ти можеш експериментувати з формою та конфігурацією.

Для фундаменту викопай рівну яму без перепадів висоти та із запасом близько 5 см з усіх боків. Закрий дно шлаком, встанови опалубку, поклади армуючу сітку і залий конструкцію бетоном. Фундаменту потрібно простояти хоча б три дні, щоб він повністю просох і затвердів.

Щоб вирівняти основу, залий тонкий шар стяжки та поклади шар гідроізоляції. Топку викладай з повнотілої вогнетривкої цегли, а стінки – зі звичайної порожнистої. Великі потужні конструкції армують металевими стрижнями для довговічності. Як дах-навіс можна використовувати металочерепицю або полікарбонат.

Стаціонарний мангал із цегли своїми руками
Стаціонарний мангал із цегли своїми руками

4. Мангал із каменю

Мангал з каменю відрізняється від цегляного здебільшого лише зовнішнім виглядом. Він масивний, фактурний, ефектний, з природною текстурою та химерними формами. Такий мангал легко вписати в ландшафтний дизайн, і він повністю відповідає актуальним еко-трендам.

Зробити кам’яний мангал своїми руками складніше, ніж цегляний, через підготовку матеріалів. Але натомість ти отримуєш дивовижні декоративні властивості та справжній витвір мистецтва. Дуже цікаво виглядають конструкції з навмисне грубою та хаотичною кладкою.

Можеш сміливо брати і натуральний, і штучний камінь: перший міцніший, а другий – простий у роботі. В основному це граніт, піщаник, сланець, доломіт, кварцит або шунгіт. Найскладніше працювати з грубими необтесаними бруківками, простіше – з плитняком, слані або рваним бутом. Для укладання використовується цементно-піщана суміш або спеціальні суміші з модифікаторами.

Стінки кам’яного мангалу не обов’язково повинні бути ідеально рівними, але точно міцними та стійкими. Ретельно промазуйте всі стики розчином, щільно підганяй їх один до одного і зміцнюй слабкі місця металевим прутом. Важливо, щоб усі скоби для гриля та інші елементи в жаровні були на одному рівні.

Мангал з каменю своїми руками

5. Мангал із металевої бочки

Щоб зробити маленький мангал своїми руками, тобі знадобиться металева діжка на 60 або 100 літрів. Фарба на поверхні спузириться від температури, так що зніміть її шліфувальним диском або жорсткою щіткою. Реж бочку строго по розмітці під лінійку, а потім – зачисти і зашліфуй зрізи. Середній розмір кришки – близько чверті кола з відступами від країв 3-5 см, хоча можна просто розрізати навпіл.

Щоб зробити кришку відкидною, прикрути звичайні петлі дверей або меблеві петлі для розстібних фасадів. Щоб її було зручно відкривати, приварити дверну ручку, а для фіксації мангала у відкритому вигляді установи ззаду гачок. Якщо приварити по краях зрізу сталеву стрічку, кришка точно не провалюватиметься в бочку.

З’єднай дві широкі труби діаметром близько 7 см під кутом 90 градусів. Для цього зріж їх край по діагоналі і щільно проварити стик, не залишаючи зазорів. Проріж збоку бочки круглий отвір і приварю до нього готовий димар, а знизу залиш кілька дрібних отворів для дренажу.

Міцна прямокутна труба розміром близько 3х5 см ідеально підходить для складної або стаціонарної підставки. З тонких сталевих лозин вийде тримач для ґрат. З залишків труби або лозини зроби бічні ручки, щоб переносити мангал. Саму решітку виріж з нержавіючої сітки або просто купи готову для гриля.

Мангал із металевої бочки своїми руками
Мангал із металевої бочки своїми руками

6. Мангал із газового балона

За своєю суттю газовий балон – це та сама бочка, і мангал із нього роблять за тим самим принципом. Його навіть не потрібно спеціально купувати – підійде старий балон циліндричний з-під пропану об’ємом 50 літрів. А з балона на 27 літрів вийде чудовий мобільний мангал, який можна возити із собою у багажнику.

Особливу увагу приділили запобіжним заходам – не поспішай різати балон, навіть якщо газу всередині вже немає, тому що там все одно залишається конденсат, залишки пропану та тиск. Спочатку відкрути вентиль, спустоши балон, наповни його водою, переверни на бік і залиш так хоча б на пару годин.

Ще одна перевага балона перед бочкою – наявність майже готового виведення для димоходу. Просто відріж вентиль, оброби краї та приварю трубу на це місце. Якщо плануєш використовувати мангал з відкритою кришкою, то димар і зовсім не обов’язковий!

Мангал із газового балона своїми руками
Мангал із газового балона своїми руками

Відео: Мангал з металу своїми руками – DIY