Дисбактеріоз в гінекології. Симптоми у жінок, причини вагінозу, методи лікування

Згідно з опублікованою медичною статистикою в нашій країні лікарі все частіше діагностують таке жіноче захворювання, як дисбактеріоз піхви (у гінекології — «вагіноз»).

Симптоми захворювання у жінок проявляються по-різному. В цілому, даний стан характеризується порушенням співвідношення нормальної мікрофлори організму і умовно-патогенної.

У дорослих жінок найчастіше при дисбіозі відбувається зменшення лактобацил в організмі і збільшення кишкової палички і стафілококів.

Важливо знати! Для успішного лікування важливо виявити дану патологію на ранній стадії розвитку і не допустити її прогресії. Для цього спочатку слід розібратися з причинами появи дисбіозу, а потім застосовувати комплексне лікування захворювання.

Причини вагінального дисбактеріозу в гінекології

Дисбактеріоз піхви може виникнути з ряду причин:

 • Велика кількість сексуальних партнерів і відсутність контрацепції або використання гормональних контрацептивів.
 • Гормональні порушення, пов’язані з абортом, менструальними розладами, тривалим відсутністю статевих контактів, дисфункцією щитовидної залози, а також будь-якими порушеннями роботи яєчників.

Дисбактеріоз в гінекології досить-таки поширене явище, їм страждають близько 75% жінок

 • Неправильна особиста гігієна – часте спринцювання, несвоєчасна зміна тампона, зловживання протимікробними засобами.
 • Стреси, нервові зриви, надмірні перевтоми.
 • Тривалий прийом антибіотиків.
 • Зміна клімату, переохолодження.
 • Хронічні інфекції піхви.
 • Загальне зниження імунітету організму.
 • Захворювання кишечника.
 • Цукровий діабет.
 • Паління, вживання наркотиків, надмірне вживання алкоголю.

Зверніть увагу! Це не повний перелік причин, що характеризують дисбактеріоз. Симптоми хвороби у жінок проявляються по-різному, в залежності від індивідуальних особливостей організму. Тому причини виникнення захворювання за інформацією гінекологічних довідників можуть бути різними.

Загрузка...

Провокуючі фактори виникнення вагінозу

Гарднерели

Крім основних причин дисбактеріозу, важливо визначити провокуючі фактори захворювання. До них відносять бактерії, вид яких допоможуть визначити виявлені симптоми захворювання у жінок.
Основні види бактерій, провокуючий вагіноз:

 • Стрептококи і стафілококи;
 • Гарднерели;
 • Мікоплазми і уреаплазми;
 • Збудник молочниці – грибок Кандида;
 • Клостридії, клебсієли, коринебактерії;
 • Кишкова паличка.

При наявності бактерій в невеликій кількості, вони приносять шкоди здоров’ю, але при розмноженні та поширенні викликають хворобу.

Основні симптоми вагінального дисбактеріозу у жінок

Тривалий час вагіноз може протікати без якихось видимих симптомів, однак при ускладненні хвороби спостерігається:

 • Сухість піхви – це стан дуже виразно помітно при статевому акті і може доставити жінці дуже неприємні відчуття. Подібний стан означає перехід дисбіозу на органи малого тазу. Дані симптоми можуть призвести до дратівливості і втрати інтересу до сексу.
 • Виділення. Дисбактеріоз в гінекології також характеризується такими симптомами у жінок, як збільшення прозорих виділень в початковій стадії. При розвитку захворювання, а саме збільшення кількості стафілококів та кишкової палички, вони набувають різкий запах і стають зеленуватими.

Симптоми бактеріального вагінозу у жінок можуть не проявлятися протягом тривалого часу. Тому важливо регулярно проходити гінекологічний огляд

 • Свербіж і печіння. Якщо вагіноз посилюється молочницею, з’являється білий наліт на стінках піхви, можливий свербежу та печіння.
 • Больові відчуття внизу живота. При тривалому перебігу дисбактеріозу можуть з’явитися болі в попереку і внизу живота, в загостреній формі можливе часте болюче сечовипускання.

Слід знати! При вагінозі початковій стадії відсутні видимі ознаки запального процесу.

Довгий ігнорування вагінального дисбактеріозу може привести до більш серйозних хвороб і значного погіршення загального стану здоров’я.

Симптоми дисбактеріозу піхви у дівчаток

Згідно з прийнятим даними сучасної гінекології, симптоми дисбактеріозу піхви у дівчаток можуть проявлятися абсолютно в будь-якому віці.

Основні причини розвитку хвороби у підлітків:

 • переохолодження;
 • помилки в особистій гігієні, найчастіше неправильне використання тампонів і гелів для інтимної гігієни;
 • слабкий імунітет;
 • неправильне харчування, нестача відпочинку та свіжого повітря, стреси;
 • гормональний дисбаланс на тлі статевого дозрівання.

У більшості випадків, до повнолітнього віку, основними симптомами хвороби є свербіж і печіння в паховій області. Виділення і специфічний запах проявляються у більш дорослих дівчат.

При підозрі на розвиток даного захворювання у дитини слід звернутися до лікаря для визначення причин і програми лікування.

Діагностика вагінального дисбактеріозу

Стандартна діагностика дисбактеріозу включає в себе:

 • гінекологічний огляд;
 • мазок на мікрофлору;
 • аналіз на полімеразну ланцюгову реакцію;
 • піхвовий посів.

Перед здачею мазка важливо кілька днів утриматися від статевих контактів, використання вагінальних свічок і спринцювання.

Мазок здається до початку лікування та по його закінченню.

ПРЦ-аналіз потрібно здавати для визначення збудника інфекції та кількості бактерій в організмі. У свою чергу, взяття посіву допомагає визначити властивості, притаманні збудника. Також потрібно визначити чутливість організму до антимікробних засобів.

Дисбактеріоз піхви в період вагітності

Досить часто дисбактеріоз в гінекології характеризується наявністю подібних симптомів у вагітних жінок:

 • дискомфортний стан і свербіж у піхві;
 • рясність виділень, які мають неприємний, іноді різкий запах.

До дисбактеріозу можуть призвести стреси, зумовлені хвилюванням за дитину, надмірна перевтома, погане харчування. Найпоширенішою причиною є гормональні порушення, які ведуть до зниження імунітету.

Під час вагітності заборонено самолікування, всі процедури повинні узгоджуватися з лікарем, щоб не нашкодити малюкові.

Комплексне лікування вагінального дисбактеріозу

Для досягнення позитивного результату необхідно зупинити розмноження патогенних мікроорганізмів, після чого слід посприяти збільшенню наявності корисних мікроорганізмів у піхві.

Для закріплення результату потрібно зміцнити імунітет організму. Лікування вагінального дисбактеріозу складається з прийому прописаних препаратів і терапії відновлення нормальної мікрофлори. Розглянемо кожен етап докладніше.

Медикаментозне лікування

Виділимо деякі препарати, що сприяють лікування вагінального дисбактеріозу і відновлення мікрофлори:

Препарат, ціна Спосіб прийому Причина Тіберал (ціна близько 700 рублів) Тиждень двічі на день по 500 мл Знищення патогенних мікроорганізмів Тинідазол (упаковка близько 45 рублів) 3-4 таблетки в день, 6 днів Кліндаміцин (приблизна ціна 600 рублів) У добу від 600 до 1800 мг тричі на день, протягом тижня Проти стафілококів та кишкової палички Тержинан (ціна від 350 рублів) 1 таблетка ввечері в піхву, 10 днів Ессенціале форте (вартість від 700 рублів) По 2 капсули тричі на день Відновлювальний процес

Лікарі попереджають, що прийом ліків, які не були прописані фахівцем, можуть негативно позначитися на роботі організму і погіршити загальне самопочуття.

Терапія по відновленню мікрофлори

Порушення мікрофлори піхви безпосередньо взаємопов’язано з імунітетом жінки, тому при лікуванні необхідно приділити достатньо уваги зміцненню імунної системи.

Найчастіше відновлення мікрофлори займає не більше 1-го місяця. Після закінчення курсу обов’язковий повторний огляд у фахівця. Якщо хвороба знаходиться в незапущенном стані, для лікування достатньо застосування імуномодуляторів.

У більш складних випадках, наприклад, для відновлення мікрофлори після молочниці, необхідний прийом засобів, що містять лактобактерії і компонент, відновлюючий епітелії.

Препарати, що сприяють відновленню нормальної середовища піхви:

Препарат Спосіб застосування Гинофлор Протягом тижня по одній таблетці в піхву перед сном Лактогин Для жінок старше 18 років по одній капсулі, 10 днів Экофемин По 1 капсулі двічі в день. Приймати від двох тижнів до місяця Лактобактерин Десять днів по одній вагінальній свічці перед сном

Відновлювальний курс прийому ліків слід обговорити з лікарем.

Можливі ускладнення при дисбактеріозі піхви

Якщо захворювання довго не лікувати, можливі ускладнення, до яких можна віднести:

 • ендометрит – запалення порожнини матки;
 • вагініт – запалення стінок піхви;
 • цервіцит — розвиток запального процесу матки;

 • розвиток циститу в результаті інфікування сечового міхура;
 • аднексит – запалення придатків.

Найчастіше перші ознаки початку розвитку подібних захворювань обумовлені появою печіння та свербежу, а також збільшенням кількості виділень.

Народні рецепти лікування дисбактеріозу піхви

Дисбактеріоз в гінекології. Застосування народних рецептів для лікування виявлених симптомів у жінок Найменування Інгредієнти Рецепт Прийом Спринцювання – не більше 15 хвилин. Нормалізація стану організму 1. Ромашка і подорожник По 1 ст. ложки трав, залити літром окропу, настояти півгодини, процідити З ранку і перед сном 2.Дубова кора 1 ст. ложка, залити 200 мл окропу, настоювати три години, процідити, остудити Протягом тижня на ніч 3.Черемха 1 ст. ложка на 400 мл води, закип’ятити, варити 20 хвилин на маленькому вогні, процідити і остудити Протягом тижня раз на день Лікувальні сидячі ванни (занурюватися по пояс) – надають заспокійливу дію та знімають запалення 1.Дубова кора 250 гр. збору настояти в холодній воді чотири години, прокип’ятити, додати у ванну Щодня на 20 хвилин 2.Квітковий мед 2 ст. ложки меду розбавити 500 мл гарячої води і додати суміш у ванну За 20 хвилин раз на два дні Настоянки для зміцнення імунітету 1.Айва, вишня, часник, лимон, яблука Вишню розім’яти, айву і яблука натерти, лимон дрібно порізати, видавити часник. Всі інгредієнти перемішати, залити 1,5 л води, закрити і дати 30 хвилин настоятися, після процідити Чотири рази на день по 100 мл 2.Засушенная горобина, мед, цибуля 2 ложки ягід залити 400 мл води, варити 25 хвилин, додати 2 ложки меду і терту цибулину По одній ложці 4 рази на день 3.Листя портулаку городнього, яєчний білок Подрібнити листя, змішати з білком Пити тричі на день, курс 15 днів

Не слід нехтувати тим фактом, що для поліпшення ефекту лікування, до вищевказаних методів слід ввести в щоденний раціон свіжі фрукти, овочі та кисломолочну продукцію.

Слід приймати вітаміни Е і С, які надають позитивний вплив на баланс мікрофлори.

Використовуючи народні методи лікування, не слід нехтувати консультацію кваліфікованого фахівця. Це допоможе отримати більш якісне лікування.

Згідно з даними сучасної гінекології, – дисбактеріоз, в незалежності від виявлених симптомів у жінок, що не передається під час статевого акту і не відноситься до венерологическим захворювань. Проте лікувати його необхідно відразу ж при виявленні перших симптомів.

Автор матеріалу: Тетяна Маркіна

Корисні відео про дисбактеріоз піхви від лікарів

Дисбактеріоз в гінекології. Симптоми у жінок:

Бактеріальний вагіноз, його наслідки та лікування:

Також цікаве: