Вірусний кон’юнктивіт. Лікування у дорослих, симптоми, скільки триває, як передається

Вірусний кон’юнктивіт являє собою запалення слизової оболонки ока, пов’язаний з проникненням інфекції за типом аденовірусу. Лікування у дорослих займає 10 днів і більше.

Воно супроводжується з простудних або вірусним захворюванням, характеризується підвищеною температурою, болем і дискомфортом в очах, почервоніння кон’юнктиви.

Вірусний кон’юнктивіт у дорослих. Причини розвитку хвороби

Найчастіше виникає в результаті попадання інфекційних мікроорганізмів типу аденовірусу або герпесу. Ці віруси є причиною виникнення застуди, вони часто вражають верхні дихальні шляхи і при ослабленому імунітеті проникають в кон’юнктиву через слизову носа, руки.

Вірусний кон’юнктивіт передається контактно-побутовим шляхом через рушник, окуляри. Рекомендується при контакті з хворим дотримуватися правил особистої гігієни, в деяких випадках були зафіксовані зараження повітряно-крапельним шляхом. Це можливо лише при дуже слабкому імунітеті.

Також зараження може відбутися через погано стерилізовані офтальмологічні інструменти, які використовуються лікарем при маніпуляції.

Загрузка...

Види вірусного кон’юнктивіту

У свою чергу підрозділяється на аденовірусні і герпетичний вірусний кон’юнктивіти. Ці два види відрізняються способом зараження, характером прояву, інкубаційним періодом, тривалістю і способом лікування.

Кожен з них ділиться на кілька різновидів, які мають різну симптоматику, відрізняються один від одного тривалістю розвитку і лікуванням. Також захворювання має кілька форм:

 • гостру;
 • хронічну;
 • повільну (малопомітну).

Першими загальними ознаками вірусного кон’юнктивіту є:

 • підвищена сльозоточивість без видимих подразників, таких як дим, пил та інше;
 • припухлість і набряклість повік;
 • дискомфорт в очах;
 • почервоніння кон’юнктиви.

Аденовірусний кон’юнктивіт, його симптоматика

Найчастіше вражає слизову оболонку ока дорослої людини, зазвичай виявляється з будь-яких простудних або вірусним захворюванням. Супроводжується високою температурою, болем у верхніх дихальних шляхах, нежиттю, кашлем і загальним поганим самопочуттям.

Як правило, першими ознаками хвороби з’являються симптоми застуди, потім після інкубаційного періоду, який триває близько 7 днів, стають помітні такі відхилення:

 • сльозотеча;
 • почервоніння кон’юнктиви;
 • набряклість повік.

Аденовірусний кон’юнктивіт вражає спочатку одне око потім протягом декількох днів інший

Лікарі поділяють його на кілька різновидів:

 • Катаральний – відрізняється слабо вираженими симптомами, частіше всього виникає невеликий дискомфорт, слабке печіння і невелика набряклість. Зазвичай не спостерігається почервоніння слизової оболонки або інших характерних ознак. Повне одужання настає за 7 днів;
 • Плівчатий – супроводжується підвищеною слезоточивостью і виникненням на поверхні слизової очі сіруватою плівки. Її необхідно прибирати за допомогою стерильного марлевого тампона, при цій маніпуляції іноді з’являється кровоточить ранка на слизовій оболонці. Це говорить про те, що під дією інфекції відбулося збільшення судин і роздратування нервових волокон. При подібному призначається тільки комплексна терапія, яка складається з очних крапель, мазей та противірусних засобів;
 • Фолікулярний – на зовнішньому шарі рогової оболонки з’являються різної форми і розміру бульбашки або фолікули. Цей підвид супроводжується підвищеною температурою, світлобоязню, слезоточивостью, болем в очах, іноді відчуттям стороннього предмета.
 • При пізній діагностиці, несвоєчасному лікуванні і слабкому імунітеті лікування у дорослих вірусного кон’юнктивіту цього підвиду займає до 45 днів. Зазвичай супроводжується ускладненнями у вигляді погіршення зору, збільшення підщелепних лімф. вузлів, загальної слабкості і головного болю.

  Після лікування всі симптоми зникають, не залишаючи в організмі необоротних процесів, а до збудника хвороби виробляється стійкий імунітет.

  Герпетичний вірусний кон’юнктивіт, його симптоматика

  Поразка у дорослих відбувається через безпосереднє попадання вірусу герпесу на шкірний покрив або слизову оболонку ока. Найчастіше це герпес Зостер, рідше Ейнштейн-Бар. Інкубаційний період триває від 10 до 21 дня, має повільну симптоматику, а потім швидке поширення.

  Захворювання характеризується:

  • запальним процесом, вражаючим тільки 1 очей (2-ий може бути не торкнуться);
  • підвищеної слезоточивостью;
  • сверблячкою;
  • характерним пузырчатым висипанням на шкірі повік і крилах носа;
  • світлобоязню;
  • при сильному запаленні фолікули перетворюватися на виразки – таким чином може розвинутися везикулярно-виразковий вірусний кон’юнктивіт, лікування у дорослих вимагає тривалої терапії.

  Герпетичний вірусний кон’юнктивіт. Лікування у дорослих займає від 10 днів до 8 тижнів і залежить від форми і ступеня ураження.

  Герпетичний вірусний кон’юнктивіт зазвичай підрозділяється на:

 • Фолікулярний – у хворого спостерігається утворення на століттях, крилах носа і прилеглих тканинах пухирчасті висипи.
 • Катаральний – відрізняються підвищеною набряком повік і почервонінням кон’юнктиви, зазвичай має гостру форму, але досить добре піддається терапії, лікування займає від 10 до 12 днів.
 • Везикулярно-виразковий – характеризується виникненням фолікул близько очі і на кон’юнктиві. З причини несвоєчасного лікування в них утворюється слиз, що сприяє розриву самого фолікула. Внаслідок чого, спостерігається виділення серозної рідини і утворення на поверхні шкіри, а також слизової ока, виразок, утворюють ерозії. Це може стати причиною погіршення гостроти зору.
 • Лікування у дорослих цього підвиду вірусного кон’юнктивіту займає від 10 днів до 8 тижнів і залежить від форми і ступеня ураження.

  Основні правила лікування вірусного кон’юнктивіту у дорослих

  Правила складаються з регулярної щоденної обробки уражених зон кілька разів в добу антисептичними розчинами, перед кожним закапуванням очей або закладанням очної мазі.

  Допускається використання тільки стерильних марлевих тампонів для всіх маніпуляцій. А також застосування за приписом лікаря всіх необхідних препаратів, що складаються з очних крапель, противірусних мазей і антибіотиків.

  Наступна ефективна міра по швидкому усуненню хвороби – це зміцнення імунітету. Зазвичай лікарем призначається комплексна терапія, спрямована на відновлення роботи імунної системи. Це вітамінно-мінеральний комплекс, що включає в себе мікроелементи з екстракту чорниці.

  Також дуже ефективним лікуванням вважається використання антибактеріальних та протимікробних препаратів, т. к. часто вірусний кон’юнктивіт стає причиною проникнення бактерій і розвитку вторинної бактеріальної форми захворювання.

  Як лікувати вірусний кон’юнктивіт у дорослих

  Лікування залежить від форми та виду захворювання, а також від його збудника. При ранній діагностиці і своєчасному втручанні, хворий повністю виліковується за 10-12 днів, застосовуючи очні краплі або мазі.

  Але найчастіше для лікування вірусного кон’юнктивіту у дорослих потрібна комплексна терапія, яка складається із противірусних препаратів, антисептиків, очних крапель і антибіотиків.

  Лікування аденовірусного кон’юнктивіту в середньому займає від 10 до 21 дня.

  Вірусний кон’юнктивіт герпетичного типу лікування у дорослих займає до 3-х тижнів, в деяких випадках до 4-х. Зазвичай терапія складається з очних крапель, мазей та противірусних засобів.

  Очні краплі

  Офтальмерон – цей препарат ефективно усуває віруси, відмінно допомагає при всіх формах вірусного кон’юнктивіту. А також позбавляє від хворобливих відчуттів, прибирає синдром сухого ока. Використовувати по 2 краплі до 8 разів на добу при гострій формі, 3 рази по 1 краплі при помірної патології. Курс 2 тижні.

  Полудан – швидкодіючі краплі, застосовуються для комплексного лікування аденовірусної форми кон’юнктивітів та кератитів. Володіє імуномодулюючим ефектом, швидко і ефективно бореться з різними вірусами, його можна застосовувати з багатьма антибактеріальними засобами.

  Капати до 8 разів на добу по 2 краплі при запущеній формі, а по мірі поліпшення доза зменшується. Тривалість застосування від 7 до 10 днів.

  Актипол – краплі успішно борються з аденовірусами, допомагають усувати сухість в очах, дискомфорт, почервоніння та інші запальні процеси. Це відмінно зарекомендувало себе засіб володіє противірусними, імуномодулюючими властивостями, допомагає прискорити процес регенерації рогівки. Призначається по 2 краплі від 3-х до 6 разів на день (залежно від стану хворого) протягом 7 днів.

  Офтан Йду – призначаються для швидкого усунення інфекційних вогнищ, бульбашок і виразок (при везикулярно-виразковий формі).

  Закапувати по 1 краплі через кожні 4 години до 5 днів, потім кратність прийому скорочується лікуючим лікарем. Курс терапії може доходити до 21 дня.

  Сульфацил натрію (Альбуцид) – препарат широкого профілю використовується для лікування всіх видів і типів кон’юнктивіту. Має протимікробні і бактеріостатичними властивостями. Призначається по 1 краплі до 6-ти разового використання протягом тижня, але в залежності від стану хворого курс може бути продовжений.

  Мазі від вірусного кон’юнктивіту

  Бонафтон – медичний засіб призначається для усунення аденовірусного кон’юнктивіту, використання допомагає зняти дискомфорт в очах, запобігає розповсюдженню вірусу, зняти набряк. Закладається 3 рази в день, курс 10 діб.

  Оксолінова мазь – призначається для комплексної терапії аденовірусного кон’юнктивіту, швидко проникає в кон’юнктиву, пригнічуючи синтез вірусних агентів, що запобігає їх подальше поширення.

  Застосовується при всіх формах захворювання, при звичайному терміні проводиться 5-ти денна терапія по 3-5-ти кратного використання. При хронічній формі або повторної появи до 7 днів.

  Теброфеновой мазь – даний препарат використовується для лікування як аденовірусного, так і герпетичного вірусного кон’юнктивіту. Її активні компоненти допомагають зупинити зростання і реплікацію вірусної інфекції.

  Закладається за повіку щодня до 4-х раз на день протягом 4 тижнів.

  Очна мазь Зовіракс – медичний препарат, що активно бореться з вірусом герпесу, з успіхом використовується для ефективного усунення герпетичного вірусного кон’юнктивіту. Закладається за повіку до 5 разів на день, від 7 днів. При запущеній формі термін використання продовжується.

  Виролекс – мазь, що володіє сильним противірусним ефектом для герпеса та вірусу Епштейна-Барр, Зостер. Призначається для швидкого лікування герпетичного кон’юнктивіту будь-якої етіології.

  Активні компоненти швидко проникають в кон’юнктиву, руйнуючи вірусну інфекцію і усуваючи запалення. Закладати за повіку до 5 разів на добу 5 днів, максимальний термін – 7 діб.

  Противірусні препарати

  Флоксал – противірусні препарати, які запобігають розмноженню вірусів, активно борються, усуваючи їх. Випускається у формі очних плівок, крапель, мазей.

  Ефективно лікують аденовірусний кон’юнктивіт різної форми, призначається по 3 рази в день і використанням до 2-х тижнів. У важких запущених випадках курс може бути продовжений до 45 днів.

  Ацикловір в таблетках – стандартна дозування дорослої людини по 200 мг 4 рази в день, курс-5 днів. Курс лікування може бути збільшений до 10 днів, за рекомендацією лікуючого лікаря.

  Цей противірусний препарат має більшу активність до вірусу герпесу, Епштейна-Барр, які викликають герпетичний вірусний кон’юнктивіт.

  Антибіотики

  Часто аденовірусна форма кон’юнктивіту супроводжується застудою і грипом, тому лікарі призначають терапію, в комплекс якої входять антибіотики широкої дії.

  Вони допомагають хворому вилікувати запалення у верхніх дихальних шляхах, що сприяє одужанню і поліпшення загального самопочуття.

  Як правильно закапувати очі

  Від якості виконання цієї процедури залежить ефективність лікування. Перед маніпуляцією необхідно вимити руки, існує два способи закапати очі дорослому, це з положення лежачи або сидячи, закинувши горизонтально голову.

  Закопування з положення лежачи

 • Якщо закапувати ліки лежачи, то необхідно прийняти зручне горизонтальне положення, прибрати з-під голови подушку, а потім вказівним пальцем лівої руки злегка відсунути нижню повіку;
 • У утворився кишеньку акуратно видавити потрібну кількість крапель, флакон слід тримати вертикально, на деякій відстані від ока (щоб запобігти механічний вплив) в правій руці. Весь час дивитися вгору на кінчик піпетки;
 • Потім повернути назад повіку, закрити очі і полежати кілька хвилин, в цей час ліки рівномірно розподілитися по кон’юнктиві. Зазвичай після процедури випікає невелика кількість рідини, це абсолютно передбачено і немає необхідності додавати дозування;
 • Після всі маніпуляції повторити на іншому оці.
 • Закопування з положення сидячи

 • Якщо закапувати очі з положення сидячи, то рекомендується використовувати стілець з високою спинкою. Потім горизонтально відкинути голову і, тримаючи в правій руці пляшечку з ліками на деякому віддаленні, видавити потрібну кількість крапель;
 • Притримувати повіку лівою рукою. Після маніпуляції закрити очі і почекати кілька хвилин, повторити на іншому оці.
 • Закапувати з положення стоячи не рекомендується, це дуже незручно і неефективно

  Профілактика вірусного кон’юнктивіту у дорослих

  • У цілих профілактики необхідно по можливості ізолювати хворого або звести до мінімуму контакти з іншими людьми. Всі члени сім’ї, які проживають разом, повинні дотримуватися правил особистої гігієни, використовувати тільки окремі рушники, серветки;
  • Необхідно ретельно мити руки з милом, всі предмети побуту повинні митися із засобом, а не просто однією водою. Для ефективності на час лікування хворому краще використовувати столові прилади окремо від інших членів сім’ї;

   Під час лікування вірусного кон’юнктивіту слід ретельно дотримуватися особистої гігієни, особливо це стосується рук.

  • Можна як хворому, так і іншим домашнім пропити вітамінно-мінеральний комплекс для зміцнення імунітету;
  • Після тривалого перебування в громадських місцях, не рекомендується терти руками очі й обличчя. А при першій можливості мити руки, особливо перед їжею;
  • Також фахівці вважають, що проникнення інфекції на слизову оболонку ока може послужити недотримання елементарних правил особистої гігієни при вірусному або простудному захворюванні. Наприклад, заборонено терти очі або на обличчя хусткою, який хворий використовує для нежиті або відходження мокротиння. Прямий контакт – це відмінний спосіб проникнення інфекції в кон’юнктиву;
  • Особливо ретельно повинні стежити за гігієною люди, які користуються контактними лінзами. Недотримання правил зберігання може послужити проникненню інфекції, а при носінні погано продезінфікованих лінз існує величезний ризик зараження вірусним кон’юнктивітом;
  • Також не рекомендується користуватися чужими сонячними окулярами, якщо все ж використання предмету необхідно, то перед носінням слід протерти їх антибактеріальними серветками або дезінфікуючим засобом;
  • Не наносити туш, тіні або косметичний олівець близько до слизової оболонки, попадання дрібних фарбувальних частинок може бути причиною розвитку інфекції.

  Лікування вірусного кон’юнктивіту у дорослих залежить від його форми, різновиди і типи. При ранній діагностиці і грамотної терапії, хвороба проходить швидко, без рецидиву. А застосування профілактичних заходів допоможе повністю виключити ризик зараження.

  Корисні відео-матеріали про причини виникнення кон’юнктивіту і лікування вірусної форми у дорослих і дітей

  Вірусний кон’юнктивіт. профілактика та лікування:

  Симптоми і лікування кон’юнктивіту у дорослих і дітей:

  Також цікаве: