Фіалка (50 фото) – види, догляд та посадка у відкритому ґрунті

Фіалка (50 фото): види, догляд та посадка у відкритому грунті

Звична прикраса домашніх підвіконь, фіалка чудово почувається і в саду. І нічого дивного, адже в природі це дикий багаторічник, який ще й дуже невибагливий. Розповідаємо докладніше про тонкощі вирощування та утримання фіалок!

Загальна інформація

Більшість фіалок багаторічники, але в саду їх найчастіше вирощують як однорічні та дворічні рослини. Це з тим, що вони розростаються і втрачають свою декоративність. Велике яйцевидне або серцеподібне листя зібране в прикореневу розетку.

У природному середовищі фіалки воліють півтіні та відкриті вологі місця, причому незалежно від того, чи ростуть вони в Європі чи Африці. Квітки фіалок поодинокі, з великими нижніми пелюстками, можуть бути різних форм та відтінків. Середня висота кущиків – до 30 см, але є й зовсім карликові різновиди.

Квітнуть фіалки навесні чи влітку, залежно від сорту. Вони чудово почуваються між деревами, біля хвойників і серед чагарників. Ними ж можна прикрашати альпінарії, а ще висаджувати в контейнери і кашпо.

Загальна інформація

Види фіалок

Вибір фіалок настільки величезний, що кількість їх видів вже давно перевищила 500. Але для квітництва особливо цікаві кілька з них!

Запашна фіалка

Це багаторічник із тими самими фіолетовими, рожевими або білими бутонами. Її особливості – серцеподібне листя, прості або махрові квітки та яскравий аромат через високий вміст ефірних олій.

Запашна фіалка

Граціозна фіалка

Витончений вигляд із зубчастим фактурним листям і великими квітками до 4 см кожен. Граціозні фіалки краще ростуть у півтіні, цвітуть до осені, але потребують живильного грунту.

Граціозна фіалка

Рогата фіалка

Ще один багаторічник, але вже з різноманітнішою палітрою відтінків. Наприклад, є навіть жовті квіти. Крім того, вони більші, до 5 см у діаметрі, і з невеликим рогом на тильній стороні.

Рогата фіалка

Лабрадорська фіалка

Ароматний компактний вид заввишки максимум до 10 см. Листя лабрадорської фіалки відливають бронзовим або пурпурним, а бутони – насичено рожеві.

Лабрадорська фіалка

Алтайська фіалка

Ідеальний сорт для розмноження у непростих умовах Сибіру. Крім того, у природі вона зустрічається на території Казахстану. Поодинокі бутони до 3 см розпускаються на довгих квітконосах.

Алтайська фіалка

Триколірна фіалка

Польовий вигляд, квітки якого пофарбовані відразу в три кольори – фіолетовий, бузковий та жовтий. Різні сорти можна вирощувати як однорічники чи багаторічники.

Триколірна фіалка

Собача фіалка

Її квітки дуже цікаво ховаються у пазухах листя. Цвіте вона до кінця весни середнього розміру квітками всіх відтінків білого, блакитного та бузкового. Це більш розлогий вигляд.

Собача фіалка

Фіалка Віттрока

Велика та різноманітна категорія декоративних гібридів з нескінченним вибором відтінків, форм та розмірів. Особливо цікаві ефектні плямисті сорти.

Фіалка Віттрока

Догляд за фіалками

Досить один раз грамотновисадити фіалку, щоб потім роками милуватися її красою. Потрібно тільки вчасно розсаджувати та проріджувати квітучий килим.

Температура та освітлення

Більшість сортів для вирощування в саду стійкі до холодів та заморозків. А ось спеку вони переносять гірше і можуть перестати цвісти під прямим сонячним промінням і при температурі вище +30 градусів. Уподобання щодо освітлення залежать від конкретного сорту.

Температура та освітлення

Полив

Фіалки не можна заливати, тому ретельно стеж за станом ґрунту. Для поливу можна використовувати трохи підкислену воду. У спеку проводи обприскування вранці та ввечері. Головне, щоб вода для всіх процедур була теплою.

Полив

Грунт

Фіалкам обов’язково потрібен пухкий і легкий ґрунт, який добре затримує вологу, але при цьому не перетворюється на болото. Тому обов’язково використовуй розпушувачі, на кшталт вермікуліту та піску. Корисно іноді додавати кут або золу. Для посадки в контейнери та кашпо використовуй готові ґрунтосуміші для фіалок з оптимальною кислотністю.

Грунт

Добрива та підживлення

Фіалкам потрібні мінеральні добрива для квітучих рослин, у яких більше калію та фосфору, ніж азоту. Радимо зменшити дозування щодо рекомендацій виробника для інших кольорів. Не можна використовувати свіжу органіку, оскільки вона викликає опіки.

Добрива та підживлення

Проріджування

Густий килим фіалок обов’язково потрібно проріджувати, бо інакше це вірний шлях до грибка та цвілі. Обов’язково потрібна хороша циркуляція повітря, особливо у вологі прохолодні дні.

Проріджування

Зимівка

Однорічні сорти з настанням перших морозів просто видаляють разом із кореневою системою. У багаторічників потрібно обов’язково зрізати квітконоси та всі сухі частини рослини. Якщо зима безсніжна, потурбуйся про легке укриття. Фіалка чудово розмножується самосівом, так що навесні можна буде просто вибрати найміцніші сходи.

Зимівка

Посадка та розмноження

Свіже насіння висаджують восени прямо в ґрунт, і тоді вже навесні з’являються молоді сходи.Не варто культивувати одну рослину більше 3 років, так що далі йде розподіл куща і розмноження живцями.

Якщо хочеться краще контролювати форму та розміри посадки, висади розсаду в контейнери. У такому разі насіння висівають за 1-1,5 місяці до пересадки на постійне місце. Через 1,5-2 тижні в теплі та вологості, але в темряві з’являться сходи. При появі справжніх листочків починай використовувати добрива.

Перед пересадкою поступово загартовуй сходи, виносячи їх на повітря на пару годин. Коли погода стабілізується, висади в сад найздоровіші саджанці з великою кількістю нирок.

Посадка та розмноження

Шкідники та хвороби фіалок

Плямистість листя фіалок найчастіше з’являється через сонячні опіки або при неправильному обприскуванні листя. Але якщо плями швидко поширюються, покриваються нальотом та змінюють структуру – це правильний симптом грибка.

Це може бути іржа з ​​рудими плямами або борошниста роса з білим нальотом. Незалежно від типу грибкового захворювання, лікування одне – видалити пошкоджені частини рослини та обробити все фунгіцидами.

Хлороз проявляється через неправильний догляд, а зокрема – при нестачі добрив. Через пошкодження коріння при неправильній пересадці та розмноженні розвивається гнилизна. Усього цього можна уникнути, якщо ретельно дотримуватись агротехніки.

Найпоширеніший шкідник фіалок – попелиця, яка також переносить віруси та інфекції.Але від неї добре допомагає обприскування теплою водою та мильним розчином. Також на фіалках селяться павутинні, широкі та цикламенні кліщі, а також дрібні комарики сциариди. Тут потрібна обов’язкова обробка професійнимиінсектицидами.

Білий борошнистий наліт може бути ознакою борошнистого червця. При невеликій кількості шкідників можна зібрати механічно. А в іншому також допомагає обприскування теплою водою та інсектициди.

Найнебезпечніший шкідник – нематоди, які знищують кореневу систему. Їх дуже складно помітити зовні, але вони залишають рани по всій рослині. На коренях утворюються нарости та пагорби, і поступово рослина гниє. Уражені нематодами фіалки потрібно якнайшвидше видалити.

Шкідники та хвороби фіалок

Фіалка – фото

Фіалки настільки різноманітні за кольорами та зовнішнім виглядом квіток, що кожна клумба завжди унікальна по-своєму. Водночас у них чітко зберігаються спільні риси, за які ми їх любимо!

Фіалка – фото
Фіалка – фото
Фіалка – фото
Фіалка – фото
Фіалка – фото
Фіалка – фото
Фіалка – фото
Фіалка – фото
Фіалка – фото
Фіалка – фото
Фіалка – фото
Фіалка – фото
Фіалка – фото
Фіалка – фото
Фіалка – фото
Фіалка – фото
Фіалка – фото
Фіалка – фото
Фіалка – фото
Фіалка – фото
Фіалка – фото
Фіалка – фото
Фіалка – фото
Фіалка - фото
Фіалка – фото