Сальвія (60 фото) – види, посадка та догляд у відкритому ґрунті

Сальвія (60 фото): види, посадка та догляд у відкритому грунті

За дивовижною назвою сальвії ховається вже добре знайома всім нам шавлія. Це не тільки лікарська рослина, але ще й ціла група декоративних видів та сортів для прикраси твого саду. Про них ми сьогодні розповімо докладніше!

Загальна інформація

Сальвія або шавлія – це багаторічний чагарник або трав’яниста рослина, залежно від виду. У природному середовищі сальвія мешкає у помірних та тропічних кліматичних зонах. Назва з латинського тісно пов’язана з поняттям «здоров’я», і не дивно, адже про цілющі властивості шавлії знали ще за давніх часів.

В основному, у побуті шавлією називають якраз лікарські сорти, а сальвією – декоративні. У садівництві ефектну рослину почали використовувати близько 300 років тому, і з того часу селекціонери значно досягли успіху у своїх творчих пошуках.

У середніх широтах найчастіше сальвію вирощують як однорічник, за рахунок чого вона завдає ще менше клопоту. У рослини характерні чотиригранні пагони до 1,2 м заввишки з тонким черешковим листям. Суцвіття – складної хуртовинної або колосовидної форми, причому їх довжина доходить до 20 см. Квіти дрібні, всіх відтінків білого, рожевого та фіолетового.

Спільна інформація

Види сальвії

Видів сальвії насправді безліч – практично під тисячу. Банально тому, що вона дуже популярна та поширена. Розберемо основні їх!

Лікарська сальвія

Навіть цілющі аптечні сорти дуже декоративні. Є трав’янисті та напівчагарникові підвиди, що виростають до 70 см.

Лікарська сальвія

Лугова сальвія

Лугові сорти примітні дуже ефектним та красивим цвітінням. Найпоширеніші відтінки – білий, синій та фіолетовий. Пензлики суцвіть дуже довгі, майже від землі.

Лугова сальвія

Лісова сальвія

Дикий, але водночас дуже декоративний вигляд. Лісова шавлія чудово почувається в середній смузі, не боїться холодів і розквітає на початку літа.

Лісова сальвія

Болотна сальвія

Південноамериканська гостя воліє тепло і краще росте у південних регіонах. Зате це справжній гігант, бо її пагони витягуються до 2 м.

Болотна сальвія

Мутчаста сальвія

Можливо, найкрасивіший різновид у всій добірці завдяки його пишному цвітінню. Крім того, квіти пофарбовані в дуже яскравий та ефектний фіолетовий.

Мутчаста сальвія

Дубравна сальвія

Це один із самих морозостійких та невибагливих видів серед усіх існуючих. З дібровною сальвією впораються навіть повні новачки у садовій справі.

Дубравна сальвія

Блискуча сальвія

Безумно популярний декоративний багаторічник, який особливо люблять садівники та селекціонери. У неї дуже яскраві квітки всіх відтінків від помаранчевого до бордового та баклажанового.

Блискуча сальвія

Трансільванська сальвія

Якщо тобі потрібна рослина, яка не боїться заморозків та тінистої місцевості – вибирай цей вид. Навіть із мінімальною кількістю сонця трансільванська сальвія цвіте все літо.

Трансільванська сальвія

Догляд за сальвією

У догляді за сальвією немає нічого специфічного. Все, як і для інших садових рослин – вдалий вибір ділянки та полив із підживленнями за графіком.

Температура та освітлення

Сальвія не переносить холоду, тому не можна садити її в сад, поки що залишилася загроза нічних заморозків. Більшість видів віддають перевагу яскравим світлим ділянкам, але, наприклад, клейка сальвія любить півтінь.

Температура та освітлення

Полив

Сальвію поливають тільки після висихання ґрунту та строго ввечері. Чи не лий занадто багато води, тому що коренева система рослини легко починає гнити. Обов’язково рихли верхній шар ґрунту і попутно видаляй бур’яни.

Полив

Грунт

Сальвія потребує легкого піщаного ґрунту, який добре пропускає повітря та воду. Причина та сама – вразливість кореневої системи до гнил і грибку. Тому потрібен ще й дуже добрий дренаж.

Грунт

Добрива та підживлення

Підгодовують сальвію комплексними добривами в мінімальній концентрації, але мінімум двічі на сезон. Першу порцію вносять ще під розсаду у приміщенні, а наступну – на початку бутонізації.

Добрива та підживлення

Обрізка

Обрізка актуальна лише для багаторічних сортів у теплих регіонах, але ми все-таки не могли оминути цей пункт. Багаторічна сальвія потребує формуючої обрізки для стимуляції розгалуження. Вдруге її стрижуть перед зимівлею, залишаючи невеликі ділянки старих пагонів з парою нирок.

Обрізка

Зимівка

Сальвія не зимує у відкритому ґрунті в середній смузі, бо вона просто загине за зиму. Деякі сорти здатні перезимувати під укриттям у тепліших регіонах, але якщо морози все-таки вдарять – квітка вимерзне. Тому простіше одразу вирощувати її як однорічник.

Зимівка

Посадка та розмноження

Однорічну сальвію вирощують прямо з насіння, а ось багаторічники можна розмножувати живцями або поділом кореневища. Висівка у відкритий ґрунт здійснюється на початку весни або до зими під укриттям.

Багато декоративних сортів сальвії можна нормально виростити тільки через розсаду. До кінця лютого насіння висівають у контейнери у вологий пухкий ґрунт.Зі потрібно злегка присипати зверху і прибрати в тепле місце з мінімальним поливом обприскуваннями або через піддон.

За 2-4 тижні з’являться перші сходи, які можна буде пікірувати після 2-3 дорослих листочків. Сальвії потрібне і друге пікірування ще приблизно через 20 днів вже по окремих горщиках близько 10 см в діаметрі. Це потрібно, щоб вона наростила сильне кореневище.

Після 4 листочків сальвію рекомендують прищипувати для кущі. У квітні поступово починай гартувати розсаду, підтримуючи температуру ночами близько 10 градусів. Коли заморозки пройдуть, перевали саджанці із земляною грудкою в лунки в саду на відстані 30 см один від одного.

Посадка та розмноження

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Листя сальвії дуже люблять слимаки та равлики, і збирати їх доведеться механічним шляхом. Часто на рослинах селиться попелиця та дрібні трипси, і в цьому випадку вже допоможе обробка інсектицидами.

Сальвія чутлива до гниття коріння та чорної ніжки. Тому не можна заливати рослину і важливо періодично оглядати прикореневу частину. Ці хвороби дуже швидко прогресують, так що уражені кущі краще просто видалити.

Боротьба зі шкідниками та хворобами

Сальвія – фото

А тепер пропонуємо поглянути на цю фотопідбірку! Ми зібрали найцікавіші та найкрасивіші види сальвій, щоб тобі вдалося оцінити їх повністю!

Сальвія – фото
Сальвія – фото
Сальвія – фото
Сальвія – фото
Сальвія – фото
Сальвія – фото
Сальвія – фото
Сальвія – фото
Сальвія – фото
Сальвія – фото
Сальвія – фото
Сальвія – фото
Сальвія – фото
Сальвія – фото
Сальвія – фото
Сальвія – фото
Сальвія – фото
Сальвія – фото
Сальвія – фото
Сальвія – фото
Сальвія – фото
Сальвія – фото
Сальвія – фото
Сальвія – фото