Сильна пітливість у жінок. Причини, методи лікування пітливості, народні рецепти

Надмірне потовиділення, або, кажучи науковою мовою «гіпергідроз», є однією з найделікатніших проблем, з якою людство стикається впродовж не одного десятка років. Набагато частіше сильна пітливість спостерігається саме у жіночої статі. Причини і способи усунення від цього неприємного стану вельми різноманітні.

Головні чинники, що викликають сильне потовиділення

Можна виділити 2 основних фактори появи гіпергідрозу:

 • пітливість в результаті захворювань;
 • надмірне потовиділення у жінок з природних (фізіологічних) причин.

Корінна причина в кінцевому підсумку і визначає подальші варіанти лікування.

Потовиділення при фізичних навантаженнях, наприклад, при заняттях спортом, лікування не потребує

Загрузка...

Фізичні навантаження

Рясне потовиділення при підвищених фізичних навантаженнях (таких, як заняття спортом, робота на присадибній ділянці) є природним процесом. У такий спосіб організм бореться з надлишками тепла і нормалізує температуру тіла. Лікування в даному випадку не потрібно.

Надмірна вага

Для огрядних людей підвищена пітливість, як правило, вважається нормою. Будь-який рух для них — це сильне навантаження на всі м’язи й органи, в результаті якої відбувається відчутний перегрів тіла. Впоратися з ним дозволяє інтенсивне випаровування вологи з поверхні шкіри. Головне тут — виключити наявність інших захворювань, що викликають гіпергідроз.

Зайві кілограми — це завжди рясне потовиділення

Пітливість у жінок, чекаючих дитину

Найчастіше спостерігається сильна пітливість у вагітних жінок. Причини залежать від строку, на якому знаходиться майбутня матуся. Гіпергідроз проявляє себе у 1 триместрі, що пов’язано з гормональними перебудовами в період виношування плоду.

Можливо також посилення потовиділення і в третьому триместрі. Причина — збільшення навантаження на організм матері. Після народження дитини і нормалізації гормонального фону жінки неприємне явище сильного потовиділення йде само собою.

Гормональні зміни

Гормональні зміни різного генезу (як наприклад, період статевого дозрівання, клімакс, місячні) можуть супроводжуватися сильним потінням. Провокують появу гіпергідрозу і збої в роботі ендокринної системи.

Слабкий імунітет

Виснаження і загальне ослаблення організму (особливо викликане хворобою) — ще одне з вірогідних пояснень підвищеній пітливості у жінок. Рясний піт при цьому може супроводжувати як саме захворювання, так і турбувати після деякого часу після одужання, що вважається нормою.

Але якщо гіпергідроз триває більше місяця, то це привід звернутися за медичною допомогою.

Психологічні проблеми. Розлади нервової системи

Часом посилення вироблення поту відбувається в ситуації сильного психоемоційного напруги, негативних переживань. Таким способом організм реагує на стрес — викидає адреналін в кров, що тягне за собою посилення потовиділення.

Генетична схильність, патології

У ряді випадків гіпергідроз — це не наслідок наявності якої-небудь проблеми або відхилення у здоров’ї. Схильність до надмірної пітливості може мати генетичні корені і передаватися від покоління до покоління. Вилікування можливе, але вимагає значного часу і праці.

Серцева недостатність, дисфункція

Сильне потіння — це ще й сигнал про збої в роботі серцево-судинної системи. У хворих з такими порушеннями спостерігається сильна слабкість, низький тиск і високий пульс, і, як результат, посилюється виділення поту.

Цукровий діабет

Для людей, страждаючих цукровим діабетом, характерним є гіпергідроз верхньої частини тулуба (голова, долоні, пахвова зона). Пов’язано це порушеннями в роботі семантичного відділу вегетативної нервової системи, що відповідає за процеси потовиділення.

Остеохондроз

Найчастіше сильно пітніють люди при шийному остеохондрозі, коли відбувається защемлення нервових закінчень, що відповідають за роботу судин і залоз. Гіпергідроз може супроводжуватися зміною кольору шкіри, запамороченням.

Туберкульоз

Пітливість є одним із симптомів туберкульозу. Точних наукових даних, чому при туберкульозі виникає підвищення потовиділення, на даний момент немає. Але фахівці зазначають, що сильний нічний піт характерний для хворих з легеневою формою туберкульозу.

При легеневій формі туберкульозу у хворого спостерігається рясний піт вночі

ВІЛ-інфекція

Підвищене потовиділення тісно пов’язане з вираженими нервово-судинними порушеннями при ВІЛ-інфекції. За спостереженнями лікарів близько половини інфікованих пацієнтів страждають від нічної пітливості на ранніх стадіях ВІЛ.

Онкологічні захворювання

Гіпергідроз — один із супутників ракових захворювань. Пояснюється це підвищенням температури тіла і загальним зниженням опірності організму до різного роду інфекціям. Зазвичай сильний піт спостерігається при таких недугах:

 • злоякісних новоутвореннях печінки і кишечника;
 • пухлини нервової системи;
 • ракових захворювань в області мозку;
 • при лімфомі Ходжкіна;
 • при онкології надниркових залоз.

Причиною сильної пітливості у жінок можуть бути онкологічні захворювання.

Найбільш ефективно рак піддається лікуванню на ранніх стадіях розвитку, тому не варто недооцінювати такий симптом, як посилення потовиділення.

Гостре отруєння

Надмірний пот є і першою ознакою сильного отруєння (як харчовими продуктами, так і токсичними речовинами, лікарськими препаратами). Супутніми симптомами часто виступають розлади ШКТ, підвищення температури, слабкість, затьмарену свідомість.

Паразити в організмі

Зараження паразитами також може призвести до розвитку гіпергідрозу. Шляхом інтенсивного виділення поту організм позбувається від продуктів розпаду в результаті їх життєдіяльності.

Наявність глистів в організмі також може бути причиною гіпергідрозу

Підвищена пітливість при клімаксі

Гіпергідроз у жінок часто збігається з періодом менопаузи (клімаксом). Причина — порушення процесів терморегуляції у зв’язку зі зниженням рівня естрогенів. Як результат, багато жінок страждають від раптових нападів інтенсивного виділення поту — припливів.

В період клімаксу найчастіше потіють зони пахв, верхня частина тіла і обличчя.

Причини пітливості жінок ночами

У багатьох випадках приносить відчутний дискомфорт сильна пітливість у жінок вночі. Причини можуть бути зумовлені фізіологічними чинниками:

 • етапами менструального циклу;
 • вагітністю;
 • післяпологовим періодом;
 • лактацією;
 • клімаксом.

Сильна пітливість у жінок (причини різноманітні) вночі — одна з ознак клімаксу

Крім того, як зазначалося раніше, нічний піт може бути викликаний рядом захворювань:

 • неврологічними порушеннями;
 • злоякісними утвореннями;
 • відхиленнями в роботі ендокринної системи;
 • інфекції та ін

Але часом, якщо жінка сильно потіє уві сні, достатньо лише скорегувати зовнішні атрибути: використовувати більш легку ковдру або менш теплий одяг, провітрити приміщення, змінити харчування.

Симптоматика підвищеної пітливості

В залежності від того, на яких ділянках тіла проявляє себе гіпергідроз, можна судити про наявність або відсутність захворювань, а отже і підбирати методи його усунення.

Коли має місце сильна пітливість у жінок, причини — це перше, що треба з’ясувати, а другий чинник — симптоматика, яка дозволить визначити наявність захворювання

Пітливість пахв

Надмірне потовиділення в області пахв має наукову назву аксилярний гіпергідроз. В основному це здоровий фізіологічний процес, за допомогою якого виводяться надлишки тепла. Але якщо кількість поту виходить за рамки розумного, то це є сигналом про збої в організмі.

До найбільш поширених причин відносять вегетосудинну дистонію, емоційні навантаження і зміни гормонального фону.

Пітливість долонь

Характерною ознакою цього типу гіпергідрозу є холодні липкі долоні. Іноді можуть з’явитися неприємний запах і висип. Посилюють симптоми передозування деякими ліками, стрес і ряд захворювань.

Пітливість ніг може обернутися низкою дерматологічних проблем

Пітливість ніг

Пітливість ніг сама по собі не є небезпечною для здоров’я, але може спровокувати:

 • поява характерного запаху і запальних процесів;
 • зараження грибком;
 • розтріскування шкіри.

Якщо пітніють ступні, то причин досить багато. Серед них можна виділити недостатній догляд за ногами, шкірні захворювання, патології ЦНС, проблеми в ендокринній системі, схильність стресу, неякісне взуття та ряд інших.

Пітливість всього тіла

Будь-які фізичні навантаження супроводжуються сильним потовиділенням з усього тіла. Але якщо гіпергідроз проявляє себе і в інший час, то це може бути обумовлено інфекційними захворюваннями, ендокринними розладами або проблемами в емоційній сфері.

Підвищене потовиділення під час сну може бути викликане як зовнішніми, так і внутрішніми причинами

Пітливість уві сні

Нічний піт приносить величезні незручності людям, які страждають такою формою гіпергідрозу.

Порушується сон, доводиться не один раз за ніч змінити постільну білизну та одяг. Якщо надмірне потовиділення не пов’язано із зовнішніми факторами (задушлива кімната, синтетичний одяг тощо), а також віковими гормональними змінами, то, швидше за все, це ознака серйозних порушень в організмі, і тоді не варто відкладати візит до лікаря.

В цілому, по тому, як проявляє себе підвищене потовиділення, можна виділити наступні причини його виникнення.

Сильна пітливість у жінок

Причини

Вночі

Зовнішні фактори, гормональні зміни, туберкульоз, інфекційні та онкологічні захворювання, розлади нервової системи, ВІЛ-інфекції

Усього тіла

Фізичні навантаження, цукровий діабет, гормональні зміни, розлади нервової системи, хвороби серця, онкологічні захворювання, генетичні відхилення

В області пахв

Вегетосудинна дистонія, емоційні навантаження, гормональні зміни, неправильне харчування

Ступень ніг

Недостатній догляд за ногами, шкірні захворювання, проблеми в ендокринній системі

Кистей рук

Фізичні навантаження, генетична схильність, стреси, вегетосудинна дистонія, неправильне харчування

Як позбутися від сильної (підвищеної) пітливості

Полегшити перебіг хвороби дозволяє дотримання ряду правил по догляду за шкірою. Гарною підмогою також будуть перевірені народні засоби і досягнення сучасної медицини.

Правила гігієни для позбавлення від сильної пітливості

У ряді випадків впоратися з неприємними симптомами гіпергідрозу допомагають прості правила гігієни:

 • щоденний душ (не менше одного разу в день, краще контрастний);
 • видалення волосся в пахвових зонах;
 • використання сучасних косметичних засобів (дезодоранти, присипки, креми);
 • виключення з раціону гострої, солоної їжі, алкоголю і кофеїновмісних напоїв.

Особиста гігієна — першочергове правило, допомагає усунути симптоми сильної пітливості

Правильний підбір одягу і взуття

Важливу роль при схильності до сильного потовиділення відіграє ретельний підбір одягу і взуття. Основне правило — дозволити шкірі дихати. Тому ідеальним варіантом стане одяг вільного крою з лляних, бавовняних тканин і взуття з натуральної шкіри.

Медикаментозна терапія від підвищеної пітливості тіла

У тих випадках, коли дотримання правил гігієни не приносить бажаного полегшення, на допомогу приходять медикаментозні препарати.

Фурацилін від пітливості

Фурацилін є одним з перевірених засобів при сильній пітливості ніг. Ліки випускають у вигляді розчину, таблеток (для приймання ванн) і у формі аерозолю, що дозволяє вибрати найбільш зручний спосіб застосування.

Іонофорез

Процедура спрямована на застосування імпульсів слабкого струму напруги, який пропускають через шкірний покрив пацієнта. В даний час іонофорез застосовують у лікуванні практично всіх видів гіпергідрозу.

ЗГТ – процедура, призначена для нормалізації гормонального фону

ЗГТ — замісна гормональна терапія (ЗГТ). Метод дозволяє мінімізувати такі неприємні прояви клімаксу, як припливи. Застосовувані в цьому випадку препарати заповнюють недолік естрогенів в організмі жінки, що у свою чергу сприяє зниженню інтенсивності і частоти приливів, а відповідно і зменшення пітливості.

Гліцерин для приготування ванн

Ще одним медикаментозним препаратом при гіпергідрозі є гліцерин. Його додають у ванни при пітливості рук.

Гормонотерапія

Будь-які гормональні порушення в організмі (будь то клімакс, період статевої зрілості, неполадки в роботі ендокринної системи, гінекологічні захворювання тощо) можуть призвести до розвитку гіпергідрозу. Сильна пітливість у жінок, причини якої криються у зміні гормонального балансу, добре піддається корекції за допомогою курсу гормонотерапії.

Для нормалізації гормонального дисбалансу у жінок часто призначаються такі препарати:

 • Індол-3 популярний препарат для нормалізації гормонального фону у жінок;
 • Циклодінон застосовується для нормалізації рівня гормону пролактину;
 • «Регулон», «Мерсилон», «Логест» є гормональними контрацептивами і застосовуються для нормалізації менструального циклу;
 • «Новинет», «Линдинет», «Белара», «Мінізистон» призначені для відновлення балансу в жіночому організмі.
 • Народні способи і рецепти усунення сильної пітливості

  Народна медицина пропонує досить широкий спектр простих і доступних засобів для позбавлення від неприємних симптомів гіпергідрозу.

  Кора дуба

  Містить екстракти, які регулюють діяльність потових залоз. Спектр дії дуже широкий. Відвари, ванни, настої і пасти з використанням дубової кори допомагають впоратися з проявами пітливості на будь-яких ділянках тіла.

  Наступний рецепт використовують для прийняття ванн: у 2 літрах окропу розводять 2-3 ст. ложки кори дуба. Суміш ставлять на сильний вогонь. Як тільки вода закипить, вогонь зменшують і тримають так ще 20 хв. Відвар необхідно процідити і можна додавати у ванну.

  Шавлія

  Існує чимало відомих засобів на основі цієї рослини для боротьби з гіпергідрозом, як в денний час, так і в нічний. При цьому найбільш дієві рецепти виходять при змішуванні шавлії з іншими травами. Найвідоміше поєднання — це суміш шавлії, хвоща польового і валеріани лікарської.

  Всі трави змішують в пропорції 8:2:1, потім заливають 1-1,5 склянки окропу і дають настоятися протягом 2 годин. Готовий настій проціджують. Приймають засіб по 100 мл вранці та увечері.

  Шавлія лікування надмірної пітливості використовується людством протягом тисячоліть, але тільки 3 ВИДИ рослини підходять в якості лікарського засобу (і лише один з них росте на території Росії).

  Тому, щоб убезпечити себе, слід купувати шавлія лікарський в аптеці.

  Лимон

  Завдяки подсушивающему та антибактеріальному ефекту, лимонна кислота добре справляється з підвищеною пітливістю на будь-якій ділянці тіла. Достатньо лише потерти проблемну зону часточкою лимона або потримати її на шкірі кілька хвилин.

  М’ята і меліса

  Обидва рослини стимулюють кровообіг, зміцнюють судини шкіри, позбавляють тканини від зайвої рідини і токсинів. Регулярні ванни з м’ятою або мелісою значно знижують симптоми гіпергідрозу.

  На 50 гр. м’яти і меліси використовують 1 літр води. Суміш доводять до кипіння, потім тримають 15 хвилин на повільному вогні, проціджують і додають у ванну.

  Не менш корисний і чай з додаванням цих трав.

  Настій березових бруньок

  Ще одне доступне засіб — це березові бруньки. На 1 частину сировини використовують 5 частин горілки. Настоюють протягом тижня. Засобом рекомендується протирати зони, схильні до підвищеної пітливості 1-2 рази в день.

  Пиво

  Зарекомендувало себе як засіб для лікування гіпергідрозу і звичайне пиво. Достатньо лише додати 1 літр напою у ванну з водою. Приймати таку ванну рекомендується кожен день по 15-20 хвилин. Курс — 2 тижні.

  Ромашка

  Ромашка отримала заслужену популярність завдяки протизапальну, антисептичну і дезинфікуючу властивостями. Її дія посилюється у поєднанні з содою. Наприклад, готують такий розчин: 6 столових ложок квіток заварюють в 2 літрах окропу протягом години. Потім додають дві ст. ложки соди. Отриману суміш використовують для прийняття лікувальних ванн.

  Настоянка на хвощі

  При гіпергідрозі добре допомагає настоянка на хвощі. Для цього змішують траву хвоща польового з горілкою в співвідношенні 1 до 10. Розчин протягом двох тижнів наполягають в теплому, темному місці. Рекомендується протирати проблемні зони такою настоянкою двічі в день.

  Хвощ здавна застосовується в народній медицині. Але, незважаючи на свої цілющі властивості, це рослина відома і своєю отруйністю для людини.

  Трава здатна викликати важкі алергічні реакції. Тому перед застосуванням необхідно обробити настоянкою невелику ділянку шкіри на руці, щоб переконатися у відсутності негативних реакцій з боку організму.

  Сода

  Корисні властивості соди абсорбувати вологу і запахи з навколишнього повітря знайшли своє застосування в лікуванні пітливості ніг і рук. Рецепт простий: змішують харчову соду, воду і будь-ефірна олія. Суміш наносять перед сном на 10-15 хвилин на шкіру. Потім змивають прохолодною водою.

  Оцет

  Щоб менше пітніли ноги можна приймати ванни з додаванням натурального яблучного оцту 5%-6%: 1 ст. (200 гр.) оцет розводять в 5 літрах теплої води. Досить потримати ноги в розчині близько півгодини.

  Як позбутися від пітливості назавжди хірургічними способами

  Сучасною медициною розроблено ряд методик для позбавлення від пітливості як на тривалий час, так і назавжди.

  Лікування ботоксом. Суть методу полягає в тому, що проблемні ділянки шкіри обробляють, вводячи під шкіру ін’єкції ботокса, які нейтралізують потові залози. Застосування ботокса здатне позбавити від гіпергідрозу на обробленій ділянці на термін до півроку.

  Іонофорез або гальванізація. Одна з найбільш доступних процедур для позбавлення від гіпергідрозу рук і ніг. Проводять її в спеціальних салонах, так і вдома. Для цього необхідно лише придбати спеціальний апарат, який впливає на шкіру за допомогою слабкого струму напруги. Тим самим відбувається звуження каналів потових залоз, і зменшується потовиділення.

  Мікрохвильова терапія допоможе позбутися від гіпергідрозу на будь-якій ділянці тіла

  Мікрохвильова (радіочастотна) терапія. Здатність радіохвиль надавати згубну дію на потові залози знайшла своє застосування в лікуванні гіпергідрозу. Даний метод підходить для усунення пітливості на будь-якій ділянці тіла.

  Ліпосакція. Процедура підходить пацієнтам з надлишковою масою тіла. Проводять її, як правило, у зоні пахв. Суть методу в тому, що при видаленні надлишків жиру руйнуються і нервові закінчення залоз.

  Висічення проблемної зони. В даному випадку мова йде про видалення шкіри в пахвових западинах. Застосовується досить рідко, так як після операції залишається рубець, який доставляє певні незручності.

  Кюретаж. Ще один хірургічний метод лікування аксиллярного гіпергідрозу. Операція являє собою свого роду вишкрібання підшкірних тканин, з метою руйнування нервових закінчень на ділянці з підвищеною пітливістю. Одночасно відбувається видалення потових залоз.

  Лазеротерапія вважається найбільш ефективним і безпечним методом лікування гіпергідрозу

  Лікування лазером. На думку фахівців, є найбільш безпечним і ефективним способом боротьби з гіпергідрозом. Під час процедури застосовують лазерний промінь, який назавжди блокує дію потових залоз.

  Симпатектомія. Хірургічна процедура, що передбачає руйнування певної ділянки симпатичного відділу вегетативної нервової системи. За місцем хірургічного втручання розрізняють:

  • поперекову симпатектомію (використовується в лікуванні гіпергідрозу ніг);
  • торакальную симпатектомію (спрямована на лікування пітливості долонь, обличчя, шиї, пахв, ніг).

  Сильна пітливість у жінок залежить від безлічі факторів. Важливо пам’ятати, що знайти причину і підібрати відповідний метод лікування в кожному конкретному випадку — завдання кваліфікованого лікаря.

  Сильна пітливість у жінок: причини і лікування — в цьому відео:

  Про лікування пітливості народними методами:

  Також цікаве: