Чим лікувати синусит у дорослих. Препарати, парові інгаляції, масаж, компреси, промивання

Синусит – це інфекційне захворювання придаткових пазух носа. Проявляється після перенесеного ГРВІ, бактеріальної інфекції, переохолодження або може бути супутнім фактором при алергії.

Антибіотики широкого спектру дії

Необхідно припинити патологічні явища в самому початку захворювання, інакше воно може викликати запальний процес мозкових оболонок (менінгіт), а також може спровокувати захворювання вух і очей.

Чим лікувати синусит у дорослих ви дізнаєтеся з нашої статті

Після постановки діагнозу «синусит» лікарі на початковому етапі лікування призначають консервативне лікування.

Воно включає в себе призначення:

 • протизапальних лікарських засобів;
 • антибіотиків з широким спектром дії;
 • судинозвужувальних препаратів;
 • засоби для розрідження слизу;
 • антигістамінних препаратів.

Чим лікувати синусит у дорослих у випадку тривалого перебігу захворювання, або коли вона переходить в хронічну форму. Лікарі проводять лікування антибактеріальними препаратами.

Перед призначенням лікарських засобів, пацієнтові роблять забір вмісту носових пазух на бактеріологічне дослідження та на чутливість до антибіотиків.

Лікування синуситу проводять наступними препаратами: Амоксиклав (комбінований препарат, що складається з амоксициліну та клавуланової кислоти), цефтріаксон (цефалоспориновий ряд), сумамед (антибіотик-макролід) та іншими.

Загрузка...

Амоксиклав

Виготовляється в таблетках, що містять основна діюча речовина амоксицилін (250-500-875 мг) і клавулановую кислоту, а також у вигляді порошку.

Ліки потрібно приймати під час прийому їжі. Тривалість лікування – від 5 до 14 днів.

Схема лікування при легкого та середньо-важкій стадії захворювання:

 • по одній таблетці 250 мг 3 рази на добу (через 8год.) або кожні 12 годин по 1 таблетці 500 мг.

Схема при важкому випадку захворювання:

 • одна доза 500 мг 3 рази на добу через кожні 8 годин або 2 рази на добу по таблетці 875 мг (через 12 годин).

Приблизна ціна на препарат – від 231 до 400 рублів.

Цефтріаксон

Антибіотик класу цефалоспоринів. Виготовляють у вигляді порошку для приготування розчину. Застосовують як внутрішньовенно, так і внутрішньом’язово.

Для дорослих доза – 1-2 г 1 раз/добу. або по 0,5-1 г через 12 годин. Тривалість курсу – від 4 днів до 2-х тижнів.

Ціна – від 20 рублів за флакон 1000 мг.

Протизапальні та протинабрякові медикаменти

Чим лікувати синусит у дорослих залежить від ступеня вираженості захворювання. Лікарем можуть бути призначені лікарські препарати кортикостероїдної групи. При синуситах застосовують спреї або краплі в ніс, основним компонентом є беклометазон. Це: Беконазе, Фликсоназе, Насобек, Альцедин.

Всі ці засоби володіють протизапальними і протинабряковими ефектами. У загальний кровотік не потрапляють, а, отже, токсичного впливу на організм не надають.

Беконазе

Володіє комбінованим дією, це дозволяє впоратися відразу з декількома проблемами.

Беконазе має форму випуску у формі спрею. Флакон оснащений дозатором, розрахований на 180 доз з розрахунку 50 мкг/доза.

Дозування: по 2 впорскування 2 рази/добу. або 1 інгаляції в кожну ніздрю 2-4 разів на день.

Середня вартість ліки – 900-1000 рублів.

Фликсоназе

Аналог Беконазе, основним лікувальним компонентом є флутиказона пропіонат.

Форма випуску – спрей у скляних або пластикових флаконах, який потрібно застосовувати регулярно згідно інструкції, що додається.

Дозування: протягом першого тижня – по 2 дози в кожен прохід раз в день. Починаючи з другого тижня протягом 3 місяців: по 1 або 2 інгаляції в кожний з носових проходів 1 раз на добу.

Ціна в межах 650-780 рублів.

Судинозвужувальні засоби

Судинозвужувальні лікарські засоби містять 4 основних діючих компоненти: фенілефрин, ксилометазолин, оксиметазолін, нафазолин. Може містити одну з цих речовин, а також бути з комбінованим ефектом. Це препарати: тизин, риностоп, санорин, виброцил та інші.

Тизин

Випускається у вигляді крапель в темних скляних бульбашках 10мл, кришка з піпеткою. Дозування: 2-3 краплі до 4-х разів на день.

Зверніть увагу! Необхідно дотримати перерву перед повторним введенням ліки не менше 4-5 годин.

Тривалість прийому препарату – від 3 до 7 днів. Середня ціна – від 85-100 рублів.

Виброцил

Крім судинозвужувального, надає антиалергічну дію. Випускається у формі спрею і краплею. Застосовується назально, перед інгаляцією необхідно прочистити носові проходи.

Дозування: 3-4 рази на день у кожний прохід по 3-4 краплі або по 1-2 інгаляції спрею, не більше 5-7 днів.

Середня ціна – від 230 до 290 рублів.

Засоби для розрідження слизу

Синупрет

Збільшує вироблення секреції залоз, що розріджує слиз і призводить до швидкого висновку з носових проходів.

До складу препарату входять екстракти бузини, щавлю, тирличу. Випускається у формі крапель, таблеток, сиропу.

Дозування: дорослі по 50 крапель, розведених у воді, всередину 3 рази на день.

Ринофлуимуцил

У нього входять: ацетилцистеїн та сульфат туаминогептана. Комбінований ефект виявляється зняття набряку слизової носа і розрідженні слизу. Інгаляції необхідно виконувати 3-4 рази/добу. Курс прийому – не більше тижня.

Ціна в межах 250-290 рублів за один флакон.

Аква Маріс

Це вода Адріатичного моря, очищена за допомогою ультракоротких хвиль, що містить близько 80 мікроелементів. Випускається у формі крапель і спрею. Дорослі впорскують по 3 дози в кожну ніздрю 6-8 разів на добу.

Антигістамінні препарати

Якщо синусит має алергічну природу, то призначаються препарати, що протидіють вироблення гістаміну. До них відносяться: фенистил, аллергодил, левокабастин. Антигістамінні препарати прибирають набряк і запальний процес в пазухах.

Аллергодил

Спрей випускається в скляних флаконах, у кришці є дозатор. Препарат містить 0,01 г азеластина гідрохлориду та призначений як для короткострокового, так і для тривалого користування.

Дозування: одна доза 2 рази на добу. Для посилення ефекту збільшують до 2-х доз 2 рази/добу. Ціна на препарат становить від 480-560 рублів за флакон.

Фенистил

Форма випуску: у вигляді крапель для прийому всередину.

Дозування: 20-40 крапель 3 рази на день. Пацієнтам, розташованих до сонливості, призначають 30 крапель увечері перед сном і 30 – вранці.

Ціна в межах 290-400 рублів за один флакон.

Левокабастин

Спрей для назального застосування. Дозування: 2 вприскування у кожний прохід 2 рази на добу, за потреби дозу збільшити до 4-х разів. До початку проведення інгаляції потрібно прочистити носові ходи. Левокабастин володіє швидкодією, ефект помітний через 5 хвилин.

Ціна на препарат — від 170 до 280 рублів.

Промивання носа. Метод «Зозуля»

Дана процедура має ще одну назву – метод Проетца, в честь американського доктора, який придумав промивання носа способом переміщення рідини. З допомогою цієї методики відбувається повне очищення носових пазух від гнійного ексудату, що надає позитивний вплив на імунітет, а, отже, на здоров’я людини.

Інструменти Кошти

для проведення лікувальної техніки у дорослих (чим лікувати синусит):

лор-прилад «Азимут» або подібні установки антисептики: хлоргексидин, фурацилін, Декасан та інші медичний шприц і пластикова груша судинозвужувальні препарати: Назонекс, Риностоп, Називин та інші

Перед проведенням лікування обов’язково закапують у ніс кошти з судинозвужувальним ефектом.

Проведення процедури «Зозуля» відбувається наступним чином: хворого укладають на спину, при цьому він закидає голову трохи назад, і починають поступово вливати лікарський розчин в одну ніздрю і одночасно з допомогою вакууму, створеного приладом, проводити його евакуацію разом з гнійним вмістом з другої ніздрі.

Носові ходи чергують. На одну заливку потрібно приблизно 100 мл розчину.

Замість приладу використовують медичний шприц. У нього набирають ліки, повільно вводять в один носовий прохід, а через інший відсмоктують розчин разом з вмістом пластикової грушею. Потрібно наповнити приблизно 5 шприців.

Іноді лікар ускладнює техніку: закриває одну з ніздрів на пару секунд, а потім різко розтискає. Це виконується для більш повного проникнення кошти в носові пазухи.

Під час проведення сеансу пацієнт повинен лежати рівно, що намагатися утримувати спокійний ритм дихання і повторювати фразу: «ку-ку-ку-ку».

Зверніть увагу! Після процедури можна виходити з приміщення на вулицю через 30 хвилин – в теплу пору року, а в холодну – не раніше, ніж через годину. Для повного лікування потрібно від 5 до 10 процедур в залежності від стадії захворювання та індивідуальних особливостей пацієнта.

Важливо пам’ятати! Перш ніж лікувати синусит у дорослих методом «зозуля», необхідно опитати пацієнта про наявність хронічних захворювань. Цю методику не застосовують у осіб, у яких в анамнезі є епілепсія та часті носові кровотечі, а також вагітним і дітям раннього віку (до 5 років).

Синус-катетер Ямик

У випадках, коли консервативне лікування не приносить значущого результату, виникає питання: чим лікувати синусит у дорослих. Призначаються процедури, надають безпосереднє вплив на проблемну зону. Однією з таких є лікування синус-катером ЯМИК.

Методика проведення ЯМИК-процедури:

 • пацієнт розташовується в позі «сидячи»;
 • перед початком маніпуляцій проводиться анестезія носових проходів;
 • формують вигин стрижня катетера за формою будови носової перегородки, потім вводять його в порожнину носа до носоглотки;
 • спочатку наповнюють повітрям за допомогою шприца, що вставляється в клапан, задній балон синус-катетера, потім передній;
 • далі вставляють шприц в перехідник робочого каналу, і переміщенням поршня створюють поперемінно негативне і позитивне тиск у носовому проході і пазухах;
 • у разі створення негативного тиску гнійний вміст виводиться з пазух у носовий прохід, потім всередину шприца, відкачування проводять, поки шприц не перестане заповнюватися виділеним секретом;
 • пацієнта укладають набік, до перехідника синус-катетера під’єднують інший шприц з лікарським засобом і поступово вводять препарат, дозування точно розраховується лікарем;
 • сеанс лікування завершується, повітря з балонів видаляють, дістають катетер з носа.
 • Щоб методика принесла лікувальний ефект, необхідно провести курс з 3-5 процедур.

  Переваги методики ЯМИК:

  • не потрібна спеціальна підготовка пацієнта, проста в застосуванні (може здійснюватися не тільки в умовах стаціонару, але і в обладнаному кабінеті лор-лікаря в поліклініці);
  • використовується при лікуванні захворювань у дітей, т. к., для дитячого організму переважні методи місцевого впливу на джерело запального процесу;
  • метод підходить для лікування різних форм синуситів, а також застосовується у випадках рецидиву після перенесеного ендоназального хірургічного втручання.

  Парові інгаляції. Рецепти і як застосовувати

  Парова інгаляція – це методика лікування, коли лікарські засоби доставляються шляхом вдихання нагрітого пари в домашніх умовах. Лікування надає безпосереднє вплив на вогнище захворювання і загальнозміцнюючу дію на імунну систему людини.

  Для інгаляцій використовують лікарські трави, ліки, олії. Існує безліч рецептів, найбільш популярні і ефективні наступні:

  • Содова інгаляція

  У склянку гарячої води кладеться 1 ч. л. соди харчової. Потрібно сховатися ковдрою і дихати парами 8-12 хвилин. В якості альтернативи застосовують лужні мінералізовані води («Єсентуки-17», «Боржомі»). Чим ще можна лікувати синусит у дорослих? Далі наводиться ще кілька рецептів.

  • Інгаляція з ромашкою

  Готується відвар ромашки: 1 ст. л. подрібнених квіток залити 200 мл окропу, дати вистояться 15 хвилин, потім розбавити окропом і подихати над розчином.

  • Інгаляції з хвоєю

  Спочатку хвою сосни або ялиці необхідно замочити на кілька годин і безпосередньо перед процедурою залити окропом і почати вдихати. Для заміни підійде соснове або кедрове ефірне масло. Додати кілька крапель на невелику каструлю.

  • Інгаляція з відварною картоплею

  Картопля відварюється, зливається вода, дихати потрібно, схилившись над бульбами.

  Як провести

  Найпростіший спосіб – використовувати яку-небудь ємність: каструлю або невеликий тазик. В неї наливається гарячий цілющий розчин, людина, яка виконує процедуру, накривається з головою великим рушником або ковдрою, щоб не випустити пар. Щоб запобігти опіку, на зону навколо очей та губ наносять жирний крем. Після закінчення 10 хвилин процедуру закінчують.

  При іншому способі застосовують чайник. Туди заливають гарячий відвар трав, а в носик поміщається воронка з цупкого картону або пластику. Пацієнт вдихає пару через неї. Цей спосіб підходить для людей, у яких чутлива ніжна шкіра, яка може отримати опік при першому варіанті інгаляції.

  Масаж при синуситі

  Чим лікувати синусит, крім використання лікарських засобів, компресів та інгаляцій. У дорослих застосовують масаж активних точок носа і особи. Масаж необхідно робити регулярно 2-3 рази в день протягом тижня.

  Потрібно робити обертальні рухи з невеликим натисканням на акупунктурні точки:

  • симетрично розташовані над гайморові пазухи приблизно на 1-1,5 см нижче нижнього століття;
  • в середині лоба, на 2 см нижче межі росту волосся;
  • вище підстави брів на 3 см, над лобовими пазухи.

  Гарячі компреси для лікування синуситу

  Застосування гарячих компресів сприяє зняттю запального процесу слизової носа і, відповідно, покращує процес дихання. Прикладаються компреси безпосередньо до пазухах носа.

  Деякі рецепти:

  • Компрес із солі

  Необхідно взяти полотняний (щільний текстильний) мішечок, насипати туди нагріті на чавунній сковороді сіль або дрібний очищений пісок і прикласти до основи носа.

  • З редьки

  Натерти на тертці овоч, змішати з невеликою кількістю ріпакової олії і нанести цю кашку на проблемну зону, для кращого ефекту накрити харчовою плівкою і зверху ще вовняною тканиною.

  • З глини

  Розвести один пакетик (30 гр) косметичної глини в гарячій воді. Потім необхідно промокнути ватні або марлеві тампони в трохи нагрітому оливковій олії і покласти їх по обидва боки носа. Зверху на них покласти глиняні кружальця. Укутати компрес плівкою і теплою тканиною. Через 40 хвилин можна прибрати.

  • З яєць

  Відварити два яйця, обернути їх тканиною, щоб уникнути опіку і прикласти до пазухах носа.

  • Медовий

  Взяти мед і гречану або житнє борошно, змішати і сформувати коржі. Підігріти їх на водяній бані і додати на придаткові пазухи. Зверху можна накрити плівкою і вовняною хусткою. Тривалість приблизно годину або трохи більше.

  Гірчичне масло від синуситу

  Для лікування синуситу корисно щодня наносити гірчичне масло з обох сторін від носа, в зоні скронь і над очима. Потрапляючи через шкіру в кров, воно насичує організм необхідними корисними речовинами: вітамінами В6, С, К, А, Е, мінерали: магнієм, цинком, калієм, залізом, різними жирними кислотами.

  Муміє для лікування синуситу у дорослих

  Муміє – це унікальний продукт, створений природою, це смола, що видобувається в горах. Особливо цінується алтайське муміє і привезене з Гімалаїв. Являє собою тверду масу темно-коричневого кольору зі своєрідним запахом. До його складу входять органічні і неорганічні речовини.

  Користь:

  • надає імуностимулюючу дію;
  • приводить в норму обмін речовин;
  • має антибактеріальний ефект;
  • позитивно впливає на регенерацію тканин.

  Використання при синуситі

  Домашнє ліки виготовляється за досить простим рецептом.

  Краплі з гліцерином

  Необхідно придбати наступні інгредієнти:

  • муміє в таблетованій формі – 10 шт.;
  • вода – 10 мл;
  • гліцерин – 2,5 мл.

  Поєднати всі компоненти і користуватися засобом для закапування носа.

  Протягом місяця 3 рази на день капати по 1-2 дози розчину у кожен носовий хід. Для повного позбавлення від синуситу потрібно пройти мінімум 3 курсу.

  Який ще існує метод, ніж лікувати синусит для застосування у дорослих.

  Промивання носа морською сіллю

  Відмінно допомагають впоратися з синуситом промивання розчином морської солі. Розвести в теплій воді в пропорції 1 ч. л. солі на склянку води. Промивання робиться так: однією з ніздрів (друга затиснута) втягнути сольовий розчин, після дати йому витекти, а ніздрю висякати. Повторити для кожної до 10 разів.

  При лікуванні різних форм синуситів застосовуються ретельно підібрані лікарем лікарські засоби і методики в залежності від виду та ступеня недуги. Перед застосуванням народних засобів необхідно обов’язково проконсультуватися з фахівцем.

  Чим лікувати синусит у дорослих розкажуть у цьому корисному відео:

  Хронічний синусит: симптоми і лікування в домашніх умовах:

  Також цікаве: